Jump to content
Sign in to follow this  
wizzard

Circuit Lichid Spalare Parbriz

Recommended Posts

Am si eu problema cu tubul lunetei, dar nu pricep o chestie...uitandu-ma acolo unde ziceti voi ca se fisureaza de obicei (scoti capatul furtunasului de plastic), am observat, pe langa cablurile care banuiesc ca merg la stergator, exista un tub de plastic introdus IN ALT TUB DE PLASTIC, care la mine pare sa fie taiat (usa portbagajului acum am observat ca a fost revopsita...banuiesc ca l-au taiat cand au luat-o jos :-? ) si nu merge mai departe cu cel subtire, dinauntrul sau.

 

Ce e cu mecanismul asta?

Eu credeam ca voi gasi doua jumatati de tub, despartite prin taiere, si ca ar trebui sa le lipesc la loc...cand colo... :-& 8-}

Share this post


Link to post

Am si eu o problema cu spalatorul de parbriz. a venit frigul si eu am lichid de vara in borcanul pentru spalator. As vrea sa schimb lichidul, dar nu am idee cum sa il golesc. Are o pozitie asa desteapta ca nici nu stiu cat lichid am in el. Are cineva idee cum as putea sa il golesc, fara sa demontez jumatate din masina?

Share this post


Link to post

Cea mai simpla metoda este sa il actionezi (stropesti) pana se termina, apoi il umpli cu lichid de iarna!

 

Exista si varianta demontarii, dar... e cam frig si nu stiu cat de bine este sa stai cu degetele pe suruburi, futunase, coturi (mai ales ca la frig furtunul de plastic devine mai rigid!).

 

Spor

Share this post


Link to post

Spream ca, daca tot au ascuns bidonasul asa bine sa ii puna un surub de golire cat de cat accesibil, dar se pare ca nu sunt sanse. O sa incerc varianta cu golitul

Share this post


Link to post

Vezi ca sunt si variante care rezista la temperaturi foarte joase.

Nu sunt prea sigur, dar parca am vazut si de -60*. :rolleyes:

Cumpara asa ceva si completeaza pana se umple borcanul, ca doar nu e plin ochi.

Amestecandu-se, ar trebui sa fie OK.

Dupa ce-l umpli, dai de cateva ori la stropitoare, sa se duca lichidul de vara ramas pe tubulatura.

 

Dar, de curiozitate, abia te-ai intors din tarile calde? Ca la noi a venit frigul cam de multisor...

Share this post


Link to post

Sau pune niste spirt medicinal nediluat si cred ca mai poti folosi acel lichid.

Share this post


Link to post

Am umplut rezervorul spalatorului acum cateva zile si observ ca acum nu mai iese nimic pe la tasnitori. Motorasul se aude mergand dar pe la stropitori nu iese nimic. Poate avea legatura cu faptul ca intre timp am avut masina in service pentru schimbarea parbrizului?La schimbarea acestuia se umbla la grila cu stropitori?

M-am uitat prin grila aceea neagra si am vazut ca intrarea furtunaselor in cele 2 duze e ok, de asemenea un teu care se vede prin acea grila e ok. poate stie cineva daca mai sunt alte zone de imbinare unde ar putea fi o scapare si cum se poate ajunge la ele (eventual un desen schematic).

Edited by Cocolino

Share this post


Link to post

Stiu ca suna stupid, dar ai incercat sa mai pui apa in rezerver, sa-l umpli din nou, poate chiar ai consumato sau poate ti-au golit-o aia la service.

Share this post


Link to post

Posibil ca grila de sub parbriz sa fie stransa peste furtunasele tale.Verifica.

Share this post


Link to post

Cred ca am gasit rezolvarea. Intr-adevar parbrizul intra sub grila aceea de plastic, deci automat a fost data jos la montarea parbrizului. Am tras putin de furtunas (cam la balamaua din partea stg. a capotei) si, surpriza am ramas in mana cu un furtunas desprins. Am facut proba si, intr-adevar tasneste lichid la actionarea pompitei. Se pare in service-urile noastre iti rezolvi o problema si capeti altele.

Edited by Cocolino
  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu musai. La matiz sar in draci furtunasele alea. Da grila jos si fixeaza-le ferm cu niste soricei de plastic si n-o sa mai ai probleme.

Share this post


Link to post

reluand aici... robertinoo mersi de parere..

cand torn apa sau lichid de parbriz in vasul respectiv nu apuca sa se umple si curbe pe jos dar nu stiu pe unde. cred ca e spart pe undeva. intrebarea mea este cum pot sa-l inlocuiesc si ce tip de vas sa cer la piese auto, de cati litri? e posibil ca vasul respectiv sa aiba o gaura special pt a nu putea fi umplut pana sus? daca pun apa de la robinet afecteaza cu ceva mecanismul?

Share this post


Link to post

@Titus: ceri "vas pentru lichid spalare parbriz" la magazinul de piese DAEWOO. Costa in jur de 40 RON. El poate fi umplut fara probleme pana in gura. Inainte de a cumpara unul nou, verifica cu atentie sa nu pierzi lichidul din el pe la pompa de stropgel, sau pe la vreun furtunas. Totusi, din ce am vazut pe Forum, aceste vase cedeaza destul de usor, deci e posibil sa iti trebuiasca unul nou.

Edited by costinel

Share this post


Link to post

Dupa ce am plesnit o bordura (facand praf un cauciuc) am vazut ca incepe sa se faca o mica balta sub masina(pe dreapta)

M-am lamurit repede ca e lichidul de parbriz.

Am schimbat rezervorul(desi curgea doar cand il umpleam pana-n buza)

Ideea e ca din cauza socului se miscase putin "gatu" si pe acolo curgea. Rezervoru vechi nu avea nimic

Share this post


Link to post

mersi pentru raspunsuri. dar cum reusesc sa demontez vasul pt ca are o pozitie ff aiurea??! inca ceva, cum pot sa reglez stropitoarea de luneta pt ca stropeste foarte departe de luneta, ajunge luchidul pe trotuar. duza aceea nu merge reglata de nici un fel. e usor elastica si revine mereu in pozitia initiala in care numai pe luneta nu stropeste.

Share this post


Link to post

Schimba duzele, pune de Tico, o sa ai 4 jeturi.

Share this post


Link to post
mersi pentru raspunsuri. dar cum reusesc sa demontez vasul pt ca are o pozitie ff aiurea??! inca ceva, cum pot sa reglez stropitoarea de luneta pt ca stropeste foarte departe de luneta, ajunge luchidul pe trotuar. duza aceea nu merge reglata de nici un fel. e usor elastica si revine mereu in pozitia initiala in care numai pe luneta nu stropeste.

Cu varful unui bold. Misti numai centrul de bronz din duza, nu toata duza.

  • Like 1

Share this post


Link to post

stropitoarea de luneta nu are acel centru de bronz. nu are nimic.. e goala.. ca sa zic asa. duzele cum se schimba? de cea de luneta trebuie sa trag de ea sa iasa?

Share this post


Link to post

Cum sa n-aiba bre? Uita-te mai bine, foarte probabil e jegoasa. Am avut Matiz SE AC si stiu ce zic. Curata bine acolo si misca centru ala de bronz cu varful unui ac.

Share this post


Link to post

nu are! acu, mina de pix sau o sarmulita cu care am incercat intra bine de tot pana in fundul duzei. cred ca e defecta. cum se schimba? eu tot SE AC am.

Edited by titus

Share this post


Link to post

Inseamna ca ai pierdut diuza de bronz.A sarit de acolo.In cazul asta iti trebuie alta stropitoare.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...