Jump to content
Sign in to follow this  
JAN_1980

Vreau Sa Devin Proprietar De Woo

Recommended Posts

Vorbim de piata libera fara aranjamente si relatii adica exact ce cauta omul.

Share this post


Link to post

Deci sa lamuresc situatia:

Clasa se refera la o incadrare a autoturismelor, in principal bazata pe dimensiuni.

Espero e limuzina medie ca si Leganza. Leganza are portbagaj mai mic si spatiu interior mai mare. Incadrarea in clase nu se refera la dotari.

N-a zis nimeni ca Leganza nu e superioara, din cam toate punctele de vedere, ca sa le enumar cateva:

- motor generatie mai noua

- suspensie mai buna

- o groaza de elemente de confort

Leganza e desenata de Italdesign (Giorgetto Giugiaro).

Cielo e compacta, Matiz ca si Tico e mini, sau supermini, nu prea m-a interesat aspectul.

Si tocmai, singura masina desenata de Bertone pt Daewoo e Espero.

Singurele chestii care leaga Daewoo de Mercedes sunt in opinia mea 2:

1) Productia de SSang Yong

2) Daewoo Chairman a fost facut dupa Mercedes-Benz E class(transmisie, motor) si designul dupa S class.

Dar acest model nu s-a vandut inafara koreei decat in Noua Zeelanda.

1428_1.jpg

 

Inca ceva, Leganza a luat locul prematur lui Espero cand Daewoo a fost preluata de GM, Espero nu le-a convenit acestora.

 

Bafta.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Inca odata gresit :)

Nubira 1 a luat locul lui espero.

Gata sa revenim la subiect cu informatii utile pentru acest om care a deschis acest topic.

Share this post


Link to post

Te inseli ovi. Nubira e compacta, Espero e medie.

Share this post


Link to post

Clasele erau altele iar pe linia de productie asta a fost ordinea.

Share this post


Link to post

The Daewoo Espero (also Aranos) was a car made by the South Korean company Daewoo Motors from 1990 to 1997. It was technically based on the GM J platform and had the distinction of a body designed by Bertone. The car was equipped with the 1.8 or 2.0 L Family II engine from Holden. In 1997, the Espero was replaced by the Daewoo Leganza.

sursa

http://en.wikipedia.org/wiki/Daewoo_Espero

Share this post


Link to post

Da asa zic ei.Eu care eram in bransa la vremea aia stiu mai exact :P

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Se pare ca am citit toti, dar nu aceeasi carte.

@esperatul> ai dreptate cu Bertone, am gresit eu.

 

:ontopic:

 

@Jan 1980> Dar hotaraste-te omule ce cumperi, ca sa ne linistim si noi :D

Share this post


Link to post

Saracu' om, e bagat cu totul in ceata!

@Jan 1980: Man, cauta niste anunturi si du-te si vezi masinile. Da-te o tura cu ele, si fa comparatie. Apoi ne spui impresii.

Personal as merge pe Leganza: o masina cu stil, eleganta, dotari superioare, iar consumul se dimineaza cu GPL.

Bafta!

PS: Sper sa nu ajungi si tu, intr-un sfarsit, satul de cautari, la optiunea Logan.

Edited by Juliaen

Share this post


Link to post

Ma cuprinde un sentiment de deja-vu. Daca iti iei o masina SH, fie ea leganza/espero lasa-ti o marja bgetara de siguranta mare (poate ajunge si peste 1000eur) ca sa nu te trezesti ca ai masina si te uiti la ea in parcare. Gandeste bine, vezi multe, actioneaza o singura data.

Share this post


Link to post

Dupa cum vedeti discutia a degenerat si acum omul mai are putin si inclina ca trebuie sa isi ia Porshe sau altceva. Jane, ia tata ce iti place, daca e SH ( cum cel mai bun mecanic nu pari a fi - nici eu nu sunt ) oricum ai riscuri care trebuie sa ti le asumi !

Share this post


Link to post

Am caut un pic pe net si ti-am gasit 2 legantze(sper ca am articulat corect):

 

DAEWOO LEGANZA BERLINA 2,0 I 131CP ROSU FERARRI

Pret: 6,000 EURO An fabricatie: 1999 Carburant: Benzina

Rulaj: 120,000 km Capacitate: 2,000 cmc Putere: 98 KW

Locatie:CARAS-SEVERIN Inmatriculata RO

Dotari:

CUTIE MANUALA 5+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE; SERVO-DIRECTIE; 2 AIRBAGURI; AER CONDITIONAT; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; TAPISERIE PIELE; INCHIDERE CENTRALIZATA; ALARMA;

NEAVARIATA

 

 

 

DAEWOO LEGANZA BERLINA 2,0 I 131CP ALB

Pret: 6,500 EURO An fabricatie: 1999 Carburant: Benzina

Rulaj: 127,000 km Capacitate: 2,000 cmc Putere: 98 KW

Locatie:BUCURESTI Inmatriculata RO

Dotari:

CUTIE MANUALA 5+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE; SERVO-DIRECTIE; 2 AIRBAGURI; AER CONDITIONAT; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; TAPISERIE PIELE; INCHIDERE CENTRALIZATA; ALARMA;

MASINA ARATA SI FUNCTIONEAZA FOARTE BINE.DOTARI SUPLIMENTARE-RADIO CD CU DVD+MONITOR CU TV. ACCEPT SI VARIANTE AUTO ,NUMAI CU VW PASSAT MIN.2002,MERCEDES E CLASSE MIN.2000,FORD MONDEO,MIN.2002 SI NUMAI DIESEL.

 

Le-am luat de pe un site romanesc de la un targ auto,daca ma lasa adminii iti dau adresa ca sa vezi si pozele.

Share this post


Link to post

In sfarsit am rezolvat-o :banana:

Aleasa a fost Daewoo Leganza model CDX an de fabricatie 09.1999.

Masina este pur si simplu impecabila si superba. Confort , dotari , siguranta.

Cred ca aceasta masina este best-buy.

Share this post


Link to post

Felicitari si sa o conduci sanatos ! Asteptam amanunte : pret, km, de unde ai cumparat-o ...

Share this post


Link to post

Pret 6500 Euro (nesperat de bun) . Km 93000. Masina este intr-un mare fel. Motorul merge de nici nu se aude, nici o scurgere , nimic. Trebuie sa-i shimb amortizoarele pe spate. Doar unu e dus dar e mai bine asa...si cam atat.

Share this post


Link to post

he he... Să o stăpâneşti sănătos şi să te bucuri de ea.

 

Fii totuşi mai rezervat, cu timpul îi vei descoperi şi bubele sau dezavantajele...

Share this post


Link to post

Primul consum mixt facut: 315km cu 28 l de benzina :drinkers: . Daca facem un calcul iese un consum de aproximativ 9%. Ceea e foarte bine pt o limuzina. Daca stau bine sa ma gandesc poate nu o mai gazez. :lavolan:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...