Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Reparatii Caroserie - Scos Rugina

Recommended Posts

(...)

 

Matizul nu este ca Cielo, are tabla mult mai proasta.

Doar cele coreene. Cielo ce au fost facute la olteni rugineau dupa 5-6 ani.

Share this post


Link to post

Cam asa e si cu Matizurile, mai ales cu alea noi. Cele vechi (pana sa plece coreenii de la Craiova) parca erau facute cu mai cu raspundere. Anyway, al meu este din '99 si din ce am vazut cand i-am facut tinichigeria, mai fusese peticit serios (praguri, contraaripi etc) de cateva ori. In comparatie, am vazut colegi cu Cielo-uri mai noi care arata mult mai bine fara sa fi fost peticite atat de serios.

Edited by ches

Share this post


Link to post

Ma puteti ajuta si pe mine? Vali, Geo...

Am gasit niste spray-uri, "zinc aluminiu" si "grund anticoroziv".

Sper sa reusesc anul asta sa repar pasajul de la roata din spate, din pacate nu am avut timp sa ma ocup pana acum.

Pe care sa il cumpar? De astea pomeneati cand ati facut si voi reparatii?

post-36075-0-54222900-1467881009_thumb.png

Share this post


Link to post

Nu am incercat produsele astea de la Lidl, nu stiu cum sunt. Nu iti recomand grundul la spray de la Duplicolor, e f slab. Eu am folosit spray zinc luat de la magazinul de vopseluri de la Lizeanu. E f ok, doar ca nu prea prinde vopseaua pe el.

Important e sa cureti bine de tot rugina si imediat sa o tratezi.

Iti recomand discuri cu smirghel pt flex, ca asta http://www.afaceribaiamare.ro/poze/00000/5000/5105/5.jpg

Si eventual grund pt metal la pensula, dat in strat gros si finisat inainte de vopsire.

La mine a iesit iar rugina, dar unde a facut-o marele mester, care a lasat tabla expusa mult timp si dupa aia a dat direct chit si vopsea peste. Unde am facut-o eu, cu feruginol si zinc, e ok.

Share this post


Link to post

Mie nu mi-a placut niciun produs incercat de la Duplicolor, mi s-au parut de aceeasi calitate ca cele la 6-7-8-9 lei, no name.

La Lizeanu si la Stefan cel Mare am vazut ca au produse din astea, dar pentru mine e foarte departe (acum stau in Bragadiru), Lidl e pe toate dumurile. Am avut cateva produse de la ei (Baufix), sunt bune.

Am cumparat deja discul cu smirghel (120 granulatie parca).

Pana la urma, lasand calitatea de-o parte, daca cumpar spray-ul ala zinc aluminiu, ar trebui sa fie OK, nu? Si acum am vazut ca au un PRIMER SPRAY (Spray de umplere). Dau cu zinc, apoi primer, vopsea si lac; e OK cum spun?

Din pacate sunt constient c-o sa fie o reparatie de scurta durata si ma astept sa iasa cam nasol, dar nici asa nu mai pot lasa. Ideea e ca de cand sta in garaj nu s-a mai marit aria cu probleme.

 

Merci mult pentru raspuns! :mrgreen:

Share this post


Link to post

De zinc prinde greu primerul sau vopseaua, dar daca il matuiesti bine, e ok. De asta ziceam de grund, ca se lucreaza mai usor pe el.

Eu as da si cu o solutie pe metalul curat, un inhibator de rugina, gen Feruginol. Peste dat cu zinc/grund, dupa aceea primer si vopsea. Daca folosesti Feruginol, trebuie spalat cu multa apa la final, ca sa-l neutralizezi. Degresat, dat cu zinc/grund, lasat sa se usuce, iar degresat si tot asa.

Share this post


Link to post

...un inhibator de rugina, gen Feruginol...

 

Aici este o mica eroare, Feruginolul nu este un inhibator de rugina ci o solutie pentru indepartat rugina ! Este, intr-adevar, nevoie de spalare cu multa apa tocmai pentru a elimina efectul devastator al acizilor asupra tablei cu care intra in contact ! In cazul unui inhibator de rugina, nu ai astfel de probleme.

 

Share this post


Link to post

Pai cu zinc nu se da pe tabla goala si apoi chit peste?

 

Eu credeam ca se face asa:

- disc smirghel;

- inhibitor de rugina;

- zinc;

- chit;

- primer/filler;

- vopsea;

- lac.

Este OK cum spun?

 

O sa cumpar joi spray-urile (zinc si primer) sa le am.

Voi pune si o poza cu zona afectata cand o sa ajung la masina, sa va faceti o idee.

Share this post


Link to post

E OK cum spui. Insa, daca vrei sa iti iasa treaba buna, iti recomand cu tarie sa scoti din schema spray-ul cu Zn. Mergi si ia o cutie cu grund cu Zn si nu te incurca cu toate borsurile la spray unde continutul activ este ingrozitor de diluat !

Share this post


Link to post

Am inteles, va multumesc foarte mult pentru ajutor!

Daca gasesc un grund cu zinc prin zona, pe acela o sa-l cumpar. La spray-uri imi convine aplicarea, adica fara pensula.

Share this post


Link to post

Scuze de intarziere, dar postez totusi pt eventualii colegi care se intreaba care este calitatea produselor de vopsit de la Lidl. Fiind in modul shoping frenzy anul trecut am cumparat toata gama de spray-uri Baufix sau cum naiba se cheama. Am testat grundul si antifonul si sunt OK, as zice best buy la cat am dat pe ele. Mai am un flacon cu ceara si unul cu spray anti chip (contra ciupiturilor de pietre) pe care nu le-am testat. Cel cu ceara cred ca il bag in toamna asta in pragurile, usile si contraaripile Sparkului. Nu de alta, dar tabla e subtire si imi pare ca au facut economie si la asta la ceara si protectie anticoroziva.

 

Partea buna este ca mi-am luat de la chinezi camera endoscopica special pentru inspectia pragurilor si contraaripilor ;)

Share this post


Link to post

Nu-i bai ca pana ma apuc eu de treabaaa... Pana la urma produsele de la Lidl le-am cumparat. Nu am gasit la Leroy Merlin produsul pe care mi l-a recomandat Salex. Ceara de la Lidl am bagat si eu peste tot (usi, praguri, lonjeroane, capota, haion etc) si mi-a mai ramas putin in flacon. Pana acum nu sunt probleme, doar acolo deasupra rotii, un cant al usii spate (e mai mult murdar de rugin, nu mancat inca) si putin in colt la capota. Nu stiu cum ar fi avansat toate daca nu dadeam eu masina cu tot felul de zemuri.

Camera aia e super, eu as arunca o privire si in cilindri :D

Merci!

Share this post


Link to post

Electroliza da, am facut eu... functioneaza f bine. Dar e buna pt piese mai mici, nu poti sa bagi toata masina la electroliza :) ) Merge si cu o sursa de calculator, dar e cam slabuta, dureaza mult.

Cu mini-picamerul ala... nu stiu, n-as face asa ceva, mi-e sa nu dau gauri fara voie.

Ideala e sablarea. La nivel amator, merge si flexul cu discul de polizat. Sau, daca vrei un pas mai sus, compresor tapan, pistol de sablat si nisip quart, sau alice mici.

Share this post


Link to post

Deci daca fac asta la espero (aia cu pickhammer-ul) ramanan fara masina.

Din ce i-a ramas lu ala pe jos faci o masina :)

Share this post


Link to post

Detinem deja instalatie de sablat, Geo. Nisipul expres pentru ii scump cu draci, am luat in trecut de proba in trei categorii. Ala granule mari il am si acum de nu ma insel . Eu ii dau cu nisip normal si merge de minune, presiune sa fie, in rest ...

 

Arunca un ochi aici la jante sablate .

 

Dj-ule, avem si pickhammer, de cumva te razgindesti .

 

:mrgreen:

Share this post


Link to post

Treaba buna cu sablarea... as face-o si eu la masina, sa scot rugina calumea.

Share this post


Link to post

O zi de munca si urmatoarele materiale: Vopsea Kober lovitura de ciocan gri 2.5l 75 de lei, diluant ieftin 0.9l 8 lei, lac incolor Stiky 2x0.75x16lei l o cutie de kit auto 14lei, o banda de mascare cu 8 lei si vreo 5 pliante de le Dedeman (pentru mascat geamurile :mrgreen: )

Total materiale 140 de lei.

Se ia vopseaua si se dilueaza cu tot diluantul, mai diluata decat scrie pe cutie, si cu diluant obisnuit 509 nu cu cel dedicat, in felul acesta nu se mai formeaza modelu lovitura de ciocan ci ramane metalizata. Se da in straturi subtiri. Am dat 6 straturi subtiri in loc de 2 normale tot pentru a nu se forma modelul de lovitura de ciocan. Dezavantaj, vopseaua iese mata dar s-a rzolvat cu 2 flacoane de lac incolor.

Rezultatul, mult peste asteptari.
Ideea a fost sa o aduc intr-o stare optica decenta deoarece arata jalnic vopseaua pe masina fiind exfoliata pe 50% din suprafata si bonus de la diverse retusuri aveam tot pete de diferite nuante ale aceleaiasi culori. Daca rezista 1-2 ani ma declar multumit.

post-10203-0-64821700-1500282256_thumb.jpgpost-10203-0-05639800-1500282268_thumb.jpgpost-10203-0-52601600-1500282281_thumb.jpgpost-10203-0-97422200-1500282295_thumb.jpg

Edited by danutza
  • Like 1

Share this post


Link to post

Sa stii ca-i faina... Ce nu pricep ii modelul ala lovitura de ciocan. Banui ca nu-i modelu' de dupa o ploaie cu gheata buna ... :mrgreen:

Share this post


Link to post

Iese asa daca dai strat gros si vopseaua nediluata.

post-10203-0-57756700-1500283627_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Aham, narange-ul. La fel iese de-i suflata prea de-aprpape si/sau supra-presiune. Nu cred sa fie incepator caruia sa nu-i reuseasca modelu' asta (stim noi ce spunem :mrgreen: ).

Share this post


Link to post

Nu, nu. Nu e vopsea auto. Asa se formeaza ea si la pensula. Asa e modelul ei. Ea e fina si neteda la suprafata, modeul e doar vizual, nu se simte la mana, practic e doar o separare a culorilor. Cand o vezi zici a denivelata toata dar cand pui mana vezi ca e lucioasa si neteda ca orice alta vopsea. Dar data in straturi subtiri nu poate sa se separe si sa formeze acel model ca se usuca prea repede si atunci ramane metalizata.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Cred ca scapi mai ieftin de faci un desen c-altfel ... m-ai bagat in ceata .

Share this post


Link to post

Adicatelea efectul e doar optic, daca pui mana, suprafata e neteda. Teoretic, ca si reparatie, e ok solutia. Problema e sa reziste la UV si sarea aruncata iarna pe strazi :)

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

Pai daca se cojeste o vopsesc in fiecare an :D Dar nu sunt dispus sa bag vopsele de 150 de euro intr-o masina ce o pot vinde cu 3-400. Asa la 30-40 de euro materiale m-am indurat :)

Victor, ia si tu o cutie de lovitura de ciocan din Dedeman sau orice alt magazin de bricolaj si te lamuresti.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...