Jump to content
Sign in to follow this  
Dana AB

Cauciucuri Matiz

Recommended Posts

:) >- hai sa zic si eu ceva! Am avut Hankook pe Matiz de nou si am mers cu ele 65000 km fara probleme(o singura pana), in iarna am pus pe fata Debica Frigo si am fost regele zapezii, dar cum zapada s-a topit acum imi trebuie alte cucioace pentru fata macar si nu am gasit pe nicaieri Hankook! Stie cineva unde as putea gasi? Multumesc! :drinkers:

Share this post


Link to post

Service Autonet, Hancook H706. S-ar putea sa aiba atit 145/70-13 cit si 155/65-13.

Share this post


Link to post

unde este service-ul?? :drinkers:

Share this post


Link to post

Butonul magic Search. Linga podul Giulesti.

Share this post


Link to post

In Carrefour au Matador 155/65/R13 la 1 mil. bucata. Cum sunt Matador astea vis-a-vis de Uniroyal de ex. (la pret apropiat), stie cineva ?

Share this post


Link to post

Nu sint de loc apropiate ca pret, Uniroyal e de 1.3-1.5 ori mai scump.

Din experienta altora (DSN) profilul MP12 sint destul de durabile, dar cam alunecoase. Din experienta mea, sint cam fragile (fac gilme usor). Pretul insa este bun.

Share this post


Link to post

Parca am vazut Uniroyal la 1.2mil, daca am vazut bine, raman pe astea, inteleg ca sunt mai bune ? E timpul sa schimb toate Montanele, au facut 40k :(

Share this post


Link to post

Uniroyal sint MAI SCUMPE, daca sint mai bune decit Matador nu stiu! fiindca pina acum n-am avut decit Montana si Uniroyal pe masina (cauciucuri de vara); da, sint MULT mai bune decit Montana, dar au si ele bubele lor (aderenta slabuta pe foarte cald si mizga, in rest sint regele ploilor > :) -profil 680 rallye-Uniroyal = the rain tyre :D )

Share this post


Link to post
E timpul sa schimb toate Montanele, au facut 40k :(

Phaaa, ce risipa... sunt noi noutze frate! :) )

Maharul are 70.000 cu ele. :shock:

Share this post


Link to post

Pana la urma am luat Dayton la 1.4 mil. (cica licenta Bridgestone). Par bune :)

Share this post


Link to post

Nu am gasit Hancook la AutoNet mai stiti si alte locuri unde au?

ps Pretul era 2070000 lei bucata fara montaj!

Share this post


Link to post

Domnul FLEX poate imi recomanzi altele cauciucuri ca am vazut ca esti tatal gumelor! Multam :drinkers:

Share this post


Link to post

Vezi ca tot la Autonet au Pirelli pe la 1,5 mil (da' la pretul asta mi-e sa nu fie de tico). Oricum pt matiz sunt pina in 2 mil.

Excelente pe uscat, excelente pe ploaie! :thumbl: Pe zapada mai putin! :(

Share this post


Link to post
Am nevoie de ajutorrrr!!!! Am decis pentru prima oara in viata mea sa ma fac om gospodar :lol: Sa vedeti ce am facut... Mi-am cumparat 4 jante noi din tabla neagra (540.000 lei/buc.) in ideea de a le dota cu 4 cauciucuri de iarna. Pina aici toate bune... Cind am inceput sa umblu dupa caucioace, surpriza. Stiti voi ce mi s-a spus la toate gabazinele de gume din Iasi?? Dom'le esti nebun? La iarna aducem gume de iarna. Cum nu mai aveam rabdare, am trecut pe la SH-uri si am luat 2 GoodYear GrandPrix S70 cu ghinturi. Cind am ajuns acasa am constatat ca cauciucul este foarte tare (nu este elastic). Este normal sau e copt de stat in soare? In rest sunt aproape noi. Pot sa am probleme cu ele? Voi ce ziceti?

 

Salutare...

Fratilor, luati-va si voi cauciucuri mai serioase, de ex: eu am incaltat-o pe a mea (conform cartii tehnice) cu 175/60/13, si credeti-ma ...alta viata, atit la viteza cit si la stbilitate si frinare. E drept ca sunt cam scumpe, dar merita.

Share this post


Link to post

mersi NFS dar inca mai caut Hancook ca nu prea imi vine sa iau altceva dupa ca am mers cu astea o gramada si fara probleme! Mersi oricum daca nu gasesc mai intreb!

 

ps Octavian asa scrie la carte? 175/60/13? eu nu am carte, si in talon am trecut 145/70R13?

Share this post


Link to post

@ktmbull > roaga-l pe Claz, e un shop+service la 100m de casa lui, pe aceeasi parte a strazii, unde aduceau hancuce, pe langa altele. Anul trecut erau echivalent a 1M6 si daca luai 4 aveai montajul si echilibrarea gratuita, exact modelul de pe Matiz. Pentru asta merita sa vii pana aici, daca sunt pneurile rezervate, pentru ca la valoarea de acum la $ trebuie sa fie mai ieftine. Optiunea ta este foarte buna si eu am tot asa, fac 54k km si mai merg. Am facut si eu o singura pana, pentru ca am calcat ca prostul peste un lemn plin de cuie desi il vazusem, dar n-am avut reactie. Altfel, profilul este excelent, nu culege cuie precum altele, iar raportul pretz-calitate este excelent.

Share this post


Link to post

In sfarsit am cauciucuri noi! Am alergat dupa Hankooce si pana la urma m-am ales cu Matador Stella (dar am patru in loc de doua) sper sa nu fi facut o alegere prea proasta, dar nu am putut rezista cand am vazut pretul!

1000000 lei bucata in Carrefour! Cum imi fac figuri va anunt! :drinkers:

Share this post


Link to post

La pretul ala nu sunt de iarna sau de dacie? Baga specificatii de pe talon.

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

Acelasi model il am si eu pe masina,matador stela ,am rulat cam 11000kmsi sunt foarte multumit.Apropo aceleasi anvelope in vitan 950 000 /buc.

Share this post


Link to post
Salutare...

Fratilor, luati-va si voi cauciucuri mai serioase, de ex: eu am incaltat-o pe a mea (conform cartii tehnice) cu 175/60/13, si credeti-ma ...alta viata, atit la viteza cit si la stbilitate si frinare. E drept ca sunt cam scumpe, dar merita.

HIHIHIHI, nu stii ce caucioace de iarna are Lalexis acu pe tractoras, hihihi ! Bine, acu o fi trecut la profil de vara, dar cred ca in iarna nu mai avea nimeni tractoras ca al lui.

@Octavian: consumul ce zice???

Share this post


Link to post

Cum adica de dacie omule! Le-am montat pe masina si sunt la fel ca ce aveam eu inainte!(exact aceleasi dimensiuni) :drinkers:

Share this post


Link to post
HIHIHIHI, nu stii ce caucioace de iarna are Lalexis acu pe tractoras, hihihi ! Bine, acu o fi trecut la profil de vara, dar cred ca in iarna nu mai avea nimeni tractoras ca al lui.

@Octavian: consumul ce zice???

 

 

HIHIHI, le-am dat jos. Culmea este ca pe uscat tot mai bine se comporta cu Fulda de iarna decat cu Montana de vara :) )

Share this post


Link to post

Am si eu o problema cu pneurile montate pe Matiz.

Intrucat la fiecare groapa mai maricica imi deformeaza janta, ma hotarasem sa schimb pneurile originale cu unele care sa aiba o inaltime mai mare.

 

Dar ce inseamna pneuri originale la Matiz?

 

In cartea masinii scrie asa: "Avertisment! Montarea unor pneuri de dimensuni necorespunzatoare poate produce interferente intre pneuri si caroserie.

- daca inlocuiti cu pneuri de tipul 145/70 R13 sau 155/65 R13 in locul celor de tipul 175/60 R13, va trebui sa inlocuiti angrenajul casetei de directie. etc"

Dar coborand la masina, ma uit pe pneurile mele Montana si scrie 155/65 R13.

 

Sa inteleg ca Daewoo recomanda 175/60 R13 si ca in fabrica s-au montat 155/65 R13

 

M-ar interesa sa pun pe Matiz niste anvelope de la Sava, de tipul 155/80 R13, astfel incat inaltimea anvelopei (80% din 155 = 124 mm) sa fie mai mare decat la anvelopele pe care le am 155/65 R13 (h=101 mm) si astfel sa nu mai iau toate gropile in janta.

 

Ma intereseaza ce parere aveti, daca a schimbat cineva dimensiunea pneurilor, etc.

 

Repet, nu ma intereseaza sa vorbim de marca anvelopei ci de dimensiunea cea mai adecvata.

Multumesc frumos

Share this post


Link to post
Intrucat la fiecare groapa mai maricica imi deformeaza janta, ma hotarasem sa schimb pneurile originale cu unele care sa aiba o inaltime mai mare.

In primul rind ar trebui sa te hotarasti sa nu mai dai prin gropi! Daca incetinesti nitel inaintea gropii, tot angrenajul are mai putin de suferit si nici janta nu ti se mai indoaie.

 

Sa nu ai cumva impresia ca se indoaie janta si atit! Pe linga janta, se mai strica bucse, bascule, amortizoare.

 

Eu am tinut jantele de tabla vreo 2 ani si n-am avut decat vreo doua indoituri pe ele! Si numai incet nu se poate spune ca merg. Dar la gropi incetinesc intotdeauna pe cit posibil. E vorba de respect pt masina mea (munca mea, banii mei)!

Share this post


Link to post

Daca vrei sa scapi de indoitul jantelor, atunci cauta jante negre, care se monteaza pe matiz SE. Pe cei cu SE-uri nu prea ii aud sa se planga de jante ca se indoiaie, si cunosc destui care le chinuie. Astea argintii sunt mai subtiri. Oricum iesi mai ieftin decat cu cauciucuri noi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...