Jump to content
Sign in to follow this  
scOrpyoN

Chevrolet Aveo/Kalos - Audio

Recommended Posts

Pentru mine este intrebarea referitoare la lampa?

 

Daca da:

 

Nu mai stiu exact de pe ce masina e luata, parca de pe un Ford. Legaturile sunt facute de la lampa originala, foarte simplu. Detalii in topicul masinii mele.

 

 

Share this post


Link to post

Update-uri: Schimbat playerul original cu DVD dedicat, adus direct de la mama lui din China, cel mai avansat model de pe piata, din cate am cautat eu timp de cateva luni.

 

Faci atata munca pentru boxe si insonorizare si pui pe ele o scula care scoate S/N maxim 75 dB ?

Share this post


Link to post

Am combinat utilul cu placutul. Oricum nu imi pasa cat scoate el pentru ca am amplificare separata pentru boxe-subwoofer, ma folosesc doar de RCA-uri.

 

O optiune mai buna nu exista, am cautat tot internetul. Vroiam ceva dedicat.

 

 

 

 

Dar de unde sti cat scoate exact?

 

 

 

Edited by LAwR

Share this post


Link to post

Nu vorbesc de puterea audio, ci de calitatea semnalului scos. Stiu ce scoate pentru ca am facut si eu cercetari dupa o unitate de-asta, si toate-s bazate pe acelasi hardware audio (si desi renuntasem la ideea de-a cumpara una din cauza asta, tocmai cu una m-am pricopsit pe masina greenguy.gif). Acu' nu ma intelege gresit, pe o masina stock probabil ca nu se simte diferenta, da' la cata munca ai depus pentru boxe e pacat sa dai in ele cu o chinezarie de-asta. Daca-si face treaba - ok, da' sa tii minte ca e un punct slab in configuratie atunci cand vei vrea upgrade-uri la sistem :)

Share this post


Link to post

Nu stiu ce sa zic, asta chiar e cel mai tare de pe piata dedicata pentru Aveo-Captiva-Epica. Procesor 700mhz, 128MB RAM, Win 6, etc.

 

Am vrut ceva care sa se integreze perfect in linia bordului, sa aibe GPS, touch screen, 5 RCA-uri, TV, Video-DVD,, intrare AV, iesire pt mai multe ecrane, procesor rapid, design frumos . . . :D Doar la banii astia puteam sa iau si Pioneer-uri, sau altele de "firma", dar nu s-au incadrat in dorintele si preferintele mele.

 

 

 

 

Upgrade-uri importante nu cred ca mai fac, poate doar o alta statie pt subwoofer, ceva pe la 400W, alt model de la JBL si schimbarea boxelor din usile fata, poate montarea unor boxe si in usile spate. Aceste noi boxe cred ca le voi pune pe iesirile pre-amplificate din DVD, are 4X50W cica, iar boxele pe care le doresc au 45W/bucata.

 

Playerul acesta scoate mult mai mult decat cel original de pe masina, inainte boxele din portiere si tweeterele abia le auzeam, pe langa cele din spate si subwoofer, iar acum isi fac cat de cat simtita prezenta :)

 

 

Share this post


Link to post

In atentia celor interesati:Am constatat ca sistemul audio Fujitsu Ten, instalat pe Chevrolet Aveo din 2006 pana in prezent, are ca integrat final TDA 8589AJ,a carui documentatie o gasiti peste tot,pe internet.Asta permite, celor ce se pricep, sa instaleze foarte usor niste iesiri(RCA) pentru semnalul necesar amplificatoarelor suplimentare,mai puternice,fara a mai recurge la metoda de a lua semnal de pe iesirile pentru difuzoare.Aparatul este extrem de bine construit,iar accesul la placa interesata se face foarte usor.Integratul final amintit este destul de puternic si de o calitate foarte buna.Cred ca impresia de putere moderata pe care o da sistemul instalat pe masina se datoreaza nu CD player-ului,ci,sensibilitatii reduse a boxelor.

Edited by nluncasu
  • Like 1

Share this post


Link to post

In legatura cu sistemul audio de pe Aveo,as mai avea ceva de spus:desi este facut in China,este extrem de bine conceput,si executat,fiind echipat pana si cu un miniventilator de racire amplasat langa integratul final.Se vede renumele firmei si vechimea ei in domeniu.

Share this post


Link to post

TDA-ul acela scoate 4x19W rms cu THD 0,1% - e OK .

daca dai volumul la >80% si sursa are un nivel de intrare ce intra in clipping atunci scoate 4x26w rms dar cu THD 10% ...adica distorsioneaza urat difuzoarele

Totusi e bine de stiut ce asteptari sa ai daca te decizi sa pui alte difuzoare aftermarket fara amplificator dedicat.

Share this post


Link to post

TDA-ul acela scoate 4x19W rms cu THD 0,1% - e OK .

daca dai volumul la >80% si sursa are un nivel de intrare ce intra in clipping atunci scoate 4x26w rms dar cu THD 10% ...adica distorsioneaza urat difuzoarele

Totusi e bine de stiut ce asteptari sa ai daca te decizi sa pui alte difuzoare aftermarket fara amplificator dedicat.

 

Bineanteles ca,pentru un utilizator obisnuit,este foarte bine.Nici prin casele cetatenilor nu gasesti prea des aparatura cu 0,1% distorsiuni.Cat priveste nivelul de 10% distorsiuni,pentru mult prea multe urechi romanesti,din pacate,asta-i un nivel excelent.Dar,de fapt, intentia mea a fost sa arat numai 2 lucruri:ca,pentru un ascultator obisnuit,aparatul e foarte bun,fiind necesare,poate, difuzoare mai apropiate de performantele lui si ca nu e mare filozofie sa montezi niste iesiri de semnal pentru o amplificare mai puternica.Multi s-au plans de lipsa acestor iesiri,dar,n-am vazut pe cineva care sa priveasca mai de aproape,situatia, si sa si ia masuri.Sau,poate,n-am gasit eu tot ce s-a scris.

Share this post


Link to post

salut. ai facut ceva poze la PCB cand ai legat conectorii pre-out ? poate postezi aici niste poze cu niste indicatii de la ce pini ai luat semnal; probabil sunt mai multi interesati sau au amplifuri fara intrare high-level si le pot folosii fara costuri suplimentare

Share this post


Link to post

salut. ai facut ceva poze la PCB cand ai legat conectorii pre-out ? poate postezi aici niste poze cu niste indicatii de la ce pini ai luat semnal; probabil sunt mai multi interesati sau au amplifuri fara intrare high-level si le pot folosii fara costuri suplimentare

 

Nu am demontat aparatul in acest scop ci,ca sa verific un anumit aspect.Observatiile le-am facut numai pentru ca l-am demontat si am avut ocazia sa constat si aspectul asta,care,la un moment dat,i-a nemultumit pe multi.Singura interventie pe care am facut-o,profitand de ocazie,a fost dezlipirea temporara a placii suport,ca sa vad despre ce final e vorba.Poate,daca voi mai demonta odata aparatul,voi face si interventia amintita desi,pentru mine,ca fost muzician profesionist, mai importanta decat taria sunetului,este calitatea lui.Oricum,asta-i treaba pentru profesionisti,care,daca desfac un aparat,stiu ei ce-au de facut,fiind o modificare comuna.

Share this post


Link to post

O mica nelamurire:

 

Am disponibil un amplificator JBL GTO 75.2.

97W RMS x 2 la 4ohmi

145W RMS x 2 la 2 ohmi

290 W RMS x 1 la 4 ohmi

 

Pe acest amplificator as dori sa pun asa:

2xJBL GTO6536E (60W RMS 180W max - se afla in portierele din fata)

2xJBL GT5-652 (45W RMS 135W max - in portierele din spate)

2xTweeterele originale ale masinii (in stalpii din fata)

 

Sa fie puse in stereo pe canele L/R. Ar fi ok? E vreo problema? Toate difuzoarele au 4 ohmi.

Edited by LAwR

Share this post


Link to post

2 difuzoare de 4ohm in paralel pe canal inseamna o impedanta de 2ohm dar apar alte probleme de modificare SPL, putere. eu zic sa nu te complici si sa iei inca un amp 2x50w rms sau vinzi actualul amp si iti iei unul 4x75w rms.

 

p.s. apropo cum se comporta GT5-652, au ceva bass pe la 50-60Hz fara EQ ? sunt ieftine si putere/SPL decente

Share this post


Link to post

Deci sistemul va fi urmatorul:

 

1-Amplificator JBL GTO 7001e + Subwoofer JBL GTO 1204BP, puse pe iesirea RCA speciala pt subwoofer din player

 

2-Amplificator JBL GTO 75.2 + 2x JBL T595, puse pe iesirea RCA "rear" din player

 

3-Pachetul amintit mai devreme, iar din player am disponibila iesirea RCA pentru "front"

 

Inca nu stiu cum se comporta GT5-652 pentru ca urmeaza sa le primesc :)

 

PS: Nu te lua dupa preturile din magazinele online pentru ca nu mai sunt actualizate de mult timp, importatorul JBL pe Romania nu mai exista de vreun an, deci nu se mai aduce nimic nou de la JBL. Doar de pe dincolo daca poti face rost, sau daca nu, unele SH ce exista pe piata noastra.

 

Am facut o mica schita pentru ce as vrea acum, sa se inteleaga mai bine:

post-27539-009924300 1299429367_thumb.jpg

Share this post


Link to post

partea 1): 3 difuzoare a cate 4ohm in paralel pe canal = impedanta per canal de 1ohm ...nu cred ca amplificatorul ala e stabil in 1ohm si in 2ohm e uneori cu semnul intrebarii.

sa zicem ca ar fi stabil in 1 sau 2ohmi trecem la

partea 2): puterea diferita a celor 3 difuzoare (2 dintre ele avand filtru intern pasiv 6db/octava (condensator) + inca un filtru pt tweeter) - daca dai volumul peste un anumit prag poti arde difuzorul cu puterea cea mai mica - probabil tweeterele

partea 3): fiecare difuzor nu are doar putere diferita ci si un SPL diferit ...vor suna mai tare/incet la aceiasi putere aplicata - cum le vei normaliza ?

poti sa incerci ce ai in plan, parerea mea e ca daca tot pui atata suflet in masina merita sa faci treaba calumea ;)

Share this post


Link to post

Am inteles perfect :)

 

Ideea urmatoare cum suna:

 

JBL GTO6536E + tweeterele originale puse pe amplificatorul JBL 75.2

 

JBL GT5-652 puse pe un alt amplificator, JBL P80.2

 

40W RMS x 2 (4ohms)

80W RMS x 2 (2ohms)

160W RMS x 1 (4ohms)

 

 

 

Share this post


Link to post

cred ca va suna bine :) asteptam parerile tale dupa instalare

Share this post


Link to post

Buna seara! In ideea in care vroiam sa montez o statie pe un chevrolet aveo din 2007, am desfacut playerul din bord..si m-am lovit de lipsa auxiliarelor...Intrebrea mea este: exista vreo mufa, vreun adaptor, ceva care prin montarea lui sa nu mai fie nevoie sa ciopartesc cablurile playerului? Daca da, imi poate spune cineva cum se numeste ? Multumesc si o seara buna!

Edited by miclescu.m

Share this post


Link to post

Gata :) "chestia" se cheama adaptor hi-low si costa ~ 35 ron.

Share this post


Link to post

salutare tututor,sunt nou pe aici :) de curand mi-a montat cineva un subwoofer si statie blaupunkt de 400 w,problema e ca nu mi-a tras plusul direct la baterie si s-a mufat in alte fire(nu ma pricep) motivul e ca nu a gasit unde sa dea o gaura pt cablu inspre de la motor inspre habitaclu,deaceea ii rog pe aceia care si-au montat sa imi explice si mie cum si pe unde anume a scos cablul. mai ma interesaza cum se scoate placa din spate sa ajung si la boxe pt ca vreau sa le schimb tot cu unele blaupunkt de 17 cm.ast pareri si idei

Share this post


Link to post

salutari... am si achizitionat si eu un aveo 2012 sedan si am primit pachetul audio doar cel cu 2 boxe fata + 2 tweet.. si vreau sa mi le schimb chestie e k nu stiu ce dimensiuni sunt pe fata si ce dimensiune sunt pe spate... si ce recomandari aveti? am un prieten care mi-a oferit 4 boxe sony xplode.. nu stiu specificatiile ... voi ce parere aveti?

Share this post


Link to post

Ce dimensiuni am boxele pe fata si pe spate la un chevrolet aveo sedan din 2009? Si ce boxe imi recomandati sa pun in locul celor stoc? Multumesc anticipat!

 

Edit: As mai dori sa stiu daca pt casetofon acesta este bun calitate/pret pt masina mea : http://www.oktal.ro/dvd+player+auto/pioneer-avh-2300dvd-o68627.html?utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link

 

Edited by TMBGD

Share this post


Link to post

Dupa 3 ani si jumatate de la data installari unor boxe ovale pe spate, capacul de la portbagaj s-a cam incovoiat.

Solutia folosita pentru remedierea problemei : o bara de aluminiu de 90cm, prinsa cu suruburi de capac.

post-8022-0-39677800-1372960284_thumb.jpg

post-8022-0-10357300-1372960292_thumb.jpg

Edited by vladawd

Share this post


Link to post

buna am si eu o problema, cred ca mi s-a ars display-ul la radio cd mp3 si ma intrebam daca merge schimbat, sau daca trebuie schimbat radio cd playeru cu totu, la un chevrolet aveo din 2009

pls

Edited by andreimihai

Share this post


Link to post

Vezi pe la sectiunea cu vanzari am vazut o unitate de vanzare nu de mult ( daca nu ma insel nluncasu avea una de vanzare)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...