Jump to content
Sign in to follow this  
Dana AB

Cauciucuri Matiz

Recommended Posts

Ma gandesc sa pun la anul doua anvelope noi 175/60/13 pe jantele de tabla din spate si doua anvelope noi 155/65/13 pe jantele de tabla de pe puntea fata...

 

Anvelope de vara, evident...

Ar putea comenta cineva ceva atata timp cat dimensiunile sunt in cartea masinii? Ce pareri aveti?

 

Motivatia este cresterea stabilitatii. Am un prieten care are un VW Touran CrossCountry care are tot asa doua dimensiuni din fabrica:

 

215/50 R17 Fata Spate 235/45 R17

 

Jantele de tabla pe 13 originale Daewoo suporta anvelopele 175/60/13?

Edited by Nokian

Share this post


Link to post

175/60/13 in cartea masinii?

ai 2 dimensiuni 140/70 si 155\65

Share this post


Link to post

Sava Eskimo S3+ achizitionate si montate recent. 650 lei cu echilibrat, montat. Mica problema, au bagat 2.5 bar in ele asa ca au fost cam "saltarete" si alunecau la franare mai brusca. Refacut presiunea, facut ~ 200 km (urban/extraurban), nici o problema. Ramane de vazut cum se comporta cand va veni vremea mai rece.

Edited by Tonyus

Share this post


Link to post

 

o pagina pe net nu inseamna ca informatiile sunt si valabile. 155/65 145/70 dimensiuni omologate si trecute in talon. In rest ...Mi bine te interesezi la Rar care sunt dimensiunile omologate

Share this post


Link to post

Nu aveti CIV ? Ca in talon pot fi sau nu trecute, dar in CIV sigur le gasiti.

Share this post


Link to post

o pagina pe net nu inseamna ca informatiile sunt si valabile. 155/65 145/70 dimensiuni omologate si trecute in talon. In rest ...Mi bine te interesezi la Rar care sunt dimensiunile omologate

 

Pagina aia de net era pagina www.daewoo.ro arhivata pe un blog. Dimensiunea apare si in cartea masinii. Deci nu ai facut decat sa-ti exprimi dubiile tale ce provin din necunoastere, fara sa contribui cu nimic la intrebarea mea initiala. Altfel spus: useless. Thanks, but no, thanks.

 

In plus, informatiile se confirma si in aceasta discutie:

 

http://www.gmclub.ro/forum/index.php/topic/68-ce-dimensiuni-de-cauciucuri-merg-pe-matiz/

 

Se pare ca pentru 175/60/13 ar trebui luate jante de J5 in loc de J4,5. Aviz amatorilor.

Edited by Nokian

Share this post


Link to post

Raspuns de la rar: Dimeniunile omologate se afla in cartea masini/talon. Pt alte dimensiuni se necesita omologare/

 

Raspuns craiova : in cadrul discutiei la care facei referinta.

 

 

Posted 05 March 2004 - 13:55

Am primit raspuns OFICIAL de la Craiova ... in esenta, este cam ce stim cu totii ... adica fabrica garanteaza lipsa oricaror probleme DOAR cu anvelope 145/70-13 sau 155/65-13 pe jante de 4.5'' in ceea ce priveste atingerile si fiabilitatea casetei de directie (caseta implica atit demultiplicarea, cit si unghiul de bracaj al rotilor); la Craiova nu s-a produs nciodata vreo masina cu 175/60-13 pe jante de 5'', in consecinta ei nu pot recomanda nimic privind alte dimensiuni de cauciucuri/jante.

Mi-au spus insa sa ma adresez unui atelier de tuning pentru a obtine informatii despre ce merge si ce nu merge pe Matiz, practic aia sa-si ia raspunderea ...

 

 

Problema nu e daca se potrivesc sau nu, sau cum trebuiesc adaptate , daca sunt eficiente sau nu etc, ci daca sunt omologate si acceptate Rar.

 

Daca in cartea masini tale scrie 175/60 nu vei avea probleme la Itp, control Rar etc.

 

Eu in carte si talon am 2 dimesiuni155/65 si 145/70. Nu am vazut \auzit pe cineva sa aiba alte dimensiuni inscrise, dar asta nu inseamna ca poate nu exista

Share this post


Link to post

Anvelopele 175/60 r13 se pot monta fara probleme pe matiz si au omologare Rar ,se vor trece in Civ ca anvelope optionale ,175/60 merg si pe jante de 4.5j ,nu afecteaza caseta de directie si nici nu atinge caroseria

Share this post


Link to post

Astazi am luat 4 anvelope Debica Frigo Directional, 145/70 R13. Au DOT 4012.

Am tot cautat Vredestein Snowtrac 3, dar n-am gasit pe stoc si nici nu mi-au zis concret cat trebuie sa astept pana le primesc. Asa ca am luat pe astea, cu 149 lei bucata.

Maine le montez si pe weekend fac o plimbare de test cu ele.

Edited by x86

Share this post


Link to post

@86 Sa ne spui si noua cum se comporta pe asfalt uscat, ma refer la zgomot, aderenta, ca pe zapada cred ca sunt bune.

Share this post


Link to post

@krysty_m3
Am facut o plimbare de vreo 200km cu ele si cateva drumuri scurte prin oras. Este prima data cand am condus cu cauciucuri de iarna, nu stiu exact la ce sa ma astept.

Pe vreme buna sunt in regula. N-am simtit nici o diferenta de comportament fata de cauciucurile vechi (tot ceva Debica, vechi si uzate).

Ca zgomot, parca se aud in mers, la viteze mici - nu chiar deranjant.Se aud mai ales pe franare, in fata. Sunetul ii comparabil cu zornaiala crampoanelor pe asfalt (pe motocicleta am gume cramponate). Am facut cateva teste pe piatra cubica, uda. De pe la 20-30km/h am franat "ciobaneste" si n-au pierdut aderenta. Nu stiu la ce sa ma astept la viteze mai mari...

Share this post


Link to post

Mersi de raspuns, am intrebat pentru ca am avut si eu o pereche de Debica ( nu mai stiu ce model) anul trecut si ma enerva foarte tare zgomotul pe asfalt uscat (sau umed), in schimb pe zapada erau exceptionale, o sa vezi ca nu o sa-ti faca probleme pe zapada.

Share this post


Link to post

Update la Sava Eskimo S3+ 155/65/R13 : foarte multumit dupa 1000+ km efectuati (urban/extraurban). Zgomot redus la rulare pe asfalt (umed/uscat), consum foarte putin crescut (oricum nu obisnuesc sa "merg la consum"), aderenta buna in conditii de drum nefavorabile (drumuri inzapezite, cu gheata, mazga), franare buna ( apasare brusca a pedalei la ~ 40km/h pe gheata, se simte ca rupe aderenta in primul moment dar incetineste sesizabil dupa, fara ABS). Recomand.

Edited by Tonyus

Share this post


Link to post

Eu am pus pe fata ESA Tecar 145/70/R13 (SH din 2011, nepurtate dupa cum arata) si pe spate Matador MP52 (noi, nu am gasit nimic SH) si pot sa spun ca am ramas impresionat de comportarea pe zapada in lipsa ABS sau orice alt sistem de asistenta. Chiar si la frana brusca de la 50km/h se comporta f bine dpdv al aderentei - am facut cateva teste la prima zapada in parcarea (goala) a unui hipermarket. Si la urcat sleauri au fost f bune, nu mi s-a intamplat sa raman prins sau sa nu treac usor peste obsatol. Pe uscat sunt OK dpdv al zgomotului, e drept ca nici nu am pretentii f mari de la Matiz.

 

ESA Tecar nu am gasit de noi la vanzare, sunt produse in Polonia, recomandarea mea este sa le luati cu incredere daca le gasiti pe la centrele SH. Eu am dat 90RON/buvcata cu tot cu montaj la unul din multele centre de SH de pe Sos. Alexandriei. Din pacate aveau numai 2, marimile omologate pt Matiz fiind destul de rare.

 

Despre Matador nu ma pronunt fiind montate pe spate, deci nu pe puntea motoare. Pe astea am dat 145RON/bucata.

Share this post


Link to post

Doar ce am comandat ieri 4 anvelope de vara, Debica Passio 2, cu 130 ron/buc. Totodata am comandat si 4 jante otel KFZ 2910 (131 ron/buc cu reducere 10%)... Transport gratuit, eu fiind din Constanta, ei de pe la Ploiesti parca. Astept sa soseasca, marti, si revin cu "impresii" . Nu stiu daca ajuta pe cineva si daca e comform regulamentului, dar daca este cazul va recomad site-ul de unde am dat comanda...

Sincer, m-am uitat in ultimile 2 saptamani si nu am gasit mai iefin, nicaieri. Cu alte cuvinte, 4 anvelope Debita si 4 jante otel KFZ 2910, aprox 1000Ron si transport gratuit.

Share this post


Link to post

Au fost la promotie in Cora-116 lei

Share this post


Link to post

am trecut la vechile anvelope de vara.din fericire cred ca mai tin vreo 2 veri.din pacate,vechea problema cu "directia merge mai greu cu ele" a reaparut.dar nu-i nimic ca o sa mai fac niste muschi cu ocazia asta,si iarna nu-i departe.

Share this post


Link to post

Salut !

Vinde cineva in Constanta 2 cauciucuri noi 135/80/13 ,cu doar 60 de lei bucata,am luat 4 pt Tico,mai avea doar 2 bucati ieri. Sunt absolut noi,zero km,nu sunt resapate,vrea sa scape de ele ,a avut Matiz si l-a vandut. 0766873824

Share this post


Link to post

...Si Tico are 12", asta daca nu i-ai schimbat jantele.

Share this post


Link to post

Jantele le am pe 13 de la alt Tico de la dezmembrari,cauciucurile astea sunt ceva mai subtiri,dar zici ca are servodirectie,asa de usor merge volanul

Share this post


Link to post

Jantele le am pe 13 de la alt Tico de la dezmembrari,cauciucurile astea sunt ceva mai subtiri,dar zici ca are servodirectie,asa de usor merge volanul

Share this post


Link to post

A sosit vremea sa incalt gigantul, vreau neaparat all season, M+S, cu dimensiunile din talon.

Am zis sa va intreb, pentru ca degeaba am intrat pe o gramada de site-uri, pur si simplu nu am gasit.

Va rog sa imi spuneti si mie de unde sa iau anvelopele astea, noi, nu vreau resapate.

Share this post


Link to post

Federal SuperSteel657

Singurul model m+s pe care l-am gasit pe dimensiune de matiz. Luate online de pe cauciucuridirect.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...