Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Reparatii Caroserie - Scos Rugina

Recommended Posts

Chiar interesanta plasa aia si modul prinderii in nit-uri pe matiz. Parca nenea Salex o aplicat cindva metoda nitu', de retin bine ?

Share this post


Link to post

Facut candva si inca tine, are mai bine de 9 ani. Eu am mers pe o plasa de aluminiu si pop-nituri din cupru. E drept ca dezastrul nu era chiar asa de mare ca in cazul Matizului adus in discutie.

 

Peste plasa respectiva am folosit chit cu fulgi din fibra de sticla si chit cu pulbere de aluminiu. Coafura rezista, a aparut o singura problema insa stiu sigur ca se datoreaza vopsitorului ...

Share this post


Link to post

Ii deja un record pe o asa perioada. Tine mai bine decit ar tine o alta de noua.

Share this post


Link to post

Rectific cu smirghelul, am luat de 5000 din Leroy Merlin.

Si confirm, magazinul care mi-a preparat vopseaua e "meserias", abia imi dau seama de diferente.

Share this post


Link to post

O licoare in toate mintile cu ce se poate curata aluminiu ... ? E la mare cautare.

Share this post


Link to post

De vopsea sau de impuritati? Ptr impuritati, nitrodiluant, sau "Nufar" de curatat aragaze, dar lasat max 5 minute, asta daca e prea slab diluantul

Share this post


Link to post

Tin a curata de impuritati dupa care polishare. Din fericire am ambele produse recomandate. Multam de info, Mihai.

  • Like 1

Share this post


Link to post

S-a curatat chiar foarte bine cu nitro. Ramine a face rost de polish pentru metale ce nu detin de moment s-apoi sa vad cum iese, mi-s chiar curios, avind in vedere ca nu am folosit inca un polish expres pentru metale.

Share this post


Link to post

Intri direct cu pasta de polish sau cu niste smirghel inainte? Cred c-ar fi mai eficient sa aduci aluminiul la granulatie 1000 si dup-aia sa intri cu polish

Share this post


Link to post

Am recurs la perie de sirma rotativa pe bormasina (fixa) pe turatie medie. Pentru curatat doar nitro isi face treaba insa, de materialul ii matuit se cere slaif fie cu banda abraziva (treaba migaloasa de piesa-i complicata) fie perie de sirma, varianta pentru care am si optat. Nu am reusit (inca) a face rost polish expres pentru metale ce se pare ca nu se gaseste chiar la tot colul da' oricum, inainte de aplicarea produsului finit, piesa in cauza trebuie curatata chiar foarte bine. Iar dupa cum orice lucru de calitate necesita rabdare (si tutun) ... asteptam si amaritul de polish. 

Ca idee, dupa slaif cu peria de sirma.

 

alu1.jpg

alu2.jpg

Share this post


Link to post

Polish pt metale gasesti si in supermarketuri, gen Carrefour. La noi se gaseste unul la tub alb, are o poza cu oale si cratiti stralucitoare. E chiar ok, l-am folosit eu sa polishez piese de aluminiu la mobra mica.

Share this post


Link to post

N-am vazut din ala pe piata, Geo. In schimb, ca sa nu o mai lungesc am luat pasta prevent pentru crom. Stiind ca-i un produs chiar foarte bun, cel putin al de l-am folosit pentru caroserie, mi-am incercat norocul si cu asta ce intr-adevar isi face treaba foarte bine. Il recomand chiar.

Share this post


Link to post

Dracia asta se preteaza la multe discutii de pe forumul asta. Habar n-am avut ca exista asa ceva,  e de vis !!!

Share this post


Link to post

Preturi fara TVA incepand de la cca 12.490EUR (50W) si 23.900EUR (100W)

Share this post


Link to post
2 hours ago, florinellll said:

Preturi fara TVA incepand de la cca 12.490EUR (50W) si 23.900EUR (100W)

Pentru doua praguri si o cheie franceza ruginita ? Face toti bani !

Share this post


Link to post

Viktor: ideea este sa ai asa ceva la un service/atelier cat de cat respectabil. Pentru zone in care e greu sa intri cu o scula mecanica, mie mi se pare ca asa ceva e "must have" ! Dupa nici 100 de interventii deja ar putea fi amortizata !

Share this post


Link to post

Intr-adevar, Salex.

Altfel, trag la peria de sirma si dau la pensula de-mi vine acru. Asta in cazul in care nu-mi pun mintea sa-mi fac si eu o ghidusie din aia. 😉

Share this post


Link to post

L-au ieftinit bine... cand aparuse, acum vreo 2 ani, era vreo 60.000 euro.

Dar e f misto, mi-a placut si mie

Share this post


Link to post

In cativa ani vor devenii accesibile.

Intra chinezu'' pe fir daca este cerere

Share this post


Link to post

N-au ieftinit nimic, Geo. Ala e deja "made in ciaina" de aici si pretul. Nici nu fu finalizat un proiect si deja "ciainisti" au scos produsul pe piata. Nici cel mai mic ac cu gamalie n-o scapat a fi original din departari, pe vapor nascute.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...