Jump to content
Sign in to follow this  
CrisR

Masina Noua La 9.000-10.000 Euro Pret Cip

Recommended Posts

Cielo-ul meu scoate mai mereu un pic sub cei 12.4 normati. [fara AC bineinteles]

Pe gaz e consumul asta? Ca pe site-ul DWAR e normat altceva, parca 10,4% pt Cielo STD A/C EuroIII.

Dar sa revin on topic.

TVA se aplica la toate, si la cele cu vama si la cele fara...

Daca n-ai toti banii leasingul este clar mai dezavantajos si mai riscant decat ratele, orice s-ar zice, dar il faci fiindca n-ai de ales in cazul coreenelor. Insa la faza cu CASCO ai dreptate: desi varianta pe care am ales-o eu a costat 9160 euro CIP, este asigurata la valoarea de 14300 euro b-( .

Acum ar trebui sa-mi dau si eu parerea despre subiect, dar nu o fac pentru ca se subantelege din alegerea pe care am facut-o eu :thumbl: . Consumul nu e asa mare cum pare (intre 10-11L/100km in oras). Daca nu o compari cu diesele, ci cu benzinare de talia ei, diferenta e minuscula, sub 1L. Vezi pe cluburile Renault sau Pejo si compara cu consumurile urbane reale la motoarele 1.4 - 1.6 cu 16 supape.

Edited by perfidus

Share this post


Link to post

Si totusi... A trecut marea zi de sambata... S-a ajuns la o concluzie? Cred ca ne dorim cu totii un final fericit :drinkers: Dintre Astra si Lacetti ce-au ales? Sper ca nu Logan. Nu ca as avea ceva cu aceasta masina. Dar pana la urma, e tot DACIE!

Share this post


Link to post

Test-drivul a fost amanat, din diverse motive. Si..acest subiect a ajuns off-topic, prietenii si-au schimbat optiunile (suciti rau ) si au trecut la renault megan diesel. Se pare ca asta va fi varianta finala :)

Share this post


Link to post

Atunci spune-le sa aiba in vedere o cheltuiala de vreo 1200 de euro, cand face masina 20 si-un pic de mii de kilometri si le iese turbina din garantie. Nu de alta, dar turbinele astora de la Renault cam atunci au prostul (pentru cumparator :mda: ) obice sa crape. Traiasca rombul francofon :wallbanger:

Share this post


Link to post

Da, e mare agitatie acum cu Meganurile, promotii si reduceri mari pe aprilie si mai. Si noi am luat unul la firma, iar un bun prieten tocmai si-a comanat unul. Adevarul e ca au pret imbatabil cu atatea reduceri. Pe semne ca s-au suparat ca pe martie au cam luat-o de la Octavii si Astra (http://www.apia.ro/date/2006-03-Analize.pdf), insa acum promotiile sunt sgur ca ii va situa iar in top. Va dati seama ce "adaos comercial" au la ele de isi permit sa faca reduceri de 2000+ de euro..?

Share this post


Link to post

Adaos comercial? Cat china :D In vest s-a pus problema sa vanda supermarketurile masini. Rezultatul ar fi o scadere a preturilor cu aprox 20%. Cum nici supermarketurile nu fac munca voluntara, inseamna ca adaosurile comerciale ale dealerilor sunt mult mai mari...

Share this post


Link to post

Aici se vind in... Cora Hipermarche... :) Matizul de obicei e expus, am vazut si Citro.

Share this post


Link to post
Va dati seama ce "adaos comercial" au la ele de isi permit sa faca reduceri de 2000+ de euro..?

Dar ce se ascunde in spatele acestor reduceri, de ce renunta ei asa de usor de 2000 de euro? E modelul prea nou si lumea n-are incredere sau modelul e apus, scos din fabricatie si se lichideaza stocuri ?

Share this post


Link to post

Pur si simplu da bine in graficele APIA sa fii in top .Pretul platit nu este foarte mare deoarece se scot banii la revizie si la piese de schimb .

Share this post


Link to post

"cand face masina 20 si-un pic de mii de kilometri si le iese turbina din garantie. Nu de alta, dar turbinele astora de la Renault cam atunci au prostul (pentru cumparator ) obice sa crape."

 

se intimpla si la alte "case mari" adica VAG: saptamina trecuta m-am intilnit cu un amic care avea o Skoda Octavia TDI ... il intreb cum ii merge Skodita iar el spune ca pe la 35000 km s-a stricat turbina, a schimbat-o in garantie dar apoi a vindut masina (spunea ca l-a dezamagit faza cu turbina asta) si si-a luat (prin ianuarie anu' asta) un Cielo LPG. Pina acum are vreo 3000 km cu Cielo si singura nemultumire este legata de faptul ca l-a luat inainte de oferta de Pasti.

Share this post


Link to post

Skoda... Case mai mare... contractie in termeni. Pararea mea.

Share this post


Link to post
se intimpla si la alte "case mari" adica VAG: saptamina trecuta m-am intilnit cu un amic care avea o Skoda Octavia TDI ... il intreb cum ii merge Skodita iar el spune ca pe la 35000 km s-a stricat turbina, a schimbat-o in garantie dar apoi a vindut masina

 

Pai vezi? 35.000 nu sunt 20.000, iar el a schimbat-o IN GARANTIE, insa la Renault chestia asta nu se intampla, deoarece ai garantie la turbina doar 20.000. Oare pentru ca stiu ei ca atunci o sa pice? Si inca o faza misto: daca ai "norocul" sa pice pana in 20.000 si sa o schimbi pe garantie, ia ghici ce garantie o sa ai la noua turbina? Crezi ca va fi tot 20.000? Neaaah, nici gand. Din cate stiu eu, garantia la cea noua este de 6 luni.

Share this post


Link to post

Satori, am spus VAG - casa mare (cel putin asa circula vorba prin tirg)

Share this post


Link to post
Pai vezi? 35.000 nu sunt 20.000, iar el a schimbat-o IN GARANTIE, insa la Renault chestia asta nu se intampla, deoarece ai garantie la turbina doar 20.000. Oare pentru ca stiu ei ca atunci o sa pice? Si inca o faza misto: daca ai "norocul" sa pice pana in 20.000 si sa o schimbi pe garantie, ia ghici ce garantie o sa ai la noua turbina? Crezi ca va fi tot 20.000? Neaaah, nici gand. Din cate stiu eu, garantia la cea noua este de 6 luni.

 

ERROR.

20k, mai nou 50k are garantie trenul de rulare. restul are garantie intre 2 ani (standard) pana la 4 ani (extinsa) in limita a 100k km.

Garantia unei piese schimbata in garantie, pentru orice producator/marca, este = cu garantia masinii. daca masina mai are 1 an de garantie, si piesa respectiva va mai avea un an de garantie.

 

Brainiac, daca auzi pe cineva ca vrea turbine de dci la 1k euro spune-mi si mie ca la service reno este 16 mil bucata si mai fac si eu un ban.

Share this post


Link to post

Bre, astea se aplica pentru tine, ca stii cu ce te joci. Utilizatorul de rand si-o ia rau de tot in barba si stii prea bine.

Share this post


Link to post
Pe gaz e consumul asta? Ca pe site-ul DWAR e normat altceva, parca 10,4% pt Cielo STD A/C EuroIII.
Normal ca pe site e consumul asta. In 2004 la inceput se vindeau Euro II DOHC. Atunci pe site scria 12.4

 

Hai sa nu ne mai obosim cu pareri pertinente. Omul isi va lua Logan Diesel pana la urma. Relax, Lacetti, Astra G ... doar subiecte de discutie seara in familie. Mult prea scumpe cand exista Logan pe piata. E si mare, intra si un cariucior de bebe in portbagaj ... gata... consuma putin... costa cel mai putin... Al nostru este. Asigurarea mica! Satisfactii: nu ploua in el. E bun.

 

Revin la sfatul cu EXCEL-ul. Exista si un super topic despre Diesel vs Benzina.

Beton oamenii care isi cumpara cel mai ieftin diesel, il folosesc 35.000 in 3 ani si apoi il marita ce e depreciat moral. Da' a avut cel mai mic consum timp de 3 ani.

 

Baieti si daca turbina aia se duce in a 19-a luna! O singura turbina sa se strice in 30.000 km si gata cu avantajul minune al diesel-ului ...

Share this post


Link to post
Omul isi va lua Logan Diesel pana la urma. Relax, Lacetti, Astra G ...

 

Am spus ceva mai sus: masinile astea au iesit din competitie. Se pare ca vor alege renault megan diesel, au o oferta f buna. si ..ca sa fie treaba "oabla" au si o oferta pt un vw Bora , second-hand, cu 20.000 km, veche de un an de zile!!!

Deja...m-au ametit pe mine!!!

Share this post


Link to post

Au facut alegerea corecta cu Meganul dci, desi pe acolo pleaca si Astra H 1.3CDTI de 90 de cai. parerea mea.

Share this post


Link to post

Logan hatch back, diesel (daca se poate aspirat, daca nu nu-i problema ca oricum ramane asa destul de repede).

Share this post


Link to post

Mai Panzer ,caruciorul de bebe intra si in portbagajul de AVEO :) )

@All turbina nu pica din senin ,pica doar daca nu stii sa folosesti o masina turbo .Daca esti sub 2000rpm si accelerezi ca taunele este normal sa pice si la BMW si la VAG .

Unele turbine de VAG sunt facute in Bucuresti asa ca nu sunt deloc scumpe de reparat .Vorba lui Satori cine nu cunoaste baga mana adinc in buzunar .

Share this post


Link to post

Satori,

 

"Logan hatch back, diesel"

 

a aparut asa ceva ?

Share this post


Link to post

Nu stiu, nu cred, dar e visul meu. Ce vrei? Nu poate omul sa spere?

Share this post


Link to post
Bre, astea se aplica pentru tine, ca stii cu ce te joci. Utilizatorul de rand si-o ia rau de tot in barba si stii prea bine.

 

Numai la reno? cum e cu uleiul gm de 3 ori mai scump in service decat in magazin si fara optiunea de a-l aduce tu?

Cum e la Hyundai? Sau la Mercedes? Sau la BMW?

E la fel, iar rata de cadere e la fel ca la toate masinile din aceeasi clasa dar fiind vandute ff multe apar si multe cu probleme. Evident mult mai multe ca numar decat alte marci cu 10% din vanzarile lor...

Procentual, problema supapelor la Chevy se pare ca sare de 50% binisor. cat inseamna 50% din vanzarile reno?

Edited by alx

Share this post


Link to post

Parerea mea, ca deja cred ca suntem off-topic, astea sunt cazuri izolate care se intampla la oameni care nu stiu sa utilizeze o masina TDI exact cu a spus si Bogdan, o turbina nu poate sa pice fara un motiv, tind sa cred ca la toate masinile exista un procent de sub 1% care au probleme cu turbina chiar daca au folosit-o corespunzator, restul sunt doar din cauza ca sunt folosite necorespunzator.

 

La fel de bine poate sa cada o turbina si la o masina pe benzina parerea mea, daca nu e folosita corespunzator.

Share this post


Link to post
Numai la reno? cum e cu uleiul gm de 3 ori mai scump in service decat in magazin si fara optiunea de a-l aduce tu?

E la fel, iar rata de cadere e la fel ca la toate masinile din aceeasi clasa dar fiind vandute ff multe apar si multe cu probleme. Evident mult mai multe ca numar decat alte marci cu 10% din vanzarile lor...

Cum e la Hyundai? Sau la Mercedes? Sau la BMW?

 

Ai optiunea de a il aduce.

Nu compara Renault cu marci ce vor sa fie de lux :P

 

Procentual, problema supapelor la Chevy se pare ca sare de 50% binisor. cat inseamna 50% din vanzarile reno?

 

Exagerezi. Si o stii prea bine.

 

@Relu, daca e sa o iei asa, nici Chevrolet nu are problemele cu supapele. Cand eram la revizie, saptamana asta, am vizionat un Astra GTC (chestia aia in 3 usi se numeste GTC indiferent de motorizare?) cu turbina dusa. Era condusa de o femeie care prin achizitionarea unui diesel a reusit sa faca economie de combustibil si gaura in buzunarul sotului, cam alb cand a auzit verdictul. Bine, mai avea garantie, dar cand se duce ce faci?

 

 

@alx, despre MII:

Io zic asa: turbine, coloane de directie, flanse, ... punem si cutia de viteze? Mai bine nu, ca ar trebui sa le aruncam si responsabilitatea pentru fuzeta, ca tot in curtea lor se fabrica si asta. Si problema mai grava decat asta nu avem inca, nu? Tu ai cumparat masina de la o firma care face asa ceva... foarte bine... eu inca mai am spirit de revolutionar in mine si ma opun cumpararii de la o asemenea firma.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...