Jump to content
Sign in to follow this  
Dana AB

Cauciucuri Matiz

Recommended Posts

Cumparam pentru la anu`. :) )

Am cumparat anu asta, sper, pentru cel putin 4 ani. daca se incalzeste vremea, la 1 martie - 15 cel tarziu le-am dat jos pe astea de iarna si la pastrare cu ele. Dar trebuie sa mai dispara din omatul asta ca pe stradute inca dainuie fara greturi. N-am de gand sa le rulez aiurea decat cat sunt recomandate adica cat e tepmeratura sub 7 grade. la iarna deasemeni nu am de gand sa le pun pana nu o sa fie nevoie ele, nicidecum la 1 noiembrie cum zic astia. Ca sa ce? sa merg, cum a fost anul asta, aproape 3 luni pe temperaturi de peste 10-15 grade (sau cate or fi fost, oricum cald pt anotimpul cu pricina) si fara pic de zapada sau gheata, sa le uzez aiurea...deh traiasca tva-ul! :-& . Asa am cumparat cand am avut intr-adevar nevoie de ele, si o sa le dau jos cand nu isi mai justifica prezenta. Simplu. Nu am nevoie de legi pentru asta, legi care intre noi fie vorba sunt 90% manarii romanesti de cea mai joasa speta si doar 10 % o copie proasta la ceea ce se intampla prin tari civilizate.

Parerea mea.

PS: sa nu fiu prost inteles, vorbesc de o masina cu care chiar circul, fac intre 1200 - 1500 km lunar, 100% urban/ bucuresti. daca iesi doar in weekend cu masina la hipermarket si de 2 ori pe an la tzara poti sa le lasi tot anul pe cele de iarna ca nu se simte (daca mai mergi si "stilul pensionarului") insa nu e cazul meu, daca as merge cu ele pe timp calduros, cred ca in 2 luni pot sa le arunc.

Edited by marius_78

Share this post


Link to post

1. Nu mai e nici o limita de timp pt cauciucurile de iarna gen 1 nov-1 apr, trebuie sa ai cauciucuri de iarna cand ninge, e zapada, polei etc.

2. Stai linistit ca nu ai ce arunca dupa 3000 de km maxim, cati poti face in 2 luni, cum zici tu. Nu sunt chiar din guma de mestecat sa se uzeze in asa hal, chiar daca e cald afara. Sunt unii care merg cu ele non stop, si nu le-au aruncat nici dupa 1-2 ani. :P (nu, nu e cazul meu, dar am citit pe forum)

Share this post


Link to post

dar am citit pe forum

eu am vazut si pe viu... in iulie -august matizuri (de, la alea ma uitam la cauciucuri sa vad daca pune lumea mai mari, ca ma intreresa un talon mai mare, pe care l-am pus pana la urma si de care sunt incantat) incaltate cu gume de iarna, dar eu personal n-as fi intrat in iarna pe zapada cu asa ceva. aratau de parca au tras cainii de ele, sincer.

Share this post


Link to post

Si gata iarna. Azi am trecut la cauciucurile de vara. Doua matador stella 2, noi pe fata si doua rulate un an pe spate, toate 155/65/13. Sper sa mai vad iarna in Bucuresti cand o sa o chem eu, adica niciodata.

Share this post


Link to post

Ceva link-uri cu cauciucuri ieftine de vara?

Share this post


Link to post

Nu mi-am mai batut capul cu netul si m-am dus direct in autovit. de acolo am luat si de iarna in ianuarie cand nu gaseai nimic online, sau gaseai la pret de anvelopa de camion. si acum m-am uitat pe un magazin online, nu mai stiu exact care, si ce credeti, diferenta de pret dintre ce era afisat pe site si ce mi-au zis la telefon cand am sunat era de "numai" 75 ron. asa ce le-am urat "cele bune" de bisnitari ordinari, m-am urcat in masina si directia autovit. nu ca aia nu ar fi tot bisnitari. dar macar ii vezi la fata te mai tiganesti la pret de un 10-15 ron si aia e.

Share this post


Link to post

Sunt tot felul de firme, unele nici nu au pe stock si nici nu aduc deloc unele anvelope, dar afiseaza preturi mici la produse pe care nu le au ca sa atraga clienti, apoi recomanda ei, ca doar, "cine stie mai bine ca vanzatorul, nu?", altele efectiv nu actualizeaza la timp preturile, angajati si angajati.

Am avut supriza sa primesc 5% discount la pretul de pe site plus montaj gratuit la aceeasi firma unde mai luasem cu 2 saptamani inainte la un pret cu foarte putin mai mare decat pe site, dar am zis ca, hai, 10 lei la anvelopa nu e un capat de tara, s-au scuzat de curs euro, aglomeratie mare, nu au apucat sa modifice etc, si tot nu gaseam in alta parte mai ieftin. Nu dau nume, ca nu fac reclama numanui.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Anvelopa Continental ContiEcoContact EP 155/65R13 - 193,75 ron cu tva . Este aceeasi anvelopa cu care a fost echipat Matizul, la iesirea din fabrica de la Craiova. Sunt produse in Cehia.

Share this post


Link to post

Unde se gasesc la pretul asta?

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Inafara de baterii, unde-s cauciucurile???

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

am echipat azi matizelu cu anvelope de vara marca viking(continental) ,cele city tech,la un pret de 152 lei per bucata.cu tot cu echilibrare si 4 valve proaspete a facut 684 lei.

ca o prima impresie ,in 5 km facuti, vad ca tin bine la frana .

Share this post


Link to post

M-am hotarat pt urmatoarele tipuri, ca si anvelope de vara (155/65R13); ce parere aveti despre (rap calitate /pret):

1. Tigar Sigura TG - 158 Ron

se justifica aprox 70 ron in plus (pe bucata) pt:

2.Goodyear GT2 - 230 Ron

3.Dunlop Streetresponse - 230 Ron

Share this post


Link to post

Daca nu parcurgi mai mult de 10.000 km pe an, Tigar Siugura te vor tine vreo 3 sezoane. Sunt anvelope bune, doar ca se uzeaza destul de repede. Sa ai geometria perfecta pe masina.

Edited by cris06

Share this post


Link to post

Daca nu parcurgi mai mult de 10.000 km pe an, Tigar Siugura te vor tine vreo 3 sezoane. Sunt anvelope bune, doar ca se uzeaza destul de repede. Sa ai geometria perfecta pe masina.

in principiu merg in jur de 12.000km/an; daca anvelopele Continental cu care a fost echipata masina m-au tinut peste 5 ani, se pot duce si Tigar pe aproape, avand in vedere ca iarna pun altele?

Share this post


Link to post

Vreau sa-mi iau si eu cauciucuri de iarna+jenti pentru Matiz (stiti povestea iarna car si vara sanie :D ) ). Mentionez ca principalul criteriu e pretul, nu merg mai mult de 10-15 mii de kilometri pe an cu ea, iarna cu atat mai putin.

Share this post


Link to post

vazut in cora 155/65 la 145 lei bucata si la urmatoarea bucata aveau reducere

Share this post


Link to post

Noua clasificare Europeana (lista pentru anvelopele de iarna dimensiunea 155/65R13)

 

Sava Eskimo S3+: Economie - F, Franare pe umed - C, zgomot - 67db

Vredestein Snowtrac 3: Economie - F, Franare pe umed - C, zgomot - 68db

Continental Wintercontact TS800: Economie - F, Franare pe umed - C, zgomot - 71db

Semperit Master Grip: Economie - G, Franare pe umed - C, zgomot - 70db

Uniroyal MS Plus 6: Economie - G, Franare pe umed - C, zgomot - 71db

Fulda Kristall Montero: Economie - F, Franare pe umed - E, zgomot - 68db

Nexen Winguard: Economie - F, Franare pe umed - E, zgomot - 72db

Debica Frigo 2: Economie - E, Franare pe umed - F, zgomot - 69db

Kumho KW7400: Economie - F, Franare pe umed - F, zgomot - 70db

Share this post


Link to post

Am gasit la un magazin online o ferta de jante si cauciucuri (mersi cristiangabi) si mi-au spus ceva de genul: Montarea echilibrarea si valvele costa 70 ron.

 

Sa inteleg ca echilibrarea tine atat de montarea cauciucului pe janta cat si a rotilor pe autoturism? Nu ies mai ieftin daca le fac pe ambele cand ma duc sa mi le puna pe masina?

Share this post


Link to post

Probabil se refera la montarea cauciucului pe janta.

Share this post


Link to post

Pentru 4 buc nu iesi mai ieftin..de obicei este 5-8 lei valva si 15-20 lei montajul anvelopei pe janta, echilibrare si montaj pe masina. deci intre 80- 110 lei ptr toate 4.

Daca le primesti deja montate (cauciuc pe janta) si echilibrate e usor sa le montezi singur pe masina. Din ce economisesti iei un manometru digital (16 lei la Kaufland). Daca vrei antifurturi roti (40-50 Lei) trebuie sa iei si o cheie ptr roti cu adaptor (17 si 19mm) undeva la 15 lei la Dedeman.

Edited by cristiangabi

Share this post


Link to post

Tot nu inteleg, nu se mai fac reglaje si din alte componente ale masinii, bieleta de directie imi vine acum in minte. Totul sta in reglajul janta-cauciuc?

Share this post


Link to post

Da. Echilibrarea nu are legatura cu unghiul de fuga (cel la care te gandesti tu probabil). Daca ai probleme cum ar fi cauciucurile vechi tocite neuniform va trebui sa faci si acel reglaj al directiei (dupa o inspectie a componentelor, sa vezi daca totul e in regula).

Edited by andrew

Share this post


Link to post

Pai tinand cont ca masina e luata SH anul trecut si ca de partea de directie nu m-am ocupat deloc (pentru ca nu am sesizat nimic anormal) probabil ca tot trebuie sa ma duc intr-un service cu ocazia asta si sa fac o verificare completa. Multumesc acum cred ca am inteles.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...