Jump to content
Sign in to follow this  
Dana AB

Cauciucuri Matiz

Recommended Posts

Eu daca as avea de ales intre 145/70R13 si 155/65R13, in cazul anvelopelor de iarna as alege fara discutii prima varianta.

Si eu. Bun si AVON 145/70 ice touring post-5799-1225817020_thumb.jpg. Constatare dupa 800 km: cu conti EcoContact 155/65, consumul era de 6 sau 6 si un pic, acum ma apropii greu de 6, dar din partea cealalta :D .

post-5799-1225815720_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Azi am luat si eu cauciucuri 145/70 , pentru iarna dar numai pentru fata , cam cand ar trebui sa le pun , sa mai astept sa se raceasca vremea ? Este vreo problema daca pe spate am 155/65 ? :roll:

Share this post


Link to post

Jenti pentru ele ai luat ?

Share this post


Link to post

De ce sa iau jante , vreau sa le pun pe cele originale , sunt tot r 13 . Nu merg pe cele originale ? :o

Share this post


Link to post

Sigur, merg, dar sa le tot dai jos, sa pui altele, sa le echilibrezi ... si tot asa, nu-s obisnuit, de asta am intrebat.

Share this post


Link to post

Stiu dar vreu sa te intreb , am 2 jante pe 13 dar in loc de 4,5 j ca la matiz sunt 5j , daca se potrivesc la prezoane , ar merge sa pun cauciucurile de vara pe ele si pe jantele originale sa pun 145/70 . Dar daca pe fata am 145/70 si pe spate 155/65 influenteaza tinuta de drum ? Multumesc de raspuns .

Share this post


Link to post

N-ar conta, au cam acelasi diametru. Important este sa ai acelasi tip de pneu pe punte. In plus, mai lat pe spate, e mai bine.

Share this post


Link to post

Dar de jante conteaza 4,5 j fata de 5 j , daca se potrivesc la prezoane la ce mai trebuie sa fiu atent .

Share this post


Link to post

Latimea jantei conteaza in raport cu latimea pneului si cu offsetul jantei. In principiu, o janta mai lata la acelasi diametru ar trebui sa aiba un offset mai mic, sa poti pune un pneu mai lat fara sa se atinga de restul. Dar nu-i cazul tau.

Share this post


Link to post

Si merg ok anvelope de 155/65 , dar as putea sa pun si mai late ? Cam de cat pot sa pun pe ele , ma refer la jantele de 13 5 j , ca dimensiune a anvelopei ?

Share this post


Link to post
Si merg ok anvelope de 155/65 , dar as putea sa pun si mai late ? Cam de cat pot sa pun pe ele , ma refer la jantele de 13 5 j , ca dimensiune a anvelopei ?

 

Pe 5J cel mai bine ar sta un 165. Merg si 155 dar buza jantei o sa fie practic in afara cauciucului.

Share this post


Link to post

deci sa inteleg ca cele de 145/70 sunt recomandate pt iarna. am intrebat pt ca in carte sunt trecute trei dimensiuni si eram curios care se preteaza mai bine pt zapada. stie cineva un service bun in constanta pt anvelope. cu ce e bine sa fie umflate tot cu azot? mersi.

Share this post


Link to post

In general iarna sunt mai bune anvelopele mai inguste si mai inalte, pentru a asigura o capacitate de trecere mai mare si "taierea" zapezii.

Share this post


Link to post

Montat astazi rotile de iarna. Multumiri lui Tico RS pentru jantele de tabla, m-a scapat de o grija ;) . Am pus pe ele 4 anvelope Debica Frigo directional 155/65R13, la pretul de 101 ron bucata (fara montaj inclus), din selgros ploiesti. Pe montaj si echilibrat am mai dat 40 ron la un service de cartier. Deci cost total 444 ron pt setul de iarna. Un raport pret/calitate foarte bun, zic eu.

Share this post


Link to post

Eu le-am luat anul trecut cu 360Ron, montajul inclus. :P

Share this post


Link to post

Ai uitat de criza economica. Eu zic ca le-am luat bine, ma mai scot si la benzina dupa toate ieftinirile astea :D

Share this post


Link to post

Anvelope debica frigo cumparate anul trecut si folosite pina in martie 2008. Puse azi pe 2 jante de tabla noi. Nu am reusit sa le echilibrez la 2 service-uri. E posibil sa se fi deformat datorita depozitarii una peste alta fara jante?

Share this post


Link to post

Greu de crezut ca asta e cauza. Eu tot asa am tinut cateva randuri de cauciucuri si nu am avut probleme.

Share this post


Link to post

Inseamna ca trebuie sa dau jos anvelopele si sa pun doar jantele pe aparatul de echilibrat sa vad cum sunt.

Share this post


Link to post

Eu zic sa te duci la undeva unde sunt oameni priceputi. Eu am avut mari probleme cu echilibrarea Continetalurilor, pe aparat era ok , pe masina vibrau ca dracu!

Share this post


Link to post
Inseamna ca trebuie sa dau jos anvelopele si sa pun doar jantele pe aparatul de echilibrat sa vad cum sunt.

Ce rezolvi cu asta ? Costuri inutile.

 

Eu zic sa te duci la undeva unde sunt oameni priceputi. Eu am avut mari probleme cu echilibrarea Continetalurilor, pe aparat era ok , pe masina vibrau ca dracu!

Echilibrarea nu depinde de oameni priceputi, ca nu se face din experienta, se face cu o masina de echilibrat. Aia trebuie sa fie buna, metrologic si sa permita o echilibrare dinamica a rotii la o turatie inalta. Ma indoiesc ca pe masina de echilibrat se face o masuratoare la o turatie echivalenta vitezelor de peste 120 km/h.

 

Roti echilibrate bine pot da vibratii daca rotile sunt montate gresit pe automobil. Observ tot mai putin mecanici care strang corect rotile pe masina.

Share this post


Link to post

Am echilibrat din nou rotile si nu mai am nicio problema.

Edited by hyde

Share this post


Link to post

Salut.Eu am pe Matiz urmatoarele anvelope: 145/70/r13. As vrea sa-mi pun pe fata niste anvelope de iarna...pt ca dupa cum se pare,aceasta ne bate la usa.Ce dimensiuni mi-ati recomnda si tot odata as dori sa stiu la ce se refera acel 70.Multumiri anticipate...

Share this post


Link to post

70 reprezinta inaltimea talonului si reprezinta 70% din latimea pneului (145).

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...