Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Simplificarea Procedurii La Accidente Usoare

Recommended Posts

Pana acum te trimiteau aia acasa sau sa te intorci cu partenerul de accident.

 

La asigurari nu e obligatoariu sa mergi in 24 de ore dar, din ce am inteles, e obligatoriu sa mergi si acum in 24 de ore la politie, daca nu functioneaza din nu stiu ce motive constatarea amiabila. Aici mi se pare ca apare o problema: ce faci atunci cand dupa 24 de ore apar discutii care initial nu aparusera?

Share this post


Link to post

Apropos de simplificari ...

 

Imi vine un amic din afara in concediu, in tara. Imprumuta omul o masina insa are ghinion si, in nici 3 ore de la sosirea in Bucuresti, intra un scuterist in el, din vina exclusiva a scuteristului. Rezultat: usa dreapta spate mototolita rau. Apare si Politia la fata locului insa se plictiseste repede si pleaca, evident nu se intocmeste absolut nici un document constatator. Cu Politia de fata, scuteristul isi recunoaste vina si e de acord sa plateasca daunele. Dupa plecarea Politiei ... amin, a dat-o cotita. Faza se petrecea Simbata noaptea pe la ora 22:30. Marti la ora 17:00 omul meu se sictirise de umblat pe la diverse sectii de Politie pentru a reusi sa obtina macar dovada aia nenorocita. Si inca nu o obtinuse !

 

Situatia este oarecum speciala, din cite stiu scuteristii nu au asigurare, pagubele recuperindu-se in astel de situatii pe cale judecatoreasca. Poate ca, daca mi s-ar intimpla mie, as avea rabdarea si nervii necesari pentru a duce la bun sfirsit un proces. In cazul amicului meu, lucrurile s-au simplificat extrem de mult ... repara masina si asta e !

Share this post


Link to post
Tu ai vazut ce politie e prin Craiova de la o vreme incoace, ai curaj sa mai bei o bere, chiar daca mergi si cu 10 la ora ? Eu nu !

Nu ţine de curaj. Sincer, n-am văzut oprit nici un "reisăr", nici un bemveu cu numere de bahamas, nici un bronzat cu ceafa lată. Faptul că mâinile lor prin miros de la statul la spate, ore în şir, pe marginea drumului, nu mă-ncântă cu nimic.

 

Eu sunt mai fraier, mai provincial, nu prea inteleg eu cum duci tu pe cineva fara voie ?

Cu gipu'. Ajutat de bodyguarzi. Apoi îl "educi" la cârciumă. Şi te dai lovit, în interviuri, atunci când eşti acuzat de răpire/sechestrare :D

Share this post


Link to post
Cu gipu'. Ajutat de bodyguarzi. Apoi îl "educi" la cârciumă. Şi te dai lovit, în interviuri, atunci când eşti acuzat de răpire/sechestrare :D

 

Mah, tu luasi licenta?

Share this post


Link to post
Eu sunt mai fraier, mai provincial, nu prea inteleg eu cum duci tu pe cineva fara voie ? Si daca te-ai dus singur la Politie ce rezolvi ?

 

Dai nr. de inmatrilculare pt identificare...si declari ca a fugit de la locul accidentului...daca ai si un martor e perfect...

Scapa cel putin cu amenda, 30-90zile permisul luat si reparatia masinii tale ...parca asa e legislatia...

 

Art. 223. - (1) Conducatorii implicati în accidente în urma carora au rezultat numai pagube materiale si care nu constituie fapte prevazute de legea penala sunt obligati:

 

a) sa scoata imediat vehiculele în afara partii carosabile ori, daca nu este posibil si nici nu pot sa îsi continue circulatia, sa le deplaseze cât mai aproape de bordura sau acostament, semnalizându-le prezenta;

 

b) sa anunte imediat unitatea de politie competenta pe raza careia s-a produs evenimentul;

 

art.222

(3) Conducatorilor de vehicule implicati în accidente de circulatie li se recolteaza în mod obligatoriu probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei sau consumului de substante ori produse stupefiante sau medicamente cu efecte similare si acestia se trimit pentru examinare medicala la o unitate sanitara autorizata.

 

Cel putin in 2008 era valabil, in 24h si stabilirea alcolemiei...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...