Jump to content
Sign in to follow this  
Dana AB

Cauciucuri Matiz

Recommended Posts

Mircea, mersi.

Si inca o intrebare : de unde ma sfatuiesti sa le achizitionez, sa am si montaj si echilibrare, Carrefour, Metro ?

Share this post


Link to post

Barum au o mare problema: au talonul slab si la prima groapa mai nasoala hop si galma.

@Iubita (ce-mi place cum suna :D ) urmareste ofertele de Metro si Carrefour, dar mai rarut gasesti cu montaj inclus, respectiv marci bune. Sunt orientati spre oferta/medium brands sau low brands. Vezi pe Bdul Basarabia (imediat dupa Piata Muncii, vis-a-vis de stadionul national e un mare service de anvelope, pe la Sama (dar numai daca au montaj si echilibrat inclus, ca altfel te rup la bani), la Autosoft, pe Fundeni, etc.

Share this post


Link to post

Mersi , mersi, dar nu stiu la Fundeni unde... daca ceilalti ma rup de bani , nu am facut nimic...greu dom'le, greu cu femeile astea..vad eu ce fac..

Share this post


Link to post

#Iubita (si mie imi place cum suna.. apropo.. cum de ai ales nickul asta? :D )

ar fi bine sa stii ce sa nu iei: montana, lassa, matador, kormoran.

Ca loc: autosoft fundeni sau dudesti.

Share this post


Link to post

Am gasit Dayton la Carrefour, e singura lor oferta.

Ce parere aveti ?

Share this post


Link to post

Nu

Share this post


Link to post

Chiar asa grav e daca iei Dayton ? La pretul in care vreau eu sa ma incadrez 1,2 mil, nu gasesc altceva. Offf..

Share this post


Link to post

S-ar putea sa fie greu sa gasesti acum anvelope de vara sau all seazon, data fiind perioada. Mai toti dealerii isi fac stocul de anvelope de iarna acum.

Share this post


Link to post

De aproape o saptamana am pe masina Kumho solus kh 15.Parca merge directia un pic mai soft.In C-ta n-am gasit inca gume de iarna, deabia luna viitoare ziceau vanzatorii ca vor aduce. Pe unele site-uri profilul asta e de vara, pe altele e all seasons... Ma lamureste si pe mine cineva cum sunt? Multumesc anticipat :osanale:

Share this post


Link to post

Din ce teste si ce remarci am gasit, sunt bune pe uscat si pe ud. Pe zapada sunt dezastru. Deci, pneuri de "vara". Producatorul nu precizeaza, sunt pneuri din categoria OEM (se livreaza de catre producatori pe masini noi).

Share this post


Link to post

De o samptamana am pus pe fata la matiz Barum Polaris 2. Prima impresie, volanul se misca extraordinar de usor fata de inainte, parca am servodirectie! Plus echilibrat, totul este cum trebuie acum. Cu vechile jenti si cauciucuri la viteze de peste 120km/h imi zornaia ceasul la mana ca soneria, acum nu simt nici cea mai mica vibratie. Dupa prima zapada o sa revin cu impresii.

Iarna trecuta am trecut-o cu Debica Frigo doar pe fata, si s-au comportat exemplar, anul asta le-am migrat pe spate si pe fata am pus cele doua Barum noi. Cele de vara la gunoi, erau sub orice critica, la primavara iau un set nou.

Share this post


Link to post
anul asta le-am migrat pe spate si pe fata am pus cele doua Barum noi

 

Din cate am citit pe cateva site-uri de anvelope, este recomandat ca pneul nou sa fie pus pe axa spate si nu pe axa fata. Explicatia ar fi ca spatele, in cazul unei franari bruste, tinde sa rupa aderenta mult mai repede decat fata.

Share this post


Link to post

ce dimensiuni sunt cele mai potrivite pt iarna pt matiz?

Share this post


Link to post

Eu ma gandesc ca dimenisunea din talaon. Tu ce parere ai?

Share this post


Link to post
Din cate am citit pe cateva site-uri de anvelope, este recomandat ca pneul nou sa fie pus pe axa spate si nu pe axa fata. Explicatia ar fi ca spatele, in cazul unei franari bruste, tinde sa rupa aderenta mult mai repede decat fata.

Eu le-am montat asa gandindu-ma in primul rand la aderenta la tractiune si nu la franare. Iarna trecuta am mers cu 2 pneuri de vara pe spate si nu am rupt nici o aderenta, nici nu ma gandesc cum ar fi fost cu ele pe fata.

Share this post


Link to post
Eu ma gandesc ca dimenisunea din talaon. Tu ce parere ai?

 

 

Degeaba, e buna intrebarea totusi, pentru ca de ex. Barum Polaris au dimensiunile 145/70R13 T iar Continentalurile cu care vin din fabrica au dimensiuni 155/65R13, deci e diferenta.

Ambele sunt dimensiuni specificate in talon.

Din asta trag eu concluzia ca dimensiunile cauciucurilor de iarna difera de dimensiunile cauciucurilor de vara - ma tot uit pe net si nu gasesc de iarna decat 145/70R13.

E ok ce zic?

Share this post


Link to post

Nu.

Eu am Debica Frigo Directional 155/65R13.

Share this post


Link to post

Eu daca as avea de ales intre 145/70R13 si 155/65R13, in cazul anvelopelor de iarna as alege fara discutii prima varianta.

Share this post


Link to post

De ce maestre? Cele standard ce au? Asa ajungem sa punem de bicicleta.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post
De ce maestre? Cele standard ce au? Asa ajungem sa punem de bicicleta.

La Matizul meu, fabricat in Coreea si importat in Cehia, cauciucurile standard sunt 145/70-r13 si nu 155... Toate cauciucurile mele sunt 145 si am cumparat tot de 145. In cartea de identitate sunt trecute cele de 145 iar undeva mai jos sunt mentionate ca admise si cele de 155. Pe tocul usii pe eticheta originala este mentionata o singura marime, 145/70.

Asa ca nu sunt sigur ca 155 e standard neaparat.

Oricum cele de 145 sunt putin mai ieftine... :drinkers:

 

Barum Polaris au dimensiunile 145/70R13 T iar

E ok ce zic?

 

Uite pe linkul de mai jos daca scroll-down putin la Profilové číslo 65 e primul din lista.

Exista Polaris 2 de 155/65-R13.

http://www2.contitrade.cz/nabidka/pneumati.../polaris-2.html

Share this post


Link to post
Nu.

Eu am Debica Frigo Directional 155/65R13.

 

Aha. Am inteles. Totusi, or fi unele mai bune ca altele?

Tind sa cred ca nu ar fi diferenta prea mare.

 

Incep sa caut caucioace de iarna ca din ce zic astia o sa avem zapada in iarna asta...

Share this post


Link to post
... Cele standard ce au?

Pe zapada sau gheata mergi mult mai bine cu pneuri inguste. N-am aflat explicatia stiintifica, dar toti care stiu, folosesc iarna pneuri mai inguste. Eu am aflat treaba asta acum vreo 40 de ani si de atunci nu s-a schimba ceva, deci, nu tine de calitatea pneului.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...