Jump to content
Sign in to follow this  
Dana AB

Cauciucuri Matiz

Recommended Posts

Stai linistit, eukohama nu o sa arate ca noi dupa 30.000km.

Share this post


Link to post

Nici Goodyear, sau Bridgestone, ca de astea am mai avut, nu o fac.

 

Ontopic, am montat gumele eukohama, primele impresii , volanul merge mai usor ca si cu vechile Debica, in special la manevrele pe loc se simte tare diferenta(nu am servodirectie) , deci sunt multumit.

post-3429-081277900 1301390379_thumb.jpg

post-3429-099833300 1301390387_thumb.jpg

Edited by argon

Share this post


Link to post

Fantastic ce asemanatoare-s cu ecocontact!

 

profilul zic.

Edited by calinjack

Share this post


Link to post

Am o intrebare pentru closchkutza:

Cum se comporta Fulda EcoControl pe ploaie in situatii de urgenta (la franare brusca)? (Ne-ai spus ca pe uscat sunt superioare, dar nu le-ai testat pe ploaie)

 

Am de ales intre:

Fulda EcoControl : http://www.vreau-anv...ntrol__73t.html

Uniroyal RainExpert: http://www.anvelopex...r13-73t-ab00530

 

Daca a avut cineva Uniroyal RainExpert va rog sa postati impresii.

 

Ambele au review-uri si teste foarte bune.

Momentan am Trayal T400 pe fata (nu sunt uzate dar sunt cam vechi) si acum cateva zile m-am dus sanie pe ploaie fara sa apas tare pe pedala (de la aprox 50Km/h, temperatura 10 grdC - un Passat CC a intors pe dubla continua)

Multumesc

Edited by cristiangabi

Share this post


Link to post

Eu am avut din fabrica Continental Eco Contact, pe care le-am tinut 3 ani si de care am fost relativ multumit. Apoi acum 2 ani, cumparand jante de aliaj am schimbat si anvelopele. Acolo de unde am luat jantele, neavand decat tot Continental Eco Contact pe 13", am luat tot din astea. Acum imi cam pare rau mi se par niste petarde jalnice. Am fost de curand sa echilibrez rotile cu anveloopele Continental dupa ce le-am dat jos pe cele de iarna si am constatat ca sunt varza de descentrate, toate 4. Desi jantele de aliaj sunt drepte. Mi-au umplut jantele de plumbi ca sa le echilibreze, dar descentrarea in laterale n-au avut cum sa o rezolve. Ma miram de ce imi fluiera la viteze mari, desi geometria e ok.

Acum imi pare rau ca n-am tinut cont de pererile de pe aici despre Continentaluri. Pacat de ele, ca sunt foarte putin tocite. :wallbanger:

Share this post


Link to post

Am o intrebare pentru closchkutza:

Cum se comporta Fulda EcoControl pe ploaie in situatii de urgenta (la franare brusca)? (Ne-ai spus ca pe uscat sunt superioare, dar nu le-ai testat pe ploaie)

 

Am de ales intre:

Fulda EcoControl : http://www.vreau-anv...ntrol__73t.html

Uniroyal RainExpert: http://www.anvelopex...r13-73t-ab00530

 

Daca a avut cineva Uniroyal RainExpert va rog sa postati impresii.

 

Ambele au review-uri si teste foarte bune.

Momentan am Trayal T400 pe fata (nu sunt uzate dar sunt cam vechi) si acum cateva zile m-am dus sanie pe ploaie fara sa apas tare pe pedala (de la aprox 50Km/h, temperatura 10 grdC - un Passat CC a intors pe dubla continua)

Multumesc

Singurele comparatii pertinente pe care pot sa le fac sunt cu vechile Continental-uri si cu anvelopele de iarna, Debica. Fuldele sunt peste amandoua, din toate punctele de vedere inclusiv aderenta pe umed/ud. Insa, la franare, treaba nu e chiar asa simplu de cuantificat. Debinde foarte mult de felul de a frana al fiecaruia, cat de tare/brusc de infigi in pedala, in ce stare se afla franele masinii. A nu se intelege gresit, pot rupe aderenta pe ud fara nici un fel de problema cu Fuldele asa cum faceam si cu Continental-urile insa fuldele tin ceva mai mult pana "se dau batute".

Share this post


Link to post

Eu am avut din fabrica Continental Eco Contact, pe care le-am tinut 3 ani si de care am fost relativ multumit. Apoi acum 2 ani, cumparand jante de aliaj am schimbat si anvelopele. Acolo de unde am luat jantele, neavand decat tot Continental Eco Contact pe 13", am luat tot din astea. Acum imi cam pare rau mi se par niste petarde jalnice. Am fost de curand sa echilibrez rotile cu anveloopele Continental dupa ce le-am dat jos pe cele de iarna si am constatat ca sunt varza de descentrate, toate 4. Desi jantele de aliaj sunt drepte. Mi-au umplut jantele de plumbi ca sa le echilibreze, dar descentrarea in laterale n-au avut cum sa o rezolve. Ma miram de ce imi fluiera la viteze mari, desi geometria e ok.

Acum imi pare rau ca n-am tinut cont de pererile de pe aici despre Continentaluri. Pacat de ele, ca sunt foarte putin tocite. :wallbanger:

 

Cum le-ai tinut peste iarna? Daca nu le-ai depozitat cum trebuie s-ar putea sa bata la inceput, dar sa-si mai revina dupa ceva km.

Share this post


Link to post

Le-am tinut la adapost, pe balcon, in pozitie verticala, montate pe jante si umflate. Deci nu vad cum s-ar fi putut deforma...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Marfa romaneasca, in loc sa pastreze standardele de calitate a marcii, se axeaza pe mult si prost.

Share this post


Link to post

Continentalurile mele sunt facute in Cehia. Eu sunt multumit, mai ales ca masina sta cate 3-4 luni nemiscata in parcare. Au 4 ani si jumatate si nu au galme, crapaturi samd.

Share this post


Link to post

Cauciucurile sunt facute sa se toceasca...daca mergi cu ele...

Ce te tine 4-5 ani in conditii normale de utilizare ale masinii(8000-10000km) sunt cauciucuri eco=>performante reduse.

Vrei ceva mai bun, le schimbi mai devreme, dar isi fac treaba mai bine.

Share this post


Link to post

Eu am avut din fabrica Continental Eco Contact, pe care le-am tinut 3 ani si de care am fost relativ multumit. Apoi acum 2 ani, cumparand jante de aliaj am schimbat si anvelopele. Acolo de unde am luat jantele, neavand decat tot Continental Eco Contact pe 13", am luat tot din astea. Acum imi cam pare rau mi se par niste petarde jalnice. Am fost de curand sa echilibrez rotile cu anveloopele Continental dupa ce le-am dat jos pe cele de iarna si am constatat ca sunt varza de descentrate, toate 4. Desi jantele de aliaj sunt drepte. Mi-au umplut jantele de plumbi ca sa le echilibreze, dar descentrarea in laterale n-au avut cum sa o rezolve. Ma miram de ce imi fluiera la viteze mari, desi geometria e ok.

Acum imi pare rau ca n-am tinut cont de pererile de pe aici despre Continentaluri. Pacat de ele, ca sunt foarte putin tocite. :wallbanger:

La fel am patit si eu cu prastiile alea de continental din fabrica...dupa 2 ani nu mai putem sa le echilibrez...si nu erau tocite rau.

Asa ca le-am schimbat...cu Debica Navigator 2, all season cu profil de noroi/zapada...le am de 2 ani si 20000km si sunt foarte multumit.

E drept, sunt mai zgomotoase un pic, dar se comporta bine pe uscat si umed si rup norma iarna pe zapada.

Am facut 2 ierni grele cu ele si nu am ramas niciodata nicaieri.

Share this post


Link to post

nu stiu de ce ati avut probleme cu cauciucurile continental de pe masina,matizul meu are la fel din fabrica 2007 vara,vreau sa va zic ca cu doua am 51 mii si nu am facut o pana cu niciunul au fost super cauciucurile,acum pe fata am 2 bridgestone facute in turcia si la drum merg bine dar falfaie,se aud clar la viteza.

Share this post


Link to post

Salutare la toata lumea! Sunt nou pe aici si nic nu ma prea pricep in ale masinilor! Indraznesc sa cer si eu o parere! Ce ziceti de 175 /65 / R 13 pe matiz ? Stiu ca in manual sunt trecute si cele de 175 /60 , dar nu gasesc deloc! Deci...as incerca si 175 /65 ! Stie cineva cum sunt? Ating pe undeva? Voi avea probleme cu ele , inafara de politie si RAR ? Respect tuturor!

Share this post


Link to post

Sunt rele, daca nu ai servodirectie, poti sa uiti, si daca ai sa te pregatesti de un consum cu un litru in plus. Asta pe langa faptul ca freaca in pasaje la viraje.

Share this post


Link to post

Noiembrie se apropie cu repeziciune,si cum romanul vrea sa-si faca iarna car si vara sanie,as vrea si eu sa-mi iau niste gume de iarna pana-n 150 ron bucata.daca stie careva vreo promotie il rog sa posteze.prefer 155/65/13 dar in ultima instanta as lua si 145/70/13 dar mai ieftin desigur

Share this post


Link to post

Sunt rele, daca nu ai servodirectie, poti sa uiti, si daca ai sa te pregatesti de un consum cu un litru in plus. Asta pe langa faptul ca freaca in pasaje la viraje.

merci de raspuns

Am servodirectie , iar masina... merge mai mult goala (in sensul ca merg aproape tot timpul singur si fara bagaje) , deci nu sta lasata. Cu siguranta voi avea probleme la gropi sau denivelari mai mari! Dar chiar nu stiu ce anvelope sa pun in locul celor de 155/65 R13! Vreau stabilitate in primul rand , apoi si ceva confort , de aceea as vrea sa fie si late si cu talonul mare , lucru cam imposibil! Stiu sigur ca merg cele de Dacia - 165 / 70 R13 , dar mi se par cam inguste! As vrea totusi ceva mai late dar tot pe jantele originale ! Daca stie cineva vreo combinatie buna.. rog sa posteze un raspuns! respect tuturor!

Share this post


Link to post

Pe jantele originale nu poti pune mai late de 165, pentru ca sunt inguste, practic poti pune, dar gumele vor sta rau si vei pierde la stabilitate, vor flexa lateral.

 

Daca vrei stabilitate la Matiz, umbla la suspensie, si lasa gumele, ca nu schimbi nimic de la 155 la 175 la stabilitate, doar in rau la alte aspecte gen consum, si uzura premarura a rulmentilor, bucsariei, etc.

Share this post


Link to post

Si 1cm in plus ajuta la stabilitate. Cum naiba nu castigi la stabilitate cu 2 cm in plus la latime??

Share this post


Link to post

Merci frumos de raspunsuri , baieti ! M-am decis : voi pune 165/70 R13! Nu vreau nici sa omor micuta buburuza :lavolan: Noroc la toata lumea!

Share this post


Link to post

Si 1cm in plus ajuta la stabilitate. Cum naiba nu castigi la stabilitate cu 2 cm in plus la latime??

 

Nu stii ce inseamna stabilitate. Castigi stabilitate cu minus la inaltimea talonului, ce treaba are latimea? DIn contra, cu gume mai late de 155 pe jantele originale de Matiz de 4.5J, pierzi stabilitate! Taloanele vor sta din ce in ce mai asa / \ cu cat cresti latimea, si pe viraje se schimba in rau comportamentul. 165 e cam la limita a ce se poate pune ce jantele de tabla, 145 si 155 e ideeal.

Edited by argon

Share this post


Link to post

In plus, ii creste caracterul subvirator. Poate cu alta caseta de directie (prevazuta de catre proiectant) sa fie mai bine.

 

 

Share this post


Link to post

Nu stii ce inseamna stabilitate.

=)) Pe linga seria de ineptii pe care le debitezi zilnic, acum chiar m-ai distrat.

Eu nu pot intra in anti-logica ta, ca as pune anvelope pe 14 pe jante pe 13.

Share this post


Link to post

Salutare din nou! Am pus anvelopele de 165 / 70 r13 pe matiz (pe jantele originale). Primele impresii... inafara de faptul ca masina se misca o idee mai greoi , si asta pt. ca am prostul obicei sa merg cu motorul subturat , masina merge si se comporta excelent! Am o stabilitate de invidiat si un comfort... super! ( nu fac raliu cu buburuza , merg normal , ca tot omul). Sunt diferente mari de la 155 /65 la 165 /70! Nu mai spun ca vechile anvelope , respectiv 155/65 , erau destul de uzate , iar astea de acum , de 165/70 , sunt aproape noi (inca au tepii aceia fini). Cand am calcat frana (mai energic)...... sa ies prin parbriz , nu alta (nu port centura) , pe cand cu anvelopele vechi... ma duceam sanie. Cat despre stilul de condus... trebuie sa merg un pic mai turat! Ca imagine... arata super ! Zici ca-i tanc! :banana:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...