Jump to content
Sign in to follow this  
sorin77

Valabilitatea ITP Se Poate Verifica Pe Pagina RAR

Recommended Posts

Pe pagina de internet a Registrului Auto Roman (RAR) www.rarom.ro

cei interesati isi pot verifica valabilitatea inspectiei tehnice periodice (ITP) la propriul automobil.

 

Eu am verificat si functioneaza!

 

Pe pagina principala www.rarom.ro exista in partea stanga link catre "Verificare ITP"

Dati click apoi trebuie sa stiti nr de impatriculare la care vreti sa verificati ITP-ul si sa introduceti nr. afisat in poza alaturata.

 

-----------------

Conform Ordonanţei de urgenţă nr. 189/2005, începând cu data de 1 aprilie 2006, la împlinirea unui termen de 90 de zile de la data expirării inspecţiei tehnice periodice (ITP) sau a asigurării obligatorii de răspundere civilă auto (RCA), se suspendă de drept înmatricularea vehiculelor rutiere aflate în această situaţie.

 

Conducerea pe drumurile publice a autovehiculelor a căror înmatriculare a fost suspendată în condiţiile prezentei Ordonanţe de urgenţă constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 3.000 RON la 5.000 RON.

 

Registrul Auto Român vă oferă posibilitatea de a verifica dacă inspecţia tehnică periodică (valabilă) a maşinii dumneavoastră a fost înregistrată în baza de date. Dacă sunteţi sigur că ITP-ul a fost corect efectuat într-o staţie autorizată de R.A.R. pentru această activitate, şi totuşi nu vă regăsiţi în baza noastră de date, completaţi un formular de sesizare. Pentru a evita astfel de situaţii, vă sfătuim să nu acceptaţi intermedierea obţinerii dovezii de efectuare a ITP de către alte persoane, aceasta dovedindu-se a fi, de cele mai multe ori, falsă.

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Super tare: Vehicul găsit: nr. 1

Vehiculul cu nr. de înmatriculare B05*** este în evidenţa R.A.R. şi are I.T.P. valabil până la 28-mar-2007

 

Vehicul găsit: nr. 2

Vehiculul cu nr. de înmatriculare B05*** este în evidenţa R.A.R. şi are I.T.P. valabil până la 21-iun-2006

 

unde *** e numarul meu de inmatriculare. Ce sa inteleg din asta?

Share this post


Link to post

Ciudat,eu am facut ITP-ul acum 2 luni si i-mi apare ca sa bag o sesizare!

La voi merge? :-?

Share this post


Link to post

Eu am chiar doua ITPuri, dupa cum vezi mai sus. Ce e mai interesant e ca softul e facut sa vada masini cu mai multe ITP-uri. =))

Share this post


Link to post
Super tare: Vehicul găsit: nr. 1

Vehiculul cu nr. de înmatriculare B05*** este în evidenţa R.A.R. şi are I.T.P. valabil până la 28-mar-2007

 

Vehicul găsit: nr. 2

Vehiculul cu nr. de înmatriculare B05*** este în evidenţa R.A.R. şi are I.T.P. valabil până la 21-iun-2006

 

unde *** e numarul meu de inmatriculare. Ce sa inteleg din asta?

 

Ai avut numarul actual pe alta masina.

Share this post


Link to post
Ciudat,eu am facut ITP-ul acum 2 luni si i-mi apare ca sa bag o sesizare!

La voi merge? :-?

 

La mine merge si am testat chestia la inca vreo 5 colegi. La toti a mers bine.

Deci, dadyDei da-le o sesizare... :mrgreen:

Share this post


Link to post

Am masina de mai multa vreme decat 21 iunie 2004. Mai degraba cineva cu numar asemanator cu al meu a ramas fara ITP.

Share this post


Link to post

Daca dau sesizare se pot complica treburile...Mai bine i-i intreb pe cei care mi-au facut ITP-ul!

Apropo,este de ajuns sa scriu nr. de inmatriculare si codul acela?

Share this post


Link to post

Se pare ca masinile noi nu figureaza in baza de date :mrgreen:

Share this post


Link to post
Apropo,este de ajuns sa scriu nr. de inmatriculare si codul acela?

 

Da, e suficent sa scrii doar numarul sau doar CIV-ul.

Share this post


Link to post

Am facut ITPul acum 1 saptama aproape. Inca nu apare in baza de date.

Share this post


Link to post

Deja am gasit 2 vecini care au ITP facut pe naspa > :) .

Share this post


Link to post

Pai eu am certificat nou... si la sesizare imi cere nu stiu ce serie de folie...plus eroarea asta:

 

Share this post


Link to post

Vehicul găsit: nr. 1

Vehiculul cu nr. de înmatriculare B50RLU este în evidenţa R.A.R. şi are I.T.P. valabil până la 26-ian-2007

Share this post


Link to post

Si mie mi-a aparut eroarea asta cand am cautat pe Cielo dar la Dacie adevarul e ca a expirat din 16 martie 2006 :D .Asa ca Dacia este dar Cielo nu,cred ca nici unul care are masina luata de noua nu e trecut acolo.

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Vehiculul cu nr. de înmatriculare PH04*** este în evidenţa R.A.R. şi are I.T.P. valabil până la [dată necunoscută].

 

Cred ca e praf baza lor de date...

Share this post


Link to post

Vehiculele noi nu apar in baza? Al meu cielo e din 2006 si nu apare...ce sa cred? nu este actualizata ssau...Grivita face magarii?

Share this post


Link to post

Ok, mie imi apare Dacia, dar Chevy nu apare :( ... a aparut la cineva care are numere de leasing ?

Poate cele noi nu apar deoarece nu au nici un ITP facut ? ...

Edited by Alinutz

Share this post


Link to post

ITP la masini noi se face la 2 ani de la inmatriculare (se considera ca sunt suficient de "verificate" cand parasesc fabrica).

Share this post


Link to post

Exact la chestia asta ma refeream si eu, dar este cineva cu masina in leasing (si are deja vreun ITP facut) care a probat pe site ?

Share this post


Link to post

In sfarsit a aparut si verificarea mea dupa 1 luna. Actualizeaza mai RAR :D

Share this post


Link to post

Mie nu-mi merge site-ul. Apare ca inexistent.

Share this post


Link to post

La masiniile noi sau care sunt pana in 2 ani nu sunt trecute in baza de date de la R.A.R. ;)

 

Later edit: Acum vad ca acelasi lucru la scris si Vaxxi in postul #19.

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...