Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Reparatii Caroserie - Scos Rugina

Recommended Posts

I-am venit de hac ruginei. Saptamina asta mi-am strins acareturile pentru a face sablare cu nisip. Maaamaaa ce fain merge, cam pe la 8 bari curata tot indiferent cit de groasa-i rugina.

Share this post


Link to post

Pentru singurele zone cu rugina, ramase de la accidente, am folosit fertan.

Share this post


Link to post

Salutare.

Imi poate oferi cineva cateva reguli de intretinere a caroseriei? Adica: bagat ulei in praguri, in usi...asa mai departe. Ce cantitate, cum anume?

Multumesc!

 

 

Share this post


Link to post

Nu e dacie 13xx, spalata periodic e suficient.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu am bagat un pic de grasime in praguri. Face minuni. Daca ai o sambata libera, ai putea sa o ridici pe o parte si sa ii bagi si un antifonaj pe dedesubt.

Share this post


Link to post

cea mai eleganta si simpla solutie este sa iei 1-2 sprayuri cu ceara special conceputa pentru protectia caroseriei. In 30 minute faci toata masina incluzind praguri, usi, etc. Nu trebuie sa demontezi fete de usi, nu-ti curge nimic dupa tine, ramine un miros f. placut

Share this post


Link to post

Fara a supara, vreau sa intreb cum se face concret: la usi, praguri, aripile din spate (acestea sunt zonele afectate la mine si vad ca se extinde rapid)?

Sunt incepator si nu am habar despre asa ceva. Masina am luat-o s.h. (anul trecut) si are 4 ani. Dupa iarna am observat ca au aparut puncte de rugina, a mai sarit vopseaua (pe la aripi), a inceput sa "infloreasca" vopseaua. Cred ca puteam sa previn multe daca stiam cum sa o "pregatesc" pentru iarna. Mult mai bine sa previi decat sa tratezi!

Stiu ca aceste lucruri plictisesc, dar sunt "invatacel" asa ca cer clementa.

Multumesc anticipat si imi cer scuze ca insist.

 

 

Share this post


Link to post

Poti sa-ti iei o solutie care neutralizeaza rugina, sa dai pe zonele unde a inflorit si dupa aceea poti sa-i dai si cu ceara.

Edited by Carabusu junior

Share this post


Link to post

La categoria"aveti grija": am folosit Nigrin rust converter pentru zonele afectate de rugina (pare destul de bun, dar timpul va acorda nota finala) dar mare grija, mare, afecteaza si vopseaua daca intra in contact cu apa. Sfatul meu: folositi doar in zona ruginita si cu mare atentie, orice picatura ce atinge apa va pata vopseaua buna.

Share this post


Link to post

Am cumparat la sfarsitul lunii februarie un Matiz din 2004 pentru sotie. Masina a fost a unei colege si a fost ingrijita, la modul toate reviziile au fost facute la Service-uri autorizate Daewoo si avea doar 33.000 km. Singura problema pe care a avut-o a fost rugina la aripa dreapta spate (chiar deasupra rotii) pe unde apare la toate dealtfel si o lovitura minora pe aripa dreapta fata (s-a intamplat cand i-a fost ridicata masina colegei de catre "expertii" din Militari).

Saptamana trecuta am reusit sa le rezolv pe ambele la minunatul pret de 200 lei din care 100 lei vopseaua si materialele. Manopera a constat in taierea suprafetei gaurite de la aripa spate si aplicarea unui petic, indreptare aripa fata si bineinteles chituire si vopsire.

Prin urmare parerea mea este ca daca aveti zone ale caroseriei care sunt ruginite rau (gaurite) nu are sens sa va cumparati nu stiu ce solutii scumpe pe care sa le aplicati peste rugina ca oricum caroseria e compromisa. Cel mai bine cautati un tinichigiu si un vopsitor bun si le rezolvati the hard way :) .

O sa revin curand si cu poze, before and after :) .

 

 

 

 

 

Asa cum am promis, pozele...

post-26870-127774591259_thumb.jpg

post-26870-127774591852_thumb.jpg

post-26870-127774604533_thumb.jpg

post-26870-127774605841_thumb.jpg

Edited by doctoru1980

Share this post


Link to post

Pentru cei interesati de solutii de neutralizat rugina si protectie ulterioara, am vazut saptamina in Cora o gama de produse dedicate. Nu stiu cit de eficiente sint insa poate merita incercate.

 

Antirugina-1.jpg

Antirugina-2.jpg

Share this post


Link to post

Daca aveti piese mai mici, gen suruburi / prezoane sau altele, se pot pune in cola. Dupa vreo 12 ore cu ceva abraziv se rezolva ce ramane.

Share this post


Link to post

Cateva sfaturi de la un om care a facut asa ceva de curand.

Zona ruginita se curata cat se poate cu o perie de sarma, cu mana sau cu flex, bormasina..etc, in functie de cat de mare e suprafata.

Se aplica un rost converter gen nigrin, kelfos, loctite. Eu am folosit loctite si pare ca a facut treaba buna.

Peste loctite grund (1,2 straturi) si antifon ( daca este cazul) peste care vopseaua in 2 straturi si lacul.

Share this post


Link to post

matizul meu are 10 ani si a fost revopsit total acum 2 ani...dupa aceasta iarna arata mai rau ca inainte sa fie vopsit...ma gadesc serios sa il colantez

Share this post


Link to post

Nu e o solutie viabila. Nu vopseaua e problema ci pregatirea dinainte care nu a fost facuta. Exact asa am patit si eu cand am vopsit-o integral.

 

Cand apare rugina, oriunde, inseamna ca tratamentul anticoroziune al metalului s-a dus (vechime sau sudura) si atunci mai ai 2 solutii.

1) Daca tii la masina incerci sa indepartezi TOATA rugina prin frecare sau cu substante specifice, dupa care se vopseste bine si multe straturi, ideea ar fi sa nu mai ia contact cu aerul nici o bucatica de metal netratat.

2) Mergi asa cu ea pana se "rupe" dupa care o dai la remat.

 

Prima e relativ costisitoare si nici nu stii daca reusesti. Eu am ales sa incerc.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

cea mai eleganta si simpla solutie este sa iei 1-2 sprayuri cu ceara special conceputa pentru protectia caroseriei. In 30 minute faci toata masina incluzind praguri, usi, etc. Nu trebuie sa demontezi fete de usi, nu-ti curge nimic dupa tine, ramine un miros f. placut

Te rog frumos, da-ne si in cazul asta vreo doua-trei exemple de produse de care vorbesti!

Multumesc!

Share this post


Link to post

1. Catalog Loctite. Pagina 8 pentru produse de uz profi (necesar pistol, compresor, etc), pagina 9 pentru uz amator

2. Personal am folosit asa ceva, atit la spray cit si la bidon. Din pacate nu am mai vazut in Bucuresti. Nu bag mina in foc insa un tip care se pretindea importator mi-a zis ca nu mai aduce.

3. Intr-un service am vazut produse similare de la Wurth.

4. Nici Body nu se lasa mai prejos.

 

Hai ca va ajung :P . Oricum, un Goagal cu "cavity wax" o sa va dea o lista impresionanta de produse. Eu le-am postat doar pe cele pe care le-am vazut la lucru sau le-am folosit personal

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Salut, mi-am cumparat si eu un matiz din 1999, masina merge impecabil, dar problema mare este la tabla, aripa din stanga fata trebuie schimbata, problema e ca nu gasesc ceva kit de reparatie pentru aripile din spate, aveti idee unde se gaseste asa ceva? Orice sfat e binevenit .multumesc!

Share this post


Link to post

Revin cu impresii despre reparatia facut acum cateva luni. Rugina a reaparut intr-un singur, unde era gaura si s-a bagat chit. In rest, se mentine. Mai revin la primavara cu altele.

Share this post


Link to post

Rugina a reaparut intr-un singur, unde era gaura si s-a bagat chit.

N-ai curatat bine ! De altfel, am mai discutat pe tema asta. Chiar tu mi-ai spus ca nu ai avut rabdare sa se usuce Loctite-ul ala si sa dai a doua mina ...

Share this post


Link to post

Te rog frumos, da-ne si in cazul asta vreo doua-trei exemple de produse de care vorbesti!

Multumesc!

 

Am gasit dupa multe cautari pe la vre-o 20 de magazine auto, Nigrin Uterboden Wachs la Praktiker (Constanta) 32 Lei 500ml. Cand dau de o zi uscata cu soare ..duc masina la spalatorie si dupa aceea aplic tratamentul.

Avanajul e (spre deosebire de substantele bituminoase) ca se poate curata la un moment dat cand se doreste revopsirea, si nu crapa in timp.

 

Un alt produs interesant pe care l-am gasit: Steinschlag Schutzgrund. Are alte proprietati,dar face cam acelasi lucru (e ca un fel de lac); in jur de 24 Lei

Edited by cristiangabi

Share this post


Link to post

Nu e o solutie viabila. Nu vopseaua e problema ci pregatirea dinainte care nu a fost facuta. Exact asa am patit si eu cand am vopsit-o integral.

 

Cand apare rugina, oriunde, inseamna ca tratamentul anticoroziune al metalului s-a dus (vechime sau sudura) si atunci mai ai 2 solutii.

1) Daca tii la masina incerci sa indepartezi TOATA rugina prin frecare sau cu substante specifice, dupa care se vopseste bine si multe straturi, ideea ar fi sa nu mai ia contact cu aerul nici o bucatica de metal netratat.

2) Mergi asa cu ea pana se "rupe" dupa care o dai la remat.

 

Prima e relativ costisitoare si nici nu stii daca reusesti. Eu am ales sa incerc.

Eh, a trecut si iarna...cum a rezistat "lucrarea"?

Ma bate gandul sa refac si eu pasajele din spate.

 

Merci.

Share this post


Link to post

Cam urat, rugina a reaparut la suprafetele mari si grav afectate. (un pasaj spate si o usa). Solutia minune nu prea a functionat din pacate.

Unde am curatat bine rezista insa unde a fost mancata tabla si nu am putut sa o curat fiindca ramaneam cu gaura :) nu prea a functionat.

Vara asta o refac si sa vad ce folosesc.

Share this post


Link to post

Am comandat si eu asta.

O sa incerc sa curat cat mai bine si dupa aia sa aplic solutia.

Eu nu am, din ce pot vedea, probleme cu tabla la modul ca este strapunsa de rugina.

Intrebari...ce kit auto sa folosesc, si mai trebuie grund avand in vedere ca solutia asta pare a tine loc de grund?

 

Dj, cu vopsitul cum ai procedat?Ai fost in service sau ai folosit spray.

 

Merci.

Edited by bella

Share this post


Link to post

Tot loctite am folosit si eu :) . Incearca sa il lasi 24 h aplicat inainte sa dai urmatorul strat (cum scrie in instructiuni), poate asa face treaba, la mine n-a facut mai nimic.

 

Vopsit la spray si nu mi-a nimerit nuanta deloc, se vede ca dracu in anuminte iluminari.

 

chit normal la finisaje si de fibra la "umpluturi".

 

Ia un spray de spritzchit si dai dupa loctite un strat 2 dupa care dai vopseaua.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...