Jump to content
Sign in to follow this  
Dana AB

Cauciucuri Matiz

Recommended Posts

Cauciucurile 155/70/13 nu ating deloc la bracare maxima. Am asa ceva pe masina de ceva vreme si se comporta excelent si pe drumuri forestiere. Acum 2 saptamani mi-am luat si gume de iarna aceeasi dimensiune.

Share this post


Link to post

Oi fi avut eu sub masina atunci ... ce stiu ca dupa ce le-am schimbat cu 155/65r13 nu s-a mai auzit nimic :)

O intrebare am si eu ca in februarie trebuie sa imi fac ITP o sa am probleme din cauza ca am alte dimensiuni de cauciucuri decat cele scrise in talon ?

Share this post


Link to post

La primavara as vrea sa schimb toate cele 4 anvelope Continental ale masinii cu altele noi si mai bune, desi nu se pune problema de uzura ci din cauza stabilitatii proaste la viraje luate la viteze mari(anvelopa tinde sa sara de pe janta).

 

In momentul acesta am urmatoarele modele in vedere:

Vredestein T-Track 155/65 R13;

Toyo 330 155/65 R13;

Toyo 350 155/65 R13;

 

As dori ca cei care se pricep la cauciuce sa-mi recomande si alte marci cu performante mai bune decat cele mentionate de mine si eventual dintre cele expuse de mine, cam care ar fi alegerea cea mai buna(eu inclin spre Vredestein). Costul anvelopei nu reprezinta un criteriu. De asemenea, masina va fi incaltata doar cu dimensiunea standard, deci nu ma intereseaza dimensiuni mai mari.

Share this post


Link to post

Intra si tu pe google si cauta recomandari referitoare la anvelopele de vara. Caracteristici foarte importante: comportamentul pe ud, uscat, aderenta, stabilitate, zgomot la rulare etc. Ca o recomandare personala: Dunlop.

Share this post


Link to post

Darky probleme poti sa ai cu ITP :spumelagura: , ARR b-( si cu politia :spumelagura: , in rest se elimina indoirea gentilor :) >- ,cresc confortul dar scad un pic stabilitatea, nu ating la bracare maxima . In talon sunt trecute doar 145/70/13 si 155/65/13. Nu stiu ce se intampla in cazul unor daune, daca firmele de asigurari accepta cauciucurile 155/70/13, dincolo daca te descopera cu alte cauciucuri nu te despagubesc.

Nokian-urile sunt foarte bune pe zapada,au un profil care descarca foarte bine(finlandezu' stie) dar vara se distrug asa ca nu le folositi vara chiar daca sunt m+s

Share this post


Link to post
P.S:am vazut ca cineva se plangea de dunlop sp...se pare ca nu sunt singurul dezamagit de profilul ramas dupa ~12000km...in primavara caut michelin :D

 

Intra si tu pe google si cauta recomandari referitoare la anvelopele de vara. Caracteristici foarte importante: comportamentul pe ud, uscat, aderenta, stabilitate, zgomot la rulare etc. Ca o recomandare personala: Dunlop.

:scarpin: Mai caut si alte pareri! Vine iarna si martizul meu e in slapi de vara!

Share this post


Link to post

Si tu, in decembrie te-ai gandit sa-i cumperi "bocanci"? Stii ca luna asta anvelopele sunt cele mai scumpe si aproape ca nu gasesti anumite dimensiuni...

Share this post


Link to post

"Sa faci vara sanie si iarna car". Evident, poate aparea o confuzie la generatia anglofona intre car (caruta) si the car.

Share this post


Link to post

@ radu_cracu - multumesc pentru raspuns si bun venit pe forum

Share this post


Link to post
Si tu, in decembrie te-ai gandit sa-i cumperi "bocanci"? Stii ca luna asta anvelopele sunt cele mai scumpe si aproape ca nu gasesti anumite dimensiuni...

Pana acum nu era pe numele meu, asa ca nu aveam de ce sa fac investitii in ea!

Share this post


Link to post
Si tu, in decembrie te-ai gandit sa-i cumperi "bocanci"? Stii ca luna asta anvelopele sunt cele mai scumpe si aproape ca nu gasesti anumite dimensiuni...

 

Ai tu vreo statistica sau e din categoria "din putz..ul gandirii"?

E foarte bine ca si-a luat omul cand a putut.

Share this post


Link to post

Nu-s statistician si nici nu scot apa din...fantana.

Pur si simplu, eu am luat anvelope in noiembrie la un pret si luna asta s-au marit cu cel putin 20%. In plus multe firme nu mai au pe stoc anumite dimensiuni si nu mai asigura transport in provincie. Te-am deranjat cumva? :)

Share this post


Link to post

Fulda Kristal Montero 155/65R13 sunt bune?

Astea sunt singurele pe care le-am mai gasit la vremea asta.

 

Cand intreb daca sunt bune ma refer la o intrebuintare in limitele bunului simt nu condus in stil de curse cu 100km\h in curbe stranse and sh__t.

Share this post


Link to post

@cata30 - incearca si langa AutoVit pe malul celalat ca acolo am multe cauciucuri si macar ai de unde sa alegi :D . Raspuns la intrebarea ta din cate stiu eu cei de la Fulda fac cauciucuri bune ...

Share this post


Link to post

Intrebare care ma racaie: in cartea matizului sunt 3 dimensiuni de anvelope, late de 145, 155 si 175. Acuma, la cele de 175 se mentioneaza o modificare la caseta de directie, probabil pt a pastra raza de bracare, nu din cauza faptului ca ar atinge cauciucurile pe undeva. Acuma, eu daca imi pun cauciucuri de 175, ele nu sunt trecute in talon. Ce fac in eventualitatea in care ma opreste politia? Umblu cu manualul masinii dupa mine? Nu e greseala politiei ca nu a scris toate dimensiunile in talon? Trebuie sa platesc eu adaugarea pe talon a valorii respective?

Edited by AmunDei

Share this post


Link to post

170 ai tu in talon?

Share this post


Link to post

Scuze, 175, am scris gresit. Am si editat. La mine in talon sunt trecute decat 145 si 155. Intrebarea ramane.

Edited by AmunDei

Share this post


Link to post

Iti salta talonul, nu conteaza ce scrie in cartea masinii, in cartea de service sau in biblie :)

Intre noi fie vorba.. sunt prea late 175 pt matiz.

Share this post


Link to post
... Acuma, la cele de 175 se mentioneaza o modificare la caseta de directie, probabil pt a pastra raza de bracare, nu din cauza faptului ca ar atinge cauciucurile pe undeva ...

175 pe Matiz reprezinta un down-grade bun de poze sau clipuri pe youtube. Pierzi manevrabilitate, pierzi din confort al suspensie, iar masina devine si mai subviratoare. Deci, nu te mai strecori usor cu ea in trafic, parchezi mai greu, simti orice denivelare a drumului (talon mic), scazi viteza de abordare a virajelor.

Share this post


Link to post

Sunt constient de efecte, vorbeam despre un caz ipotetic. Doar nu m-oi apuca sa schimb acuma cauciucuri ce au doar cativa mii de km :-> Ma refeream strict la partea legislativa, daca producatorul spune ca sunt bune, rationamentul imi spune ca trebuiau sa fie trecute in talon.

Share this post


Link to post
Fulda Kristal Montero 155/65R13 sunt bune?

Astea sunt singurele pe care le-am mai gasit la vremea asta.

 

Cand intreb daca sunt bune ma refer la o intrebuintare in limitele bunului simt nu condus in stil de curse cu 100km\h in curbe stranse and sh__t.

 

 

Revin cu impresii dupa un drum de 300 de km pe gheata- zapada, drum alunecos, inclusiv urcarea unei pante 3 oameni in masina, in conditiile in care pe drum era gheata. Sunt bune, ce sa mai. Nu am simtit pierderi de aderenta nici pe gheata nici pe mazga sau zapada - dar nici nu am fortat nota.

In orice caz la 150 Ron bucata isi merita banii.

Cu Continentalurile din fabrica (de vara) era mult mai greu.

Share this post


Link to post

Pentru iarna recomand Debica Frigo 155/65/13. (dec. 2007 - 120 Ron/buc.). Iarna trecuta, pe autostrada Bucuresti-Pitesti am mers pe zapada de 5 cm cu 80-90 km/h, cu trei persoane la bord + bagaje. Aderenta foarte buna.

Share this post


Link to post

Da da, sigur era zapada de 5 cm pe autostrada.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...