Jump to content
Sign in to follow this  
Dana AB

Cauciucuri Matiz

Recommended Posts

Eu am gasit pe mai multe site-uri, de curand, Debica si Pirelli, 155/70; o fi vreo problema in viitor, atat pentru masina (desi nu vad de ce), cat si la verificari?

Ce sa aleg intre cele doua? Am vazut si eu Federal, dar sunt China :aoleo:

Trebuie sa aiba si simbolul de gheata pe ele, sau e suficienta inscriptia M+S?

Share this post


Link to post

sti ca inscriptia m+ s era obligatorie

Share this post


Link to post

Da, ambele au M+S, dar Pirelli mi se pare ca nu are simbolul...

Share this post


Link to post

Nu te supara, dar de ce vrei cauciucuri All-Season?

Share this post


Link to post

Vreau sa evit colectiile de anvelope si jante, nici nu as avea unde sa le depozitez, mersul la vulcanizare, poate si statul la cozi, bani dati, nu vreau sa plec primul de la semafor si nici frane nu prea pun :mrgreen: .

Imi iau si jante noi, ca sa nu-mi mai tremure volanul si am scapat si de politie si de alte griji. Oricum, iarna nu stiu cat de mult o sa circul cu masina...

Share this post


Link to post

Uite, eu cu astea m-am impacat cel mai bine : http://www.nico-tyres.ro/Anvelopa-Fulda-KRISTALL-MONTERO-155-65-13-73Q-Iarna-AFU510224

 

Si eu fac km putini pe an ( 5-7000 km ) si merg pe acelasi principiu ca si tine. Acum am pe spate Fulda si pe fata Continental toate M+S, se comporta bine in toate anotimpurile , consumul de carburant variind intre 4.5 si 5.5 %, cand m-am intors de la mare , de la Focsani pana in Piatra, am scos consum de 4% ( am ocolit Bacaul si nu i-am dat mai mult de 100 km/h - pe ceas ).

Share this post


Link to post

Nu stiu cum de ai consum de 4%, al meu fomist gandac, la intoarcerea de la tara (150 km) s-a dus un sfert si jumatate de pe ceas, ma refer la liniute, mers maxim 90 km/h. Ma tot uitam in spate daca e ud pe sosea. Ar cam trebui sa verific.

Stiu ca sunt bune Fulda, dar pretul lor care este? Inclusiv Continental. Oricum, nu-mi suna bine ideea de a merge cu anvelope de iarna si vara.

Share this post


Link to post

Nu te mai ghida dupa ceasul de la benzina, nu e bun, fa plin/plin pana la primul click al pompei si ai sa vezi. Pentru consum bun foloseste schema data de Tolin (25/40/55/70), ar trebui acum pana da frigul sa obtii cel mai bun consum.La mine in sfertul 4 are momente cand se duce aproape de rosu, placa pe care se plimba plutitotul pompei nu mai are contactele perfecte, iar alta noua nu se gaseste decat cu pompa noua, oricum sub sfertul rezervorului eu nu circul din motive de siguranta.

Continentaluri am cu desen ca aici, par a fi universale dupa desen : http://www.conti-online.com/www/anvelope_ro_ro/sectiuni/pcar/winter/contiwintercontact_ts_810/cwc_ts_810_ro.html?page=1

 

Share this post


Link to post

Nici eu nu merg cu masina sub ultima liniuta, aia pentru mine e "becul rosu".

Arata bine anvelopa, cred ca depaseste si bugetul alocat. Ramane sa aleg intre Pirelli (160 lei) si Debica (140 lei), poate va mai dati cu parerea pana le iau, zilele astea. Clar as merge pe Pirelli, dar stiu ca sunt fabricate la Slatina.

Share this post


Link to post

Colegii, unde mai gasesc jante ORIGINALE pentru Matiz? La Radacini nu sunt decat romanesti, si nu vreau.

Share this post


Link to post

Simplu, dezmembrari si le reconditionezi, sau cauti de Spark, alea sigur nu sunt romanesti.

Share this post


Link to post

Hm, la dezmembrari nu ma incanta sa caut, asa le pastrez pe ale mele in starea actuala. O sa ma uit la Spark, sa vad ce si cum. Merci!

Share this post


Link to post

La dezmembrari poti gasi jante de Matiz 2, alea nu prea sunt rulate prin gropile patriei .

Share this post


Link to post

Dar astea nu-s bune?

http://www.anvelope-jante-auto.ro/jante-tabla-13-matiz-spark-kfz-1.html

KFZ echipeaza o gramada de masini din fabrica.

Jantele originale sunt niste prastii sinistre (nu stiu de ce ai vrea asa), dupa 4.5 ani pe fostul matiz s-au deformat pe ambele axe (X si Y) absolut toate desi nici una nu a fost vreodata lovita.

 

KFZ am cumparat si pentru avensis (setul de iarna) si dupa 2 sezoane nu am vreo problema cu ele.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Suna bine :mrgreen: O sa ma duc sa le vad si revin. Ma uit dupa un aspect, sa nu se vada sudura la imbinare. Am vazut unele in Cora, de la ASAM, si erau oribile, la un pret de 175 de lei.

Merci mult! :thumbl:

Share this post


Link to post

ASAM sunt niste chinezarii triste, vandute la pret dublu de supermarket-uri. Nu ai de ce sa-ti cauti anvelope sau jante in supermarket-uri, nu gasesti acolo decat calitate cel mult mediocra.

Share this post


Link to post

"Calitatea" ASAM o stiu de mult, dar stiam ca piesele sunt facute la noi. Jantele alea le-am vazut intamplator, nu m-am dus cu gandul sa cumpar ceva pentru masina din market.

Share this post


Link to post

Pretul mai ramane in cazul asta, firma as alege-o clar. Oricum, ca dimensiune m-am cam hotarat sa iau 155/65, ca sa nu fie probleme. Am vazut pe aici pe forum ca ar exista ceva probleme (sa frece roata) cu 155/70.

Ce am gasit la dimensiunile Matiz-ului: http://www.anvelope-torom.ro/produse/15054/all-season-%28e,c,db=70%29.html

Share this post


Link to post

Ia mai vezi odata, 145/70/13 este prima optiune pentru Matiz, apoi urmeaza 155/65/13, ca se gasesc la noi din belsug 155/65 asta este alta poveste.

Share this post


Link to post

Stiu, dar 145 nu vreau. 155/70/13 am spus ca s-ar putea sa atinga si de aia mai caut 155/65. S-or gasi din belsug, dar nu all-season si nu la bugetul alocat, maxim 160 lei/buc.

Share this post


Link to post

Ori am inteles eu gresit, ori tu. Hankook-urile prezentate de adrian_r5 erau 145/70/13, in afara de faptul ca Hankook-urile echipau primele Matiz-uri ( ce-i drept cu 155/65/13 ) , ele ofera unui confort mai bun ../70/.. , parerea mea. Acum, tu stii cel mai bine ce iti doresti si ce buget ai, eu as alege 145/70 in locul lui 155/65 .

Share this post


Link to post

Nu-i nimic, eu ma refeream ca prefer marca, nu si specificatiile. 145 mi se par inguste, si-asa nici 155 nu sunt prea late. 145 nu am vazut cum arata, daca ma incanta vizual, le iau in calcul. Momentan mai caut 155/65. Ce parere ai de Novex-urile alea? Cica sunt asiatice, sau ceva de genu'.

Share this post


Link to post

Ce parere ai de Novex-urile alea? Cica sunt asiatice, sau ceva de genu'.

N-am folosit niciodata, nu pot sa iti spun nimic despre ele; mi-am dat cu parerea numai despre ce am folosit pana acum.

Share this post


Link to post

Hankook-urile prezentate de adrian_r5 erau 145/70/13

Pai n-am gasit in varianta 155/65/13 ... M-a surpins diferenta mare la comportamentu' pe ploaie fata de Debica Navigator - Hankook e notat cu "C" iar Debica doar cu "F".

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...