Jump to content
Sign in to follow this  
scOrpyoN

Chevrolet Aveo/Kalos - Audio

Recommended Posts

TDA 1514 pe auto ? Asta nu e cu alimentare simetrica? +27,5 V ? Conform Datasheet Catalogue. cttp://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/T/D/A/1/TDA1514A.shtml .Oricum TDA urile mi se par niste trompete , prefer STK-urile . Mi-am facut odata un amplificator de 2x15W cu tda 1557Q si cica protectie la supraincalzire...ciuciu...a pocnit capsula. Si era pus pe ditai radiatorul. Pacat, aveam o impresie ceva mai buna despre integratele marcii mele favorite PHILIPS.Mai robust e TA8210AH.

Eu ma gandeam sa imi fac pentru masina un amplificator cu lampi ultraliniar Push Pull cu EL34 finale si ECC83 in preamplificare. Unul stereo cu vreo 50 W /canal. Cum am insa niscaiva EL84 pe acasa voi incerca cu ele. Si alimentare pe un invertor mai zdravan...sa vezi cum merg cu resoul dupa mine... :dizzy: :banana:

@ AB

Eu am o parere mult mai buna despre boxele si statiile vechi . Cel putin un A 350 romanesc , un Radiotechnika sau alte statii Sovietice , sau cele facute de Unitra , RFT sau chiar si TESLA da clasa oricarei pocnitori de sony sau panasonic sau ce mai vrei din Media galaxy sau flanco. Parerea mea. Stiu ca RFT B9131 pot reda 35Hz - 16 khz iar L9251 pana in 18 Khz. In FM ai limita audio 30 Hz - 15 KHz iar in AM 40 Hz - 5KHz. Sa vad ca faptic jegurile ce se gasesc azi in comert pot reda atat nu scriptic.

Share this post


Link to post

Daca ai fi lucrat cu el (TDA 1514A), ai avea alta parere. Altfel, daca vrei puteri medii si fara distorsiuni din 12V, e nevoie de-o sursa. O sursa duala este mai usor de facut, injumatatesti curentul prin ea.

Share this post


Link to post
Daca vrei sa le folosesti in masina foloseste-le ca atare. Nu le dezmembra. RFT-urile sunt boxe care suna bine.

 

Nici nu imi dadea prin cap sa scot difuzoarele si sa le pun pe masina. Incinta cred ca este responsabila pe jumatate de felul in care se aud.

 

Eu zic sa va potoliti cu:

- boxe de camera puse in masina - oricat de bine ar fi proiectate, mediul dintr-o incinta de tip habitaclu+portbagaj, n-are nimic cu o camera de apartament, cu sau fara perdele/jaluzele

- nostalgia vremurilor trecute - in ziua de azi sunt multe ciurucuri, dar a crede ca niste difuzoare din '90 dau clasa unora moderne e un pic cam fortat

 

Tocmai ce am pus una in masina. Urmeaza sa o pun si pe cealalta si sa vad cum le proptesc pe acolo.

Impresii : foooaaaaarte tare. Difuzorul incepe sa miste cam de pe la volumul 15, 20. La 30 se aude ok. Am scos Xbass, Bass(era pe +3) si Treble(era pe +2). In timp ce ascultam o melodie, am pus balanta la jumatate, astfel incat sa se auda si boxa originala de pe masina de pe cealalta parte. Volumul ei era mai ridicat, incat o acoperea pe cealalta.

 

Bassul este foarte...cald sa zic asa. Infundat. Imi gadila intr-un mod placut auzul. Mai revin cu impresii dupa ce definitivez procesul.

 

Cel putin un A 350 romanesc , un Radiotechnika sau alte statii Sovietice , sau cele facute de Unitra , RFT sau chiar si TESLA da clasa oricarei pocnitori de sony sau panasonic sau ce mai vrei din Media galaxy sau flanco.

 

Nu te lua de Sony :) Abia mi-am cumparat un Receiver 5.1. Sunt curios daca o sa tina in timp cum tineau alea de acum 20 ani care le mai vad pe la casele prietenilor.

 

LE : unde gasesc banda velcro (arici) ca sa lipesc o parte pe mocheta din portbagaj si o parte pe boxa ?

Edited by vladawd

Share this post


Link to post

20 ani? Vise tata. Doar daca il rulezi la 20% din putere...tine...daca il folosesti full power,,,,s-ar putea sa-l faci plita si sa-l arzi pana la urma. Intra pe protectie o data, de doua dar a treia...pa. Eu nu am fost fanul sistemelor 5.1 ,6.1,7.1 etc. Prefer 2.0 sau cel mult 2.1 sau cuadro 4.0 eventual 4.1. Eu am 2 statii una sovietica si una romaneasca ( I.E.I.B. A350), au peste 25 ani si nici ca s-a umblat in ele.Le am de noi pe ambele, la fel si boxele. Dar deja suntem offtopic.

 

Revenind on topic, eu am incercat boxele mele RFT pe masina si se aud super. Insa nu am de gand sa le tin in masina, le tin in casa, sunt numai bune de hi-fi. Ai grija, difuzoarele de masina sunt de constructie speciala, mai robusta, rezistente la umezeala, caldura , inghet, variatii de temperatura ,etc. Daca montezi boxele alea in portbagaj , ca sa le lasi acolo, s-ar putea sa ai surpriza sa te trezesti ca pe langa difuzoare defecte din cauzele sus memtionate, sa mai putrezeasca si carcasa. Mai bine foloseste-le in casa , e pacat de ele. Pentru masina cumpara mai bine un tub de bass cu 2 difuzoare si ai rezolvat problema.

Edited by tudor2402popescu

Share this post


Link to post

Unde sunt Wartburg-urile de alta data. Ala da confort si performanta! Doar cu consumul de ulei era mai nasol :D

 

Cred si eu ca niste lazi care-ti ocupa portbagajul suna mai bine decat niste "capace". Depinde ce vrei sa faci cu masina :)

Share this post


Link to post
eu am incercat boxele mele RFT pe masina si se aud super. Insa nu am de gand sa le tin in masina, le tin in casa, sunt numai bune de hi-fi. Ai grija, difuzoarele de masina sunt de constructie speciala, mai robusta, rezistente la umezeala, caldura , inghet, variatii de temperatura ,etc.[..]Mai bine foloseste-le in casa , e pacat de ele.

 

M-am gandit si eu la faptul ca nu se preteaza f bine la conditii meteo schimbatoare. In casa nu am la ce sa le folosesc, caci sunt de putere prea mica.

 

Cred si eu ca niste lazi care-ti ocupa portbagajul suna mai bine decat niste "capace". Depinde ce vrei sa faci cu masina :)

 

Era un topic pe aici "ce carati in portbagaj". Eu ar fi trebuit sa raspund : nimic. Nimic cand merg cu masina doar in oras. La drumetie, se schimba datele problemei. Dar cum nu sunt saptamanale, deranjul nu-i prea mare.

 

In attach este solutia finala : prinse cu arici de mocheta. Am cumparat si niste papuci sa le conectez la mufa boxelor. Nici nu mi se pare ca ocupa prea mult spatiu.

 

LE : nici RCDul meu nu citeste mp3uri :(

post-8022-1245278470_thumb.jpg

Edited by vladawd

Share this post


Link to post

Ai grija, difuzoarele de masina sunt de constructie speciala, mai robusta, rezistente la umezeala, caldura , inghet, variatii de temperatura ,etc.

A venit frigul si s-a observat f bine treaba asta. Cred ca s-a intarit suspensia de cauciuc al difuzorului si incepuse sa sune foarte prost. Asa ca mi-am facut un cadou de Craciun : RCD Sony cu intrare USB si 2 boxe ovale pe 3 cai, tot Sony si ele.

Auzisem undeva pe forum un..."mit" cum ca schimband RCDul original se pierde calitatea receptiei radio. Pot sa spun : MITH BUSTED.

RCDul asta suna mult mai clar, mai placut urechii decat Blaupunktul original.

post-8022-12619275489_thumb.jpg

post-8022-126192755496_thumb.jpg

post-8022-126192756109_thumb.jpg

post-8022-126192756718_thumb.jpg

post-8022-126192758407_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Auzisem undeva pe forum un..."mit" cum ca schimband RCDul original se pierde calitatea receptiei radio. Pot sa spun : MITH BUSTED.

RCDul asta suna mult mai clar, mai placut urechii decat Blaupunktul original.

N-auzisem mitul ăsta, dar confirm şi eu că e.. BUSTED. Cel puţin cu Sony.

 

Cum l-ai prins în bord? Ai folosit şina lui sau pe cea de la Blaupunkt?

Share this post


Link to post

Cum l-ai prins în bord? Ai folosit şina lui sau pe cea de la Blaupunkt?

 

L-am prins folosind sina (de fapt cele 2 urechi) ale Blaupunk-ului. Nu mi-am dat seama cum as fi putut sa folosesc sina lui ca sa-l montez.

Este fixat foarte bine in bord, cu toate ca a fost putin "fortata" montarea folosind cele 2 urechi.

 

In legatura cu placa de la hayon, ma bate gandul sa-i fac o gaura in mijloc, in marginea dinspre geam si sa montez 2 snururi care sa le agat in punctele de prindere deja existente pe capacul hayonului. Boxele nu sunt foarte grele, dar ma gandesc ca in curand o sa inceapa sa se lase si sa faca un fel de copaie acolo.

Share this post


Link to post

La fel îl prinsesem şi eu. De fapt era mai mult agăţat, prins firav cu 2 şuruburi în cele 2 urechi, dar în momentul în care i-am pus toate capacele din jur s-a ridigizat complet.

Referitor la placă: cred că ar arăta cam... straniu şi te-ar putea incomoda puţin în retrovizoare. Ce-i drept, nici altă idee n-am pentru moment.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu am Aveo HB varianta Elite (penultima varianta) si imi lipsesc tweeterele de pe montantii parbrizului,

fapt ce se simte la fidelitate, lipsind frecventele inalte. Se merita sa pun in spate 2 tweetere( ca e mai simplu)

sau sa schimb difuzoarele standard cu unele mai performante? In cazul schimbarii stie cineva adancimea difuzoarelor

de pe fata?

 

poti sa-ti pui inaltatoare pe usile din fata

Share this post


Link to post

Am vazut pe site-ul chevrolet un supliment de manual audio care descrie la CD player magazie de CD-uri (la aveo 4 usi). CD-changer.

Aceasta magazie este standard la versiunile mai recente sau este valabila doar la anumite modele? sau se poate adapta ulterior?

Multumesc.

Share this post


Link to post

Ultimul upgrade in materie de sunet a luat loc astazi :

- 2 boxe Sony de 10 cm pe fata (2cai)

- 2 tweetere - tot Sony si ele

 

Cele 2 tweetere sunt extraordinare. Isi fac simtita prezenta si completeaza perfect gama de frecvente.

 

Cost 145 RON + 75 RON montajul. Este un mic magazin pe Barbu Vacarescu, la primul semafor de dupa Agip, inspre Baneasa. Lucreaza oamenii de acolo extraodinar de bine. Tot la ei am montat si boxele de pe spate si RCDul.

post-8022-127816531215_thumb.jpg

post-8022-127816531758_thumb.jpg

Share this post


Link to post

sal baieti ! vreau sa stiu si eu ce diametru' au boxele de la Aveo spate /fata usi...poate stie deja cineva fara sa mi mai desfac eu panoul...ms anticipat.

Share this post


Link to post

Salut,

 

Si eu am avut de mult timp aceasta idee sa schimb boxele de pe Aveo-ul meu cu ceva mai bun, mai puternic, mai de firma.

Dar...

1. Boxele din usi sunt de 10 (asa am citit peste tot)

2. Boxele din spate sunt de 13 (asa am auzit)

 

Eu nu m-am incumetat sa deschid fetele de la usi, pentru ca odata deschise, slabe sanse sa nu rupi vreun tumburus, si sa nu-l gasesti decat la reprezentanta pe comanda.

In spate, daca nu vrei sa aplici metoda multor 'barbari' care au fortat cu surubelnita sub capacul boxelor actuale, pana acesta a cedat 'nervos' si a iesit iremediabil si irecuperabil de acolo. Pentru ca in spate, nu asa se scoate capacul boxelor, prin fortare, ci el iese super usor, cum scrie la carte, prin demontarea plansetei spate, care e prinsa in n+1 suruburi de plastic, care odata scoase, ai sanse 50% sa mai intre calumea la loc. Daca vrei sa faci treaba buna, trebuie sa ai multa rabdare si timp. Desfaci toate cele de pe placa din spate si o dai 'peste cap' si capacele ies super simplu si ai access direct sa demontezi cele 4 suruburi ale boxelor.

 

De asemenea, eu consider ca fiind o idee buna montarea a doua tweetere in fata, undeva lipite pe capacul protector de la oglinzile manuale. Pentru ca daca tot deschizi fata de la usa, e super simplu sa lipesti/legi cablul de la tweetere de intrarile din boxele noi din usi pe care vrei sa le instalezi. Niste tweetere, daca nu ai din fabrica, sunt binevenite.

 

Numai bine,

Adi C.

Edited by Adrian_C

Share this post


Link to post

Eu am desfacut fetele de usi de 10 ori si nici macar nu s-a indoit aiurea vreun clips. Placa din spate de vreo 20 ori am dat-o jos si de fiecare data a intrat perfect inapoi, fara nicio problema. Mai bine zis eu am demontat toata masina, si cand spun "toata masina" nu exagerez cu nimic, pentru ca am antifonat-o complet si totul s-a potrivit perfect cand le-am pus inapoi. In fine, sa revenim la subiect:

 

Partea mea audio: Boxe JBL T595 in spate, amplificate de o statie JBL 75.2.

 

Subwoofer JBL GTO-1204BP amplificat de o alta statie JBL 75.2.

 

Conectica 25mm.

 

Semnalul audio luat de la firele boxelor spate si transmis printr-un convertor HI-LOW catre statia de la boxe, iar de la statia boxelor catre statia subwoofer-ului.

 

Inca nu e aranjat totul la partea audio, zilele acestea trebuie sa ma ocup putin de ea.

 

Va urma o schimbare si a boxelor din usa fata.

 

 

 

 

25052010561.th.jpg

25052010562.th.jpg

180820102429.th.jpg

25052010556.th.jpg

Share this post


Link to post

Salut !!! Dupa ce am avut niste probleme cu al meu radio-cd (imi cerea Security code) am trecut la achizitionarea a unui DVD 2DIN si a iesit ceva de genu... mdeah nu pot sa va arat ce a iesit ca cica nu ma lasa. Le-am incarcat pe http://profile.imageshack.us/user/bulamitica/ poate imi da cineva vreo idee.

Edited by bulamitica

Share this post


Link to post

Update-uri: Schimbat playerul original cu DVD dedicat, adus direct de la mama lui din China, cel mai avansat model de pe piata, din cate am cautat eu timp de cateva luni.

 

Trecut direct la RCA-uri pentru boxele spate + subwoofer;

 

Dat gauri pt tuburi BassReflex in tabla dintre boxe;

 

Montat condensator cat mai aproape de statia subwoofer-ului

 

 

 

 

161020102969.th.jpg

 

161020102971.th.jpg

161020102972.th.jpg

161020102981.th.jpg

161020102983.th.jpg

031020102933.th.jpg

240920102872.th.jpg

240920102873.th.jpg

290920102888.th.jpg

 

 

 

 

Mai multe detalii+poze, in topicul dedicat masinii mele.

 

 

Share this post


Link to post

Mdeah !!! Interesant ce ai facut tu acolo dar am o intrebare tu ti-ai izolat boxele de pe spate de portbagaj ca parca am vazut o folie ceva si vreau sa stiu daca da de ce, se aude mai bine sau care ar fi motivul ? Vreau si eu sa imi pun boxe ovale pe spate si sunt curios cum le-ai prins direct de carton sau in tabla ca e ceva spatiu pana la tabla din cauza cartonului acela de protectie ? Mersi mult !!!

Share this post


Link to post

Toata masina este antifonata, nu doar tabla de la boxe.

 

Boxele spate sunt prinse de tabla, prin placaj.

 

Mai urmeaza sa schimb boxele din fata si poate pun un amplificator separat si pentru astea, apoi am terminat cu partea "audio".

 

 

Share this post


Link to post

ati incercat careva sa montati difuzoare de 16cm in usile fata ?

am inteles ca trebuie ceva inel distantier - ca sa nu intre magnetul de la difuzor prea adang si sa nu mai poate cobora geamul la maxim.

Edited by cos22tm

Share this post


Link to post

salut..lampa din plafon de la ce masina provine si legatura ai facut-o de la lampa existenta ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...