Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Plecati Dintre Noi...

Recommended Posts

S-a mai stins un mare om si mare cantaret... Chiar daca generatiile mai tinere vor zambi (sau mai rau), pe cei mai "copti" i-a incantat Gica multa vreme cu muzica lui de petrecere... Deocamdata sunt putin trist, ca as scrie mai multe... S-a stins aproape in mizerie (nu pot uita acel reportaj cand vecinii au trimis pompierii si salvarea la el, si halul in care era Maestrul si casa lui)...

Share this post


Link to post

Dumnezeu sa-l ierte!

Share this post


Link to post

Dumnezeu sa-l ierte! Odihneasca-se in pace. :(

Share this post


Link to post

Dumnezeu sa-l ierte!

Share this post


Link to post

http://stiri.rol.ro/detaliere.php?id=245436 (interviu din 9 Ianuarie 2006)

 

Cateva citate:

 

"Gica Petrescu: Ma rog la Dumnezeu sa mai fiu in viata pentru ca eu, anul trecut, am aniversat 90 de ani. Si ma rog sa le mai placa oamenilor imprimarile pe care le-am facut."

 

"Romanii din toata lumea va asculta discurile.

 

Pai ce vrei sa asculte? Numai manele? Numai urlete? Asa cum a spus un mare cantaret care a vizitat Romania, Toto Cutugno, muzica trebuie sa impresioneze sufletul si nu picioarele."

 

"Ce va doriti cel mai mult maestre?

 

Ma rog la Sfantul Dumnezeu sa mai fiu in viata. El e cel mai mare ajutor al omului. "

 

"Gica Petrescu s-a nascut pe 2 aprilie 1915, in Bucuresti. Tatal sau era functionar la posta, iar mama, desi casnica, studiase pianul si canta la acest instrument. A debutat in adolescenta, la serbarile de la Liceul "Gheorghe Sincai", unde a urmat cursuri. La scurt timp, a facut primele inregistrari pentru radio.

 

A sustinut spectacole la cele mai celebre restaurante si teatre de revista ale Bucurestiului, la Cazinoul din Sinaia si a cantat in fata unor personalitati ca Regele Mihai, Yehudi Menuhin, Louis Armstrong. A avut mii de concerte in intreaga lume, zeci de albume scoase, sute de emisiuni de radio si televiziune. Despre viata maestrului s-a scris o carte, "Viata si cantecele lui Gica Petrescu", semnata de George Sbarcea, si s-a facut un film, "Muzica e viata mea" (singurul� in care maestrul a jucat). A primit numeroase premii si distinctii de-a lungul timpului, iar un premiu care dovedeste ca "eternul Gica" este printre preferatii generatiei tinere este

 

"Life Time Award" (pentru intreaga cariera - n.r), la MTV Romanian Music Awards in 2004.

 

Timp de 34 de ani a fost casatorit cu Cezarina Moldoveanu, poeta si scriitoare, care a contribuit la succesul maestrului. Un singur necaz a umbrit aceasta mare dragoste: cei doi nu au avut copii. Dupa moartea Cezarinei, in august 1989, Gica Petrescu a refuzat mult timp sa sustina spectacole.

 

Printre slagarele cantate de maestrul Gica se numara "Fetite dulci ca-n Bucuresti", "Costica, Costica", "Ia mai toarna un paharel", "Uite-asa as vrea sa mor", "Du-ma acasa, mai, tramvai", Zi-i una mai saltareata", "Cel mai frumos tango", "Astazi e ziua ta", "Sa-mi canti cobzar", "Iubesc femeia", "Bucurestiul meu iubit", "Da-i cu spritul pan' la ziua"."

 

1611135.jpg3988.jpg

Share this post


Link to post

Intradevar un mare cantaret. Maestrul Gica petrescu va trai in sufletele noastre.

 

Dumnezeu sa-l ierte!

Share this post


Link to post

Sunt un fan declarat. Sa-i fie ţărâna uşoară! Pacat ca o asa valoare se stinge in asa mizerie. Insa il vom avea in memorie asa cum era pe scena.

Share this post


Link to post

Dumnezeu sa-l ierte.

Cei care doresc să-şi ia un rămas bun o pot face mâine dimineaţă în holul Sălii de concerte a Societăţii Române de Radiodifuziune. Mâine după amiază, sicriul cu corpul neînsufleţit al celebrului interpret va fi depus la Capela Cimitirului Belu. Gică Petrescu va fi înmormântat marţi la cimitirul Belu din capitală.

http://83.103.242.125:81/stiri/2006-06-18-stiri-17477.mpeg

Share this post


Link to post

Of. Odihneasca-se in pace.

Share this post


Link to post

Dumnezeu sa-l odihneasca pe Maestru!

Share this post


Link to post

Odihneasca-se in pace.

Share this post


Link to post

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace, probabil acum canta in Rai.

Ma uit la televizor si vad cat sunt oamenii de ipocriti, unii chiar incearca sa verse cate o lacrima elogiindu-l pe cantaret, insa adevarul e ca Gica Petrescu a murit in mizerie uitat de toata lumea, din pacate am vazut si eu reportajul la care se refera Viperul. Pacat!

Share this post


Link to post

Pacat... :( S-a mai stins o valoare! Odihneasca-se in pace.

Share this post


Link to post

Hai sa fim optimisti si sa ne bucuram, cum faceau adevaratii nostri inaintasi, dacii: acum canta si ii veseleste pe cei ce au plecat inaintea lui, cum zicea si Dreamlike...

Share this post


Link to post

Eu cred ca nu a murit in mizerie. Mizeria de obicei se afla in suflet, iar omul acesta parea curat.

Toate se duc, e normal. Important e ca nu va fii uitat.

Share this post


Link to post

Dumnezeu sa il ierte!

si asa incet, incet ramane din muzica romaneasca numai o umbra a ceea ce a fost

Share this post


Link to post

Dumnezeu sa-l ierte. Si cei de varsta mea (20-25 ani) il adora...

Share this post


Link to post

Se pare ca Dumnezeu avea nevoie de muzica pe masura mancarurilor facute de Radu Anton Roman,asta e D-zeu sa-l ierte.

Share this post


Link to post

Din pacate s-a mai stins o Voce,, si ce Voce..

A murit asa cum moare as putea spune, genile si oamenii remarcabili, nu in mizerie, ci in saracie materiala.

Din pacate mai stiu oameni care au insemnat ceva in viata noastra si acum se zbat in greutatile cotidiene...

Pacat.. Odihnestete, Maestre..

Share this post


Link to post

Era un exemplu si puteai sa-i faci un compliment unui om spunandu-i "o sa traiesti mai mult ca Gica Petrescu".

Oricum ma simt foarte rau si apoape vinovat ca asa un om de valoare moare in conditii materiale atat de precare. Stiu ca si acum cateva lui l-au gasit in casa pe jumatate mort dar nimeni dintre cei cu bani nu s-a oferit sa-i acorde o renta viagera decenta. Asta e viata...

 

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

Share this post


Link to post

Dumnezeu sa-l ierte!

Ce e neplacut acum e faptul ca multe "persoane publice", care s-au dezis de el in ultimii ani ies acum in prim plan pe la toate televiziunile si se bat cu pumnul in piept: "vai ce bun prieten mi-a fost!!!"

Edited by Juliaen

Share this post


Link to post

Sa ne amintim ca lui Gica Petrescu îi placea si umorul:

Stefan cel Mare trecea cu suita sa spre cetatea Neamtului. Deodata, dintr-un lan de grau aude o voce ingereasca cantand de zor. “Imediat sa-mi aduceti persoana care canta atat de minunat!” Strajerii se conformara si peste cateva clipe se intorc cu un baietel speriat. “Tu cantai atat de frumos?" întreba Stefan contrariat.

“Da, maria-ta!” “Cum te cheama copile?” “Gica Petrescu, maria-ta!”

(banc spus de Florin Piersic, intr-o emisiune televizata)

Share this post


Link to post

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! :(

Share this post


Link to post

Carcotasii au fost de nota 10+ dimineata. Transmiteau din Ibiza si, pe la 8.45 (cand eram in coloana la Casa Scanteii), au pus o piesa de-a maestrului "Si-uite asa as vrea sa mor....". Din cate stiu eu, era favorita maestrului. Acum cred ca e linistit. S-a dus langa Cezarina lui.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...