Jump to content
Sign in to follow this  
scOrpyoN

Chevrolet Aveo/Kalos - Audio

Recommended Posts

...

Asta este sobwooferul si statia pe care vreau sa le cumpar. Nu ma pricep, si nu pot spune daca este micut sau nu. :(

Edited by tolin
Atentionare- citare inutila a postarii anterioare

Share this post


Link to post

Omule zici o mare prostie ... niciodata un subwoofer nu o sa'tzi acopere inaltele si mediile ( cum zicea cineva ... iti completeaza gama de frecvente - adica o sa auzi sunete in plus ... ex : te striga o fata si'nu baiat in acelasi timp : u ii auzi pe amandoi chiar daca unul striga mai tare ). Si stai linistit la nivelul sunetului pe Aveo iti trebuie un super subwoofer ca sa "acopere" cat de cat

Share this post


Link to post

Gresit. Iti acopera doarece are mult mai multa putere. El se refera la nivelul de decibeli nu la frecvente. Boxele stoc suna clar stiu/stim dar tot noi stim ca sunt foarte mici si slabe la fel si playerul fiind foarte modest.

Daca sunt unele persoane carora le e frica sa duca chevrolet-ul in alt service decat cel de la chevrolet pentru ca "pierd garantia" "o sa am probleme la instalatia electrica" etc. eu nu ma aflu printre ei.

Spun asta pentru ca poate asta este motivul de care se tin multi cand spun ca vor subwoofer dar sa pastreze tot sistemul vechi intact deoarece suna clar si bine. Gresit...suna foarte prost in comparatie cu ce iti poti pune pe o masina cu maxim 20 mil..defapt exagerez..na 10 milioane si iti iei 2 boxe ovale pe spate pe 3 cai 90w si un player ca lumea. mai pui 6 milioane si tot te faci de o statie si un sub..dar e alta mancare de peste decat sa pui un sub fara statie pe un player stoc, ce nu va putea sa-l amplifice mai mult ca sigur. In fine faceti ce vreti, sper ca nu am suparat pe nimeni dar eu macar vorbesc din experienta. Amin si aleluia

Edited by Figaro

Share this post


Link to post

Urechea umana distinge diferit frecventele joase, mai ales cele sub 250 Hz, fata de frecventele medii si inalte. Asa ca, ele nu se pot "amesteca" in mintea omului. Datorita acestei particularitati, frecventele sub o anumita frecventa isi pierd informatia de localizare in spatiu, ele auzindu-se la fel, indiferent de pozitia spatiala. Frecventele sub-sonice sunt percepute de catre om cu alte organe, ca pe o vibratie si nu ca pe un sunet. Asa ca, sunetele unui sub-woofer nu vor masca sunetele altor surse de frecvente superioare decat daca presiunea acustica data de el se afla la pragul durerii.

Deci, experienta nu bate vreodata cunostiintele (cartea). Reversul este valabil doar la frizeri.

Share this post


Link to post

Ok maiestre pune un sub de 300w in portbagaj (ii dai nivelul la jumatate din statie) si lasi boxele stoc (cand am vorbit mai devreme la asta m-am referit si nu am zis niciodata ca se amesteca frecventele ci doar ca subu o sa sune mult mai tare decat o sa poata vre-una din boxele alea de walkman stoc de pe aveo) si apoi da nivelul spre maxim din player si sa auzim ce clare vor fi frecventele la la la nu o sa se auda de bas si poate niste fasait de la tweetere. Un lucru e cert, teoria in domeniu automobilelor e cam inutila fara punerea in practica. Si inca ceva...daca iti pui sub ca sa il dai la minim numai ca sa ti-se auda niste boxe mai slabe.. de ce iti mai pui sub? iti pui direct niste boxe bune care sa iti scoata si bas nu?

Edited by Figaro

Share this post


Link to post

In domeniul automobilelor, "practica" o fac de multe ori oameni care nu prea au habar, dar au auzit ei de undeva una si alta si atunci da-i si da-i experimente. "Proiectarea" si "setarea" la fabricant a unei instalatii audio pe o masina nu se face pe principiul "hai sa-i punem niste boxe mai mari si mai ovale", ci cu studii serioase de acustica, in functie de configuratia habitaclului masinii.

Desigur, tu poti sa crezi in continuare ca numai prin practica (empirism) se obtin rezultate. In fond, probabil ca pentru multa lume nici nu exista alta posibilitate, din pacate.

Share this post


Link to post

Cand se vorbeste printre audiofili , despre sisteme audio de inalta calitate, subwooferul ca atare nu are prea multi fani. Subwooferul este piesa care incerca sa corecteze anumite LIPSURI ale unui sistem audio, si nu sa domine acel sistem. Sub-ul se integreaza bine in sistem atunci cand nici nu iti dai seama de prezenta lui. Integrarea corecta a lui se face, prin dozarea corecta a puterii, a plajei de frecventa, si fazarea corecta. nu in ultimul rand conteaza si amplasarea in spatiu (ureche umana nu poate distinge din ce directie vin sunetele de joasa frecventa, dar este foerte sensibila la erorile de faza)

Cand cineva pomeneste de sub-uri de 300W si peste, este clar ca nu este vorba de CORECTAREA UNOR LIPSURI, ci de dominarea sistemului, in acest caz, indiferent de calitatea subansamblelor , per total nu putem vorbi de sistem HI-FI. Parerea mea.

Share this post


Link to post

Cine vrea sa conecteze mp3 player la HU de Aveo/Kalos am asa: 2 bucati ZRS-AUX/BECKER (Mufa AUX Becker.Blaupunkt.VDO Mini-ISO/2RC) + una bucata Mini Iso cu fire si pini, ramane doar sa te pui cu ciocanul de lipit pe ea.

Cine doreste vreuna dintre aceste chestii sa dea un PM.

Share this post


Link to post

Mi-am pus si eu pe lacetty hb o stati e si un subwoofer si intradevar boxele stock se aud prea incet nu mai fac fata..se aude numai bass..daca mi-ati putea recomanda niste boxe asa mai mult pe inalte sa le pun pe fata v-as fi recunoscator.

Acestea le-am pus pe masina:

post-8062-1192483275_thumb.jpg

post-8062-1192483384_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Asculti si CD-uri audio sau doar muzica comprimata in MP3 ?

Share this post


Link to post

Ascult doar cda pentru ca nu am mp3player..am lasat casetofonul stock al masinii

Share this post


Link to post

Bine faci !

 

Si corectorul de tonalitate cum este ?

Share this post


Link to post

Stai putin ca nu prea stiu ce e ala...la ce te referi?scuze dar nu prea stau asa bine la capitolul asta

Share this post


Link to post

Corectiile de bas si de inalte.

Share this post


Link to post

Aaa alea din casetofon...pai basul e la -5 si inaltele sunt la 0..xbs e si el la 0..daca la asta te-ai referit.

Share this post


Link to post

Modul in care se "aude" muzica e o chestie subiectiva.

Din acest motiv vor exista si oameni care pun un sub "comercial" ca sa auda bum-bum, altii care pun un dif cat o roata de caruta :) si altii care se vor multumi cu instalatia "stock".

Am o vaga impresie ca nici o discutie nu poate avea un rezultat, daca cel ce enunta modificarile pe care le-a facut nu ne spune: ce muzica asculta, daca tine geamul deschis sau nu, daca sta in masina sau nu, etc.

Share this post


Link to post

Da nu incepeti acum cu ironii si mai stiu eu ce..eu am vrut sa imi recomandati daca stiti niste difuri mai mult pt inalte care sa le pun pe fata in locul celor vechi..

Share this post


Link to post

Iti dai seama ca nu prea ne putem abtine de la ironii.

 

Ontopic, cred ca mai in masura sa-ti dea sfaturi sunt baietii cool si meseriasi de pe la magazinele de tuning auto.

Share this post


Link to post

O mica precizare...

Eu iti recomand sa-ti iei un subwoofer in incinta inchisa, nu bass-reflex daca vrei sa sune frumos si nu sa bubuie doar. 200-250W iti vor fi deajuns.

Iti sugerez sa-ti cumperi o statie cu 4 canale pentru ca in scurt timp vrei vrea si pe boxele fata amplificare si binenteles un set nou de difuzoare.

Share this post


Link to post

Ai dreptate intradevar..iti bubuie creierii in cap..zici ca s-ar auzi mai bine un sub cu incinta?nu am stiut ca nu imi era greu sa mai dau 30lei in plus..

 

Dar tu despre ce woofere vorbesti dami ceva exemple pentru ca sunt si suburi tip incinta tot bass reflex.

Share this post


Link to post

Incinta inchisa nu are portul de bas-reflex. Nu este atat de bubuitoare, dar are un raspuns mai lin, mai cursiv. Bass-reflexul are tendinta de a accentua frecventele dintr-o anumita zona, pe cand cea inchisa nu.

Share this post


Link to post

Dar exemple de aceste suburi poti da te rog?

Share this post


Link to post

Eu inca nu am pus pe aveo sub, dar ma gandesc serios sa o fac, dar playerul si boxele spate vor ramane mai mult ca sigur tot alea, pt ca se aud foarte bine. Subul acopera mediile si inaltele doar atunci cand exagerezi cu gain-ul si LPF-ul, dar atunci subul isi pierde rolul de a "completa" spectrul si incepe sa il agreseze de-a dreptul... Despre boxele fata nu pot sa spun decat ca nu le-am desfacut inca, dar le-as inlocui cu DLS B5 sau 6, depinde de dimensiune, pt a nu fi nevoit sa schimb si playerul, si voi izola usile fata care sunt sub orice critica, deja bazaie ceva in usa din dreapta :( Pe aveo, parerea mea personala este ca un sub sealed nu face fata fara o statie serioasa, nu jucarii sub 300w asa ca un sub reflex reglat CORECT e o solutie demna de luat in seama din motive "economice"...

Share this post


Link to post

A desfacut / demontat cineva boxele spate, la Aveo Sedan 1.4 ? Una dintre boxe a inceput sa vibreze (sau ansamblul ei de fixare) cand dau mai tare, si este o melodie cu ceva mai mult bas...

Cand ma uit din portbagaj spre boxa, par fixate "vulgar" de simplu, vad varfurile a patru suruburi care ies din placa pe care sunt fixate boxele... insa nu stiu cum sa ajung din habitaclu la "florile" acelor suruburi, pentru a le strange mai bine... se scoate cumva capacul boxei pentru a avea acces la ele ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...