Jump to content
Sign in to follow this  
Dana AB

Cauciucuri Matiz

Recommended Posts

Am ales pana la urma GoodYear GT2 155/65/R13 la pret de 140 lei/buc la comanda, azi le primesc.

 

Share this post


Link to post

Cine vrea cauciucuri TOYO poate da un search pe google. Eu am gasit la 127 ron bucata...

Share this post


Link to post

Kumho 155/65/13 - 129 RON :D tot google m-a ajutat (si n-am cautat mult). Nu cred ca, la dimensiunile astea, sunt diferente demne de luat in seama. ;)

Edited by hepea

Share this post


Link to post

@mircea: Eu zic sa citesti mai bine ce scrie in link-urile alea care le-ai pus in loc sa stergi post-uri aiurea.

Edited by tolin
Avertisment: comentarii pe topic a actiunii unui moderator

Share this post


Link to post

@Hepea, fiecare cumpara ce crede ca-l coafeaza mai bine din punct de vedere raport calitate/pret. Eu am vrut doar sa-i arat lui madmax ca exista anvelope superioare anvelopelor toyo la anumite capitole sau chiar la toate, iar tu nu ai facut altceva decat sa-i arati la randul tau ca si pretul este tot pe-acolo...

@Mad Max, ai spus ca R610 nu se mai fabrica (apoi ai sters)

Pentru un vanzator se pare ca nu esti informat. Sau ca site-ul firmei Toyo e prost realizat! Uite ce zice aici:

ROADPRO R610 ( SERIILE 60 65 , AUTOSTRADA )

 

 

ROADPRO R610 face parte din noua generaţie de anvelope din seria 65 a firmei Toyo, proiectată pentru clasele de viteză H şi V. Conferă o excelentă manevrabilitate pe drum umed iar rezistenţa la rulare şi confortul călătoriei sunt îmbunătăţite. Cu un modern profil unidirecţional al benzii de rulare şi un aspect elegant al flancului, se constituie ca un plus ideal pentru o mare varietate de vehicule actuale. Realizată prin noua tehnologie de proiectare "DSOC II" a firmei Toyo, R610 satisface pe deplin criteriile de performanţă pentru care a fost concepută.

LE: Mad Max, nu-ti mai edita posturile. Nu ti-am sters niciun post, iar acolo unde am facut-o ti-am pus in edit motivul. Ai un avertisment suplimentar (verbal): Nu mai folosi forumul pentru rafuieli cu mine sau cu alti moderatori!

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

:) ) Nu mi-am sters nimic singur. Post-ul a fost sters de voi ... super ... moderatorii. Ma rog ... nu mai conteaza ...

Site-ul firmei Toyo(multumim pt reclama) nu este actualizat de ceva timp pt ca se pune accent mai mult pe site-ul de vanzari online al firmei(al carei adrese nu o sa o mentionez, dar o stiti cu totii), dar daca vrei o sa il actualizez personal si o sa scriu in partea de jos a paginii o dedicate pentru tine. Eu nu sunt deloc prost informat, primim lunar din Japonia o brosura cu noutatile firmei Toyo. Toyo Roadpro R610 a fost inlocuit de Toyo Proxes CF1, care este net superior ca si performante. Cei care stiu ce fel de anvelopa este Toyo nu stau de taina cu toti tastaturistii si nici nu posteaza pe astfel de forumuri.

Share this post


Link to post

Eu nu fac reclama... dar am spus tot in acest topic ca si eu am schimbat pe fata 2 anvelope si am pus Toyo 350. Pana acum nu am ce sa le reprosez...

Share this post


Link to post

Vad ca este o polemica in jurul anvelopelor astea TOYO si cum bine se spune pe aici .. posturile anterioare chiar vin cu un ton transant ce evidentiaza performante si calitatea unui produs specific reclamei.

Referitor la marca de cand aveam dacia am mers la schimb, pe cauciucuri consacrate ca marca (Firesone, GoodYear, Michelin) si nu au fost probleme. Referitor la calitatea unora fata de altele ca sa iti dai tu seama utilizator norma este greu, doar un test poate evidentia cel mai bine aspectele legate de performanta.

Share this post


Link to post

Nu exista nicio polemica in jurul acestei marci de pneuri, exista doar o continua, o nesimtita si o agresiva reclama inafara sectiunii Bursa practicata de catre unul care le vinde, motiv pentru care el este avertizat la fiecare postare, iar postarile ii sunt corectate. Genul acesta de reclama agresiva nu face decat sa bulverseze cumparatorul, iar pe unul constient il face sa se indeparteze de ele. Un vanzator care nu intelege regulile de bun simt ale unui forum nu face decat rau marcii pe care, cica, o promoveaza.

Share this post


Link to post

Foarte adevarat cu reactia cumparatorului la acest tip de reclama agresiva

Share this post


Link to post

Legat de cauciucuri.

Rog maestrii soferi sa ma alucideze si pe mine.

O anumita masina este acum incaltata pe fata cu cauciucuri de iarna ( rulaj 10-15 mii km ) iar pe spate cu cauciucuri de vara ( originale ale masinii ) foarte tocite ( mai au cam 1-1.5 mm ) si destul de uscate.

Proprietarul tocmai a achizitionat ( din lipsa de informatii exact modelul de fabrica ) 2 cauciucuri de vara pentru ca vara se lungeste si ii era mila de cele de iarna.

Evident cele 2 noi de vara Michelin Pilot Primacy garantate 100.000 km vor merge pe fata .

Intrebarea e , pe spate ( timp de 1 luna ) ce sa fie :

Michelin Pilot Primacy uscate si tocite 90% ( vara ) sau Nokian WR tocite 25% ( iarna ) ?

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Alea tocite sa le arunce.

Share this post


Link to post

OK, multumesc !

N-am nici o jena sa le arunc pe alea doar ca ma gandeam sa nu fuga de fund pe apa cu alea de iarna pe spate.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Mai tare decat cu slickurile? =))

Share this post


Link to post

N-ar fi inadecvat sa presupui ca n-as putea sa-ti spun exact ca e sau nu e aproape partial incorect.

Mai mult sau mai putin nu neg definitiv ideea ca in mod incontestabil cu nici un grad de siguranta in mod sigur stiu sau nu stiu pe care ar trebuii probabil sa le folosesc, daca intr-adevar ar fi sau nu slickuri.

Asadar merci !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Deci s-a dezlegat misterul, tu circulai cu iarna pe fata si slickuri pe spate :D

 

Vezi ca orice anvelopa de strada are un semn pina la care se poate folosi in siguranta :)

Share this post


Link to post

Ce parere aveti de anvelopele Avon? Am gasit pe site la ei si dimensiunea matizului. Cum le aduc in tara e altceva(nu prea am gasit pe net). Oricum, stie cineva de anvelopele astea ceva?

Share this post


Link to post

Avon este cunoscuta mai ales pentru anvelopele de competitie pe care le produce. Ca idee, Aston Martin iese din fabrica incaltata cu Avon. Nu cred ca cele de strada sunt proaste, dar nu prea se gasesc in R omaniadecat cu dimensiuni mai... mai sport, asa. Ma rog, incearca aici:

 

http://www.amiauto.ro/product--CR322_13inch.html

Share this post


Link to post

Sunt fata, sunt noua, sunt mica si nu stiu nimic...

Help, am buburuza din 2003 si nu a fost incaltata pana acum, asa am luat-o.

Vreau si eu anvelope de mers in Bucuresti, nu la munte, nu pe zapada sau polei, doar pe carosabil alunecos.

Intrebare : ce sa cumpar, de vara, sau all seasons? repet iarna pe zapezi nu conduc.

Ceva bun calitate/ pret la ce ma intereseaza pe mine, imi spune si mie cineva ?

Share this post


Link to post
Sunt fata, sunt noua, sunt mica si nu stiu nimic...

Nu vreau sa crezi ca sunt caustic cu tine.. dar asta suna a anunt de sentimente.ro :)

Se vede ca esti new entry, dar incearca sa citesti topicul de la inceput, macar asa .. in X, si vei afla raspunsuri.

Nu toate.. dar nici nu e cineva detinatorul adevarului absolut. Raspuns la viteza .. ia intermediare si ai incheiat balciul. Teoretic.

Share this post


Link to post

Daca iarna pe zapezi nu conduci, cumpara niste anvelope de vara, dar nu iesi cu masina sub 7 grade celsius. Anvelopele de vara sunt recomandate pana la 7 grade celsius. Cele all seazon au avantajul de a putea fi folosite si vara si iarna, cu performante medii, cu o uzura mai mare decat cele de vara sau de iarna folosite strict pe sezonul pentru care sunt destinate.

Ce as face eu in locul tau: As cumpara niste anvelope de iarna, low cost, pe care le-as monta pe masina peste vreo luna si le-as folosi pana prin martie, iar prin martie mi-as cumpara anvelope de vara.

Share this post


Link to post

Sentimente, nesentimente, eu tre' sa-ncalt masina.

Am citit de la inceput topicul si se contrazice lumea teribil, legat de marci, iar ca mine nu era nimeni, toti voiau sa cumpere de iarna anvelope.

 

Cum adica sub 7 grade nu pot conduce iarna daca-i uscat ?

Dar Dacia aia a mea care avea cauciucuri de pe vremea cand era bunica fata mare, de ce mergea, si pe ploaie si pe vant si pe zapada? nu stiam atunci de anvelope de iarna, de vara...si zau de am patit ceva vreodata si merg mai sportiv asa, adica nu in linie dreapta cu 50 la ora.

 

Deci vreau una bucata anvelopa in jur de 1200000 maxim. Ce marca sa iau?

Exclus, ia si de vara si de iarna, nu am bani si nici unde sa le tin, si nici cine sa le schimbe, mi-e si mie greu ca sunt de sex feminin si nu stiu sa tin o cheie in mana, dar sa schimb cauciucuri...

Share this post


Link to post

Anvelopele de vara sunt facute dintr-un cauciuc care isi pastreaza proprietatile elastice pana la o temperatura aproximativa de 10 grade. Sub aceasta temperatura devin plastice, nu mai realizeaza corect contactul cu asfaltul, maresc distanta de franare ingrijorator (masina se duce sanie), nu au aderenta la plecarea de pe loc si in viraje, masina tinde sa fuga de spate etc. (nu spune ca nu conduci sport, ca n-are importanta, un derapaj se poate produce la evitarea unui caine sau unei gropi, iar o frana brusca se poate pune oricand, mai ales in Bucuresti)

Cele de iarna, au alti compusi adaugati, care fac sa-si pastreze calitatile elastice si la temperaturi negative. Problema cu ele apare vara, cand din cauza ca sunt prea moi, se incalzesc repede si aluneca, producand exact aceleasi probleme ca si anvelopele de vara folosite iarna.

Este motivul pentru care ti-am recomandat 2 trenuri de anvelope iarna/vara. Problema stocarii este ultima, exista service-uri unde le poti depozita vara pe cele de iarna si iarna pe cele de vara, fara probleme.

Poti alege anvelope all seazon, avand performante medii ca si aderenta si capacitati de franare, atat iarna, cat si vara si o uzura sporita (un tren de anvelope intermediare te va tine cu aproximativ 30-40% mai putin decat media duratei de folosire a 2 trenuri separate de anvelope iarna/vara). Ca si marci, poti alege dintre Michelin, Dunlop, Good Year, Toyo, existand posibilitatea sa te incadrezi in suma de bani de care vorbeai.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...