Jump to content
Sign in to follow this  
Dana AB

Cauciucuri Matiz

Recommended Posts

In Iasi am gasit kleber Viaxer 155/65/13 pe care le-am montat pe super oferta metro CMS Dionisios. Vreau sa vad cum se comporta. Apropo, stie cineva care sunt dimensiunile (cotele) la inelele de centraj pentru jantele astea la matiz, pentru ca in superoferta nu erau incluse?

 

Pai uite ce am eu:

 

Vara: Continental ECO Contact (ghettutele lui din fabrica) - care contrar la ce zice lumea sunt bune; sa nu crezi in folclor, la cate se zic despre Matiz...

Iarna: Pirelli Snowcontrol 170lei bucata (inainte de Craciun cu cateva zile) - daca vrei sa afli de unde da un semn si iti zic sa nu facem reclama ca nu plateste nimeni... :)

Share this post


Link to post

unde ati gasit cauciucuri 185 / 65 r13?

Share this post


Link to post

Deci, maxim ce poti sa pui e 175/60/13, mai "sus" nu te poti duce ...185/65 nu poti pune pe Mati decat daca eventual tai din aripi si contra-aripi...

Share this post


Link to post

Oameni buni, am o durere. Se gasesc cauciuce pe 13 dar care sa aibe talonul mai mare, adica o valoare ceva mai mare de 65 cat au cele standard. Ca asa cu ele daca atac un viraj mai in forta li se pare spectatorilor ca fac dejantare de fiecare data :)

Share this post


Link to post

Se gasesc dar risti sa atingi cu ele la viraje...am luat ieri de iarna 155/70/13 fortat de anumite imprejurari..Le am pus pe spate si le am pastrat pe cele 155/65/13...

Share this post


Link to post

155/70/13 nu atinge nicaieri. Probat.

Share this post


Link to post

Am dori sa aflu care sunt cele mai ieftine anvelope 155/65/13...as vrea sa le schimb,masina merge numai in oras,nu ajunge decat rar de 60km/ora...

asa ca vreau sa pun ce e mai ieftin...

de care...preturi?

Share this post


Link to post
Am dori sa aflu care sunt cele mai ieftine anvelope 155/65/13...as vrea sa le schimb,masina merge numai in oras,nu ajunge decat rar de 60km/ora...

asa ca vreau sa pun ce e mai ieftin...

de care...preturi?

 

Montana made by Romania la pretul de 80 ron bucata pe bulevardul iuliu maniu la un magazin de piese pt dacia

Share this post


Link to post
Montana made by Romania la pretul de 80 ron bucata pe bulevardul iuliu maniu la un magazin de piese pt dacia

 

 

:thumbl: Ia de astea ca te tin 100 de ani si 1 milion de km . Daca nu ai pretentii de cine stie ce aderenta si mai vrei si cele mai ieftine go for it!

Share this post


Link to post

nu am mai vazut de mult Montana,se mai fabrica?

Share this post


Link to post

Nu stiu daca se mai fabrica... dar acolo aveau montana specifica si pe o coala A4 ( Matiz ). Masina mea a fost echipata cu montana din fabrica la 11.000 km au facut toate 4 galme,aderenta era minima daca franam brusc pe carosabil umed ma duceam ca sania. Mai bine mai pui ceva banuti in plus si iti iei o firma mai buna...eventual si un pic mai late

Edited by bishnitzarul

Share this post


Link to post
Am dori sa aflu care sunt cele mai ieftine anvelope 155/65/13...as vrea sa le schimb,masina merge numai in oras,nu ajunge decat rar de 60km/ora...

asa ca vreau sa pun ce e mai ieftin...

de care...preturi?

 

Debica 101 ron cu tot cu echilibrare pe Bd. Mihalache langa Victoriei ;)

Share this post


Link to post

... singurul contact dintre masina si asfalt este ANVELOPA ... indiferent de masina marca sau dotari cu anvelope slabe iti risti viata! este ca si cum ai alerga in opinci jumate cu picoarele pe afara! Nu lasa anvelopele sa-ti creeze probleme! Folositi doar anvelope bune: Dunlop, GoodYear, Michelin si astfel veti fi mult mai in siguranta iar in timp mult mai castigati deoarece o anvelopa din aceasta categorie este garantata 80.000 Km.

Share this post


Link to post
... singurul contact dintre masina si asfalt este ANVELOPA ... indiferent de masina marca sau dotari cu anvelope slabe iti risti viata! este ca si cum ai alerga in opinci jumate cu picoarele pe afara!

Mi-a placut analogia, parca ai merge in sandale prin zapada sau cu tocuri pe Omul ? Curioasa este motivatia altora, banii, de parca viata ta sau a altora este mai ieftina decat 4 pneuri.

 

Bine ai venit in clubul celor care cred ca pneurile, franele, sistemul de lumini si semnalizare sunt cele mai importante parti la o masina !

Edited by tolin

Share this post


Link to post
... singurul contact dintre masina si asfalt este ANVELOPA ... indiferent de masina marca sau dotari cu anvelope slabe iti risti viata! este ca si cum ai alerga in opinci jumate cu picoarele pe afara! Nu lasa anvelopele sa-ti creeze probleme! Folositi doar anvelope bune: Dunlop, GoodYear, Michelin si astfel veti fi mult mai in siguranta iar in timp mult mai castigati deoarece o anvelopa din aceasta categorie este garantata 80.000 Km.

 

 

Ei atunci poate ne spune cineva unde gasim 155/65/R13 Dunlop, GoodYear, Michelin...

Share this post


Link to post
Ei atunci poate ne spune cineva unde gasim 155/65/R13 Dunlop, GoodYear, Michelin...

 

 

Chiar asa, eu pana acum am gasit in Galati urmatoarele:

- debica - de iarna

- continental - de alea cu care vine masina din fabrica - all seazon

- kormoran - impulser - nu stiu daca de vara sau all seazon

- no name - arata bine, sunt all seazon dar ma indoiesc de performantele si rezistenta acestora, oricum au 2 ani garantie

- klebber - de vara

 

Cam astea ar fi, daca mai gasesc ceva va anunt, preturile la ceea ce am vazut eu pana acum sunt cuprinse intre 80 - 140 RON.

Share this post


Link to post

Continentalul este de vara(uscata de preferat, pe ud este cam sanie la franari si plecari mai in forta)!

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Incercati si toyo, eu sunt multumit de ele.

Share this post


Link to post
Incercati si toyo, eu sunt multumit de ele.

 

 

Spune-ne si noua de unde le-ai luat si cat au costat.

 

@closchkutza - pe astea scria all seazon , poate e greseala mea si nu sunt cele din fabrica. Eu nu am avut dar am banuit ca sunt aceleasi. Daca nu sunt, my bad.

Share this post


Link to post

Le-am luat chiar de pe forum, de la userul MadMax...avea la un moment dat un topic deschis cu vanzari. Cred ca poti vb cu el pe PM.

Au costat 4.5 mil daca retin bine; garantie 2 ani. Modelul e 350

Share this post


Link to post

Voi nu faceti cumparaturi on-line? Eu urasc sa merg in piata...

 

Niste linkuri de la mine din browser:

 

www.amiauto.ro

www.vreau-anvelope.eu

www.autoaccesorii.ro

depozituldeanvelope.ro

www.jantemasini.ro

www.magazinuldejante.ro

www.pneus-online.fr

Share this post


Link to post
Voi nu faceti cumparaturi on-line? Eu urasc sa merg in piata...

 

Niste linkuri de la mine din browser:

 

www.amiauto.ro

www.vreau-anvelope.eu

www.autoaccesorii.ro

depozituldeanvelope.ro

www.jantemasini.ro

www.magazinuldejante.ro

www.pneus-online.fr

 

Tu chiar ai cumparat de pe vre-un site dintr-astea? Sau vrei sa afli daca a cumparat careva?

Eu unu sunt cam reticent cu comertul asta online, cel putin in Romania...

Share this post


Link to post
Tu chiar ai cumparat de pe vre-un site dintr-astea? Sau vrei sa afli daca a cumparat careva?

Eu unu sunt cam reticent cu comertul asta online, cel putin in Romania...

 

Daca nu ai incredere poti sa mergi direct la magazin sa le vezi..

 

Am intrat si eu pe post-ul asta (f f lung) fiind interesat de 2 cauciucuri pt matiz. Eu le am pe alea din fabrica (au 65000km) Continental.

Ce parere aveti de Debica Profil Navigator (link aici)? Ce ziceti, sunt bune? pretul e ok?

Share this post


Link to post

Saptamana asta voi achizitiona in sfarsit un set de 4 cauciucuri noi pentru Matizel. Optiunile au ramas SAVA , DEBICA , KORMORAN. Toate sunt pana in 100 Ron si altceva in afara de acestea si Continental (de care nu vreau) nu mai gasesc.

Deci... acum intrebarea a ramas: dintre astea 3 de care sa iau?

Share this post


Link to post

Tyby, sa stii ca Sava, Debica si Kormoran sunt sub Continental oricum ai lua-o...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...