Jump to content
Sign in to follow this  
Dana AB

Cauciucuri Matiz

Recommended Posts

Thanks!

Am vazut ieri in carrefour niste firestone-uri la oferta, 120 ron...mi s-a parut ok pretul.

Share this post


Link to post

Merita niste Toyo 330 pe 155/65 R13? Am vazut ca au un pret mai acceptabil (140Ron) dar se aduc pe comanda.

Share this post


Link to post

Stiti vreun loc unde sa gaseasc si eu niste anvelope decente?

Am cautat de mi-au sarit capacele si n-am gasit nimic... :(

Share this post


Link to post

Am cumparat pana la urma Kumho 155/65 R13 din Slobozia cu 130Ron bucata.

Le gasiti si pe autodaewoo dar cu 168Ron/bucata + transport :(

 

Parerea me e ca sunt excelente: muult mai bune ca Montana :D

Share this post


Link to post

Cumparat via Mad_Max (thanks!) 4 bucati toyo 350, 155/65/r 13...se prezinta bine momentan, ma declar multumit :)

Share this post


Link to post

Montana nici macar anti - reclama nu merita.

Share this post


Link to post

Hai- bre- ca au fost bune Montanele... Bine, am amas de cateva ori impotmolit in zapada (noroc de nisip si lopata) si de vreo 3 ori in noroi (de 2 ori am umplut peretele casei si usa de la garaj de mocirla- ca era moale pamntul si a intat roata pana la brat- ca alunecasem de pe sinele de beton). La frane te cam lua cu frig, la viraje mai scartaiau, mai cate o pana- dar au fost bune. Am pus totusi pe fata cormoran, iar omul care a cumparat-o a trebuit sa le schimbe pe cele de pe spate- aveau 3,5 ani... si 61k km...

Share this post


Link to post

Cu Montana am avut experienta neplacuta acum cca. 10 ani. Din 4 toate noi, codus cu grija, fara borduri doar cate o groapa asa ca prin Bucuresti (nefiind exagerate) toate au avut probleme cu insertia. La 120 km/h nu imi ajungeau mainile sa tin volanul (erau si echilibrate). In decurs de 2 ani si aproximativ 17 mii de km a trebuit sa renunt (pe rand) la ele.

 

PS. Cred ca sunt destui care au patin ceva asemanator cu montana.

 

LE. Eu nu am folosit anvelopele pe Matiz, vorbeam de marca acestora !

Edited by papie

Share this post


Link to post
Hai- bre- ca au fost bune Montanele... Bine, am amas de cateva ori impotmolit in zapada (noroc de nisip si lopata) si de vreo 3 ori in noroi (de 2 ori am umplut peretele casei si usa de la garaj de mocirla- ca era moale pamntul si a intat roata pana la brat- ca alunecasem de pe sinele de beton). La frane te cam lua cu frig, la viraje mai scartaiau, mai cate o pana- dar au fost bune...

 

:o fftopic: Deci au fost bune sau nu???? Te contrazici singur.

 

Scuze de OFF.

Share this post


Link to post

Am venit din al doilea concediu de 3500 km prin toata tara, drumuri proaste (albe pe harta !!!) , facute cu aceleasi cauciucuri.

Vreau sa va recomand cauciucurile pe care le folosesc , Nokian NRe 155/70/13 , cu sens de rotatie si all seasons.

Au mers fara gresala prin noroi , zapada ,pietre ,iarba uda si altele.

Eu le-am cumparat cam la 100 Ron bucata.

Share this post


Link to post
:o fftopic: Deci au fost bune sau nu???? Te contrazici singur.

 

Scuze de OFF.

 

Bune in sensul "rezistente" cam la toate micile incidente avute pe drumurile din ro: gropi, denivelari, cuie, potcoave etc. Se deformau greu la gropi, au rezistat la 158 (pe ceas) fara nicio trepidatie. Am fost multumit de ele, in special datorita faptului ca- din ce citeam ca patea unul sau altul cu aceste cauciucuri, totusi eu am fost norocos cu ale mele. M-au tinut mai bine de 3 ani (cele de pe fata) si 3,5 (spate- daca nu le-o fi schimbat omul). Am sa-l rog pe Wolfman sa se uite la vecinul lui daca le-a schimbat (omul care a cumparat masina e vecin de scara cu el).

Per ansamblu- cauciucuri rezistente.

Share this post


Link to post

Daca si montana face cauciucuri ...

Share this post


Link to post

Da, au fost bune. La fel cum face dacia masini, asa face si montana cauciucuri. Slabe, insa la banii aia, altceva nu iei. Pentru utilizatorul normal, fara pretentii, e bun ce e ieftin. Acum- nu as lua montana nici picat cu lumanarea, macar un Kormoran sau Debica, care-s niste montane mai evoluate. Fiecare are niste criterii pe baza carora catalogheaza un cauciuc, ca fiind "bun".

Share this post


Link to post

Orice pneu iefitn cumparat este un ban aruncat pe fereastra si un potential pericol pe sosea. Eu ma intreb: cate pagini o sa mai acordati la toti gumarii astia ?

 

Numai respect ... de la Zaraza.

Share this post


Link to post

Pe mine ma intereseaza ce efecte are asupra masinii si asupra diferitelor componente un set de anvelope 165/65R13 T pus pe Matiz. Ma refer frecari, atingeri, caseta de directie, stabilitate, si altele care nu imi trec prin cap acum. Se potrivesc aceste anvelope pe setul de jante de tabla cu care masina a venit din fabrica? Daca pun aceste anvelope are vreo influenta in momentul in care vreau sa fac ITP-ul? Dar daca se intampla un accident? fac cei de la asigurari (CASCO sau RCA) "tarantele"? Astept cu interes parerile dumneavoastra!

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Din punct de vedere legal, daca asta te intereseaza, trebuie sa ai pe masina dimensiunea de pneu inscrisa in Cartea de Identitate a masinii.

 

Altfel, la Matiz nu vei obtine rezultate mai bune cu alta dimensiune de pneu decat cea prescrisa de catre producator. Alte informatii gasesti citind topicul, fiecare si-a povestit experienta si nu stiu cat de placut este pentru ei sa repete povestea.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Sunt foarte legale 165/65 R 13 in manualul de utilizare sunt trecute mai multe dimensiuni cea mai mare marime este 175/60 R13. Eu rulez cu 165/65 R 13 si sunt multumit , nu ating,nu freaca nicaieri si am avut si masina incarcata. In talon am trecut 145 si masina a venit echipata cu 155.

Edited by bishnitzarul

Share this post


Link to post

Cred ca nu avem aceeasi perceptie a notiunilor legal si posibil.

Share this post


Link to post
Pe mine ma intereseaza ce efecte are asupra masinii si asupra diferitelor componente un set de anvelope 165/65R13 T pus pe Matiz. Ma refer frecari, atingeri, caseta de directie, stabilitate, si altele care nu imi trec prin cap acum. Se potrivesc aceste anvelope pe setul de jante de tabla cu care masina a venit din fabrica? Daca pun aceste anvelope are vreo influenta in momentul in care vreau sa fac ITP-ul? Dar daca se intampla un accident? fac cei de la asigurari (CASCO sau RCA) "tarantele"? Astept cu interes parerile dumneavoastra!

Multumesc anticipat!

 

Va multumesc... insa nu s-a mai discutat decat tangential despre acest tip de anvelope... si chiar vreau mai multe detalii de la cei care le au pe masini... Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Am schimbat 'montanele' cu Firestone Multihawk 155/70/13. Am optat pentru un talon putin mai mare si cred ca am facut o alegere buna. Nu ating pe nicaieri iar confortul s-a imbunatatit considerabil. Nu am observat schimbari in ce priveste stabilitatea sau demaraj mai slab. Asta este noua anvelopa a celor de la Firestone care inlocuieste modelul F590 Fuel Saver.

Am reusit sa scot un discount de la dealer si le-am luat cu 400lei toate patru fara montaj sau echilibrare.

Sunt multumit de ele, acum ramane de vazut daca o sa imi creasca consumul sau daca planetarele vor obosi mai repede.

Share this post


Link to post

Stiti ceva despre anvelopele de iarna Barum Polaris 2. Sunt zgomotoase?

Share this post


Link to post

Am avut si eu pe Matiz 2 bucati, si dupa o iarna unul era in stare foarte buna si celalalt ovalizat (uzat neuniform),

si plin de pori; nu sunt zgomotoase dar eu nu mai vreau Barum.

Share this post


Link to post

Vreau sa imi pun cauciucuri de iarna pe Matiz in Cluj Napoca. Imi da cineva o idee?

Share this post


Link to post

Sa presupunem ca voi gasi 4 cauciucuri 165/65 r13. Adica putin mai late decat ce prevede "biblia". Afecteaza cu ceva mecanica rotilor, a directiei? Ating pe undeva? A incercat careva asa ceva?

Se potrivesc pe jentile din fabrica a unui Matiz euro 3 cauciucuri 165/65R13? Adica cauciucurile nu sunt prea late fata de jenti? Si stiu ca o sa imi dati un link spre nu stiu ce topic unde nu gasesti ceea ce ma intereseaza. Asta pentru ca nu prea s-a discutat despre aceste cauciucuri. Ce efect au asupra mecanicii si stabilitatii cauciucurile 165/65r13? Multumesc!

Edited by trebor271074

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...