Jump to content
Sign in to follow this  
Dana AB

Cauciucuri Matiz

Recommended Posts

Am talon vechi dar oricum nu port actele cu mine :) )

Share this post


Link to post

Federal SuperSteel657 All-Seasons

 

post-190-0-38182400-1320433147_thumb.jpg

Share this post


Link to post

155/65/R13 nu gasesc nicaieri

am avut o oferta de mabor 155/70/R13 insa am refuzat-o pentru a nu avea probleme cu cei de la RAR

Share this post


Link to post

Pentru cei din Constanta: am vazut sambata Debica Frigo2 (155/65 R13) in fata unui magazin de pe Poporului. (era o singura bucata si nu am intrebat daca au mai multe)

Share this post


Link to post

Dat fiind faptul ca un cauciuc nou costa acum 300 lei, au ramas doar cele scumpe prin magazine. Am cumparat in final folosite. Fe fata am pus 145-70 R13 Matador, iar pe spate 145-80 R13, nu am gasit altceva (nu scrie decat 145 R13 si M+S). Sper sa nu am probleme cu cei de la RAR, fiindca diferenta este vizibilă.

Share this post


Link to post

In legatura cu preturile..nu inteleg de ce o Debica Frigo de Matiz e 225 Lei, si pe acelasi site, o Sava Eskimo S3 175/65R14 e 215 si Fulda Kristall Montero 3 e 231 (toate fara transport)?

Share this post


Link to post

Legea cererii si a ofertei.

Share this post


Link to post

Care oferta! ca nu are nimeni! am cautat vre-o trei zile pe cam 15 site-uri plus magazine de profil in oras si nu am gasit..(si multi mi-au spus ca nici nu mai aduc).

Ca idee.. acum o saptamana am fost la Metro sa intreb si mi-a zis ca au primit la inceput vre-o 15 buc, le-au dat pe toate in aceeasi zi, de atunci nu au mai adus si nici importatorul nu mai are. Pai cum? au vandut anvelope pentru 4 masini si s-au terminat?! In Constanta pe orice strada te-ai duce vezi cel putin 2 Matizuri parcate. Acesti oamenii gandesc cand fac stocurile? Parca sunt niste buticari!

Edited by cristiangabi

Share this post


Link to post

Ei sunt de vina, ca deobicei.

Share this post


Link to post

(nu scrie decat 145 R13 si M+S)

 

 

unde nu scrie?pe cauciucuri?si atunci de unde sti ca-s pe 80?si daca nu scrie atunci cum sa te verifice?

Share this post


Link to post

Pe cauciuc scrie 145 R13 sunt SECURO MS. Marimea am obs. asezandu-le langa cele 145-70. clar sunt mai mari.

Share this post


Link to post

 

Mentionarea in C.I.V. a anvelopelor optionale

Pentru a completa in cartea de identitate a vehiculului (C.I.V.) alte anvelopele si jante ce pot fi montate optional pe un anume tip de autovehiculul (mentionate in documentele de omologare de tip a vehiculului), trebuie sa prezentati vehiculul echipat cu anvelopele respective la una dintre reprezentantele R.A.R.

 

In cazul unui vehicul echipat cu anvelope/jante care nu sunt mentionate in documentele de omologare acesta determina reomologarea vehiculului, operatiune care presupune inclusiv efectuarea obligatorie a incercarilor privind performantele sistemului de franare si etalonarea vitezometrului, si, daca Laboratorul de Incercari pentru siguranta rutiera decide, a incercarilor privind stabilitatea vehiculului si zgomotul acestuia. Omologarea se va acorda numai daca rezultatele incercarilor si verificarilor efectuate atesta indeplinirea conditiilor tehnice aplicabile.

 

Asta spun cei de la RAR pe site. I-am contactat telefonic si mi-au spus ca nu pot omologa alte anvelope decat daca vin cu ceva, un document, un certificat de la constructor.

 

 

Share this post


Link to post

sall daca tot va certati pe tema caucioacelor despre michelin nu specificat nimica eu am 2 michelin alpin pe fata si consider ca sunt net superioare altor marci cum ar fi sava -continental -montana

Share this post


Link to post

Felicitari alin82! Acum te simti mai bine?

 

Imi cer scuze ca insist cu omologarea. A facut cineva asa ceva in ultimul timp?

 

Va multumesc!

Share this post


Link to post

De cind sint pe acest forum nu am observat ca cineva sa-si fi omologat rotile/alte roti. Unii au schimbat rotile fara a omologa ceva (a facut-o be barba lui), altii au ramas la aceleasi roti, date de producator. Personal nu am inteles motivul pentru care vrei sa schimbi rotile.

 

 

Pardon, am gasit motivul pentru care vrei sa le schimbi. Ce dimensiuni au rotile tale?

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Dimensiunile omologate se gasesc foarte greu. Mi-am cumparat de anul trecut 155/70, anvelope foarte bune, sunt multumit de ele, nu am sesizat nici o problema pana in prezent, dar cred ca se vor inmulti controalele RAR-ului pe viitor.

 

 

Share this post


Link to post

155/70R13 vin pe Swift-uri. Am inteles ca trebue /65 la Matiz. Pe aici se gasesc, in jurul acestui pret. Poate cumperi altele si le vinzi pe alea, ar fi o varianta.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru sugestie, dar si pe viitor vor fi greu de procurat cele din CIV.

 

Multumesc pentru sugestie dar si pe viitor vor fi greu de procurat cele din CIV.

Share this post


Link to post

Nu cred, la cite Matiz-uri fug pe strazi plus alte asemenea incaltate cu acelasi dimensiuni.

Share this post


Link to post

Salutare,intervin si eu cu o informatie valabila pentru bucuresteni,care cred ca este necesara in aceste vremuri,saptamana trecuta(joi) mi-am achizitionat 2 anvelope de iarna 155/65R13 Debica Frigo2 pentru al meu matiz de la un magazin de langa Hotelul Rin Vitan,cum vii de la Aparatorii patriei cred ca e singurul pana in hotel,din cate am inteles mai aveau pe stoc,pretul a fost 214 lei.Montaj gratuit iar echilibrare+valve noi 80 de lei pentru 4 anvelope.Am cautat disperat prin tot Bucurestiul de nebun si nu am gasit ceva mai ieftin sau mai bun.Iar pentru cei ce vor SH este un depozit mare pe Energeticienilor(de la Real Vitan nu dreapta spre targ ci usor stanga).Satultare si sper ca am fost de ajutor ! :)

Share this post


Link to post

ba,da scump e bucurestiu vostru.eu mi-am montat cu echilibrat si schimb de valve cu 60 ron toate 4.

Share this post


Link to post

Si care ar fi relevanta acestei constatari vis-a-vis de tematica topicului :-W

Share this post


Link to post

Caut de nebun anvelope pt Matizul meu si nu gasesc nimic, in CIV scrie doar 145/70/13...

 

Daca aude cineva sau vede niste anvelope printr-un Depozit SH prin Bucuresti sau in apropiere va rog sa scrieti aici.

 

Multumesc anticipat.

Edited by simut

Share this post


Link to post

acum vad dupa ce am citit cateva posturi anterioare ca e problema mare mare cu anvelopele pentru Matiz

asa ca am sters postul initial unde intrebam ceva ce multi altii au intrebat mult inaintea mea

ce ramane ... o intrebare legata de niste anvelope AllSeason care le-am primit cadou de la cineva

sunt aproape noi dar sunt cu CAMERA

am voie sa le folosesc ... legal vorbind ?

eu vreau sa le pun doar pe spate

se pot adapta tubles ?

ca imi zicea cineva ... poate se abera nu stiu nu ma pricep ... ca se adauga nu stiu ce chestie si se poate face tubles ?<

pe fata caut inca 2 buc AllSeason sa cumpar

dar vad ca problema e mare mare rau de tot

mi se pare exagerat sa dau 250 ron pe 1 buc cauciuc

dar mai caut

 

va multumesc

k

 

Edited by EHM

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...