Jump to content
Sign in to follow this  
Dana AB

Cauciucuri Matiz

Recommended Posts

Daca adancimea minima a ridurilor ar trebui sa fie de 4mm, tinand cont ca de nou are sa spunem 8-10mm, pe acolo se ajunge: 50-60% uzura.

Mi se pare mai natural de verificat adancimea decat procentul, eu de exemplu nu mai stiu de nou cat a avut un cauciuc sau altul marimea ridului.

Share this post


Link to post

oricat ar fi de uzat tot nu are cum sa fie ca unul de vara,deoarece difera compozitia materialului.in concluzie cauciucul de iarna uzat nu-i bun nici iarna nici vara

Edited by calinjack

Share this post


Link to post

Buna ziua, stie cineva unde as putea sa gasesc niste anvelope second hand de iarna bune pt matiz... m-ar interesa in cluj sau tg mures. Dimensiunea care o caut este 155,65,r13

 

mai bine noi ca din noiembrie sunt obligatorii toate 4 si mai ai nevoie de talon. oricum anvelopele de matiz sunt ieftine in comparatie cu ale altor masini,asa ca macar 2 acum noi si 2 la iarna urmatoare.

Edited by mitosu

Share this post


Link to post

Pai eu am 2 de iarna de 155,65,13 si vreau sa mai imi iau inca doua sa le pun pe rotile din spate. in talon scrie 155,65,13 si 145,70,13. Astea parca sunt dimensiunile oficiale. Daca mai stie altcineva niste dimensiuni care mai merg il rog sa imi zica.

Share this post


Link to post

contrar credintei populare,gumele cele mai bune se monteaza pe spate(citit articol de specialitate intr-o revista auto) :o fftopic:

  • Like 1

Share this post


Link to post

In special la Matiz, unde fuge spatele repede.

Share this post


Link to post

articolul era la general,explicatia era ca neavand control asupra puntii spate,o pereche de gume mai bune pe spate compenseaza cumva lipsa

Share this post


Link to post

In special la Matiz, unde fuge spatele repede.

 

Daca si matizul a ajuns masina supraviratoare...

Share this post


Link to post

O pereche de gume pe spate, daca ai tractiune spate. Una pe fata, daca ai tractiune fata. Pune-ti tu pe spate si urca o rampa "poleita". Si ca te scapa de fuga spatelui la viraje, busted; condu si tu preventiv.

Edit: la mine fuge spatele, daca trag frana de mana (mai ales cand fac dreapta sa intru in curte :P )

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

articolul era la general,explicatia era ca neavand control asupra puntii spate,o pereche de gume mai bune pe spate compenseaza cumva lipsa

 

Aha, deci mai bine nu mai ai pic de tractiune si directie insa stai linistit ca nu-ti mai fuge spatele?!?! Genial...

Share this post


Link to post

Aha, deci mai bine nu mai ai pic de tractiune si directie insa stai linistit ca nu-ti mai fuge spatele?!?! Genial...

 

asta scria in studiul facut de nu mai tin minte cine ca era intr-o revista de vreo 2-3 ani.si am aratat mai multor persoane articolul,care stiau ei ca gumele mai bune se pun pe fata .recunosc ca pana la citirea articolului si eu stiam la fel.

Share this post


Link to post

Pentru soferii de duminica e bine si gumele bune pe fata, sa stea linistiti ca au tractiune, asta pana la prima frana in curba pe alunecos, si se aduna din sant.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Gresit, nu stiu ce aveti cu matizul, probabil ideea preconceputa ca esti fomist daca ai Matiz, dar gumele bune se pun pe toate 4 rotile, nu umbli cu 2 bune si 2 rele.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Daca si matizul a ajuns masina supraviratoare...

Pierde spatele in sensul ca derapeaza usor, fiindca e foarte usor pe spate. Iar daca ai derapat..adio.

Supraviratoare sunt masinile cu tractiune spate, nu are nicio treaba supravirarea cu derapajul necontrolat.

 

Aha, deci mai bine nu mai ai pic de tractiune si directie insa stai linistit ca nu-ti mai fuge spatele?!?! Genial...

Exact. Mai bine stai pe loc la plecarea de pe loc sau iti reglezi viteza in functie de feedbackul dat de directie decat sa pierzi spatele subit si sa te duci naibii. :)

  • Like 1

Share this post


Link to post

no bine,da daca ai cum am io gume care nu s-au uzat egal ma refer fata spate,cum sa ai gume bune la fel ca nu se uzeaza egal.si apropo de asta,a facut careva rotatia rotilor conform manualului?ca io nu!

Share this post


Link to post

Iar sunteti off topic.

 

Bineinteles ca rotatia avenlopelor trebuie facuta pentru o uzura uniforma, altfel arunci banii aiurea si te plangi ca n-ai gume bune.

Share this post


Link to post

Nu se uzeaza egal, dar nici foarte diferit, in cazul Matizului sau multe altele nu se pune problema de burn-out-uri. Important e sa nu fie foarte mare diferenta, sau mai rau, de iarna pe fata si de vara pe spate. Au fost si pe forum cazuri unde ei au recunoscut ca au facut accidente din cauza asta fungind spatele in curba pe suprafata alunecoasa. Chiar zilele trecute mi-a fugit fata pe gheata cu gume de iarna, dar am redresat usor din volan, cand fuge spatele si incepi sa te invarti pe drum, nu mai e asa usor de redresat.

Edited by argon

Share this post


Link to post

asta tine de experienta si de viteza de deplasare :o fftopic:.iarasi suntem

Share this post


Link to post

Eu chiar nu va inteleg. Masina cu tractiune fata, motor in fata = greutate pe fata, frine mai tari pe puntea fata decit pe spate, controlul asupra masinii este pe puntea fata ( rotile din fata fiind cele cu care redresezi). Ce naiba sa caute anvelopa cea buna pe spate? Ia puneti voi pe puntea fata anvelope de vara, iar pe spate de iarna, doar de proba. Sint curios de opiniile voastre, din teste.

Share this post


Link to post

adica de ce nu intelegi.dupa cum ai zis.controlul pe fata il detii tu prin directie si frane (de motor si serviciu) pe spate il detin gumele

Share this post


Link to post

Poate-mi explici si cum, cind n-ai cu ce, nu ai gume bune pe fata sa poata sa prinda.

 

Gumele pe spate nu fac altceva decit sa te urmeze si sa frineze. Nu intimplator frinele pe spate sint mai slabe.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Caline, te compatimesc :D Daca gumele spate care detin controlul pe spate o iau intr-o parte desi tu vrei sa o iei in partea cealalta?

Bre, daca pe fata n-ai aderenta poti sa dai din volan si din frane si tu si pasagerii toti. Nu te misti de pe loc sau nu te mai opresti unde trebuie. Depinde cum vor gumele spate :P

Doar pentru ca tu ai citit un topic la care n-ai remarcat ca era despre masinile cu tractiune spate tre sa ne faci sa fim offtopic? :D

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

dupa cum ai zis.controlul pe fata il detii tu prin directie si frane (de motor si serviciu) pe spate il detin gumele

La orice minte normala, legatura dintre directie, frana si suprafata drumului se realizeaza prin roti/gume.

Share this post


Link to post

Eu chiar nu va inteleg.

 

Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant,ci te ajuta si google, cine vrea sa priceapa bine, cine nu,sa ramana in continuare cu ideile preconcepute, e mare internetul, uite un exemplu: http://www.youtube.com/watch?v=l5YsQ_a_ijA

Edited by argon
  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...