Jump to content
Sign in to follow this  
Abram Burel

Kalos - Modificari iluminare interioara

Recommended Posts

Sper ca nu am gresit topicul si tot aici pot spune despre "becurile" de la portiera, care se pare k masina mea nu le are in dotare. Am un Aveo, 2008, 1.4 DIRECT cu airbag sofer, AC, servodirectie ... Are careva idee cum as putea ilumina acel plastic. La toate masinile am vazut ca au in dotare asa ceva. O alta varianta ar fi cumpararea lor din magazin, ele aprinzandu'se pe baza de "miscare", dar in Cluj nu am gasit la nici un magazin.

 

 

 

 

 

Scuze pentru eventualele neplaceri, dar sunt cam nou pe-aici :)

Share this post


Link to post

Despre ce bec vorbesti tu? Acela rosu care previne ceilalti participanti la trafic de faptul ca tu ai usa deschisa?

Share this post


Link to post

da, la acela ma refer, care nu e bec, e doar o bucata de plastic rosie

Share this post


Link to post

Poate este ceva reflectorizant gen ochi de pisica si nu are nevoie de bec...

Share this post


Link to post

Lasa ca e bun si ala.

Eu nici macar asa ceva nu am. :)

Share this post


Link to post
Poate este ceva reflectorizant gen ochi de pisica si nu are nevoie de bec...

 

 

Lasa ca e bun si ala ...

 

"Nebanuite sunt caile motanilor noaptea"

Share this post


Link to post

e reflectorizant, dar eu vreau sa fie bec acolo :D . Daca stie careva unde poti gasi in Cluj, sa'mi zica :)

Share this post


Link to post

Sa gasesti bec?

Share this post


Link to post

am vazut pe ceva site de tuning interior, tot asa e si aia din plastic doar k are niste leduri lipite pe ea, si ceva senzor care e sensibil la trepidatii... Cand deschizi usa se aprinde iar cand o inchizi se stinge

Share this post


Link to post

Daca e sensibil la trepidatii inseamna ca o sa stea aprins permanent cand mergi cu masina.

 

PS: Incearca sa folosesti litera mare la inceput de fraza si sa renunti la limbajul IRC.

Share this post


Link to post

Am vazut in revista In-Pro, am intrat la ei pe site, dar nu am mai gasit produsul. Scumpe nu pot fi, dar din ce se vede in poza, noapte ar palpai frumos ledurile.

P.S. E sensibil la vibratii

Share this post


Link to post

Pai, poti pune lumanari. Palpaie si mai frumos :)

Share this post


Link to post

Nu a desfacut nimeni suruburile alea dubioase de care vorbeam in postul nr. 23?

Share this post


Link to post

Stie cineva cum se desface bordul la kalos?Ma refer la ceasuri...

Share this post


Link to post

Se vad suruburile, vreo 3, care trebuie desfacute pentru a scoate protectia frontala. Apoi dai de alte suruburi, vreo 4, ca sa scoti ansamblul.

Share this post


Link to post
" data-cite="RauL :) " data-ipsquote-timestamp="1218186708" data-ipsquote-contentapp="forums" data-ipsquote-contenttype="forums" data-ipsquote-contentid="11508" data-ipsquote-contentclass="forums_Topic">

am vazut pe ceva site de tuning interior, tot asa e si aia din plastic doar k are niste leduri lipite pe ea, si ceva senzor care e sensibil la trepidatii... Cand deschizi usa se aprinde iar cand o inchizi se stinge

 

Treaba cu senzoru e tare nu am mai auzit-o :) >-dar din cate stiu eu becul de avertizare din portiera e legat la fel ca cel din plafoniera,la butonul din stalp,mentionez ca si pe mine m-a batut gandul sa-l ajustez un pic cu niste leduri banuiesc ca nu-i greu de inventat un soclu dar asta pe gand oi avea treaba prima data in portiera ca ma gandesc la apa ce ar putea sa intre dupa demontare :scarpin: .

 

Ma bag si eu si zic:pe langa becul din scrumiera care nu-i,voi aveti bec in compartimentul acte(torpedo)caci totusi am senzorul de deschis/inchis dar unde-i becul? :scarpin: ...si inca ceva;butoanele de pe portiera pt geamuri sunt luminate la modelele mai scumpe,la mine e intuneric si acolo(am vaz pe forum ceva mai demult ca monta cineva leduri acolo,le schimba sau le monta)

Share this post


Link to post

NU sunt luminate butoanele la nici un model si nu exista bec sub ochiul de pisica.Ce ai vazut tu e facut dupa de proprietari.

Share this post


Link to post

Tolin eu vad doar 2 suruburi orientate in sus asa.Le-am scos pe alea si am incercat sa il scot da nu voia.Alt surub nu mai era.Oare sa trag mai tare, protectia e prinsa cu clipsuri delea rigide?Imi e si frica sa nu o busesc acum ca nu am avut mari probleme cu ea pana acum si am 270.000 km si o sa stric acum cu mana mea :) )

Share this post


Link to post

Trage mai tare, are o prindere elastica pe stanga.

Share this post


Link to post

Kalos 1,2 . 12/2004

post-34908-0-28511800-1331878289.jpg

Becurile din bord au fost inlocuite cu (phillpps blue vision ultra / xenon ultimate effect, aproximativ 16 ron perechea)

Pentru culoarea acelor am folosit un marker rosu, am colorat prismele de sub serigrafie care capteaza lumina si o ghideaza spre baza acului.

Si arata cam asa:

post-34908-0-85364000-1331878910_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu merge link-ul, nu stiu de ce ...

Asa ca am sa incerc sa postez operatia pas cu pas :

 

Am schimbat si culoarea display-ului, si eu zic ca e ok , se asorteaza mai bine cu acele rosii si serigrafia alba.

Pun niste poze , prima cu partea colorata cu marker-ul (SCHNEIDER 1331-4mm,)

 

post-34908-0-00863000-1332511902.jpg

becul Philps blue vision lumineaza alb chiar daca este albastru

 

In continuare cateva poze cu "procesul tehnologic prin care se poate schimba culoarea display-ului" .

post-34908-0-03548700-1332512006.jpg

se demonteaza panoul bordului, nu am facut poza cu demontarea carcasei tabloului de bord (ceasurilor) din carcasa, dar e foarte simplu, carcasa are 5-6 suruburi usor de reperat pe spatele ceasurilor.

post-34908-0-72688800-1332512015.jpg

 

se scoate acul vitezometrului cu o furculita sau cu altceva asemanator care intra pe sub ac (atentie sa nu se zgaraie suprafata vopsita a serigrafiei

Sa nu radeti de furculita, se potriveste de minune

post-34908-0-52470600-1332512320.jpg

 

 

se dezlipeste cu grija mare ( sa nu crape ) serigrafia de pe panoul de plexiglass transparent incepand cu partea dinspre display

post-34908-0-19323300-1332512367.jpg

Cam asa arata panoul transparent, care la randul lui este prins cu 2 suruburi de cablajul panoului de bord. Se desurubeaza aceste 2 suruburi si se indeparteaza panoul

post-34908-0-53604000-1332512429.jpg

 

 

Odata cu indepartarea se pot colora capetele ghidajelor de lumina spre ac (e mai simplu, e loc mai mult)

post-34908-0-19952700-1332512475.jpg

Cu atentie se departeaza cele 4 cleme (2 pe o parte, si 2 pe cealalta parte) ale display-ului si se scoate carcasa de protectie

post-34908-0-70038200-1332512515.jpg

Cu un cutter cu lama noua se desprinde folia de pe display (ATENTIE MARE NU TRAGETI DE EA, SE POATE CRAPA SAU ONDULA, VA TREBUIE SA O PUNETI PE PARTEA CEALALTA) multa rabdare

post-34908-0-74027700-1332512668.jpg

Repet... Multa rabdare

post-34908-0-32280700-1332513264.jpg

Dupa asta se curata geamul display-ului si folia cu alcol tehnic (e de frecat) ... Atentie la folie se freaca intr-un singur sens sa nu se cuteze , se poate fisura (am patit-o si a trebuit sa iau folia de la alt display) asa se vede cu folia pe normal

post-34908-0-67728400-1332513314.jpg

Asa arata cu folia pe dos ( nu este necesar sa se mai lipeasca folia deoarece este tinuta presat de rama protectiei display-ului)

post-34908-0-33067900-1332513376.jpg

daca vreti sa schimbati si culoarea caracterelor, se scoate cu o penseta placuta colorata in verde de sub display

post-34908-0-04381000-1332513427.jpg

 

post-34908-0-65680700-1332513444.jpg

Se rascheteaza vopseaua cu cutter-ul cu lama noua sau cu o carpa si putina acetona sa nu atace suprafata

post-34908-0-15426600-1332513500.jpg

se fac toate operatiile in sens invers .. si arata cam asa : Cu acul vitezometrului e putin mai complicat se roteste axul acului inspre stanga (sens invers) si se monteaza acul cu pinul opritor scos de pe serigrafie mai jos de cifra zero, si fara sa fie apasat pana la capat , sa se poata scoate cu masina in mers, si se calibreaza dupa un GPS

Pe mine ma intereseaza cum as putea sa schimb serigrafia ( sa scriu cu alte caractere sau sa schimb design-ul cumva ) am scanat amandoua ceasurile si mai departe nu stiu ce sa le mai fac.

Succes!

post-34908-0-48033100-1332508933.jpg

Edited by krystyanys

Share this post


Link to post

Nu cumva a fost lipit aici ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...