Jump to content
Sign in to follow this  
Bug

tip benzina tico

Recommended Posts

Exista vreo diferenta de consum daca pui benzina cu plumb sau benzina fara plumb?

Share this post


Link to post

In mod normal daca pui benzina fara Pb consumul ar trebuii sa fie ceva mai maricel, insa nu cu mult mai mare. Eu nu am observat diferente de consum.

Share this post


Link to post
Exista vreo diferenta de consum daca pui benzina cu plumb sau benzina fara plumb?

 

nici eu nu am simtit nici o diferenta la consum... doar ca imi merge mai rotund motorashu'

Edited by zoosy

Share this post


Link to post

Oricium cred ca acele diferenta se compenseaza la pret deoarece benzina fara plumb ii mai ieftina cu vreo 300-500 de lei.

 

Deci: Traiasca benzina fara plumb! :lavolan:

Share this post


Link to post

Nici eu nu am constatat diferente de consum.

 

In schimb in urma unor discutii cu diversi "experti" am inteles ca datorita proprietatilor diferite de ardere este contraindicata benzina fara plumb in motoare concepute pentru cea cu plumb. Cica arderile ar fi mai intense si pe termen lung pot cauza stricaciuni.

 

Am ajuns la concluzia ca este decizia fiecaruia ce benzina pune. Personal cred ca daca nu-ti pasa de masina si vrei sa mergi cat mai ieftin poti baga linistit fara plumb. Daca totusi tii la motorul tau si nu ai planuri sa scapi rapid de masina atunci o benzina cu plumb ar fi indicata.

Share this post


Link to post

Salut, astazi am fost sa alimentez la OMV si am ramas blocat: nu mai exista benzina cu plumb (in fine, ECO), si am inteles ca nu mai exista nici la alte benzinarii.

Am bagat fara plumb (Carrera 95), masina merge bine, nu am sesizat modificari.

 

Am vazut ca sunt destule pareri pro vis-a-vis de benzina fara plumb la Tico cu carburator.

Trebuie sa modific distanta bujiilor de la 0.7 cat sunt acum la 1.1? Bujiile sunt schimbate de o luna, deci nu cred ca au apucat sa se modifice distanta.

 

Ce este de facut acum?

Merci!

Share this post


Link to post

In excursia din vara trecuta , in afara tarii, am alimentat numai cu fara Pb. Nu am constatat nici o diferenta de comportament

al motorului sau consum.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...