Jump to content
Sign in to follow this  
CrisR

Masina Noua La 9.000-10.000 Euro Pret Cip

Recommended Posts

Prietenii mei isi vor sa-si cumpare masina noua, trebuie sa se incadreze pentru leasing intre 9.000 si 10.000 euro pret CIP. Dupa multe dezbateri au ramas in competitie cele 3 masini:

Chevrolet Lacetti : 9.500 euro (motor de 1.6 cu 105 HP)

Opel Astra Classic II : 9.900 euro (motor de 1.4)

Fiat Albea: 8.900 euro. (motor de 1.4).

 

Ca echipare, toate sunt la fel. Pe ei ii intereseaza o masina mai mare (de familie, au 2 copii), sa nu consume foarte mult, sa nu coste reviziile cat salariul lunar.

 

Pareri, alte propuneri, argumente pro si contra.???

 

P.S. eu le-am recomandat Lacetti :P ...dar poate eu sunt subiectiva.

Share this post


Link to post

Eu mi-as cumpara Opel Astra.

 

Bafta la cumparaturi.

Share this post


Link to post

@bella: argumente? de ce ai alege astra?

Share this post


Link to post

Lacetti... Motorul are 109 Cp :D si nu sunt probleme de nici un fel.

Opel-ul este pe ultimul drum... asteptand iesirea din fabricatie din clipa in clipa.. e un model care are mai bine de 7 ani. Intretinerea la Opel este mai costisitoare decat la Chevi.

Share this post


Link to post

Pai nu o sa incep cu clasicul:"Sunt masini germane domne"..deoarece eu apreciez mai mult munca japonezilor. Pe de alta parte parerea mea NU este bazata pe folosirea efectiva a tuturor masinilor puse in discutie de tine(am condus doar Opel, insa de prin 2002), asadar poate fi considerata subiectiva.

Ideea este ca Fiat imi place oarecum ca design insa ca fiabilitate nu am auzit/citit lucruri tocmai bune. Chevrolet este(daca o mai fi) o firma de renume in SUA insa mie nu imi plac chestiile astea...vezi ce a iesit de la Dacia dupa ce a fost cumparata de Renault.

 

Nu neg faptul ca daca as avea contact cu un Chevy suficient de mult incat sa imi formez o opinie nu l-as aprecia.

 

Pana atunci insa, raman la Opel.

 

Numai bine.

Share this post


Link to post

Parerea mea este maxima, vorba lui AB.

Lacetti all the way, nu incape discutie.

Share this post


Link to post

Pai Lacetti e clasa compacta, iar Albea clasa mica, e adevarat ca protbagaj mare, facelift-uit acum de luna asta cred, insa totusi e alta clasa... Astra imi pare cam scump la motorul de 1.4, de care am inteles ca te cam rogi in depasiri de el...

Lacetti imi pare o optiune buna, cam cea buna as zice eu, dar sa nu uitam ca va trebui platita si vama la sfarsitul perioadei de leasing (nu e clar inca daca va fi 30% sau 10% din 2007)

 

PS. Vezi ca e o oferta speciala acum la Astra Clas. OPTIMA...

Edited by Gica

Share this post


Link to post

6% nu e mult sa platesti pentru o cu totul alta clasa...

Share this post


Link to post

Astra este ansamblat in polonia si cu 60% piese din aceleasi uzine ca si lacetti.Service-ul la ele este facut peste tot de aceleasi unitati si la acelasi preturi cu exceptia catorva piese unde astra concureaza cu modele de varf de la audi sau bmw.Daca era vorba de un 2l DTi la opel balanta era altfel dar in situatia de fata lacetti ramane varianta buna.

De fiat nici vorba...

bella@Discutam aici de o masina daewoo vanduta sub numele chevrolet deci nu discutam de modele americane.

Share this post


Link to post

Leasingul va fi pe 4 ani...asta inseamna "loterie" . In 4 ani se pot schimba multe, in bine sau in rau, vis-a-vis de taxele vamale si de politica de leasing.

@Gica: stiu de oferta speciala, dar pretul CIP tot pe acolo se invarte.

Share this post


Link to post

La Nubira Wagon v-ati uitat?

Share this post


Link to post

La Nubira Wagon, pretul CIP nu se incadreaza. Si nu am gasit sa fie vreo oferta speciala.

 

Se pare ca cele mai multe voturi le-a adunat Lacetti...

Share this post


Link to post

Albea avem la servici si costa foarte mult reparatiile si revizile.

Share this post


Link to post
Daca era vorba de un 2l DTi la opel balanta era altfel dar in situatia de fata lacetti ramane varianta buna.

 

Cred ca nu te-ai mai urcat de mult timp intr-o Astra (si vobim de G aici, da? :P ). Da, daca ar fi fost 2.0 dti mi-ar fi luat 2 secunde sa spun nu in loc de 1. G-ul este loganul Opel acum.

Share this post


Link to post

Albea - marfa italiana ce nu inspira incredere din punct de vedere al fiabilitatii (intretinere, revizii....).

Opel, placuta masina, dar motorul 1.4 din dotare cam subtirel la performante.

Prin eliminare, ramase Lacetti.

Totusi, Nubira e exclusa din start? Modelul Sx Mt e 10.300 (atat era Wagon inainte de 1 mai, pe perioada promotiei)

Share this post


Link to post

Dezbaterile s-au mutat in cadrul familiei !!! Sotia vrea Lacetti, sotul vrea Opel :)

Cunostintele lor in ale masinilor sunt foarte reduse...asa ca am apelat eu la ajutorul vostru.

Argumentele contra ale sotului sunt foarte subiective si nici nu le mai comentez:

nubira nu...ca e daewoo (buna explicatia, nu? )!

Lacetti nu...ca e coreeana!

opel da...ca e..opel!

 

Astazi se va face un tur de fortza pe la dealeri ...(fiat, opel, chevrolet, daewoo) pentru impresiile dupa test-drive!

 

Multumesc tuturor pentru ajutor!!!

Share this post


Link to post

Na, ca mi-a inchis oblonul.

Da' eu tot zic.

Daca tot e vorba de leasing pe 4 ani, sa ia Premium-ul (evident Lacetti). Poate pare un moft Climatronicul, dar vara ti se schimba parerea.

O remarca, totusi: daca e sa mearga mult prin oras poate fi cam nasol cu consumul.

Ah, si inca ceva: sa fie sedan (daca e vorba de familie)

Ca tot veni vorba: de Albea-lebedea cui i-a placut?

Share this post


Link to post

Lacetii votez si eu. Astra din cate stiu eu nu are suspensie independenta pe spate - Lacetti da . Plus ca design-ul unui Lacetti este mult peste Astra clasic.

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

@Ab...stai, nu s-a inchis oblonul!!! Doar ca asteptam impresiile de pe teren (da doamne sa-i placa lacetti :D )

 

La consum, si astra si lacetti sunt cam la fel : intre 10 si 11% urban. (din ce am intrebat si eu....)

 

P.S. pe lista de test-drive tocmai a fost inclus si Loganul.

Share this post


Link to post

Cred ca se cumpara Logan pana la urma :D :) )

Share this post


Link to post

Clasic... Stim continuarea :D

Share this post


Link to post

E vorba cumva de Logan Clasic? :D

 

P.S. Ca veni vorba, de ce draq nu discutam chestia asta pe chatul ala parasit de soarta?

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Pentru ca nimeni nu sta pe chat :P

Share this post


Link to post

Ar fi bine la test sa ii dea chiar variantele alea pe care au pus ochii, adica motorizarea de 1.4 la Astra si 1.6 la Lacetti si atunci se va simti diferenta. Dar subscriu la ideea ca sunt mari sanse sa ia Logan daca a intrat si ala in discutie... :mrgreen:

Edited by Gica

Share this post


Link to post

In competitie au ramas Lacetti si Opel astra classic 1.7 diesel (mai erau niste initiale..dar nu le-am retinut).

 

Abia sambata va avea loc test-drive-ul.

 

P.s. se pare ca va castiga diesel-ul chiar daca a iesit putin mai scump.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...