Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Reparatii Caroserie - Scos Rugina

Recommended Posts

Care face cat 1000 de cuvinte...ale unui eventual tutorial. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Eu am folosit pt rugina Loctite.Cam scump,40 lei 100 ml.La mine si-a facut treaba,insa la DJ nu,din pacate.Presupun ca era prea avansata rugina.

 

La Espero DJ-ului..Decupat toata portiunea de rugina,curatat frumos,dat cu Loctite si Feruginol ambele suprafete,tabla exterioara si contra-aripa + introdus intre ele cu seringa din belsug.Lasat o zii sa actioneze,dupa care am umplit gaura cu spuma poliuretanica,rigida,cea ce se foloseste la montat usi si ferestre.Dupa care decupat sub nivel cu 2-3 mm,dat o mana zdravana de grund,apoi chit de fibra, chit de finisaj si 2 maini de grund la final.

Insa,asa cum i-am zis si lui,daca si dupa toate astea iese iar rugina,din pacate singura solutie e inlocuirea pasajului.Sper sa nu...

 

 

Am bagat si poza

 

PS.DJ trage o poza cum a iasit,sa-si faca lumea o idee.

post-18944-0-46572700-1310717214_thumb.jpg

Edited by velican_costi

Share this post


Link to post

Aceeasi idee cu spuma am intalnit-o si pe alte forumuri, unde a fost respinsa vehement din cauza ca spuma retine apa.

Share this post


Link to post

Corect,insa daca e lasata sa ajunga la ea.

Share this post


Link to post

Merci domnu' de poza. Poza cu stadiul actual nu am momentan, in week-end poate apuc sa o mai finisez putin.

Oricum ai o mana sa-ti traiasca, asa la stadiul de spritzchit nici nu se observa micile defecte care vor iesi la finisaj :thumbl:

 

Pe partea interioara s-a dat spritzchit la spray sa intre bine in toate locasurile, dupa care grund rosu subtirel din belsug la pensula si va urma inca o mana sau 2 de antifon negru.

Share this post


Link to post

De innegrit strat superficial si feruginolul o face.

Ai folosit feruginol ? Isi face treaba cum trebuie ? Spunea Salex odata ca e bun, dar trebuie curatat foarte bine locul dupa ce se aplica ca ar afecta tabla, ai patit ceva de genul asta ? Mi se pare foarte ieftin feruginol-ul in comparatie cu celelalte produse din gama.

Share this post


Link to post

De-abia l-am folosit, vom vedea peste ceva timp desi nu e concludent. Masina a fost prost facuta din fabrica, unde se prinde contraaripa de panoul exterior au folosit un fel de spuma ceva care a tinut apa (condens) si rezultatul se vede.

Si probabil va reaparea, contraaripa rugineste in continuare :( si nu am acces sa-i bag ceva acolo decat cu flex-ul :) .

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

A schimbat cineva panourile laterale exterioare(stanga,dreapta)la Matiz?

Am deja o rugina ca sunt deja mancate ,am fost la cineva si zice ca mai bine cumpar acele panouri laterale ca nu mai poate face mare lucru,ca mai bine schimb toata partea laterala.

Poate sa imi deie cineva o ideie cum sa fac ,multe multumiri celor care ma va ajuta.

post-15708-0-61891300-1311933991_thumb.jpg

post-15708-0-87634800-1311934005_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu gasesti sa cumperi doar pasajele aripilor?

Share this post


Link to post

Aceeasi problema am avut-o si eu. Vezi ca s-a mai discutat pe forum de problema asta. Eu am incercat o groaza de variante: curatat rugina, chituit si revopsit, dat cu solutie de transformat si curatat rugina si in fiecare dintre cazuri rugina reapare dupa jumatate de an. Nu pot sa scap de ea.

Asa ca sfatul meu este sa schimbi panourile laterale si sa faci o treaba buna. Altfel rugina tot o sa apara

Share this post


Link to post

Nu merita investitia in asa ceva. Inlocuirea panourilor laterale este o operatie dificila si pe care nu o poti face oriunde...

Share this post


Link to post

Asa este, o operatie dificila. De aceea eu nici nu am facut-o si am ramas pana in ziua de azi cu rugina pe masina. Dar cine este mai pretentios si tine la masina lui...

Share this post


Link to post

curatat la sange cu flexul cu perie de sarma, dat cu feruginol, din nou curatat la sange si pe urma spritz chit si vopsea antifon

Share this post


Link to post

Daca bagi peria de sarma acolo nu mai ramane nimic, dupa cum arata in poza.

Share this post


Link to post

Nu e vorba de rugina, acolo sunt gauri. Un mester tinichigu auto iti poate pune petice cu sudura. E bine sa cauti un service mai modest, de exemplu de Dacia, iesi mai ieftin. Mie mi le-a umplut cineva cu chit, merge pentru ca acolo tabla e dubla. Pragurile le-am pus cu sudura, din tabla de microbuz. Exista si praguri de-a gata, nu stiu daca urca in sus asa mult.

Share this post


Link to post

Chit cu fibra cumva? Si la mine e la fel doar ca rugina nu a avansat atat de mult si vreau o solutie care sa rezolve durerea...

Share this post


Link to post

Chit cu fibra cumva?

Cei cu experienta zic ca e cel mai bun. De asta am folosit la singura problema cu rugina la mine la prag. Cica se finiseaza mai greu dar e mai dur si rezista mai mult.

Edited by korydon

Share this post


Link to post

Nu cred ca se gaseste pasajele aripilor pentru ca este aripa spate cu tot cu panoul lateral este cam nasol pt.noi cei care avem Matiz ,imi pare rau de masina dar asta este masina care imi permit,trebuie sa fac ceva ca se intinde si mai ales daca intri cu peria de sarma varza se face.Pe fata am aparatoare de plasic pe interior dar pe spate deloc daca era nu se intampla asa ceva, asta sarea a distrus aripile ,am mai spalat-o si iarna sa dau acel nisip cu sare jos dar tot degeaba,am cautat pe net sa vad cat costa panourile laterale undeva la 1000 ron buc deci daca le schimb cred ca ma ajunge cam la 3000 ron manopera+vopsitul .

Va multumesc pt.raspunsurile date.

Edited by tm06cristi

Share this post


Link to post

...mai bine zici 4000-4500. Cred ca o reparatie 100% corecta depaseste valoarea masinii. Serios vorbind cred ca recomandarea cu tinichigiul e cea mai buna. Daca luai problema din timp era mai bine, ramaneai doar la chit...asa e mai dificil si mai scump.

Share this post


Link to post

Avem cativa colegi pe la bursa care dezmembreaza matizuri.Vezi daca nu au pasajele aripilor in stare buna, le decupezi de pe alea, le decupezi pe ale tale in acelasi mod si le inlocuiesti.Ai nevoie de un tinichigiu sa ti le puna alea noi sus ca sa iasa si estetic ok.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

... le decupezi de pe alea, le decupezi pe ale tale in acelasi mod si le inlocuiesti ...

Sa n-o luam chiar asa...

Share this post


Link to post

... le decupezi de pe alea, le decupezi pe ale tale in acelasi mod si le inlocuiesti.Ai nevoie de un tinichigiu sa ti le puna alea noi sus ca sa iasa si estetic ok.

 

Estetic e ok dar in realitate, rugina va reaparea foarte repede...

Share this post


Link to post

Ce i-am propus eu este o carpeala, care in mod normal se face cu pasaje noi.Neagasind pasaje noi pentru matiz ramane ori inlocuirea completa a panoului lateral ceea ce e prea scump ori umplerea gaurilor cu chit care este mai carpeala decat schimbarea pasajelor cu unele SH dar in stare buna.Poate gresesc dar asta este parerea mea.

Share this post


Link to post

si eu am aceeasi problema la pasajele spate...sper in august sa o bag la vopsit total...pacat ca matizul e facut din tabla jalnica, in rest sunt super multumit de buburuza mea, la gropi tine ca am dat in destule "multumita" primarilor din Bucuresti si nu m-a lasat masina la greu.

post-21377-0-50749700-1312095503_thumb.jpg

Share this post


Link to post

... o carpeala, care in mod normal se face cu pasaje noi... schimbarea pasajelor cu unele SH dar in stare buna... Poate gresesc dar asta este parerea mea.

Nu exista reperul "pasaj", nici nou, nici SH. Cine si cu ce sa decupeze colo si dincolo ? Lucrarea imaginata de tine nu o poate faca decat un meserias, in atelier. Eu cred ca mai repede face carpeala din bucati.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...