Jump to content
Sign in to follow this  
Zerro

Montare Finitii De La Modelul Se La Modelul E Klass

Recommended Posts

Mi-am cumparat finitiile (plasticele) care se monteaza in partea de sus la stalpii dintre cele 2 usi si la stalpii din spate (de langa haion).

Prima problema aparuta la prima vedere - faptul ca nu exista gaurile superioare nici macar pentru cele de pe stalpul dintre usi ... asa ca a trebuit sa dau cate o gaura pentru fiecare plastic la stalpul dintre usi (pentru partea inferioara de prindere a plasticului exista gaura.

Cea mai mare problema a fost la finitiile de la stalpii din spate ... initial aceste finitii vin cu niste distantiere, distantiere care daca vrei sa montezi respectiva finitie la modelul E (care are in acea zona tabla vopsita in culoarea masinii) trebuie sa tai aceste distantiere ... a fost mare chin ca dupa ce am taiat aceste distantiere a trebui sa dau gauri prin finitie si tabla si sa prind respectivul plastic in 4 clipsuri clasice (se folosesc la gama daewoo pentru prinderea plasticelor de tabla). Ca in bancurile cu politisti; a fost nevoie de 3 oameni care sa puna al 4-lea clips la fiecare dintre finitii ... unul impingea de finitie astfel incat clipsul sa prinda tabla, altul monta clisul si un al treilea impingea cuiul de la clips ... chinul de pe lume ... daca stiam ce urma nu mai cumparam eu finitiile astea ...

Acu' dupa ce tot chinul a trecut chiar imi place ... a iesit bine ... mai urmeaza sa-mi schimb fetele de la usi si gata ... am cam terminat cu interiorul (in viziunea mea) ...

 

Mare atentie pentru cei care au de gand sa-si monteze finitiile astea ...

Share this post


Link to post

Daca aveai curiozitatea sa tai tabla vopsita (in cercuri de dimensiunea unei bancnote de 5 lei / de pe timpul lui ceasca - aia de aluminiu) in dreptul distantierelor, vedeai ca dedesupt este o alta tabla care are gaurile pentru montarea finitiilor. Dar ai comis-o asta e.

Oricum, cu plasicele alea arata altfel masina inauntru.

P.S. Oricum sa stii ca la o finitie din spate si eu am facut inital la fel, dupa care a trebuit sa lipesc inapoi distantierele taiate.

Edited by mdascalu

Share this post


Link to post

Uite PROMIT SOLEMN ca sambata fac poze si le pun pe forum. Am mai promis si la topicul cu ceasul si nu am mai apucat sa le fac. Timpul asta... .

Share this post


Link to post

Oricum ... a iesit foarte bine si asa cum le-am pus eu ... si chiar daca stiam de treaba cu tabla aia a 3-a de la mijloc tot nu dedeam gauri atat de mari in diametru (moneda aia de 5lei de pe vremea lui Ceasca avea minim 3 cm in diametru).

De fapt tabla aia am vazut-o acolo insa nu stiam ca are gauri date in ea decat dupa ca am dat eu gaurile astea si am vazut ca ma potrivesc pe cele din tabla respectiva. e cam greu de dat gauri cu un asemenea diametru in zona aia ...

O sa pun niste poze cat de curand ca sa vedeti cam cum a iesit ...

Share this post


Link to post

Intrebare: crezi ca ornamentele din spate ar putea fi montate si ar acoperi un decupaj in tabla interioara? De ce vreau sa fac acest decupaj, ca sa pot indreapat tabla de la exterior care dupa cum am avut "norocu" sa aflu se stramba fff usor si nu prea ai pe unde sa o indrepti. Am incercat sa-i dau stopul dar e cavitate inchisa asa ca singurul loc pe unde am avut acces a fost gaura unde se prinde centura de siguranta spate si nu am putut decat sa il indrept superficial.

Share this post


Link to post

Nu prea este loc. In spatele tablei colorate de la E-klasse este intradevar o alta tabla dar aia are niste gauri mici in care intra dopuletele alea din plastic de la finitii. Nu cred ca poti indrepta prea mult folosindu-le. Dar asta e doar o parere, nu am decupat asa de mult. Gaurile pe care le-am facut eu au foat doar de dimensiunea unei monede de 5 lei din aia de aluminiu - si asta doar in tabla care se vede in masina. Celalta este mult mai groasa.

Si in final poze.

post-189-1150894213_thumb.jpg

post-189-1150894230_thumb.jpg

post-189-1150894260_thumb.jpg

post-189-1150894288_thumb.jpg

post-189-1150894314_thumb.jpg

Edited by mdascalu

Share this post


Link to post

da cu ce ati dat gaurile alea asa de mari , k banuiesc k tabla e destul de groasa ??!!! shi daca ati vrea sa imi spuneti va rog cat costa finitiile alea ? oare in iasi gasesc ?

Share this post


Link to post

Banuiesti gresit, nu e foarte groasa tabla de pe matiji. Intr-adevar nu e foaie de hartie dar cu putina insistenta se taie frumos. Ii las pe cei care chiar au facut-o sa iti spuna ce si cum, eu iti pot da detalii despre cum se poate perfora ea cu un surub autofiletant si o surubelnita fara un efort prea mare.

Share this post


Link to post

Azi (da mai pe lumina) o sa pun pozele sa vedeti cum a iesit la mine fara sa dau gaurile alea imense insa cred ca cu un pic mai mult chin (am taiat distantierele) ...

Din pacate nu pot pune pozele decat cu faza finala a proiectului ... eu unul nu le mai dau jos ca nu cred ca mai gasesc oameni sa ma ajute sa le pun la loc ...

Edited by Zerro

Share this post


Link to post

Ok ... dupa cum am promis pun si pozele ...

post-355-1156614432_thumb.jpgpost-355-1156614456_thumb.jpgpost-355-1156614483_thumb.jpgpost-355-1156614500_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu mergea sa le prindeti cu silicon de montaj?

Share this post


Link to post

Nu cred ca e vreo sansa cu chestii de lipit ... finitia nu pica perfect pe tabla ...

Share this post


Link to post

@GL.06.RIU - am dat gauri cu un burhiu de 2 pe diamertul cercului si apoi am decupat cercul cu o surubelnita bine ascutita in care am "ciocanit" putin.

@Zerro - Si montate asa arata destul de frumos. Felicitari.

Edited by mdascalu

Share this post


Link to post

Salut

 

am si o itrebare pentru u amic, cum se dau gaurile in caroserie pentru montarea mascatorilor din plastic ca la SE in spate????

 

e o freza speciala????

Share this post


Link to post

La ce te referi prin "mascatori" ... ???

ca sa putem sa te lamurim

Share this post


Link to post

ehh...nu am stiut cum sa scriu

cer scuze :)

Share this post


Link to post

Am achizitionat si eu fintiile pentru stalpii interiori fata si spate.

Montarea se face foarte usor pentru stalpii din fata. Se trage de fintia din partea de jos a stalpului,(cred ca exista la toate matizurile indiferent de anul de fabricatie), usor cat sa iasa putin din cadrul usii. Este necesara demontarea boltului de la centura de siguranta .Acesta va fi trecut prin fintie.Fintia de prinde in 3 puncte (2 clipsuri si un surub plastic ). Montarea necesita gaurirea stalpului in 2 locuri( a 3-a gaura se gaseste sub fintia din partea de jos a stalpului)

Concret dupa ce ai departat putin plastcul existent fixezi clipsul fintiei superioare in gaura existenta si marchezi locul unde va treb sa dai cele 2 gauri. Prin presare(chiar lovire) clipsurile intra in gaurile date .

 

In schimb montarea fintiilor in spate e un adevarat chin. Dupa multe chinuri am apelat la o varianta mult mai usoara. Am gaurit tabla stalpilor (cateva gauri una langa alata) si apoi am apelat la o foarfeca de tabla. Am decupat astfel tabla in suportilor existenti de mantare ai fintiei. Dupa ce se largeste gaura suficient ca piciorusele fintiei sa ajunga in suporti ce se afla in spatele tablei din interior se pozitioneaza fintia si se fixeaza la locul ei.

Se impune deasemenea demontarea centurii de siguranta si efectuarea inca a unei gauri pt introducerea surubului de plastic(nu stiu daca sub tabla exista suport si pt acesta, la burghiu nu s-a simtit)

Exista deja poze pe forum asa ca nu am mai facut si eu. Nu recomd pentru stalpul din fata efectuarea unei gauri mai mari decat este necesar pt a intra clipsul(nu stiu daca exista suporti ca la stalpul din spate)

Succes

Share this post


Link to post

Niki: ceva poze din timpul "prestatiei" ai? Si, de ce nu, si cu rezultatul final.

Mi-am cumparat si eu finitiile pentru stalpii B (dintre usi) si intr-o zi calda si linistita vreau sa le montez.

Share this post


Link to post

De unde ai cumparat si cat au costat?

Share this post


Link to post

Eu am gasit in Ctza in jur de 200 si ceva de mii bucata ... dar ma mai gandesc daca sa imi cumpar :)

Share this post


Link to post

@Nonel: Noi in Pitesti avem 3 magazine dedicate pentru piese Daewoo. Am luat de la unul din acestea si au costat 11 lei bucata. Oricum aveau ceva vechime prin magazin (aveau un jeg pe ele...); mi le-a spalat vanzatoarea cu CIF. Acum arata bine si astept o zi linistita sa le montez. Abia astept sa imbrac stalpii aia, sa nu mai vad atata tabla goala in jurul meu.

Edited by costinel

Share this post


Link to post

Daewoo are magazin propriu de piese in constanta(informatii pe pagina lor). Eu am cumparat de la Craiova.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...