Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Simplificarea Procedurii La Accidente Usoare

Recommended Posts

Cum e cu "inmatricularea continua" ?

Adica daca eu vreau sa-mi vand masina si am numar preferential, nu pot sa-mi pastrez numarul??? :scarpin:

Share this post


Link to post

Ba da. In ziua in care ai vandut masina, mergi si platesti rezervarea. Ulterior, dupa ce cumparatorul inmatriculeaza masina cu alt numar, primesti de la el placile si poti efectua si tu inmatricularea noii tale masini. Dar, daca cumparatorul n-o inmatriculeaza tu stai si astepti.

Share this post


Link to post

@Mircea:

Multumesc! :osanale:

Asta stiam si am aplicat deja! :D

Am crezut ca s-a modificat legea si nu mai puteam sa-mi pastrez numerele, in eventualitatea unei vanzari! :uff:

Share this post


Link to post

Iar se simplifică:

 

Asiguraţii CASCO implicaţi în accidente fără victime nu mai trec pe la Poliţie pentru acte, din 2009

 

Şoferii care au poliţe CASCO implicaţii în accidente de circulaţie soldate doar cu avarierea propriului vehicul vor putea solicita asigurătorului, de la 1 ianuarie 2009, documentele pentru reparaţia maşinii fără să mai fie necesară deplasarea asiguratului la Poliţie.

 

"Suntem conştienţi de faptul că pentru asigurători implementarea acestor norme va însemna un efort suplimentar de resurse umane şi timp. Pentru asiguraţi, însă, aceste norme sunt o alternativă la actuala procedură, ceea ce înseamnă practic o economie de timp prin eliminarea drumului la unitatea de poliţie", a declarat agenţiei MEDIAFAX preşedintele CSA, Angela Toncescu.

 

Prevederea este inclusă în Ordinul 12/2008 al Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor (CSA), publicat în Monitorul Oficial la finele lunii iulie.

 

Potrivit actului normativ, companiile de profil emit asiguraţilor lor CASCO, la cerere, începând cu 1 ianuarie 2009, documentele pentru repararea vehiculelor, inclusiv în cazul în care se constată daună totală şi maşina nu mai poate fi reparată.

 

Asigurătorul va elibera documentele pentru începerea lucrărilor de reparare a vehiculului după ce posesorul poliţei CASCO îl va înştiinţa despre pagubele produse fie într-un accident de circulaţie din care a rezultat numai avarierea propriei maşini, fie în alte împrejurări decât un accident de circulaţie.

 

În aceste două situaţii, deplasarea asiguratului CASCO la Poliţie nu mai este necesară, au precizat reprezentanţii instituţiei.

 

Declaraţiile de accident şi documentele de începere a lucrărilor pentru repararea vehiculului vor fi emise de asigurători şi vor conţine informaţiile prevăzute în anexele Ordinului 12/2008.

 

Potrivit actului normativ, eliberarea documentului de începere a reparaţiilor nu constituie nota tehnică finală de constatare a daunelor şi nici obligaţie de plată din partea asigurătorului.

 

Potrivit CSA, numărul poliţelor CASCO în vigoare la 30 iunie se situa la circa 1,3 milioane, emise de 26 societăţi de profil.

 

La nivelul Capitalei, unde este concentrat circa o treime din parcul auto naţional, au fost înregistrate în 2007 un număr de 73.700 de accidente rutiere soldate doar cu daune materiale, conform informaţiilor furnizate de Constantin Stroescu, comisar şef la Brigada de Poliţie Rutieră din Bucureşti.

 

Mediafax, 23.09.2008

Share this post


Link to post

Sper sa nu se întâmple cum s-a întâmplat cu constatul amiabil. Toate aceste simplificari de proceduri in cazul accidentelor usoare sunt stâns legate de existenta unei baze de date comune (firmelor de asigurari) cu daunele auto ce au avut loc in ultimii ani. Si la cest lucru se lucreaza de câteva luni - deocamdata doar pentu daunele pe RCA. Când o sa devina baza de functionala si pentru daunele casco o sa mai cred si partea casco.

Share this post


Link to post

De la 1 iulie 2009 intra in vigoare procedura de constatare amiabila.

 

Documentul se gaseste pe saitul Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor.

Share this post


Link to post

Eu am Casco la masina si mi-a schimbat parbrizul fara a mai merge la politie de acu o luna.Precizez ca sarise o piatra de la o masina din fata mea. Ala cu masina n-a vrut sa vina si am facut-o pe Casco

Share this post


Link to post

http://www.gsp.ro/auto/noutati-auto/la-mic...ere-145335.html

 

Mai bine mai tîrziu, decît niciodată! Începînd cu data de 1 iulie, România s-a aliniat normelor şi metodologiilor europene şi în ceea ce priveşte accidentele rutiere uşoare, în urma cărora nu au rezultat decît pagube materiale. Pe scurt, acest lucru înseamnă că, dacă doi conducători auto sînt implicaţi într-un incident uşor, se elimină mersul, nervii şi timpul pierdut la cozile formate la birourile Poliţiei Rutiere. Totul se rezumă la completarea unui formular special, disponibil la sediile firmelor de asigurare!

 

În cazul în care cei doi şoferi nu cad la pace în privinţa vinovăţiei sau dacă doresc în mod expres medierea unui poliţist, se aplică procedura standard: prezentarea în maximum 24 de ore la biroul "Accidente" pe raza căruia s-a produs incidentul.

 

Procedură simplificată

Soluţionarea "la mica înţelegere" a unui incident în trafic permite părţilor implicate să completeze pe un singur formular, alcătuit din 2 pagini autocopiante, cu aceeaşi valoare juridică, elementele privind circumstanţele producerii evenimentului. Declararea accidentului în 24 de ore nu mai este obligatorie! Apoi, fiecare trimite o copie a exemplarului său către asigurătorul RCA al vehiculului pe care l-a condus. În cazul în care una dintre persoanele implicate se consideră parte vătămată, atunci aceasta se adresează asigurătorului RCA al celeilalte maşini implicate în accident.

 

Completarea formularului nu reprezintă o recunoaştere a responsabilităţii, vina ce revine fiecărui şofer urmînd a fi stabilită de către asiguratori!

 

Adio amenzi şi puncte!!!

Stabilirea vinovăţiei, deschiderea dosarului de daună, constatarea pagubelor şi eliberarea autorizaţiei de reparaţie nu mai intră în responsabilitatea Poliţiei Rutiere, dacă se apelează la constatarea amiabilă. Ceea ce va spori responsabilitatea asigurătorilor! Dar, avînd în vedere "inventivitatea" românului, va şi creşte numărul fraudelor.

 

Partea cea mai frumoasă a constatului amiabil este că şoferii-vinovaţi nu vor mai fi penalizaţi! "Nu există cadru legal în momentul de faţă. Dacă nu se prezintă la poliţie, nu avem cum să aplicăm sancţiuni. Ce pot să vă spun este că se lucrează la o lege care, probabil, îi va obliga pe asigurători să înainteze dosarele la Poliţie", a declarat Ag.-Şef Sava din cadrul biroului Accidente Uşoare al PBR.

 

Mai mult, şi şoferii puţin "afumaţi" pot scăpa, asigurătorul neavînd calitatea de a-i testa în ceea ce priveşte alcoolemia.

 

Prin urmare, pînă la apariţia legii respective, pe străzi va domni haosul! Dacă şoferii implicaţi în accidente se vor înţelege într-un fel sau altul între ei, nu va mai conta că nu au dat prioritate sau că au trecut pe roşu. Înţelegere amiabilă uşoară!

 

 

200 de accidente uşoare au loc aproape zilnic în Bucureşti. În zilele cu intemperii, numărul acestora depăşeşte 1.000

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post
Mai mult, şi şoferii puţin "afumaţi" pot scăpa, asigurătorul neavînd calitatea de a-i testa în ceea ce priveşte alcoolemia.

 

Prin urmare, pînă la apariţia legii respective, pe străzi va domni haosul!

Dacă până acum auzeam relativ des "2-3 beri, merg, nu "ies" " mi-e groază să mă gândesc ce se va întâmpla în continuare :-S

Share this post


Link to post

Ieri am avut un eveniment cu masina personala. Cu Dacia 1100.

 

O tipa cu un SLK nu mi-a dat prioritate si, cu toata dorinta de a opri, ne-am turtit.

 

Drumurile au fost urmatoarele:

 

1. am dat telefon si ni s-0a indicat sa mergem la agentul constatator al firmei respective, am mers, nu avea formulare

 

2. am ajuns la sediul central , ne-au trimis la politie caci intelegerea asta amiabila intra in vigoare daca politele sunt facuute de pe 01. 06.09

 

3. am ajuns la politie, politia ne-a trimis din nou la asigurator

 

4. asiguratorul ne-a expediat din nou la politie,

 

5. Politia, scrasnind din dinti ne-a facut actele.

 

3 ore adurat alergatura, cu mentiunea ca ne-am invartit intr-un perimetru de 10 Km patrati. Daca se intampla in alta parte a orasului , timpul creseta si mai mult.

 

E frumos haosul asta, nu?

Share this post


Link to post
Dacă până acum auzeam relativ des "2-3 beri, merg, nu "ies" " mi-e groază să mă gândesc ce se va întâmpla în continuare :-S

Pai sloganul probabil va fi usor modificat in "2-3 beri si ... ies (pe drum)".

 

Cu toate astea, din postura unuia care a renuntat pina acum la cel putin 5 reparatii (in urma unor accidente usoare petrecute in ultimii 5 ani) tocmai din sila de a petrece ore in sir la o sectie de Politie, incerc sa vad jumatatea plina a paharului. Asa cum credeam pina nu de mult ca romanii nu vor fi afectati sever de criza mondiala (pe principiul ca oricum nu o duceam grozav nici inainte) tot asa cred ca nu se vor inrautati foarte tare "conditiile" de trafic. Oricum se circula ca naiba, oricum isi face fiecare propriile reguli (doar ca sa aiba ce incalca, desigur) deci ...

Share this post


Link to post

Pana la urma totul se rezuma la bani: iti convine sa te declari vinovat ca sa nu isi piarda celalalt permisul sau nu? Esti sigur ca celalalt iti va plati reparatia? Iti convine sa platesti in plus la CASCO anul viitor?

Share this post


Link to post
Ieri am avut un eveniment cu masina personala. Cu Dacia 1100.

 

....

E frumos haosul asta, nu?

 

Ghinion. Chiar imi pare rau.

 

Abrambureala asta e ca de obicei la inceput, se vor rezolva toate pana la urma dar, din pacate, nimeni nu s-a gandit, nu a facut un plan in prealabil. Pe hartie arata bine, hai sa-i dam drumul, ce mai conteaza ca nu avem resursele necesare?

 

Din pacate asa se intampla si in majoritatea "corporatiilor" din Romania. Nimeni nu mai face un studiu de piata, un plan. "Las-o mah ca merge asa" e deviza. Important e sa o lansam, vedem noi pe drum pe unde se opreste si carpim atunci. Costuri minime sa impresionam. Suntem un popor de "lingai" si asta meritam.

 

Pacat. Avem o gramada de ingineri dar din pacate majoritatea sunt incapabili.

 

Vorba zicalei: Stiu ca sunt prost dar cand ma uit in jurul meu prind curaj :) .

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post
Dacă până acum auzeam relativ des "2-3 beri, merg, nu "ies" " mi-e groază să mă gândesc ce se va întâmpla în continuare :-S

Sorry, n-are a face. Tu ai vazut ce politie e prin Craiova de la o vreme incoace, ai curaj sa mai bei o bere, chiar daca mergi si cu 10 la ora ? Eu nu !

Daca intr-un accident usor nu te intelegi cu celalalt si te stii sigur nevinovat, nu te impiedica nimic sa te duci la politie ca si pana acum.

Share this post


Link to post

Eu consider o prostie chestia asta..

ganditi-va ca imi pot lua o dacie de 10 milioane si sa ii vanez pe cei care ies de pe cedeaza trecerea. multi ies destul de mult cu botul in strada, si eu pot foarte bine sa intru in ei. si sa le zic...frate oricum tu esti de vina ca tu vii de pe cedeaza,da-mi 2-3 milioane si o rezolvam pe cale amiabila, fara politie. aa, nu vrei? bine atunci, ma duc la politie si o sa iti suspende carnetul 2 luni, ca atat e pedeapsa. si in felul asta cred ca fac cel putin 1000 de euro pe luna..

In loc sa angajeze mai multi poltisti la serviciul accidente usoare, sau sa faca mai multe sedii pe sector ei apeleaza la metoda asta care nu e demna de o tara ca a noastra :) .

Share this post


Link to post
Eu consider o prostie chestia asta..

ganditi-va ca imi pot lua o dacie de 10 milioane si sa ii vanez pe cei care ies de pe cedeaza trecerea. multi ies destul de mult cu botul in strada, si eu pot foarte bine sa intru in ei. si sa le zic...frate oricum tu esti de vina ca tu vii de pe cedeaza,da-mi 2-3 milioane si o rezolvam pe cale amiabila, fara politie. aa, nu vrei? bine atunci, ma duc la politie si o sa iti suspende carnetul 2 luni, ca atat e pedeapsa. si in felul asta cred ca fac cel putin 1000 de euro pe luna..

In loc sa angajeze mai multi poltisti la serviciul accidente usoare, sau sa faca mai multe sedii pe sector ei apeleaza la metoda asta care nu e demna de o tara ca a noastra :) .

 

Ideea nu-i rea...cum sa faci bani fara sa platesti impozit la stat :)

Ce bine ar fi sa o aplice vreo citiva prin Iasi... sint o droaie de bizoni care ies de pe strazi laterale cu 1/2 de masina si-ti taie calea...

Cel putin pina acum m-i s-a umflat vena de vreo 3-4 ori...ca mai intra si cu viteza si pun frina in 1/2 de metru...

Cei cu bani cred ca vor profita la maxim in cazul accidentelor usoare... "i-a de aici 100-200euro si lasa politia"...

Share this post


Link to post

Si ce ii oprea sa o faca pana acum?

Share this post


Link to post
Si ce ii oprea sa o faca pana acum?

Trebuiau sa ajunga la politie oricum sa-si poata repara masinile...

Share this post


Link to post

Deci omul facea o actiune ilegala (aka santaj) si il oprea mersul la politie.

Share this post


Link to post
Deci omul facea o actiune ilegala (aka santaj) si il oprea mersul la politie.

Pe santajat poate :)

Share this post


Link to post
Ideea nu-i rea...cum sa faci bani fara sa platesti impozit la stat :)

...

Cei cu bani cred ca vor profita la maxim in cazul accidentelor usoare... "i-a de aici 100-200euro si lasa politia"...

 

 

Voi intelegeti cam gresit toata chestia asta.

Ceea ce a zis bossake era poate valabil inainte. Acum cine crezi ca va fi fraier sa iti dea bani sa-ti repare masina? Da? A fost vina mea, poftim asigurarea. Apoi du-te tu la politie si spune ca defapt tu voiai bani cash si nu asigurarea.

Share this post


Link to post
Voi intelegeti cam gresit toata chestia asta.

Ceea ce a zis bossake era poate valabil inainte. Acum cine crezi ca va fi fraier sa iti dea bani sa-ti repare masina? Da? A fost vina mea, poftim asigurarea. Apoi du-te tu la politie si spune ca defapt tu voiai bani cash si nu asigurarea.

 

Daca el e vinovat si recunoaste, reparatia ta e pe RCA-ul lui, el o repara pe banii lui daca nu are CASCO...

Singura deosebire e ca scapa de puncte, amenda, saltat permisul in cazul cind se ajunge la politie...de ex daca e beat...

Share this post


Link to post
... saltat permisul in cazul cind se ajunge la politie...de ex daca e beat...

Cat de beat trebuie sa fie sa nu-i treaca in 24h ?

Share this post


Link to post
Cat de beat trebuie sa fie sa nu-i treaca in 24h ?

Cit de fraier trebuie sa fii sa-l lesi sa plece, sau sa nu te duci singur la politie daca nu vrea sa mearga?

Sau la asigurari trebuie sa te duci dupa 24H ?

Edited by lascarica

Share this post


Link to post
... Cit de fraier trebuie sa fii sa-l lesi sa plece, sau sa nu te duci singur la politie daca nu vrea sa mearga?

Eu sunt mai fraier, mai provincial, nu prea inteleg eu cum duci tu pe cineva fara voie ? Si daca te-ai dus singur la Politie ce rezolvi ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...