Jump to content
Sign in to follow this  
cookie

Schimbare Antena Tico

Recommended Posts

Am cautat dar nu am gasit nimic despre cum se schimba antena de tico. Va rog frumos sa ma ajutati. Multumesc

Share this post


Link to post

Da-mi un PM si iti explic.E destul de mult de scris.

Share this post


Link to post

@A.C_MATIZ: scrie aici ca poate o sa se foloseasca si altii de informatie. Sau dai consultatii doar pe privat... :P

Uite pun si poza cu antena..

post-1228-1150887929_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Este destul de complicat din lipsa de spatiu.Este mult de lucrat sub bord.Sper sa nu uit nimic din proces.Pt mai mult spatiu recomand si scoaterea cesurilor din bord.Deoarece firul este prins de suportul de la axul volanului in partea superioara.

Se scoate mufa din cass

Apoi se urmareste firul care este prins in mai multe cleme de plastic.Se incearca scoaterea firului din acele cleme(daca nu merge se taie clemele).

Dupa ce s-a eliberat firul din toate clemele se desurubeaza antena de pe pavilion si se trage afara.

La montaj se repeta procesul dar in ordine inversa.

Cea mai complicata parte la montaj este sa nimereasca firul de la antena in prin gaura din stalpul stanga sub bord.Odata rezolvata problema este simplu.

Edited by A.C_MATIZ

Share this post


Link to post

ca sa se evite problema nimeririi gaurii din stalp cu cablul nou - legi de mufa cablului vechi o sfoara/sarma izolata flexibila de aprox 1 m, iar cand tragi cablul vechi afara, cum a iesit mufa prin gaura din plafon desfaci sfoara/sarma (ai grija sa nu o scapi in stalp) si o legi de mufa cablului noi si apoi tragi de capatul din interiorul masinii al sforii/sarmei pana ajunge mufa in habitaclu (iese din stalp in interior)

Share this post


Link to post

Multumesc pentru ajutorul prompt. As incerca sa ma apuc de inlocuit dar nu stiu cum scot mufa din casetofonul de pe SX. Daca scot mufa din cass ma descurc eu cu scoaterea cablului afara si inlocuirea antenei.

Cum se scoate mufa din casetofon?

Share this post


Link to post

Din casetofon pleaca cablul antenei care are o umflatura la un moment dat. De acolo scoti mufa.

Share this post


Link to post

Asta stiu dar cum ajung la aceea mufa? Trebuie sa dau cass jos sau imi bag mana pe dupa el. Nu cred ca pot fara sa-l dau jos. Cum se da jos?

Share this post


Link to post

Are un surub pe partea stanga (bagi mana pe sub volan), si un surub deasupra (idem). In plus mai sunt 4 cleme pe partea din fata (se observa cu ochiul liber).

Dar ar cam trebui sa te descurci si fara sa-l dai jos.

Share this post


Link to post

Daca ai niste maini lungi si foarte subtiri.

 

Stiu de cand am schimbat antena ca era sa raman prins sub bord, am avut o senzatie foarte nasoala, claustrofobica cred. Eram intr-o pozitie foarte nasoala, bagat intre scaun si bord, pe spate, si cand am vrut sa ma ridic m-am pomenit cu un junghi de am crezut ca acolo raman pana seara cand pleaca colegii de la servici si trec pe langa mine. Stand acolo simteam ca ma preseaza bordul si scaunul, vin peste mine si nu mai puteam sa respir.

 

Ma rog, trecand la detalii mai practice, atunci am demontat bordul, tot si la sfarsit mi-am dat seama ca nu era nevoie.

 

Cablul nou l-am bagat prin gaurica foarte simplu: L-am lasat sa atarne prin dreptul gauricii si l-am agatat cu o sarmulita.

Share this post


Link to post

Inainte de a scoate actuala antena, de mufa legi o sarmulita subtire, dar rezistenta, ceva mai lunga..

La montarea noii antene.. tragi de sarmulita aia pt a asigura acelasi traseu..

ps.. vad ca sunt redundant, s-a mai spus

Share this post


Link to post

exact metoda asta am postat mai sus oleaca :) >-

Share this post


Link to post

Am incercat si azi dar nu am reusit. In spatele casetofonului am observat pe partea stanga cum te uiti la el niste fire subtiri care sunt alimentarea si legatura la boxe. Pe partea dreapta e un singur fir - antena. Nu am observat nici o mufa pe firul antenei. Ea intra pana in casrtofon sau casetofonul are o antena iesita de care se leaga firul antenei de masina? Pe unde ar trebui sa-mi bag mana? Pe la scrumiera? Prin stanga nu ajung.

E chiar al naibii de greu de inlocuit antena asta.

P.S. La Dacie era mai simplu...

Share this post


Link to post

Din radio(eu am avut radio, dar banuiesc ca la cas e la fel) iese un fir lung de 20 cm care la capatul acestor 20 cm are o mufa.. ia vezi acolo ar trebui sa demufezi

Share this post


Link to post

La mine mufa era bagata in casetofon, asa ca nu se vedea.

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

Eu am demontat atat radio de SL cat si radiocass de SX, ambele aveau mufa mama de racordare a antenei cum a zis si Aztec, pe un fir lung de circa 20cm. Daca aceasta mufa este integrata pe spatele aparatului si nu aveti loc de manevra desurubati surubul de fixare lateral stanga si trageti cativa cm Tank-ul afara din soclu. Pt montarea unei antene noi rabatati complet scaunul de la sofer si stati culcati pe spate, cu picioarele pe bancheta; din aceasta pozitie se poate trece usor firul noii antene de la gaura de intrare in habitaclu peste suportul coloanei de directie si apoi in mufa mama a Tank-ului.

Share this post


Link to post

Scuze ca ma amestec, tocmai am schimbat antena de curand. Un sfat : da jos tabloul de bord , e usor , si o sa ai loc sa-ti bagi mainile pe acolo . Desfaci intai alea 4 suruburi care tin masca aia de plastic apoi inca 4 suruburi care fixeaza tabloul de bord de bord. Dupa aia scoti doo mufe din partea de sus a tabloului si cablul de kilometraj ( e pur si simplu infipt si iese usor ) . Toata operatiunea asta dureaza 2 min. dar e e necesara deoarece cablul antenei e fixat cu doua inele de plastic de montura coloanei de directie si altfel n-ai acces la ele ca sa-l scoti . In felul asta ai acces f. usor si prin spatele casetofonului . Succes !

Share this post


Link to post

MII DE MULTUMIRI LUI SENNA pentru ca s-a oferit sa-mi schimbe si mie antena la intalnirea de pe 06 07 de la Polivalenta. A fost greu dar s-a rezolvat fara a demonta ceasurile de bord si mai ales casetofonul. S-a intins pe scaun cu capul in jos, a scos mufa de pe acel cablu de antena de 10-20 cm de la casetofon apoi a scos antena de prin clestii cu care era prinsa de tot felul de alte chestii si in final a rupt-o pt a nu se mai chinui sa o scoata frumso. A scos-o poe cea veche iar cea noua a intrat frumos fara a fi nevoie de o sarma pentru a o trage inauntru.

Inca o data mii de multumiri SENNA...

Share this post


Link to post

m-am gandit ca ar fi buna o informatie despre cum mi-am schimbat eu antena cand un vecin "prietenos" mi-a rupt-o: m-am chinuit si eu ca si restul pana cand m-am umplut de draci si tot n-am reusit, si am trecut pe la un magazin de montat alarme de pe langa mine si mi-au montat-o baietii cu 150.000(aveau tarifu scris pe lista de preturi), dar s-au chinuit aproape trei sferturi de ora...

 

Asa ca cine nu vrea sa se murdareasca sau pur si simplu nu incape pe sub bord(cazul meu :) )sa stie ca se poate monta; magazinu este pe strada avrig, nu stiu sigur numarul, pe la mijloc oricum pe dreapta venind dinspre iancului...bafta in continuare!

Share this post


Link to post

Dar antenele voastre nu au cablul prins cu un papuc de antena ?

Share this post


Link to post

Nu, nici cea originala si nici cea noua nu e din 2 bucati. Mai mult, nici nu o poti trage decat 1 mm dupa ce desfaci cele 2 suruburi de pe plafon.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...