Jump to content
Sign in to follow this  
tudorc

zgomote cielo

Recommended Posts

salut tuturor de pe acest forum. ma bucur ca exsita un forum pt toti posesorii de produse daewoo. :smoking:

eu sunt posesorul unui cielo s/h gle a/c din 1996, care are peste 100.000 km.

1. am observat o serie de zgomote ciudate ce se aud din usi, cea dreapta mai ales, care la toate denivelarile face destul de urat

2. imi scartaie suparator ambreiajul, am fost la un service l-au uns dar scartaitul continua, au zis ca trebuie sa dea jos nu stiu ce de la ambreiaj, ideea e ca in sept plec cu ea in concediu in turcia, si sa imi scartaie tot drumul nu prea am chef, :evilfork:

3. mi se zdruncina f tare volanul, si pe loc cand e masina volanul are un joc f tare daca il misti in sus - joa, apoi la drum face ca toti dracii , i-am schimbat o data o bucsa volan o chestie de plastic de cca 20.000 lei dar dupa vreo saptamana a reinceput, aveti idee ce ar putea fi?

astept niste pareri din partea voastra :roll:

Share this post


Link to post

1. Bolturile de la balamalele usilor sunt uzate, trebuie schimbate.

2.Depinde ce scartaie la ambreiaj: pedala sau furca de la rulmentul de presiune.

3.Daca s-a mers mult fara aceasta bucsa s-a uzat sau s-a spart rulmentul de la axul volanului. Alt lucru care trebuie verificat este daca volanul s-a slabit cumva din piulita de strangere din capul axului.

Share this post


Link to post

3. bucsa de la volan trebuie asigurata cu colier de plastic ca altfel aluneca si "joaca" iar . :(

Share this post


Link to post

Referitor la zgomote...

Eu am cauciucuri Montana :( si de vreo 5 000 km mi-au aparut zgomote (ca un fel de bataie pe frecventa joasa) la viteze mici intre 40 si 60 Km/h.

Eu cred ca e ceea ce se numeste in termeni tehnici "fulaj", dar am schimbat rotile , cele din fata le-am pus in spate si invers si zomotele n-au disparut...

De unde sa fie hiba?

Share this post


Link to post

Ce te face sa crezi ca rotile puse pe fata nu fuleaza , chiar daca vin de pe spate pot fi strimbe .

Share this post


Link to post

Salve !

Uite ce se intampla cu caucioacele Montana !

Tata are un Cielo care avea de nou caucioace montana si cam de la 10.000 km au inceput sa faca un zgomot ca de rulment fript .

M-am dus la un nene mecanic ( pt ca eu am zis ca e vre-un rulment) si mi-a zis din prima ca-s caucioacele .

SE TOCESC NEUNIFORM PE CIRCUMFERINTA !

PUNE MANA USOR PE ELE PE CALEA DE RULARE PE CIRCUMFERINTA SI O SA VEZI CA FIECARE PROFIL E MAI TOCIT IN SPATE DECAT IN FATA SI DE AIA FAC ZGOMOTUL ALA !

Solutie: schimba cauciucurile cu altele decat Montana .

Bafta

Share this post


Link to post

Jentile nu sunt strambe (ochiometric) . Caucicurile au 19 000 km si probabil sunt uzate neuniform... Zgomotul de fulaj (o bataie pe frecventa joasa) se sesizeaza de pe la 15 000 km, luni , la 19 000km am facut rotatia rotilor si speram sa dispara zgomotul... dar cred ca numai s-a atenuat un pic .

Se aude de pe la 50Km/h are un maxim la 60Km/h si peste 70Km/h dispare. Rotile sunt echilibrate si la peste 150Km/h incepe sa se simta o usoara bataie la volan.

Nu cred sa fie un rulment pentru ca rulmentul ar trebui sa "huruie" si la viteze mari ...

Acum as schimba eu cauciucurile dar ... plec in concediu :D ... trebuie sa fac revizia de 20 K :? , am in toamna 3 nunti la rude foarte apropiate cu dar >=200Euro/nunta :( ... si bugetul meu e mai mult decat auster ... :|

 

 

Voi ce ziceti se poate strica ceva daca mai merg asa vreo 10 000Km?

Share this post


Link to post

teoretic, se pot strica multe de la bucsi pana la pivoti etc.

practic, nu cred ca se strica ceva in 10k dar sa stii ca un set de cauciucuri debica (am vazut ieri in targ) sunt vreo 100 euro deci unde dai 600 la nunti...

Share this post


Link to post

In ce targ?

 

Eu as vrea Continental (185/60) si am vazut cam la 1 800 000 /bucata...

Share this post


Link to post
mi se zdruncina f tare volanul, si pe loc cand e masina volanul are un joc f tare daca il misti in sus - joa, apoi la drum face ca toti dracii , i-am schimbat o data o bucsa volan

 

Si al meu tremura, nu se zdruncina (precizez) ! I-as schimba si eu bucsa despre care amintesti dar nu stiu cum...

Chiar si cand stau la stop volanul are un tremurat, nu sta nemiscat. :(

MAi are un tremurat bizar care se aude din zona torpedo-ului.

Share this post


Link to post
In ce targ?

 

Eu as vrea Continental (185/60) si am vazut cam la 1 800 000 /bucata...

Ce fel de Continental ai gasit la banii astia?E vreo pomana? :lol: Banuiesc ca sunt de vara daca sunt pe 60, nu?Da-mi , te rog, mai multe detalii...

Share this post


Link to post
teoretic, se pot strica multe de la bucsi pana la pivoti etc.

practic, nu cred ca se strica ceva in 10k dar sa stii ca un set de cauciucuri debica (am vazut ieri in targ) sunt vreo 100 euro deci unde dai 600 la nunti...

Sunt noi Debica la 1.000.000 bucata???Passio sau de care sunt?Ce magazin?Multam.

Share this post


Link to post

Stati linistiti cu Debica. Chiar si cu Presto+. Nu-s Montana dar nici cauciucuri nu sunt.

 

Si nu mai bine stai un pic si iti cumperi de iarna si la primavara ce vrei tu de vara.

 

Din partea mea oricum imi iau de iarna prin septembrie. Nu m-am hotarat inca ce model dar sigur mi-o incalt de iarna. Debica Presto+ sunt bune numai pe uscat si numai pe cald. Altfel in ciuda celor 4 santuri pe care le au acvaplaneaza pe ploaie si sunt jalnice (chiar si noi noute) pe zapada: am dedus eu ca asta ar cam fi din cauza ca's cauciucuri foarte moi. Altfel, macar ca nu fluiera ca Montana.

Share this post


Link to post
In ce targ?

 

Eu as vrea Continental (185/60) si am vazut cam la 1 800 000 /bucata...

Ce fel de Continental ai gasit la banii astia?E vreo pomana? :lol: Banuiesc ca sunt de vara daca sunt pe 60, nu?Da-mi , te rog, mai multe detalii...

 

In Selgros... dar am gresit :!: Azi m-am uitat cu atentie si de fapt sunt 185/65 si cred ca nu se potrivesc ;(

 

De fapt de inseamna 60...65 ...

Nu_stiu_nimic despre cauciucuri...

Share this post


Link to post
Stati linistiti cu Debica. Chiar si cu Presto+. Nu-s Montana dar nici cauciucuri nu sunt.

 

Si nu mai bine stai un pic si iti cumperi de iarna si la primavara ce vrei tu de vara.  

 

Din partea mea oricum imi iau de iarna prin septembrie. Nu m-am hotarat inca ce model dar sigur mi-o incalt de iarna. Debica Presto+ sunt bune numai pe uscat si numai pe cald. Altfel in ciuda celor 4 santuri pe care le au acvaplaneaza pe ploaie si sunt jalnice (chiar si noi noute) pe zapada: am dedus eu ca asta ar cam fi din cauza ca's cauciucuri foarte moi. Altfel, macar ca nu fluiera ca Montana.

Si tu la ce te-ai orientat?De vara sau de iarna?Si cat?Dar nu ma lua cu avioane de genul 2.500.000 cauciucul ca nu dau atat.

Share this post


Link to post
In Selgros... dar am gresit  :!:  Azi m-am uitat cu atentie si de fapt sunt 185/65 si cred ca nu se potrivesc ;(

 

De fapt de inseamna 60...65 ...

Nu_stiu_nimic despre cauciucuri...

 

Ba ti se potrivesc de minune pe Cielo.Numai 1.800.000?Dar ce au?Ori este vreop oferta limitata?Da-mi detalii ca ma sui in masina si vin la Buc...Sunt allseasons banuiesc, nu?

Share this post


Link to post

Scurt ghid despre cauciucuri - denumirea fiind X/YRZ (de exemplu 185/65R14), se pot obţine următoarele informaţii din asta:

 

185: lăţimea cauciucului în milimetri

65: procentul de "aspect", şi anume dimensiunea talonului (cum priveşti roata din lateral, distanţa de la punctul în care atinge asfaltul şi punctul în care începe janta, exprimată în procente)

14: diametrul jantei în inch (1 inch = ~2.54 cm).

caucioace.GIF

Share this post


Link to post

Eu am Semperit Sport-Life profil de vara, 185/65 R14. Am dat 1750000 pe bucata. Sunt super din punctul meu de vedere. Am tras niste frane zdravene si au reactinat sublim, fara scartz.

Am mers si cu 180 cu ele. Zgomot la rulaj nexam. Ce sa zic, sunt o alegere buna. Eu m-am luat dupa un preten care si-a incaltza un BMW cu de-astea si am zis ca daca sunt bune la BMW trebuie sa fie bune si la Expero.

Share this post


Link to post

La iarn ace o sa faci?O sa-ti cumperi de iarna?Unde ai gasit ca vreau si eu sa-mi cumpar?

Share this post


Link to post

In Selgros... dar am gresit  :!:  Azi m-am uitat cu atentie si de fapt sunt 185/65 si cred ca nu se potrivesc ;(

 

De fapt de inseamna 60...65 ...

Nu_stiu_nimic despre cauciucuri...

 

Ba ti se potrivesc de minune pe Cielo.Numai 1.800.000?Dar ce au?Ori este vreop oferta limitata?Da-mi detalii ca ma sui in masina si vin la Buc...Sunt allseasons banuiesc, nu?

 

Nu stiu ce au ... erau la oferta in Selgros in Brasov acum o sapatamana!

Share this post


Link to post
Si tu la ce te-ai orientat?De vara sau de iarna?Si cat?Dar nu ma lua cu avioane de genul 2.500.000 cauciucul ca nu dau atat.
De vara: nu schimb inca Debica. Le mai tin ca n-au decat 6500km acu dupa conced. Mi s-a spus ca le pot tine pana la 30-40.000 lejer. Sa vedem.

 

De iarna o sa cumpar. Dar am fost in concediu si nu m-am orientat inca (plus ca acum nici n-am cu ce). Cand ma hotarasc spun.

Share this post


Link to post

Salutare!

Am o problema.. si rog pe cei care au mai avut asa ceva sau pe cei care au o idee clara, sa-mi spuna cum as putea-o rezolva.

 

Date: M-am intors de la munte acum o luna, cu un huruit f puternic la masina, la viteze din ce in ce mai mici (de la 120 la inceput, ajunsese huruitu sa se auda de la 40 la ora, in 200km). Am ajuns direct in service, rulmenti dreapta spate de vina, schimbat, nici un huruit din nou! S-au apucat baietii si de curatat franele spate stanga, dupa ce au observat ca era cam infranata roata. Toate bune pana aici..

Peste aprox 50km.. aud un zgomot suspect, destul de putin sesizabil, pe la 50 la ora.. am zis ca sunt paranoic, si o sa traiesc toata viata acu cu huruitul ala de rulmenti in cap. Dar peste inca 200 km.. adica zilele astea, zgomotul parca este din ce in ce mai sesizabil, desi nu foarte accentuat inca! Ma duc ieri la service (Daewoo) iar, dau 25 lei pt o constatare de 3 min, timp in care un mecanic s-a plimbat 2km pe stradute, cu max 60 la ora, ca nu avea cum mai mult, sa-mi zica doar ca ala nu e zgomot de rulment! Si ca trebuie sa fie de la anvelope.. ca asa fac ele.. si eventual sa echilibrez rotile..

Bun.. azi am zis sa fac niste teste la diferite viteze, asa ca am iesit din oras pe un drum bun si liber, ca sa constat urmatoarele:

-sub 40 la ora nu se aude nimic

-intre 40-90 la ora, am acest zgomot (de fulaj as zice, desi nu sunt sigur ce inseamna asta.. sau a ceva descentrat), cu un maxim la jumate.. 60-70; nu-mi dau seama de unde se aude, posibil din fata, posibil din spate, nici daca scot capul pe geam.. se aude in masina, si cu geamurile inchise

-pe la 90 la ora, nu mai aud acel zgomot dar am o f mica vibratie in volan

-pe la 100-130.. ca atat am reusit sa bag, totul fix ca inainte.. adica fuge ok.. mici trepidatii in volan mai incep de la 140.. dar asta se intampla si inainte

La toate astea se adauga o franare cu trepidatii in pedala la viteze mari, desi si la viteze f mici, cand da sa se opreasca masina, la o franare usoara, constanta, se simte ca si cum strang placutele mai bine intr-un anumit loc.

Mai adaug la toate astea, faptul ca am schimbat acum aproape 4 luni multe piese din fata: discuri frana (fara placute), amortizoare, bielete directie, 1 cap bara si facut geometria. In plus, azi am fost la vulcanizare (AutoSoft), sa fiu sigur ca nu e de la roti, deci le-am echilibrat pe toate, si verificat ochiometric anvelope +jante: cica doar o janta putin stramba, anvelopele ok (pe fata sunt noi).

 

Unde apare problema vine intrebarea... pot sa exclud rotile? Sa se fi descentrat ceva la franele spate.. sau la franele fata? Sa fie rulmentii.. sau ansamblul de franare..?

Scuzati atata poveste.. am incercat sa fiu cat mai clar.. si astept ceva sfaturi.. ce mai pot verifica..

PS: Ce e mai nasol.. e ca peste 10 zile ies cu ea 2000km din tara, in concediu (sau cel putin planuiam asta..)

Share this post


Link to post

Masina are jante din aliaj?Inele ce centrare la ele?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...