Jump to content
Sign in to follow this  
Dana AB

Cauciucuri Matiz

Recommended Posts

Care(155 x 65 x R13) credeti ca-si merita banii, cel mai bun raport calitate / pret:

 

- Toyo 330 la 17,62 lei

- Sawa Efecta la 12,20 lei

 

 

Va multumesc pentru raspunsurile prompte. Stie cineva cum se numeste importatorul pirelli din militari(pe langa careffour am inteles ca e).

Edited by mortymer

Share this post


Link to post
Stie cineva cum se numeste importatorul pirelli din militari(pe langa careffour am inteles ca e).

 

sunt 2 importatori :1. CEFIN - Iuliu Maniu 253 ,tel : 0741.841.084,si

2. PNEUROM , tel : 493.62.10 sau 493.62.14

bafta

Edited by mari.d

Share this post


Link to post

Multumesc.

Share this post


Link to post

Domnu', daca sofati un pic mai agresiv parerea mea e sa puneti accent pe siguranta, respectiv Toyo; daca sinteti cumpatat, Sava face treaba destul de buna la un pret onest.

Share this post


Link to post

Salut.

Incercati pneuri Lassa atracta 155/65/R13. Au o aderenta super, reduc simtitor vibratiile si acum parca am servodirectie fata de cauciucurile vechi (Montana -aratau dupa 48.000 km destul de bine, desi erau cam rigide).

Stiu ca Lassa sunt turcesti, dar sunt facute in colaborare cu Bridgestone. Pe aici pe la Roma ii fac reclama in draci. Am platit 50 euro/buc. montaj, echilibratura, si valve incluse!

AVE!

Share this post


Link to post

Dar Lassa Miratta cum vi se par? Au un pret imbatabil, si pt cei care nu conduc la limita ar fi o.k. (cazul meu)

Share this post


Link to post

Salut,

Tocmai ce mi-am incaltat pe fata Matizul cu 2cauciucuri Goodyear. Dimensiunile sunt clasice 155/65 R13.

Pretul este 190 RON bucata (inclusiv plumbul/valva/montarea lor). Dupa 10kkm pot sa ma duc linistit si sa-mi le echilibreze din nou gratis.

Inainte aveam pe fata Fulda cu aceleasi dimensiuni si tre sa spun ca se simte calitatea noilor "pantofi". Masinutza sta mult mai binepe drum, iar pe loc parca as avea servo directie.

Parerea mea: Merita !!!!

Share this post


Link to post

Am gasit Lassa Mirata 155 x 65 x R13, la 96 lei bucata cu montat(fara echilibrat) inclus. Vis-a-vis de stadionul national, pe Basarabia. Maine, poimaine ma duc sa iau 2 pentru fata. Dupa paste, impresii.

Share this post


Link to post

Acu o saptamana am pus si io 4 gume Dunlop SP30(155/65/r13). Am avut montana vara si iarna asta am avut Dayton DW500. Diferenta intre Montana si Dunlop este zdrobitor de mare. In primul rand Dunlop-urile au un profil asimetric si au o aderenta f buna si pe ploaie si pe asfalt. Fapt testat pe ploile astea din ultimele zile din Bucuresti. Pe asfalt uscat am observat ca daca e rece(dimineata pe 7-8 grade) au o aderenta buna. In schimb pe caldura de peste 20 grade C, deci un asfalt de peste 30 de grade isi schimba aderenta f mult. Sunt mult mai aderente...aproape ca inghetza la o frana brusca...l-am lipit pe un prieten cu capul de parbriz.(Foarte departe de Montana lucrul asta). Am observat fata de montana ca astea la o presiune de 2,1 sun un pic moi. Inca ceva...suprafata cuciucurilor (nu vb de banda de rulare) pare f firava..adica parca sunt facut din latex...au o textura moale. Poate sunt eu obisnuit cu montanele care erau f dure la exterior. Are cineva ceva vreo parere de Dunlop in special de SP30?

Share this post


Link to post

De astazi matizul meu are 2 cauciucuri noi, Dunlop sp 30. Au costat 140 RON/buc si deocamdata numai de bine despre ele: masina sta o idee mai bine, directia putin mai usoara. Garantie au 3 ani :) .

Share this post


Link to post

Am luat Matizul cu "Montana" 155/65/13.

Pot sa spun ca sunt foarte proaste, mai ales pe noroi si ploaie. Iarna parca devin de lemn. Oricum doua dintre ele aveau mici galme care in timp s-au dezvoltat .

Sigur ,sunt cauciucuri de vara dar am mers cu multe tipuri de vara iarna si parca nici unul nu a fost asa prost. Erau pe vremuri niste cauciucuri facute la Floresti , model Michelin , tip D 316 care desi erau de vara se comportau excelent si iarna . Am mers cu ele pe Dacie , cred ca 60.000 km pana cand doua dintre ele le-a "luat" cineva fara sa ma intrebe de pe masina :wallbanger:

Am cumparat saptamana trecuta doua cauciucuri Nokian NRE de 155/70/13 cu 1.070.000 lei bucata si sunt incantat de ele. Se vede calitatea cauciucului si se simte diferenta de balon chiar daca este mica fata de cele originale.

Am sa fac un drum de 1500 km zilele acestea si am sa va spun cum a fost.

Share this post


Link to post

Ave

Eu, mi-am bagat tigar 185/65/13 si sunt excelente(am avut montana), stabilitatea e extraordinara si franarea e excelenta... singura problema e accelerarea un pic mai greoaie in rest SUPER va recomand cu caldura.

Share this post


Link to post

Excelent, ai o abatere cu "+" de doar 7.3%. Eu nu as face astfel de recomandari.

Share this post


Link to post

Nu-i cam mare diferenta intre 155/65 r13 si 185/65 r13, adica 7,3%?

Share this post


Link to post

Eu am matiz de 3 zile si am continental

Share this post


Link to post

Spuneti si voi, frumos, modelul. Exemplu: Continental EcoContact Ep 155/65 R13 ;)

Share this post


Link to post
Eu am Montanele cu care mi-au dat-o, am 14mii km si n-au nici o gilma. Feresc gropile la maxim, insa. Nu neaparat de grija anvelopei ci a articulatiilor si bucselor. Mi-e o mila...

E drept insa ca sunt cam proaste (Montanele) la capitolul aderenta (mai ales in cond de umezeala, zapada, alea-alea...)

 

 

 

Eu am 22o km si am Continental. Se comporta chiar bine

Share this post


Link to post

Cauciucurile MONTANA sunt sub orice critica...sau poate am nimerit eu unele mai proaste. Masina are aproape 3 ani si trebuie sa schimb toate cauciucurile. Deja unul are camera ca nu s-a mai putut repara. Toate problemele provin de la gropi, dar nu va imaginati ca se merge aiurea cu ea, dar cateodata nu mai ai ce face, te surprinde si de la cea mai mica groapa apare galma asta daca nu faci pana...

 

Ceva intermediar iarna /vara a folosit cineva?

Edited by SORAN

Share this post


Link to post

Pai tocmai acele NOKIAN nre sunt "all season".

Am facut 1400 km cu ele , sapt. aceasta in toate conditiile posibile vara : mazga, ploaie, pietre , noroi.

Am mers cu 130 pe autostrada si nu numai :redface: , am urcat la cabana Rusu, la Barajul Rausor, la Carnic si vreau sa va spun ca s-au compotrat excelent.

Comfortul interior a crescut, iar la franare este mult mai bine.

La Carnic am iesit de pe iarba uda cu roua , la 7.00 dimineata si nu am patinat de loc !

Conform "calculatorului" de anvelope am o abatere mica , adica la 100 km/h am 107.3 km/h !

Subliniez ca am doar doua cauciucuri de acest tip pe fata.

Share this post


Link to post

Asa este , am scris eu gresit , tot acolo am calculat si eu dar acum 2 sapt . cand am cumparat cauciucurile.

Am vazut ulterior ca esti din Cluj, unde am fost si eu plecat o sapt.

Am vazut in Cluj un Matiz CJ-28-GES , (sper sa nu ma insel) care m-a impresionat. Nu am putut sa-i fac poza ca poate se supara.

Era albastru, cu spoilere , elerom, jenti uriase , cauciucuri asemenea, bandouri si alte d'astea.

A fost un moment, cand am vazut-o ,ca nu am recunoscut ce masina este.

Daca tu poti fotografia aceasta masina si apoi sa postezi imaginea cred ca ar fi interesant.

Era oprita pe trotuar , putin mai sus de fabrica de bere pe calea Manastur.

Edited by Cristian

Share this post


Link to post

Salutare!!!

 

Am un matiz de 1,3 ani 19.000 km si anvelopa de pe fata scartaie din cauza ca sarmele din ea au cedat intr-un loc.Nu se vede unde a cedat dar se aude un scartait urat.Am pus rezerva si mere OK.

Nu stiti are garantie anvelopele sau cum e cu ele?

 

mersi :D :D

Share this post


Link to post

Teoretic nu, dar daca demonstrezi ca este defect de fabricatie si nu de exploatare atunci...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...