Jump to content
Sign in to follow this  
Dana AB

Cauciucuri Matiz

Recommended Posts

Buna,

Am verificat toti distribuitorii care apar pe acest thread, dar nimeni nu mai are pe stoc anvelope de matiz, nici 155x65xR13 si nici macar 155x70xR13. Inclusiv Carrfoure, Metro, Cora. TOti zic ca nu mai aduc sau ca nu se mai importa dimensiunea asta.

Ma ajutati va rog cu vre-un magazin, de unde stiti ca au? sau ati luat?

 

Mersi,

Edited by miborion

Share this post


Link to post

Buna,

Am verificat toti distribuitorii care apar pe acest thread, dar nimeni nu mai are pe stoc anvelope de matiz, nici 155x65xR13 si nici macar 155x70xR13. Inclusiv Carrfoure, Metro, Cora. TOti zic ca nu mai aduc sau ca nu se mai importa dimensiunea asta.

Ma ajutati va rog cu vre-un magazin, de unde stiti ca au? sau ati luat?

 

Mersi,

Incearca aici: http://www.anverom.ro/-anvelope/

 

Acum am sunat(29-oct.10:30). Raspuns: reveniti miercuri(5 noiembrie) cu un telefon.

Eu am cumparat de acolo acum o saptamana, aveau Sava Eskimo si Barum Polaris. Montaj rapid si eficient, conditii tehnice super. In 25 minute ieseam pe poarta(demontat, montat, echilibrat, anvelopele de vara ambalate in saci de polietilena, etc...).

Edited by vladaudio

Share this post


Link to post

Calinjack, aici se discuta despre ANVELOPE si nu despre probleme cu directia !

 

am inteles vaxxi ,tocmai despre anvelope discutam,si anume cum ele mi-au facut directia mai usoara.ce ar trebui sa se discute despre ele?doar de unde si cu cat le cumparam?nu trebuie sa spunem si cum ele au schimbat ceva in comportamentul masinii?este un subiect fix?daca da atunci care e acela?mie unul ANVELOPELE de iarna mi-au schimbat comportamentul masinii.nu va spun care-i ala ca suntem pe un topic doar despre ANVELOPE.prin urmare o sa repetam cuvantul la nesfarsit:anvelope,anvelope,anvelope...

Edited by calinjack

Share this post


Link to post

Ce model de pneuri aveai inainte ?

Share this post


Link to post

contiEcocontact de vara.dar n-are nici o importanta .au mers bine tot timpul mai putin din iunie incoace de cand masina a stat 5 zile din sapte

Edited by calinjack

Share this post


Link to post

Are mare importanta in fenomenul descris, acel model de pneu are talonul exagerat de moale (pare vestnic dezumflat), formeaza o pata de contact prea mare, o frecare mai mare si deci, necesita un cuplu mai mare la actionarea volanului cand ai directia neasistata.

Share this post


Link to post

atunci de ce atata timp am actionat volanul aproape cu un deget(chit ca mergeam cu 2,2 presiune)si brusc atunci cand masina n-a mai fost folosita zilnic ca pana atunci si anume 4,5 ani ANVELOPELE au devenit potrivnice volanului?

Share this post


Link to post

Tu ai remarcat diferenta cand ai schimbat pneurile, atunci ai postat uimirea. Altfel, dupa atata timp, au ajuns "patrate". Probabil ca se cer schimbate. Din cate mai tin minte, in pneurile mele fata (Hankook) aveam 1,9.

 

PS Daca imi era livrata masina cu asa pneuri, le donam din prima zi intr-un judet mai din Est.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Daca as mai gasi de cumparat si ieftin, mi-as lua tot ecocontact, de vara. M-au tinut 4 ani si mai duc si la anul. Fara galme.

Share this post


Link to post

n-ai inteles nimic!gumele alea au functionat fara cusur ,4,5 ani zilnic!in momentul in care n-am mai circulat 7 zile,100-120 km pe saptamana ci doar 2 zile si anume 10-15 km directia a inceput sa mearga f.greu.nu cred ca gumele au luat decizia sa se impotriveasca directiei din cauza ca eu le-am cam tras pe tusa.pur si simplu daca inainte faceam turul volanului pe loc cu o singura mana fara efort(mentionez ca conduc-ca majoritatea -cu o singura mana cam 90% din timp)acu tre sa trag voios cu ambele maini (acu cu rotile de vara) si nu pe loc ci cu 20km la ora.DAR de cand am gume de iarna directia merge mai usor in trafic,chiar prea usor si cand vreau sa rotesc pe loc depun un efort mediu.trag concluzia ca ma ajuta f.mult gumele noidar tot mai e ceva.imi cunosc masina ca pe buzunare.

Share this post


Link to post

Ce dimensiune mai intra pe jantele stock pe spate in afara de 155 si 145 ? Din motive financiare pe spate trebuie sa iau SH si nu prea gasesc, sunt la fel de rare ca la Lamborghini.

Share this post


Link to post

Va rog sa nu stergeti link-ul pana nu primim un raspuns:

A cumparat cineva de pe acest site?

http://www.depozitul...g_id=190%7Csf=1

 

Mi se par mici preturile fata de celelalte site-uri, si sa nu fie vre-o smecherie la mijloc.

Multumesc

 

Tocmai am primit raspuns ca nu are pe stoc nici un model la dimensiunea de matiz.

Edited by cristiangabi

Share this post


Link to post

155/70/r13 pe spate noi , ce ziceti? doar atat am mai gasit nou :)

Share this post


Link to post

Buna seara! Am si eu aceeasi problema, nu gasesc anvelope de iarna pentru matiz. A omologata cineva alta masura de anvelope? Daca da, care sunt pasii si cat costa?

 

Va multumesc!

Share this post


Link to post

Scuze pentru off topic (oarecum) dar asta trebuie spusa. Si anume suntem demni si mandri de soarta pe care o avem si o meritam. Ma uit consternat de o luna ce isterie a creat idiotenia asta cu anvelopele de iarna, incat tind sa cred ca daca dadeau oligofrenii astia o lege sa ne aruncam toti de pe intercontinental pana la 1 noiembrie romanii incingeau o adevarata batalie la intrare in hotel pentru a ajunge printre primii sus... Ma uit si nu am atatea maini sa fac cruci, cand vad ca nu mai ai unde sa faci o presiune in roti de cozi paranoice ce sunt la vulcanizari sa schimbe lumea cauciucuri, cu programari, promotii and shit... Nu mai e nimic de mirat ca bisnitarii au dublat preturile la anvelope de iarna de au ajuns niste gumari amarati de matiz sa coste cat ceva bun de bmw asta vara...Asta cu omologatul m-a dat definitiv pe spate... Si cel mai tare ar fi sa fie o iarna fara un fulg de zapada sa pot sa ma si sparg de ras la sfarsit... Toate cele bune!

Share this post


Link to post

E cam tampenie asta, puteau macar sa specifice cauciucurile doar pentru rotile de tractiune.

 

Eu nu stau la presiune la coada, imi fac la OMV cu recipientele acelea mobile de facut presiunea :)

Share this post


Link to post

Va rog sa nu stergeti link-ul pana nu primim un raspuns:

A cumparat cineva de pe acest site?

http://www.depozitul...g_id=190%7Csf=1

 

Mi se par mici preturile fata de celelalte site-uri, si sa nu fie vre-o smecherie la mijloc.

Multumesc

 

Tocmai am primit raspuns ca nu are pe stoc nici un model la dimensiunea de matiz.

 

Poi m-am uitat eu la gume pt tico acolo si e undeva la 85 RON ... nu au mai updatat oamenii astia de un timp lung ... dar tineti minte candva debita frigo de tico au fost 85 RON nu 200 ++ :) )))

Share this post


Link to post

Sa nu zicem ca pe un site international care are si reprezentant in Romania, Snowtrac 3 pentru Matiz e 420 lei bucata

Share this post


Link to post

...eu am gasit la magazin si la 300 ron continental de iarna...sa nu le dai foc astora?

Share this post


Link to post

Eu am cumparat si montat azi Debica Frigo cu 180 ron buc + 20 ron montaj/buc, dimineata la ora 09:00 mai aveau doua seturi de anvelope.

Initial mi-au gasit niste "cunostinte" BFGoodRich la 150 ron/buc, le-am achitat si la livrare am constatat ca erau de vara :lavolan: , furnizorul si-a cerut scuze ca la ei in catalog apar ca ar fi de iarna,acum ma bucur ca am mai gasit ceva :mrgreen:

Share this post


Link to post

Luat anu` trecut debica frigo 2 cu 160 ron si azi am montat kormoran snowpro pe spate 155/70/r13 cu 170ron, montat si echilibrat moca la Anvolope A-Z Constanta.

Share this post


Link to post

+ 20 ron montaj/buc

cam scump.eu am montat cu 10 ron?buc+5 ron /valva

 

...eu am gasit la magazin si la 300 ron continental de iarna...sa nu le dai foc astora?

 

bada! fat tu rost de briketa ca vin eu cu benzina!

 

Luat anu` trecut debica frigo 2 cu 160 ron si azi am montat kormoran snowpro pe spate 155/70/r13 cu 170ron, montat si echilibrat moca la Anvolope A-Z Constanta.

 

nu se incadreaza la carte!

Edited by calinjack

Share this post


Link to post

Asta sa fie problema, nu am nici un itp iarna.

Share this post


Link to post

Eu am 155/70, le-am folosit si iarna trecuta, sunt vredestein si sunt foarte multumit de ele. Iarna trecuta nu-mi pasa de RAR dar de cand cu legea asta sigur se vor inteti controalele. Am inteles ca pentru omologare trebuie intai aprobarea fabricantului, apoi mers la RAR. Stie cineva care sunt pasii de urmat si cat costa toata treaba asta? Imi cer scuze pentru insistenta. Va multumesc!

 

 

Share this post


Link to post

@sorin .daca ai in talon te amendeaza militia.daca ai talon nou atunci ai scapat.dar s-ar putea sa aiba un catalog...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...