Jump to content
Sign in to follow this  
DomnulRobert

Cati km ati parcurs cu Kalosul ?

Cati km ati parcurs cu ..Kalosul ?  

126 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

E doar un sondaj vesnic la care votezi o data pentru toata viata. Dupa cum se poate vedea din rezultate, suntem pe la inceput :)

DomnulRobert, baga o statistica mai solida, ca e lumea curioasa. Nu e nimic neclar cu discurile, precum vezi tin 20 de mii :D

Share this post


Link to post

Eu am trecut de 30k. Discurile inca is cele originale. Tatall meu insa spune ca ale lui is ovalizate.

Share this post


Link to post

Am 62 000 km si am schimbat doar : - becurile (faruri, proiectoare), raman cu acelasi tweeter care m-a suparat la inceput...si in rest nu am ce sa ai reprosez masinii. La mai multi km fara probleme :lavolan:

Share this post


Link to post

106.100 km. probleme la caseta de directie..un joc mic...banuiesc ca de la gropi

Share this post


Link to post

O mica actualizare, 116 000 si totul inca mere fain. Acum cateva saptamani, noaptea am reusit sa evit la mm un betiv care traversa strada in afara localitatii (in dreptul noului showroom VW) . Spre fericirea lui, comportamentul masinii bazat pe setul nou de pneuri Conti ECO 3, l-a ajutat sa ramana in viata.

Cateva poze cu Kalos-ul la 4 anisori juma' :lavolan:

post-2099-1224924865_thumb.jpg

post-2099-1224924881_thumb.jpg

post-2099-1224924902_thumb.jpg

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

"Impliniti" 40.000 km; probleme pana acum: discurile de frana schimbate la 22.000 km, caseta de directie la 37.000 km, becuri faruri la 34.000 km (aproape 3 ani). In rest nimic de reprosat, poate doar greierasii de undeva din dreptul buzunarului mic de plastic de la usa sofer...

Share this post


Link to post

Eu am mai parcurs azi inca vreo 25 Km si, in afara de zgomotul bucselor, nimic deosebit :)

Share this post


Link to post

Şi... între cât şi cât te mai încadrezi azi?

Aşa... pentru corectitudinea sondajului...

Share this post


Link to post

Nu-i problema, e foarte corect, am raspuns o singura data la el, asa cum se poate. Asta a fost doar un update... incremental :)

Share this post


Link to post

In 9 luni, 26.000km:

-15.000km CHECK ENGINE si inlocuit supape

-15.500km inlocuit garnitura capac culbutori, ca urmare a montarii defectuoase la schimbare supape (Aviz Victoria Mures)

-18.000km matuit usor vopsea in colturi portiere spate-jos, urmeaza aplicat folie de protectie

-20.000km rotit anvelope fata/spate

In rest merge super, comportament strada excelent, consum multumitor. Ceva greierasi cand e frig afara. Caucurile all season (Hankook) cam uzate pe fata pentru numai 25.000. Urmeaza sa renunt la all season dupa ce se uzeaza de tot, probabil vara urmatoare. Masina a facut 6 luni pauza de stat in garaj, si urmeaza sa treaca la exploatarea de iarna cu noi caucucuri de iarna. Singurul lucru care ma deranjeaza e felul cum arunca apa de la stergatoare pe geamurile portiere fata.

Share this post


Link to post

Off:Lasa ca sunt altele si mai rele...Vara trecuta stateam la semafor si era un logan in fata care a vrut sa-si spele parbrizul,numai ca l-a udat pe al meu...poate din greseala :D :) )

Share this post


Link to post

Pai si ce, a incercat sa-l spele cu acid flourhidric?

Eu aveam impresia ca numai masinile occidentale stropesc "peste". De fapt, da, inseamna ca am ajuns si noi in... Vest :)

Share this post


Link to post

@ AB...Ar fi trebuit sa-i multumesc ca am mai economisit 100 ml de zeama de spalat geamuri =))

Share this post


Link to post

Daca te referi la modelul Optimo K406 de la Hankook, acelea sunt anvelope de vara, nu all season.

 

Pentru mine l-a modul cum s-au uzat as fi putut jura ca sunt all season, pt ca le-am folosit preponderent vara. Oricum, confirm in mare scorul de la ADAC, cu toate ca raportul calitate pret e cam slab pentru Romania. In SUA am gasit acest tip de anvelope, de asemenea ca all season, dar vandute in clasa economic, mai precis fiind printre cele mai ieftine, undeva la 29 USD bucata, la fel ca alte koreene, ori la noi in general Hankook sunt apreciate in special dupa rezultatele bune obtinute pe Matiz si Cielo. Ca si paranteza tata are pe Matiz niste Hankook de vara si 2 sunt moarte iar 2 mai merg cateva mii, dar masina are aproape 60.000km, cifra la care eu nu cred sa ajung in ritmul acesta...daca prind 40k. Raman cu parerea ca desi la Logan se arunca apa la vecinii din spate, la Aveo e deranjant cum se scurge apa de la stergatoare, si nu doar cea de la pompa ci si cea de ploaie, pe geamurile portierelor fata, uneori impiedicand vizibilitatea laterala (si spre oglinzile retrovizoare).

 

Daca nu as sti cat am dat pe masina m-as fi plans ca nu pot regla separat debitul de aer dirijat spre picioare si cel dirijat catre bord...eventual sa pot controla debitul de aer dirijat in zona centrala si zonele laterale ale bordului.

Share this post


Link to post

Am ajuns la 32.000 km in 2 ani. Nu am avut probleme cu ea pana acum.

 

- becurile de la faruri schimbate la 17.000 km.

- becul-minune Engine Check aprins pe la 13.500 km, resetat de 2 ori apoi nu s-a mai aprins.

- fara greierasi, troncaneli si alte alea (poate sunt prea surd ca sa le aud).

- reviziile facute numai la Radacini Motors, pe Bd. Timisoara si Bd. Ferdinand.

- ITP-ul fara nicio problema, facut in urma cu 2 saptamani.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...