Jump to content
Sign in to follow this  
sprite

Reglarea şi îmbunătăţirea farurilor

Recommended Posts

m-as duce dar la mine in oltenita sunt uni care mai mult strica decat sa repare , si din ce am citit in forum pot sa fac si eu reglajul am tot ce i-mi trebuie dar nu stiu de unde sa rotesc :shock: m-am uitat mai bine si pe cel de stanga-dreapta l-am gasit si am mai vazut semnul care indica sus-jos dar nu stiu care este surubelul , am vazut in capatul la morotas o chestie iesita in afaea cu o gaurica si un orificiu unde poti roti de ceva cu o surubelnita dreapta.

Share this post


Link to post

Corect! Este un soi de roata dintata pe care o poti roti dinte cu dinte.

Share this post


Link to post

Farul din dreapta bate fff bine , cel din stanga face o pata... :( aveti idee de la ce poate fi si cum se poate remedia? Reglajul de inaltime e facut pe aparat

post-4881-1217053167_thumb.jpg

post-4881-1217053231_thumb.jpg

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Nu prea ai cum sa rezolvi pata aia. Mai mult ca sigur ca este din far problema. Iar daca incerci sa o reglezi pe lateral portiunea de drum iluminata va fi destul de ingusta.

Share this post


Link to post

Schimba becurile intre ele. Ce se intampla?

Share this post


Link to post

"Pata" de genul ala aveam la Dacie in cazul becurilor tip lampa cu halogen. Problema de fapt nu este o problema, oglinda farului este conceputa sa lucreze optim la o pozitie foarte precisa a filamentului becului. Cind becul nu se "pupa" cu oglinda, voila pata. Am gasit o solutie invirtind becul putin. Evident, catarea becului nu mai intra in catarea farului insa lumina se imprastia perfect uniform. Nu stiu daca merge smecheria asta la xenoane, probabil ca nu ...

Share this post


Link to post
"....Cind becul nu se "pupa" cu oglinda, voila pata. Am gasit o solutie invirtind becul putin. Evident, catarea becului nu mai intra in catarea farului insa lumina se imprastia perfect uniform...

 

 

Pata aceea o am si eu, probabil in alta forma si fix la acelasi far. Tind sa cred ca e din constructia/proiectarea farului sau a bulbului din far. Aceeasi pata a fost atat cu becurile originale si este si cu actualele becuri. Eu chiar sunt curios de solutia propusa de tine. Diseara se pare ca am sa mesteresc iar pe la masina :D

Share this post


Link to post

Pata s-a rezolvat scotand bulbul din far, doar la acest far, cel din dreapta lumineaza bine.

 

Nu am primit flashuri de la ceilalti participanti la trafic, in concluzie tind sa cred ca nu a influentat in rau scoaterea "ciupercutei" din far.

Share this post


Link to post

Salutare,

 

Am si eu o intrebare, dupa ce am fost azi la service (a 2-a oara!) sa mi se regleze farurile. (Tot nu sunt ok, parerea mea, dar asta tine de alt topic).

 

Am avut o discutie mai interesanta cu un meserias de la service-ul respectiv, pe care o redau aici (copy-paste din celalt topic):

 

Dar, ce era mai interesant: in timp ce omul regla farurile acolo, un alt nene meserias se uita si el. Si zice la un moment dat ca sunt cam slabe farurile, daca vad bine cu ele.

Zic ca, pai acuma erau reglate aiurea, si asa si asa, dar acuma sper sa fie ok.

Aaaa, zice el, nu e aia problema. E prea mica tensiunea pe ele, dar are el o metoda garantata, costa cam 300 de roni, si se rezolva, si sa-l caut pe el daca vreau sa fac operatia.

Si il intreb, bine bine, dar care e problema de fapt? Trebe schimbate becurile? Bateria - nu cred, ca e nou-nouta.

Zice el, nu, cu timpul se "imbatranesc" legaturile electrice, si nu mai cade destula tensiune pe becuri. Cica asta se intampla la majoritatea Nubirelor dupa ceva ani.

Colegul mai tanar ia imediat aparatul de masura, si masoara. Cica 12 V pe becuri, 14 V pe baterie (zicea el, eu n-am vazut ce indica aparatul).

Eee, vezi, ti-am zis, zice el. Si continua: o solutie e sa schimbi tot cableraiul, care costa cam 20 mil vechi, sau solutia lui.

Si il intreb, bine, si care e solutia dvs?

Eeei, secret, zice el.

 

Voi ce ziceti - e pe bune faza asta? Sau erau doar in urmatorului fraier... :mda: La o Nubira de 6,5 ani, chiar asa naspa se duce partea electrica? :-?

Share this post


Link to post

Pe prima pagina a topicului e un fisier pdf referitor la imbunatatirea sistemului electric. Acolo gasesti si cauze si solutii :)

Share this post


Link to post

Salut tuturor!

Am citit acest topic de la cap la coada in speranta ca voi gasi rapsunsul la o intrebare, de unde se regleaza farurile la Matiz? Eu am gasit surubul care le regleaza stanga-dreapta, dar surubul care le regleaza sus-jos nu.

Ma poate ajuta cineva? Va rog!

Edited by balica.andrei

Share this post


Link to post

...

 

SAlut,

Nici eu nu am gasit surubul care regleaza farurile sus jos.L-am gasit doar pe cel care le regleaza lateral. Ne poate ajuta cineva cu celalalt surub?Multumesc

Edited by tolin
Nu mai cita inutil si integral mesajul anterior !

Share this post


Link to post

Nu-i dupa ornamentul inferior din fata farului ?

Share this post


Link to post

...

 

Buna,in imaginea alaturata am marcat suruburile pe care le-am gasit pentru reglarea farurilor. aceste suruburi insa am observat ca imi regleaza farurile stanga-dreapta. UNDE sunt suruburile pentru reglaj sus jos?

post-7765-1225909761_thumb.jpg

Edited by tolin
Citare inutila a mesajului anterior.

Share this post


Link to post

Motorasul pentru reglare oglinda sus-jos unde este ?

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca omul ca habar n-are despre ce se discuta in jurul lui incepe sa faca misto?

 

Omule, Tolin te intreba de motorasele de actionare a oglinzilor FARURILOR!!!!

Share this post


Link to post
Motorasul pentru reglare oglinda sus-jos unde este ?

Motorasul pentru oglinda? Eu am Matiz...la mine oglinda e manuala :P .Asa ca nu te pot ajuta cu motorasul pentru oglinda. DAR titusi...surubul ala pentru reglaj fauri sus-jos unde este??

 

Motorasul pentru oglinda? Eu am Matiz...la mine oglinda e manuala :P .Asa ca nu te pot ajuta cu motorasul pentru oglinda. DAR titusi...surubul ala pentru reglaj fauri sus-jos unde este??

SCUZE :osanale: SCUZE

te refereai la oglinda de la far...probabil. eu ma gandeam la oglinda retrovizoare. Asta incerc si eu sa aflu, unde este surubul pentru reglaj far sus-jos. cred ca demontez tot farul de pe masina si il analizez bine daca nu ma poate ajuta cineva cu identificarea surubului ala.

Share this post


Link to post
Sa inteleg ca omul ca habar n-are despre ce se discuta in jurul lui incepe sa faca misto?

 

Omule, Tolin te intreba de motorasele de actionare a oglinzilor FARURILOR!!!!

SCUZE, sunt ff obosit. oglinda de la faruri, da, am inteles. dar nu stiu sa zic unde este motorasul. eu am identificat doar un surub, ala incercuit in poza de mai sus, care imi regleaza farurile stanga dreapta. eu caut acum surubul pentru reglajul manual al farurilor sus-jos.

Share this post


Link to post

Omule- cu soroabele marcate de tine reglezi oglinda FARURILOR spre stanga sau spre dreapta. Esti FOAAARTE obosit.

Iti garantez ca AI motoras pentru reglajul "sus-jos" al farurilor.

Share this post


Link to post
Omule- cu soroabele marcate de tine reglezi oglinda FARURILOR spre stanga sau spre dreapta. Esti FOAAARTE obosit.

Iti garantez ca AI motoras pentru reglajul "sus-jos" al farurilor.

 

Si ce sa fac eu cu motorasul ala??? Mie imi trebuie o reglare MANUALA sus-jos. rotita de reglaj al farurilor din interiorul autovehiculului este in jos de tot(pe pozitia 2) si cu toate astea faza scurta imi bate in sus si ii orbeste pe ceilalti. de aceea doresc sa reglez manual farurile in jos, dar nu gasesc surubul de reglaj.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Pai, ma gandeam ca unde-i amplasat motorasul, este amplasat si reglajul. Motorasul il localizezi dupa zumzaitul pe care-l face, pe faza scurta, cand reglezi din potentiometru.

Share this post


Link to post

Ca sa localizezi motorasele, uite-te dupa niste fire, altele decat cele de la faza lunga si pozitii.

Eu am o banuiala ca sunt dedesupt, pe partea de jos a farului.

Share this post


Link to post

Nici eu n-am gasit acest surub, de mai bine de 2 ani.

Intr-o carte (poloneza) in doua poze un nene regleaza cu surubelnita de sus in jos in corpul farului ( cred ca stang-dreapta, desi merge bine si din spate ). Mai regleaza ceva cu surubelnita inapoia farului, inspre aripa ...???

Din studierea pe masa a unui far cu motoras, am vazut ca oginda ar putea fi pre-pozitionata pe zero, cu conditia de a extrage intai mecanismul cu motoras, urmand a-l pune la loc dupa.

NU dau nici-un sfat !

 

Facut urmatoarele descoperiri :

Stanga-Dreapta se regleaza lejer pe sus in corpul farului, optim cu o cap-cruce de 8.

Sus-Jos se regleaza tot cu cap-crucea de 8, printr-o gaura cu guler care se vede in corpul dispozitivului cu motoras (un apendice atasat exterior farului, dincolo de bec, spre aripa). Dispozitivul are spre inapoi si o cheita hexagonala neagra de plastic, tot cu rol de reglaj, dar nu incape nicio mana sa il apuce. Surubelnita sa fie cat mai lunga, daca difera de 8, ori nu incape, ori nu prinde. Atentie, foarte posibil ca reglajul cu motoras sa lucreze doar pe faza scurta si sa incurce treaba, asa ca vedeti cum, ce si cand reglati. Cred ca e bine pe faza lunga.

Share this post


Link to post

Salut,

 

Nou pe aici.

Am nevoie de ajutorul vostru. Ma tot chinui sa reglez farurile la al meu Cielo P. Sus jos le-am reglat, insa pe verticala nu dau de nici un surubel sau ceva.

 

Aveti idee unde sau cum pot regla farurile stanga-dreapta. Imi bat ambele foarte in stanga.

 

Ma puteti ajuta .

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Ce tip de far ai, cu reglaj manual sau cu motoras?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...