Jump to content
Sign in to follow this  
Dana AB

Cauciucuri Matiz

Recommended Posts

Clasament Anvelope

 

https://spreadsheets...VabGMtUWc&hl=en

 

Clasament detaliat pentru anvelope (deocamdata de iarna, detaliat pentru postul de mai sus). Sper sa-l actualizez cat mai des cu noi informatii.

Notele mai mici sunt mai bune.

Edited by cristiangabi

Share this post


Link to post

Mai depinde si cine face testele astea plus cine le crede :) Nu dau eu Hankook pe fulda sau semperit.

In Canada Hankook sunt printre cele mai apreciate cauciucuri. Iar la off road stau in fata.

Share this post


Link to post

As avea de adaugat urmatoarele:

 

1. Clasamentul nu este 100% exact (deoarece nu am gasit teste comparative intre aceste tipuri de anvelope la dimensiunea dorita 155/65 R13). Sunt aranjate mai intai dupa testele de pe tesberichte.de (realizate stiintific de multe organizatii individuale) apoi dupa punctajele de pe testcauciucuri.com (realizate de utilizatori din intreaga lume, sunt pareri mai mult subiective). Modelele mai putin cunoscute gen Kormoran sunt puse la coada listei deoarece nu au review-uri relevante iar forumistii nu au fost prea multumiti de modelele respective.

 

2. Clasamentul nu este realizat dupa brand ci dupa modelul brandului respectiv. (Brandurile din clasa high performance investesc milioane de euro in imbunatatirea modelelor high performance nu in imbunatatirea celor mai ieftine modele). De aceea..daca doriti sa modificam clasamentul ma astept sa comparati doua modele de cauciucuri pe care le-ati avut DIN EXPERIENTA PERSONALA! - dar dupa ce ati mers cateva mii de km cu ambele noi si ati trecut prin situatii la limita asemanatoare...bine..iarna nu e nevoie sa mergeti atat ca sa va dati seama... (nu daca ati cumparat o masina SH cu cauciucuri uzate si ati pus altele noi care vi se par mai bune), sau ati mers cu mai multe automobile gen matiz sau clasa mica care aveau modele diferite de cauciucuri si v-a impresionat ceva..ori negativ ca alunecau sau scartaiau, ori pozitiv..IN COMPARATIE cu celelalte.

Deci va rog sa specificati ambele modele comparate cand doriti sa facem o modificare

 

3.Clasamentul nu este facut de mine pentru mine..si sper ca toti forumistii sa contribuie la el (cu pareri obiective) pentru a obtine unul cat mai corect, sa ne ajute pe toti

 

Multumesc pentru intelegere.

 

Am adaugat la clasament si anvelope de vara (pagina a doua a tebelului). Speram ca pana in primavara sa obtinem ceva corect. (se misca cam greu forumul)

https://spreadsheets...VabGMtUWc&hl=en

 

 

Montarea corecta a anvelopelor:

Cautati cu atentie pe lateralele anvelopelor insemnele prezentate pe aceasta pagina- ROTATION (SAGEATA)/ EXTERIOR(OUTER):

http://www.tirerack...age_install.jsp

 

Pentru a monta corect anvelopele atunci cand le rotiti sau sa verificati daca la vulcanizare le-au montat corect (ei nu prea dau doi bani pe aceste insemne)

 

Pe scurt:

1. daca gasiti o sageata, anvelopa trebuie montata asfel ca la rulare sa respecte directia sagetii.

2. daca gasiti cuvantul "exterior" sau "outer", pe o parte a anvelopei, aceasta parte trebuie asezata spre exterior.

Edited by cristiangabi

Share this post


Link to post

Nu stiu cat este de util un clasament facut dupa utilizatori (ma refer la cel de pe tyretest.com), deoarece fiecare are parerea proprie si prea mult diferita de a altuia (referitor la acelasi produs). Cele mai bune teste sunt cele facute de profesionisti pe diferite clase de masini (am vazut ca sunt destul de rare) si in anumite conditii. Singurul test pe care l-am gasit (cu diferite marci de cauciucuri 145/70 r13) facut pe o masina din clasa mica a fost cu Renault Twingo (cand o sa-l gasesc o sa atasez link-ul). Acolo erau 3 marci diferite date ca si castigatoare detasate: Bridgestone, Michellin, Kleber. Dintre acestea,am ales Kleber Viaxer AS (la celelalte doua nu le mai stiu tipul) din cauza pretului (celelalte doua erau la pret aproape dublu, fara diferente notabile).

In comparatie cu Continentalurile din fabrica (cu care am parcurs vreo 38000km si mai aveau 2 mm pana la semnul de uzura), cauciucurile Kleber se comporta foarte bine pe asfalt ud (mai mult aderenta in curba, iar franarea brusca nu a fost cazul s-o incerc). Din cate vad , se uzeaza mai repede decat Continentalurile (probabil este o compozitie mai moale). Franeaza foarte bine pe uscat, la demaraj nu scartaie, in schimb am o nedumerire: in anumite curbe stranse, incep sa scartatie cele de pe spate, ca si cand ar rupe aderenta. Nu stiu pe cine sa dau vina ( cauciucuri sau telescoape, care sunt coreene).

Am un coleg care a folosit dupa Continental, Dunlop si a fost foarte nemultumit de acestea din urma. Acum are Kormoran si sustine ca se comporta si acestea mai bine decat Dunlop.

Share this post


Link to post

Daca gasiti si review-ul respectiv o sa-l trec si pe acela in lista..

Oricum, dupa ce analizati tabelul (punctajele obtinute la toate categoriile)..si din experienta proprie, daca vi se pare ca nu este in regula si doriti sa mutam un model mai sus sau mai jos, va rog sa postati..si sa argumentati de ce trebuie mutat

 

Review-urile de pe tyretest sunt subiective dar sunt foarte multe..oricum se face diferenta daca anumite modele sunt bune si lumea e multumita sau sunt proaste. Nu este foarte exact, de aceea, topul final este realizat luand in calcul toate punctajele, in principal cele de pe testberichte.de

Edited by cristiangabi

Share this post


Link to post

Vine iarna si trebuie sa imi incalt si eu masinuta ( doar pe fata )

poate sa-mi recomande cineva unul din urmatoarele tipuri de anvelope ?

 

DEBICA FRIGO 2 155/65R13

KORMORAN SNOWPRO M+S 155/65R13

SAVA ESKIMO S3 155/65R13

FULDA KRISTALL MONTERO 155/65R13

 

Preturile sunt intre 145 si 170 ron, diferenta nefiind mare as dori sa stiu care dintre ele ar fi recomandate sau din contra contraindicate de catre cineva care chiar le-a avut si a mers cu ele.

Ma intereseaza in primul rind sa am o aderenta buna la viteze mici in special, scos/bagat masina in parcare (care mai e si in rampa).

 

Salut,

Am de 2 ierni FULDA KRISTAL - sunt ok cauciucurile, m-au salvat de mai multe ori la frane puse brusc in conditii de aderenta proasta (mazga sau chiar gheata pe jos).

Zgomot la rulare acceptabil, amortizeaza mai bine gropile ca cele de vara.

Ti le recomand cu incredere! De celelalte nu stiu nimic ca nu am avut.

Iarna asta (ar fi a 3-a) tot pe astea le port ca nu s-au uzat.

Share this post


Link to post

As avea si eu de adaugat ceva.

 

Pe piata exista doua generatii de anvelope Fulda Kristal Montero pentru Matiz:

 

1. O generatie mai veche Fulda Kristal Montero

2. Generatia mai noua Fulda Kristal Montero 2. Aceste anvelope sunt chiar mai ieftine decat vechea generatie la preturile actuale, si sunt si mai bune. (Nu spun asta din experienta ci din teste si review-uri)

Generatia Fulda Kristal Montero 3 nu are dimensiune pentru Matiz

 

Pe forum nu se recomanda sa se foloseasca anvelope de iarna numai pe fata deoarece in cazul unei frane derapeaza spatele

Edited by cristiangabi

Share this post


Link to post

Deci, pentru iarna care vine, ce e la moda ?

 

Ce marca/tip recomandati la un pret acceptabil ?

 

Doresc sa achizitionez un set strict winter, nu mixte.

Share this post


Link to post

Va intreb daca ati mai condus si cu alte modele de anvelope de iarna sa faceti o comparatie ..(pe aceeasi masina, sau o masina de clasa mica)

Multumesc

 

De adaugat la acest model ca nu sunt legale tintele in Romania (se folosesc fara tinte)

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

La masina asta nu dar mai am inca 4 masini relativ mici la care am puse aceste cauciucuri si nu se compara cu nimic din ce am avut pana acum.

"De adaugat la acest model ca nu sunt legale tintele in Romania (se folosesc fara tinte) " -Am specificat acum un an tot in topicul asta !

Share this post


Link to post

(ptr. Doru_Neo) vad ca aveti ceva experienta cu aceste cauciucuri pe 4 masini..daca va mai aduceti aminte ce modele de cauciucuri ati mai avut si au fost mai proaste decat cele Hankook Winter iPike W409 va rog sa va uitati pe acest clasament si sa specificati pe ce loc ar trebui sa fie..va rog sa fiti cat mai obiectiv. (nu am gasit pe net teste comparative cu alte modele de anvelope si nu am stiut exact pe ce loc sa le pun)

 

 

Share this post


Link to post

Am avut sava si fulda.. restul nu stiu. Hankook nici nu se compara.

Share this post


Link to post

Mi se par extreme totusi, daca se topeste zapada sa stau sa le schimb cu cele de vara mi se pare incomod.

Share this post


Link to post

Pneurile cu tinte se folosesc pe gheata.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Va multumesc pentru raspunsuri.

 

mai am o intrebare, stie cineva de unde pot cumpara in Bucuresti o janta de Matiz R13 argintie?

ce am gasit pe net, doar in Iasi si Satu Mare, si parca nu imi convine sa dau citeva sute de mii pe curier.

Edited by Vivaldi

Share this post


Link to post

poate ar trebui sa lasi netul si sa folosesti un magazin old fasion unde are si piese Daewoo :rolleyes:

  • Like 2

Share this post


Link to post

Tocmai de asemenea magazine intrebam si eu.

In alta ordine de idei sa sti ca uneori sunt foarte bune si magazinele virtuale, sau mai bine zis cele care au si site-uri, iti alegi exact ceea ce vrei si la pretul cel mai convebnabil. Probabil ca in Deva nu este foarte greu sa iei la picior toate magazinele cu piese auto, sau cel putin pe cele unde sti ca au piese Daewoo, dar in Bucuresti sunt mii de magazine cu piese auto, dintre care doar citeva zeci au si piese Daewoo, iar jenti probabil ca vreo 10 maxim 20 de magazine , si eu ce pot sa fac sa iau la picior toate cele citeva mii de magazine sau sa "intraznesc sa-mi deranjez" colegii de forum cu o intrebare daca stiu magazine unde pot gasii jenti.

In definitiv asta este si rolul acestui forum sa schimbam informatii intre noi.

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!
  • Like 1

Share this post


Link to post

Te duci frumos la un magazin de piese in forma clasica :) si cam toti iti vor aduce la comanda.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Depinde si la ce pret :D

Am un magazin linga casa, care culmea are numai piese daewoo dar sunt cei mai scumpi din tot orasul (sau cel putin comparativ cu alte piese gasite pe net) de exemplu la ei o janta ete 170 ron comparativ cu un 110-120 la alte magazine "virtuale" )

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

Tot eu imi raspund

 

Am gasit in final la un magazin Radacini cu 108 ron.

Problema este ca am sunat la mai multe magazine sau service-uri foste Radacini si am gasit cu preturi de la 140 ron pina la 220 ron. Asta care am luat-o era ultima pe care o aveau intr-un magazin ramasa pe stoc probabil.

Share this post


Link to post

Am intrebat si eu la magazin de curiozitate, ca am cele ce erau pe fata cam patrate, 95 ron, negre, mie imi trebuie argintii, mai caut.

Share this post


Link to post

Eu am dat pe ele 75 lei bucata,de la un magazin din Iasi .. nu mai retin exact cum se numea ... asta inainte de a se mari tva-ul. jantele sunt negre. In Giurgiu erau la magazinul de langa primarie cu 95 lei/buc

 

PS Cele negre sunt mai bune calitativ- tabla mai buna

Edited by Doru_Neo
  • Like 1

Share this post


Link to post

Salut! Ce parere aveti despre anvelopele Barum Polaris 2 73T? Ce origine au ca n-am mai auzit de firma asta?

Share this post


Link to post

ar fi ok sa iei cu 65, mai ales iarna, pt. ca vei micsora riscul sa te ingropi in zapada. nasol e ca te face la viteza, adica vei merge mai repde decat viteza din bord. si bineinteles...politia...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...