Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Reparatii Caroserie - Scos Rugina

Recommended Posts

Am facut si eu pozele ... sunt facute noaptea asa ca rog mila :)

 

zgarietura (2 poze) + 1 poza plafon

 

 

post-672-1132593289_thumb.jpg

post-672-1132593276_thumb.jpg

post-672-1132593304_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Am doua zgarieturi pe masina (pana la tabla) asa ca se vad ceva urme de rugina.

Problema e cum sa izolez/protejez zonele ca sa nu evolueze peste iarna ... nu am reusit sa le rezolv asa ca sunt ingrijorat sa nu evolueze ca la Dacie :(

 

Orice sfat e bine venit.

Poate a mai avut cineva asa ceva sa-mi spuna cat de grav poate sa ajunga pana la primavara.

Mentionez ca e vorba de o zgarietura de aprox 2 cm, se vede rugina numai pe zona zgariata, nu a atacat cel putin aparent pe langa. Si inca un punct de vreo 2 cm diametru.

Mergand pe Colentina dinspre D.Ghica, spre Voluntari, dupa intersectia cu Sos Fundeni, la vreo 50 m, nu stiu exact, e un magazin unde iti prepara vopseaua dorita la spray.

Share this post


Link to post

sallll !

vad ca esti din zona. am avut o problema si mai mare dar s-a rezolvat f. bine la "service donath" de la capatul lui grigorescu. vorbeste direct cu patronul . nu e nici o problema, sunt profesionisti. mie mi-au rezolvat incredibil de bine ceva mult mai urit. si oricum in timpul lucrului poti asista(recomandabil in romania)

.sa-mi spui cum ti-a iesit.

ps. cred ca te costa in jur de 500 000 fiindca ai o vopsea mai pretentioasa decat albul meu.

Share this post


Link to post

Salut,

 

Masina mea (care inca nu are 2 ani) a capatat dupa aceasta iarna puncte de rugina. Pe capota, pe aripi, pe usi. Si cel mai nasol, unde e busonul de gaz. Pot sa va fac si poze, masina nu a fost lovita, si nu e de la pietricele.

 

Va urez o saptamana placuta :spumelagura:

 

Cristian

Share this post


Link to post

Naspa! Nu mai ai garantia extinsa pentru caroserie? La a mea, productie mai 2004 nu am nici un punct de rugina pe nicaieri, exceptand toba finala care e gata, o sa fie schimbata cum da caldura. In zona prizei GPL tot ce ma duce capul acum este ca acea gaura este data ulterior si acolo nu se da cu nimic!!! La mine cand au montat instalatia, baietii de la Turom au lipit pe exterior banda de izolare si au pulverizat cu zincalit, au uscat cu pistolul cu aer cald si apoi au montat priza. Am vazut asta intrucat pe interior zona este spray-ata, si i-am vazut facand asta la un papuc in atelier la ei. Pe restul caroseriei insa...

La mine de la pietricele s-a curatat un pic vopseaua in zona pragurilor, urmeaza sa dau retus in aprilie pe casco :D

Nasol oricum, du-te peste ei!

Share this post


Link to post

Am o zgarietura mica in fata la muchia aripii (muchia de deasupra rotii) de circa 5 cm lunga si 0,5 cm lata. Cum sa procedez ca s-o curat si s-o acopar? (Am inteles ca trebuie fol dupa curatare un spray cu grund pe baza de acid, apoi grund apoi vopsea, apropos unde gasesc spray de vopsea gri nuanta Tico?) M-ar interesa unde gasesc respectivele materiale si cum trebuie procedat, inclusiv curatarea. Am observat rugina si jos la interiorul usilor si la incheieturile lor; acolo e intr-adevar greu de curatat, se poate dizolva rugina cu ceva?!

 

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Deruginol...e o solutie care se numeste asa.

Share this post


Link to post

destul de :o fftopic: stie cineva ce cod are verdele metalizat inchis la tico sau cum se cheama nuanta.

Share this post


Link to post

Pentru spray in culoare masinii eu am gasit in Cora si Carrefour.

 

Bafta.

 

P.S. Incearca un grund facut de Bison; este scump dar fff eficient. Am vazut in Praktiker.

Share this post


Link to post
destul de :o fftopic: stie cineva ce cod are verdele metalizat inchis la tico sau cum se cheama nuanta.

Am gasit eu in targ la vitan, se numeste verde-albastrui sau poti sa ceri verde-tuborg ca stiu ei.

Share this post


Link to post

Un tabel de culori daewoo. Din pacate tico nu apare.

 

PS: pe siteul daewoo apare culoarea deep bluish green culori tico

Daewoo.pdf

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

Dar varianta dat cu partea ruginita intr-un gard ... mers la politie si zis ca gasit asa in parcare si facut pe casco nu merge ca solutie de scos rugina ? :)

Share this post


Link to post

Nu, pentru ca la service nu o sa-ti curete rugina ci doar o s-o indrepte si o s-o vopseasca. Rugina nu s-a produs in urma accidentului, ci doar indoitura/zgarietura. Asa ca doar aia o sa-ti repare.

Share this post


Link to post

Salut!

Pe Cielo al meu am descoperit de curand cateva pete de rugina mici, una la coltul geamului de la o usa si cateva in partea de jos de tot a usii de la sofer. Cum le rezolv? Sau mai bine ma duc la service?

Pentru prevenirea ruginii in general, ce este recomandat sa fac?

Multumesc :)

Share this post


Link to post

Daca e vopseaua exfoliata, cel mai bine te duci la service.

Share this post


Link to post

Am fost intr-o minivacanta cu Matiz-utul... si am bagat 600 km pe cele mai diverse drumuri...

Sighisoara->Praid->Gheorgheni->Lacu Rosu->Cheile Bicazului... si alte drumuri asfaltate si coclauri...

 

Am patit ceva la Praid, am parcat la o umbra, si cand am dat inapoi nu am vazut ca era o ridicatura la un pod si am rojnait marginea pragului din dreapta exact pe muchie ... Nu se vede nimic dar s-a luat vopseaua pe muchia pragului si a inceput sa rugineasca...

Ma gandesc sa merg la o vopsitorie sa curete rugina si sa-i dea o pensula ...

 

Ce tratament recomandati, ca sa evit o sursa de rugina in locul cu pricina?

Share this post


Link to post

Am dat şi eu cu roata din spate într-o groapă, când am vrut să ies cu spatele din parcare.

Rezultatul se vede în poză.

Ce recomandaţi ?

post-3527-1153494673_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Casco :)

Nu arata prea bine.

Share this post


Link to post

si fara casco?

 

curatare cu peria + deruginol + spray pt a vopsi la loc... se poate? merge? previne rugina pe viitor?

Share this post


Link to post
sallll !

vad ca esti din zona. am avut o problema si mai mare dar s-a rezolvat f. bine la "service donath" de la capatul lui grigorescu. vorbeste direct cu patronul . nu e nici o problema, sunt profesionisti. mie mi-au rezolvat incredibil de bine ceva mult mai urit. si oricum in timpul lucrului poti asista(recomandabil in romania)

.sa-mi spui cum ti-a iesit.

ps. cred ca te costa in jur de 500 000 fiindca ai o vopsea mai pretentioasa decat albul meu.

 

Sal, unde la capatul lui Grigorescu ca m-ar interesa si pe mine, Dan

 

sallll !

vad ca esti din zona. am avut o problema si mai mare dar s-a rezolvat f. bine la "service donath" de la capatul lui grigorescu. vorbeste direct cu patronul . nu e nici o problema, sunt profesionisti. mie mi-au rezolvat incredibil de bine ceva mult mai urit. si oricum in timpul lucrului poti asista(recomandabil in romania)

.sa-mi spui cum ti-a iesit.

ps. cred ca te costa in jur de 500 000 fiindca ai o vopsea mai pretentioasa decat albul meu.

 

 

Salut, unde in Grigorescu ca m-ar ineresa si pe mine. Dan

Share this post


Link to post

Am observat ca pe usi in partea de jos pe interior au aparut pete de rugina...Cum pot sa le elimin...Am inteles ca nu e recomandat sa astup gaurile si sa le umplu cu ulei..

Multumesc

Share this post


Link to post

Salut!

Nu ai cum sa le umpli. In interior ai cateva chestii care daca dau de ulei nu mai merg

lasale asa cum sunt, poate daca rugineste mai mult freci cu putin smirger si vopsesti asa scapi de rugina.

Share this post


Link to post

Sa le astupi,....sub nicio forma. Indicat este ca primavara si toamna sa le desfunzi(chiar mai des) si eventual sa desfaci fetele de usi si sa cureti cumva rugina iar ulterior sa aplici un start de grund/vopsea.

 

Eu asa am facut si nu am avut probleme(nu la Cielo).

Recunosc faptul ca am aplicat si un starat subtire de vaselina la incheieturile dintre fata de usa si scheletul usii.

Share this post


Link to post
Mergand pe Colentina dinspre D.Ghica, spre Voluntari, dupa intersectia cu Sos Fundeni, la vreo 50 m, nu stiu exact, e un magazin unde iti prepara vopseaua dorita la spray.

 

Daca inteleg bine, ma duc cu masina acolo, dau niste bani si ei imi dau un spray care are exact nuanta masinii ??

NU de alta dar am incercat de 2 ori sa acopar niste pete de rugina la mine si n-am nimerit pana acum culoarea, folosind spray din Hypermarketuri. Am dat cu smilghen, am spalat bine, am dat cu spray grund ( din pacate nu am gasit decat pentru plastic dar merge si la tabla, e bun antiapa cat si prin faptul ca face sa adere foarte bine sprayul de vopsea la tabla ) si la final cu spray de culoare.

In concluzie acum arata ca o sorcova, albastra inchis masina cu pete de albastru mai deschis.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...