Jump to content
Sign in to follow this  
tete

Jurnal de bord - CIELO reparatii+defecte

Recommended Posts

da ce ii dati in sus si in jos cu TAMPOANE??? eu nu inteleg care sunt tampoanele astea... Te referi da cauciucul suportilor???

Share this post


Link to post
da ce ii dati in sus si in jos cu TAMPOANE??? eu nu inteleg care sunt tampoanele astea... Te referi da cauciucul suportilor???

Posibil sa fie, de aia am zis ca avem nevoie de ajutor se ne lumineze cineva.

Share this post


Link to post

da hitmane... ce te-a apucat pe tine... de ce vrei sa le schimbi pe ale tale??? poate au fost cateva serii cu probleme.. si tu ai scapat de asa ceva... ce-ti veni sa le schimbi??? La mine... e alta situatie... trebe... si tinand cont ca sapt trecuta am bagat fo 2,5 mil in masina... sapt asta inca fo 2... plus ca tre sa-i fac si plinul... daica inca 1,3 mil... si sa ii mai iau si o baterie noua... cred ca incep sa vb. singur... de ce o tin tot asa... de amortizoare deocamdata nu vb... ca e postul Craciunului... le las pt postul Pastelui :) ) :oops:

Share this post


Link to post

Daca le schimbi la 5-6 ani sau peste 50.000km mi se pare OK.Dar nu la 5000km asa cum se vehiculeaza pe forum.

Oricum , multumim mult pentru informatii si schita.

Share this post


Link to post

eu am schimbat decat un singur tampon, facea zgomot in curbe, la 195K Km.

Cielo GLE din '99

Share this post


Link to post

Sa mai adaugam inca un exponat la jurnalul de bord.

Cielo GLE 99. Cumparat SH la 98000km, acum are 110000.

Pe langa obisnuitele consumabile (ulei, filtre, placute frana, curea distributie si rola intinzatoare) singurul eveniment notabil a fost ruperea unui arc pe spate. De fapt s-a rupt doar o spira, astfel ca am mers ceva timp pana cand mi-am dat seama. Cu aceasta ocazie, pe langa arcurile de pe spate am schimbat si amortizoarele spate.

In rest, absolut nici o problema. Despre Cielo, numai de bine.

Share this post


Link to post

Sa adaug si eu...94000 sh luat la 78000. schimbat axa cu came si 2 culbutori. axa 2400000, culbutorii 2x250000. Se pare ca bataia venea sin doua locuri: 1 axa cu came si 2 de la un cilindru. mor de oftica ca e cilindrul stricat sau cati or mai fi. aveti idee despre chestia cu schimbare cilindru (cat costa+manopera, timp de executie si complexitate)?

Se poate ca bataia la motor sa fie de la altceva nu de la cilindru? mentionez ca se aude undeva in interiorul mororului. multam

Share this post


Link to post

Cielo Dec 96, 120k > :) , am schimbat la 118k set motor :mda: , si cu tot cu manopera unui prieten care m-a ajutat am ajuns la 20M. Am trecut de la standard la rk2 X( la cilindrii, pistoane, semeringuri, am rectificat chiulasa, bloc, capaq; am schimbat toate garniturile, furtunele de gaze, ambreiaj Valeo, restul sint toate originale. Totul a durat cam o saptamina si am facut-o cu un prietan in garaj.

 

Apropo de probleme: am 3 ani de cind am fost la o firma care se crede tare in zona ca sa schimb arcurile si telescoapele. Am cumparat de la ei telescoapa Monroe Sensatrack si arcuri originale DW. Cind am pus arcurile pe masina am obs ca botul s-a ridicat cu 7-9 cm fata de inainte. Rezultatul? dupa 2 ani si o sapt telescoapele fata jale! Am cautat telescoape orig si am primit :mda: Bilstein made in Rom pe 2M3.

Share this post


Link to post

a mea masina este din '95, model koreea, cu ac.atat a avut, i-am montat eu proiectilele de cielo in locul plasticelor din bara, buton de proiectile de cielo in locul plasticului din bord, alarma si inchidere, si restul.

acum am 175.000km. la 115.000 am schimbat axa cu came (din cauza mea,am alergat ca un nebun cu masina) a fost 2.800.000 axul, manopera nu mai stiu. ATENTIE MARE la ax cand cumparati, cielo koreea au o stanta pe ax, GM 625 parca, in magazin mi-au dat ax de NEXIA, NU este acelasi!!! Motorul nu merge rotund, consumul creste instant la 12-14 in afara!

la 140.000 am schimbat pivot stanga+rulmet stanga, la 150 pivot dreapta+restul bucsilor pe fata. la 155 am schimbat suportul elastic(tamponul cum ii ziceti voi) dr fata,care spre disperarea mea :mda: cred ca s-a dus iar(a aparut iar zgomotul acela sacaitor), urmeaza sa schimb bucsi punte spate(se aud ingrozitor cand dai in gropi)+arcuri(amandoua sunt rupte)

Share this post


Link to post

Cielo feb 2005 la 4100km schimbat amortizor stanga fata si la revizia de 10 mii urmeaza schimbat dreapta fata ce naiba asa de proaste pana am auzit ca is facute la sibiu...

Share this post


Link to post

Hopaaa, Craiova strikes again. Daca au inceput sa cedeze asa rapid alea pe fatza inseamna ca sfarsitul e aproape.

Share this post


Link to post

Cielo 1995. Cumparat dec 2002, 80.000Km, acum 110.000. Notatiile sunt fata de 0 (80.000)

 

Interventii necesare (vina masinii):

* Axa cu came, tacheti (+0, preventiv)

* Macara geam sofer (scotea un zgomot cand am luat-o si a cedat) (+2.000Km)

* Proiectoare (matuite oribil) (+5.000Km)

* Buton geam sofer (lipit cu izolir de can am luat-o) (urmeaza)

* Pivot+cap bara (vivat Bucuresti) (+20.000Km)

 

Interventii nenecesare (vina altora)

* Flotor (sonda) benzina. (aia noua indica la fel, era de la indicator bag seama)

* Amortizoare (furate in service. da, toate 4 b-( )

* Axa cu came + tacheti (era in factura (vezi +0) dar numai in factura)

* Maner usa dreapta spate (tras unu cu muschi de el)

 

Intretinere

* Frane (disc+placute), ulei, etc.

* In rest, bec masina. Am pus numai piese Daewoo pe ea. Va recomand. In aproape 3 ani am bagat (necesar) doar pivotu cu capu de bara si franele care se dusesera natural.

 

In rest, doar benzina, ulei (la 10.000K) si apa de geam.

 

Cat despre service-minune, nu trebuie sa va ingrijorati, am inteles ca le-a ridicat Daewoo licenta. Acum fac service Opel/Audi (haha).

Share this post


Link to post

in ce service? ti-a furat toate 4 amortizoarele? sia xu' cu came doar pe factura? adica fizic nu l-ai schimbat? hmm... :-?

Share this post


Link to post

Era la Kamsas, Constanta.

 

Acum nu am avut pe cine sa bat, ca n-am notat seriile. Dar imi cunosc masina. Si zic eu ca dupa 3 ani de mers numai cu masina aia in regim sport (sunt mai grabit asa) stiu cum trebuie sa stea amortizoarele. Cand am iesit din service am auzit "fffchh! fffchhh!".

 

M-am dus in alt service, ridicat pe elevator. Toate patru (!) amortizoarele curse, urme lucioase (fara jeg) pe piulite, aparatoare indoite la vedere, aspect exterior nefamiliar.

 

Nu stiu ce sa zic. Repet, dovezi n-am. Dar pentru mine personal si pentru cei care ma cred, urme de chei pe piulite si 4 amortizoare curse e de ajuns. Mi-am luat Boge pro racing, gaz-ulei. Tura asta am marker de vopsea si serii pe factura. Jar manaca.

 

Axa cu came + tacheti am schimbat-o ca ţacanea de ziceai ca e cheie cu clichet. Schimbat, (am mers ca dobitocu 500KM RODAJ), acelasi sunet. Am fost in 8 serviceuri. 8!. 7 mi-au zis ca e de la axa sau tacheti. Unu mi-a zis ca e de la injectoare. Nu toti au creier, deh.

 

Bagata in alt service, schimbat axa cu came plus tacheti. De data asta cu axa veche data inapoi, serie, garantie. Acum tace malc. Nu aud motorul de esapament, trebue sa pun urechea pe grila.

 

Doamne ajuta, am avut inspiratia sa ii pazesc 4 ore cand mi-au facut franele. Ca eram intr-un pom acum.

 

Pacat ca-s prea multe serviceuri. Ar fi mers un folder separat, cu thread per service. Plus si minus. Sa vedem si noi unde mergem, unde nu. Sa ramana cei mai buni. E singura metoda sa avem si noi in tara numai pe cei mai buni.

Share this post


Link to post
Era la Kamsas, Constanta.

 

Te referi la Expocar cei de pe Baba Novac care vand Chevrolet si Opel?! Pai fac si service la cielo?! #-o

Share this post


Link to post

Ii stiam de Kamsas. Baba Novac suna cunoscut. Dupa iesirea din Constanta, unde e semnu de iesire (opus Mangaliei, adica Nord), e un drum la dreapta. Parca Baba Novac ii zice. Acum nu mai fac Cielo.

 

I-am gasit pe net:

 

KAMSAS dealer Daewoo

Str. Baba Novac Nr.78 Constanta

 

Sunt listati ca dealer Daewoo. Mie mi-au zis ca sa nu mai vin ca nu mai sunt dealeri. Atentie, sunt listati Dealer, nu service.

 

In fine, ne-am intins prea mult. Mi-am zis parerea. Eu p-acolo nu mai calc.

Share this post


Link to post

Kamsas nu mai este.. e Opel & Chevrolet.. si parca au si Volvo... nu mai stiu exact... Mult timp (din '95 pana in 2000 si ceva) Kamsas era cel mai mare dealer Daewoo din C-ta (a mea masina de acolo este cumparata) dar de la revizia de 20 ca km incolo, toate reviziile au fost facute la autosal, care e si dealer Mercedes&Crysler, iar service-ul e comun, pt toate cele 3 marci!!! (pe Aurel Vlaicu, langa Petrom, vizavi de targul de masini. Despre service eu unul sunt multumit (pretul pieselor o.ca. garantie 18 luni la ce se face la ei in service (cu piesele luate de la ei), pret ora manopera in jur de 250 000lei/ora, si se misca repede si lucreaza frumos, fara spagi&so on)

Edited by CT_ZDB

Share this post


Link to post

Am un cielo '96 korea si am cam bagat bani in el.

Mi s-a blocat pompa de ulei si mi-a distrus tot motorul si normal ca l-am facut cap-coada.

Ma costat 36 milioane cu tot cu manopera.

Acum ma chinui sa-i pun inchidere centralizata si alarma ca aia veche facea figuri.

Problema pe care nu am descoperito este chestia cu tiuitul in mers a franelor pina la prima pedala de frana si apoi iar si iar.

Ce pot sa-i fac?>

Share this post


Link to post

Revizie 110 ca km:

Piese cumparate din service + manopera aferenta:

- cap bara dreapta + geometrie directie

- filtru benzina

- filtru ulei

- placute frana

- scanare + reglare avans

 

Pret: aproximativ 4 200 000 ROL

Piese cumparate de prin alte magazine:

Ulei Aral Hightornic 5W40 1 100 000 ROL

Bujii NGK 400 000 ROL

Spalat filtru aer ca&N + reincarcare cu ulei 0 ROL (facut in "regie proprie" )

 

Imediat dupa revizie facut un drum Constanta - Rm. Valcea ... 3 persoane + portbagaj full ... Consum: 6,34l/100 km !!! Pe A1 si A2 mers constant 130km/h, Dn22C ->100 - 120 km/h; E80 90km/h... Nu pot sa spun ca am mers "la consum" si cu toare astea a rezultat cel mai mic consum. La intoarcere... Rm. Valcea - Cheile Bistritei - Rm. Valcea - Bucuresti ... 6,88 ... Conditii de drum...A1 FULL ... 130+ km/h, Dealul Negru FULL - 100km/h ... FULL se refera la aglomeratie ... practic se mergea in coloana cu depasiri pe unde se putea si cum se putea.

 

Consumul asa de scadut sa fie cauzat de reglarea aprinderii (avansul) ????

Share this post


Link to post

Eu mi-am luat-o si pe-a doua !

 

Prima in 97 un Cielo GLE ...care acum am dus-o in 285.000 km si sa va spun ce am schimbat la ea :

 

- revizii (clar toate)

- dupa uleiul pana in 10.000 schimbat + Filtre

- pompa benzina

- telescoape ...

- arcuri toate , dar nu cred ca era cazul

- tobe: intermediara + finala

- presuri :)

- huse

- disc de ambreiaj + cutie de viteze(dar astea din cauza unui mecanic din Service Daewoo Craiova ... un mic scandal)

-timonerie

- becuri de far

- parbriz , bineanteles trebuia si unu d'asta

- curele de transmisie , odata la 40-50.000

- 1 Injector

- bujii gramada .

- bobina de la delcou +capac

- discurile fata

- la 280.000 prima garnitura de chiuloasa

- 2 baterii

- fise de bujii , nu mai tin minte cate , multe oricum

- 2 seturi de cauciucuri

- antena radio

- tapiterie usi

 

urmeaza sa schimb :

- placa + disc

- bolturi usa

- arcuri pe spate ... mai tari (o usoara coborare provocata de GPL)

 

si c-am atatea , dar dupa toata lista de mai sus , sunt super multumit de ea ... la cum merge si prin ce drumuri a mers ...

 

 

Mi-am mai luat una acum executive GPL ... si ...parca e altceva cu asta,in sensul rau, dar in scurt timp o s-o aduc si p'asta la nivelul calitativ care are trebui ...ce mai pot.

La noile/actualele modele lipsesc :

 

-2 tampoane de cauciuc ... capota fata

- chedar cauciuc, capota (fata,exact la imbinarea cu farurile si grila de plastic)

- aparatoare motor cred ... 2 aparat. de cauciuc prin care ies bieletele

- suspensia ...c-am tare ...

- toba ... are cauciucurile alea f. f. f. f. f. proaste

- la fel si motorul ... in gropi ...ansamblu motor + toba are un joc puternic

- plamanul de GPL de la motor schimbat la 700 km(acum am cu ea 1.500 km)

- casetofon cu probleme , nu are deparazitare , se aude in boxe turatia motorului

 

In rest ce sa mai zic , e noua si tocmai buna de tavaleala pe toate drumurile !

Edited by vecs

Share this post


Link to post

E oficial dupa numai 8.000km ale mele bujii si-au dat duhul :mda: .

Share this post


Link to post

Salut baieti,

 

:o fftopic:

Am mai postat pe alt topic cu ceva timp in urma dar nu m-am introdus cum trebuie, adica nu am dat buna ziua la toata lumea cum ar trebui, asa ca mai incep odata si zic SALUTARE si felicitari pentru cei care se ocupa de mentinerea acestui forum.

 

Gata sa trec pe subiect:

 

Am Cielo GLE af. 96 cumparata sh. in august 2004.

Kilometraj dupa spusele mecanicului peste 200000 km.

 

Schimbat pana acum:

 

1. Set fise (PACKARD) - 700.000

2. Claxoane -180.000

3. Toba finala (CONEX romaneasca) - 1.000.000

4. Furtun ventilare carter (deja are cauciucul imbatranit) - 80.000

5. Bec stop ceata spate - 9.000

6. Cauciuc stergatoare (de la Selgros) - 50.000

7. Mecanism timonerie schimbator - 800.000

8. Filtru benzina (AC Delco) - 120.000

9. Bujii (CHAMPION) - 4x 95.000

10. Una Buc. injector- 1.300.000

11. Garnitura capac ax came - 80.000

12. Curea distributie - 630.000

13. Filtru aer - 130.000

17. Simering pompa ulei - 80.000

18. Capac delcou - 130.000

 

Aditionale:

 

2L ulei motor: 10w30 (DAEWOO) - 640.000

1L ulei cutie: SAE 80W (DAEWOO) - 200.000

Set sigurante - 25.000

 

Total: aprox. 6.100.000 ROL

 

Si ma paste o RK la motor :mda: .

Share this post


Link to post

Totusi de ce ai luat toba Conex?Sunt facute in Iasi la fabrica de vopsele si dupa spusele mecanicilor sunt incredibil de proaste #-o .

Share this post


Link to post

Salutare!

Am si eu o intrebare mai de incepator. Dupa prima revizie (1000Km) la cat(i) timp (Km) se face urmatoarea revizie pentru Cielo? Am vorbit cu cativa care spuneau ca la 10 000Km. In cartea de reparatii scrie ca la 10 000Km sau 6 luni, depinde care intervine prima. Va rog lamurire. :osanale:

Oricum mai am pana la 10 000, dar ma cam aproprii de 6 luni.

Multumiri anticipate tuturor!

Revin cu complatarea ca:

 

In cartea de service sunt trecute doar filele cu Revizia I, Revizia II, Revizia III etc, dar nu se specifica nimic legat de numarul de km sau perioada de timp cand trebuie facuta revizia.

 

La 1000 km mi-au schimbat uleiul, pus Castrol Magnum 10W40 1 399 000ROL. In rest ridicat pe elevator si facut mai mult inspectie vizuala. A mai facut cineva revizia de 1000Km? Tot atata lucru s-a intamplat si la voi?

 

Daca m-au tepuit, atunci sa va feriti de ANDROMEDA SERV CONSTANTA.

 

Multumiri.

Hristos S-a inaltat!

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

Cea care survine mai intai iar in cazul tau la 6 luni.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...