Jump to content
Sign in to follow this  
scOrpyoN

Chevrolet Aveo/Kalos - Audio

Recommended Posts

Daca gasesti montatori buni se poate monta orice pe absolut orice. Nu exista limita decat de bani.

Eu unu recomand schimbarea sistemelor stock cu unele de mijloc , nu neaparat high-end. O statie pe 4 canale de putere mica si un cd-player de calitate , Alpine de preferinta, si veti avea un sunet placut in masina. Daca mai cuplezi si cu un sub mic de 25 de cm sau 20 de cm in compresie de maxim 300 rms, e armonie perfecta.

O distractie de genul acesta nu te duce mai mult de 16 milioane , iar la o masina noua eu zic ca se merita , mai ales daca prorietarul stie ca o va pastra 2 3 ani de zile si va face ceva km cu ea.

Share this post


Link to post

Eu am schimbat numai CD Player-ul (pentru ca originalul nu avea iesire aux pentru subwoofer) si am montat un subwoofer de 150 W RMS. Sunt foarte multumit de sunetul pe care-l am acum.

Costuri:

-CD Player Sony CDX-R3350 - il aveam deja in dotare - pret aproximativ 350 RON;

-statie + subwoofer MAC (MPX 2000 + MP Box 300)- luate la pachet -350 RON;

-cabluri speciale - 90 RON;

-manopera 40 RON;

-boxele masinii - 0 RON

-placerea de a asculta - mare :) .

post-14502-1212439734_thumb.jpg

Edited by mazzy4you

Share this post


Link to post

Am tot cautat pe forum dar n-am gasit nimic. Se poate monta pe Aveo sedan statie + sobwoofer? Are player-ul de sedan, mufele necesare pentru asa ceva? As dori feedback cat mai repede pentru ca astazi as dori sa ma duc sa le cumpar + instalez la vreun maazin / service autorizat. Multumesc frumos.

Share this post


Link to post

Player-ul vostru nu are iesire auxiliara de subwoofer insa se poate monta statie.

Exista 2 variante:

-se monteaza pe o iesire de boxa;

-mai exista o cale (nu stiu exact cum se procedeaza): cand m-am dus sa-mi montez eu subwooferul m-au intrebat daca am player incorporat in bord (cum aveti voi) pentru ca la acestea se poate face un "artficiu" si se poate monta statie fara sa afecteze (cred) iesirile pentru boxe.

 

Cel mai bine este sa te interesezi la un service care monteaza <car audio> inainte sa te apuci sa cumperi stiatia. Oricum nu cred sa fie o problema pentru ca monteaza astfel de "scule" pe masini mult mai scumpe ca ale noastre cu playere mai sofisticate.

Share this post


Link to post

Recomand be-loud.ro. Intri pe site si ai acolo tot ce vrei + au si garaj si executa montaje pe orice fel de masina.

Daca ai vreo nelamurire, le dai un telefon si iti dau ei toate detaliile.

 

Scuze daca se considera reclama, dar am vrut sa fiu de ajutor. :)

Share this post


Link to post
- 105 Ron este doar manopera

Pentru masina dumneavoastra se mai adauga urmatoarele.

- Kit cabluri Dietz 10mm - 90 Ron

- Adaptor de nivel high-low Dietz - 40 Ron

- Manopera instalare adaptor nivel - 35 Ron

Edited by robert_11

Share this post


Link to post
Player-ul vostru nu are iesire auxiliara de subwoofer insa se poate monta statie.

Exista 2 variante:

-se monteaza pe o iesire de boxa;

-mai exista o cale (nu stiu exact cum se procedeaza): cand m-am dus sa-mi montez eu subwooferul m-au intrebat daca am player incorporat in bord (cum aveti voi) pentru ca la acestea se poate face un "artficiu" si se poate monta statie fara sa afecteze (cred) iesirile pentru boxe.

 

Cel mai bine este sa te interesezi la un service care monteaza <car audio> inainte sa te apuci sa cumperi stiatia. Oricum nu cred sa fie o problema pentru ca monteaza astfel de "scule" pe masini mult mai scumpe ca ale noastre cu playere mai sofisticate.

 

Statia subwooferului meu isi ia semnal direct de la ambele difuzoarele din spate. Statia are o intrare speciala pentru a prelua semnal de la boxe, si crossover de 60, 80 sau 100Hz.

post-6875-1212489519_thumb.jpg

Edited by samyx

Share this post


Link to post

Individul de la Be Loud, a fost mai mult decat spontan si dragut cu mine, raspunzandu-mi la fiecare prostie pe care l-am intrebat, mi-a recomandat:

 

1. Magnat - care este un pic mai slab decat urmatorul (2) dar in pretul de 569.9 Ron aveti si instalare gratuita.

2. MTX - un excelent raport calitate pret

la oricare din modele se mai adauga 40+35 ron ce inseamna adaptorul si montajul acestuia.

 

Voi ce imi recomandati?

Edited by robert_11

Share this post


Link to post

MTX clar. :D Eu am boxe ovale MTX pe spate de 6" x 9" si suna clar si bine.

Share this post


Link to post

Eu iti recomand JBL dar depinde si pe ce fonduri contezi.

Share this post


Link to post

Eu nu as recomanda nici unul dintre produsele mentionate... poate in ultim caz MTX. La banii de care dispui eu as recomanda un Helix divizia entry level Dark Blue - subwooferul sealed poti sa alegi ori de 250w ori 350w rms amplificat cu un Hifonics titan tx400 parca (ideea este ca puterea amplifului sa fie mai mare decat a wooferului pentru a avea un control mai bun asupra sa).. Nu se compara calitatea cu JBL sau Magnat.

Dar ma rog eu sunt subiectiv... daca vrei "bubuiala" si atat ia JBL sau Magnat... daca vrei si putina calitate orienteaza-te la ceva entry level de la firme calitativ superioare.

 

Sa nu se inteleaga de JBL sau Magnat ca nu sunt firme audio bune , doar ca produsele lor "ieftine" nu isi merita banii... numai cele scumpe sunt intradevar si fara drept de apel de calitate.

Edited by hoitshef

Share this post


Link to post

Pai un subwoofer nu il vrea pentru "bubuiala" ?

Share this post


Link to post

Ba da.. :) ) normal...poate ca nu m-am exprimat eu cum trebuie :P Eu ma refeream la bubuiala in sensul rau al cuvantului.. adica un bass ce este defazat fata de mibasi nu stiu cum sa explic acum. Ideea era daca pe el nu il intereseaza aspectele astea sau ma rog daca nu le sesizeaza e liber sa isi ia ce vrea. Dar presupun ca daca nu il interesa sunetul se ducea in targ si lua de la baieti boxe Somy, Magat, Pionier sau mai stiu eu ce.

Share this post


Link to post

Eu i-am cerut celui de la Be-Loud sa-mi recomande ceva din ce aveau ei pe site. Daca va pricepeti si cunoasteti alte scule mai bune dar nu prea scumpe, chiar va rog sa-mi spuneti. Eventual niste linkuri cu preturi ar fi superb.

Share this post


Link to post

Ai vazut mai sus ce am eu in portbagaj si sincer sunt multumit de el mai ales ca nu a costat mult. Imi da un bas curat, nefortat dar depinde si melodia ascultata si ce compresie are. Vorbea cineva de calitatea melodiei. Intr-adevar se simte diferenta intre un track original si unul facut de mine sau un mp3.

Share this post


Link to post

Uite la ce ma gandesc eu ... un raport calitate pret cat de cat bun :

 

subwoofere : Alpine SBE-1243BR - bass reflex - 250w rms

(ambele se aud cam la fel de tare chiar daca cel sealed are cu 100w mai mult sa stii conteaza mult incinta eu unul prefer sealed)

Helix DB 12 S Dark Blue - sealed 350w rms

 

chiar si Crunch CRB 300 - 300w rms sealed

 

Iar ca amplif : Hifonics Txi 4008 - 400rms in brige

 

Crunch PZi 325.2 - 500 rms in punte

sau

Mac Audio Z 2200 - 600 rms in punte (dar nu ii scoate ) :D oricum are putere mai mult decat suficienta

 

 

Cam la astea ma gandeam ... acum nu stiu daca are cineva de adaugat ceva...

Share this post


Link to post

Sa fixeze bine geamurile pe macarale si sa se astepte la greierasi in masina. ;)

Share this post


Link to post

N-am macarale. :D

Share this post


Link to post

Dar ce ai?

Share this post


Link to post

Butoane. Am geamuri electrice. Sau macar macaralele nu le am la vedere. :P

Share this post


Link to post

Macaralele sunt in usi. Cu ajutorul lor sunt ridicate si coborate geamurile. Daca nu mai dai la manivela si "dai" la buton inseamna ca un motoras electric ti-a preluat munca. :)

Edited by mazzy4you

Share this post


Link to post

Daca pun toate difuzoarele , boxele din casa si nu ajung la 250W RMS :) dapai in masina ma mir ca nu se declanseaza si airbagul la un sunet asa puternic :) .

M-am gandit la ce sa fac si cred ca o las balta.La ce vad pe net cu subwofere in portbagaj si statii care imi consuma bateria in 2 timpi si 3 miscari nu cred ca imi permit ptr. ca 1. am nevoie de portbagaj cand ma duc la marfa si 2. am nevoie de o baterie care sa tina pana vand masina :) stiu ca e 1-2 milioane dar nu vreau sa dau nici atat.

Eu ma gandeam ca as putea sa imbunatatesc sunetul usor doar daca as schimba difuzoarele din fata si din spate cu ceva mai bun ( cred eu ) de genu cum e aici http://www.cel.ro/boxe-auto/ dar din cate am inteles nu boxele sunt problema ci mai degraba playerul.

Daca s-ar fi putut imbunatatii sunetul cu niste difuzoare de 1-1,5 mil perechea le-as fi schimbat imediat dar daca schimbare nu aduce nimic o las balta pana la urmatoarea masina.

off topic apropo de masina merge super am facut 3 drumuri la bucuresti cu ea luna asta plina de marfa si incredibil la 72 CP trage saracuta numai 130 km/h ii dau pe autostrada si nu tipa de nimic sa se strice ceva.

Share this post


Link to post

Cu niciun player pana-n 1 000 de RON nu cred ca vei imbunatati sunetul decat daca montezi si statie. Cei 4*50 W (sa zicem) cu care sunt laudate sunt de fapt putere muzicala nu RMS. RMS cred ca sunt undeva la 4*20.

Deci daca vrei sunet baga o statie (poate si niste filtre) si o sa simti diferenta.

 

Stai linistit ca nici la 160 nu zice nimic numai ca papa cam mult.

Edited by mazzy4you

Share this post


Link to post

Eu nu dunt de parere ca player-ul e problema. Eu am schimbat boxele pe spate si se aude super bine. Mentionez ca boxele m-au costat 2,5 mil dar merita zic eu. Singura chestie e ca trebuie sa tai placheta aceea(sau cum s-o numi)de la portbagaj. Dar fiecare cu parerea lui.

post-15307-1212650749_thumb.jpg

post-15307-1212650780_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Boxele pe care le-ai montat tu suporta mai mult bas decat cele standard. Insa daca nu ai cu ce sa "dai" in ele...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...