Jump to content
Sign in to follow this  
Bill

30 Mil Pentru Masina Veche Casata

Recommended Posts

O bila neagra pt. Daewoo Romania.

Pana pe 30 aprilie a fost un discount de 600 E la Nubira. Acum nu mai este...

Asta inseamna ca daca se da drumul la program dau masina veche pe degeaba (sau aproape degeaba - aia la program dau 850 E).

Eram mai castigat daca luam Nubira acum 2 saptamani si mai castigam si masina veche, nu?

Share this post


Link to post

Da. Ai naiba, nu stiau ca vrei tu sa iti iei masina. Fii serios.

Share this post


Link to post

Sunt cat se poate de serios cand e vorba de banii mei...

Probabil ca ofertele nu se adreseaza segmentului de clienti ce vor sa beneficieze de progam, nu?

 

Cred ca si eu ar trebui sa fiu luat in seama, chiar daca sunt oarecum neinsemnat, ca doar Daewoo Romania produce masini pt. cei ca mine, ca altii cu mai multi bani se duc la AutoItalia si iau Maserati...

Share this post


Link to post

pare o veste buna :lavolan:

Share this post


Link to post

Care poate sa ma indrume si pe mine ?

Am un oltcit pe care l-as da pe cele 30 mil.

Cum se face , ce conditii sunt ?

Pot sa iau un matiz cu acest bon ?

Mersi

Share this post


Link to post

Aseara, la RealitateaTV, am vazut o reclama cu o dealer auto din Bucuresti care oferea numai DACIA pentru cele 30 mil. Si numai cu banii jos sau în RATE, nu în leasing.

Share this post


Link to post
Care poate sa ma indrume si pe mine ?

Am un oltcit pe care l-as da pe cele 30 mil.

Cum se face , ce conditii sunt ?

Pot sa iau un matiz cu acest bon ?

Mersi

 

Da, se poate si Matiz, citez de pe un site:

 

"Va informam ca S.C.Auto Center S.A va participa, ca reprezentant al DAEWOO AUTOMOBILE ROMANIA, la Programul de innoire al parcului auto 2006.

 

 

Persoanele interesate sa achizitioneze,prin aceasta modalitate,un autoturism MATIZ, CIELO sau NUBIRA ne pot contacta din timp prin mail la adresa acb@acb.ro

sau la telefoanele 3128871 si 2108441, precum si personal la adresele mentionate in pagina de CONTACT.

Achizitionarea se poate face in sistem cash, rate sau leasing cu reducerea de 3000 RON, echivalentul predarii la REMAT a vehiculului vechi "

 

 

Uite si link-ul: http://www.acb.ro/

Share this post


Link to post
....

Eram mai castigat daca luam Nubira acum 2 saptamani si mai castigam si masina veche, nu?

 

Pacat ca ti-ai dat seama doar acum: facand un calcul simplu: 600E discountul plus un 4-500E cat ai fi putut obtine pe olcit in targ, cred ca erai mai castigat. Daca astepti pomana statului s-ar putea sa ti se usuce mana intinsa.

Succes in continuare, sper sa nu esuezi intr-un logan.

Share this post


Link to post

Salut colegilor forumisti,

 

Am o intrebare pentru voi.

Stiti cumva daca o masina care poate fi casata se poate instraina. Adica sa ia altcineva prima de casare pentru masina respectiva. De ce va intreb asta.

Bunicul meu se gandea sa-si cumpere o masina noua...si anume un Matiz de 5000 de euro. El are acum o Lada 1200 din 1978. Avand in vedere varsta bunicului meu...peste 70 de ani...logic nu mai poate face nici un credit, nici macar unul pentru un banal frigider, nu mai vorbesc de o masina. M-am gandit sa luam noi masina cu un credit dar si cu bonul de 30 de milioane de la stat. In felul asta cu cei aproximativ 800 de euro de la stat si reducerea de 200 (pentru ca am mai luat o masina daewoo) s-ar ajunge la 1000 de euro, ceea ce este foarte avantajos. Adica masina pentru bunicul meu ajunge la 4000 de euro noua, ceea ce inseamna rate usor de suportat pentru el.

Tot ce stiu despre acest subiect este ca masina casata trebuie sa fie in proprietate 3 ani sau ceva de genul asta.

Ma gandesc, ca poate exista o derogare, ceva pentru ca suntem rude de gradul 1.

Voi stiti cumva cum se numeste legea, sau hotarare, ordonanta, ce o fi...sa ma mai documentez si eu putin.

Edited by cielofan

Share this post


Link to post

Nu cred ca exista asa ceva, numai sa faca bunicul un contract de vanzare-cumparare intre el si titularul contractului de leasing/rate (sau de donatie). Sunt ceva acte in plus de facut dar se pare ca in cazul de fata merita.

Share this post


Link to post

Da...nu este nici o problema in a face niste acte, pentru ca intradevar merita. Dar ma intreb daca totusi se poate, stiind ca proprietarul trebuie sa aiba masina de cel putin...nu stiu cati ani. Prin donatie m-am gandit si eu...

Share this post


Link to post

Proprietarul poate avea masina de o zi, ideea e ca masina sa respecte regulile programului (mai veche de x ani, ITP valabil, sa functioneze si sa vina pe propriile 'picioare'). Cred ca cel mai indicat este sa mergi la un dealer (unde am inteles ca primesti on soi de formular pentru inscrierea in program si pe urma la REMAT unde gasesti detalii suplimentare despre conditiile referitoare la starea masinii si ..proprietarului)

Share this post


Link to post
Da...nu este nici o problema in a face niste acte, pentru ca intradevar merita. Dar ma intreb daca totusi se poate, stiind ca proprietarul trebuie sa aiba masina de cel putin...nu stiu cati ani. Prin donatie m-am gandit si eu...

 

Se poate dar te costa niste bani. Act de vanzare-cumparare (nu stiu cat costa). Bunicul radiaza masina (achita impozit la la zi la circa financiara, plateste formulare si chitante la politie, eventual face rezervare pt. numere daca vrea sa le pastreze tot pe alea), tu inmatriculezi masina (vreo 4-500.000 lei) + numerele (depinde daca le pui tot pe alea vechi te costa mai putin), apoi te duci la circa financiara (impozit la zi). Fa o socoteala si vezi daca renteaza ca bani , ca timp sigur nu renteaza. Urmeaza alta alergatura, alti bani (Remat, circa financiara, radiere, pastrezi numerele daca vrei, s.a.m.d...) Daca nu ai bani dar ai timp, una peste alta, renteaza.

Anul trecut nu era nevoie de ITP, pt. REMAT, si nu cred ca nici anul acesta daca se va mai derula programul...Dar sigur va fi nevoie de asigurarea RCA, mie mi-ar fi frica sa merg pe drum fara RCA, sa nu mai vorbim ca s-ar putea sa ti-o radieze politia din oficiu daca nu ai RCA...

 

Citeste si link-ul asta:

http://www.libertatea.ro/index.php?section...tire&sid=150239

 

Nu se specifica un numar de ani pt. proprietar

 

Cititi si ordonanta de urgenta din aprilie/a.c. pe care o atasez:

 

Din cate am vazut, nu mai sunt discounturi la Daewoo... =D>

06apr2006_parc_auto.pdf

Edited by Bill

Share this post


Link to post

Cielofan, uite si o parere de-a mea, mai simpla:

Monsieur Moshu sa faca un credit de nevoi personale de (sa zicem) 5.000 de euroi (la BCR, Raiffessen, BRD, Ion Tiriac - vezi aici o chestie FOARTE utila: www.conso.ro) si apoi bunicul cumpara cu banii jos un MATIZ E/AC (aici incluzand si cele 30 de milioane). Asa scapati si de CASCO (totusi banca va va obliga sa faceti o asigurare de viata). Apoi poate sa va doneze-vânda masina. Ei, ce zici :-? ?

Share this post


Link to post

E cea mai buna solutie asta, faci tu un credit si bunicul merge si plateste masina.

Nu are rost sa radiezi masina, sa o inmatriculezi din nou...

Si vezi ca reducerea de 200 euro pentru fidelitate nu mai este valabila, a fost pana la 30 aprilie, si era doar pentru cielo si nubira.

Share this post


Link to post

da, e tare site-ul si f. util

Share this post


Link to post

Multumesc foarte mult la toti pentru raspunsuri.

 

@florinbad> Creditul sigur ca il facem noi...pentru ca el nici nu are cum la varsta asta. Si intradevar e mai convenabil sa o iei cu banii in mana (Credit pentru nevoi personale), ca scapi de CASCO.

@Bill> Masina...Lada este in perfecta stare si circula, are RCA, rovigneta, impozit platit la zi, ITP etc...Chiar si 10.000.000 daca ma ajung toate actele de vanzare-cumparare tot se merita, pentru restul de 20.000.000 cu care in fond si la urma urmei pot fi ratele platite pe jumatate de an sau chiar mai mult. Asta e singura solutie, pentru ca daca o vindem mai mult de 10.000.000 oricum nu luam pe ea...nici atat nu cred.

 

Discounturi la Matiz oricum nu au fost niciodata...dar ma gandeam ca se aplica bonusul de fidelitate.

 

Later edit: Am gasit solutia :D cea mai avantajoasa.

Bunicul meu se duce si caseaza masina. Noi facem credit si ii dam banii sa cumpere masina pe numele lui. Astfel o poate cumpara cu tot cu bon de casare fara contracte de vanzare-cumparare, donatii etc...

 

As propune deschiderea unui subiect cu etapele casarii unui autoturism la "utile"...

Edited by cielofan

Share this post


Link to post

Daca vrei sa scapi de casco, creditul pt. nevoi pers. este singura solutie, dar este mai mare ca dobanda cu 1-2% dacat creditul auto si poate gasesti o banca care sa nu te oblige sa iti faci asigurare de viata (care este echivalentul unui casco, nu?). Daca stai la curte si nu lasi masina in strada poti sa te risti sa nu faci casco, poate nu e circulatie mare pe la voi.

La un moment dat tot va trebui sa treci masina pe numele tau, si oricum va fi nevoie de o radiere, reinmatriculare, etc...de ce sa nu o faci de la inceput. acum poate ca nu se va mai derula programul si ramai cu banii dati. E un scenariu si acesta. Dar daca se va derula programul, bunicul va trebui sa indure cozi si multe ore...

 

Revenind la subiectul topicului, au spus sambata la stiri la ProTV, ca e posibil sa se discute in guvern in saptamana ce urmeaza problema cu casarea autovehiculelor vechi, si ca cel mai devreme la 15 iunie sa se reia.

Interesele sunt mari mai ales din partea Dacia ale carei vanzari au scazut cu 14%, acest fapt punandu-se pe asteptarea clientilor pt. derularea acestui program.

Share this post


Link to post

Asigurare de viata este, garaj este...ne-am gandit intr-un cuvant la toate. Stim cat de important e casco, dar pentru el care face doar cateva drumuri in oras, la super-market si pana la Braila la Lacul Sarat, nu cred ca e necesar...dar doamne fereste. Pentru casare m-am uitat pe lege si intradevar masina trebuie sa fie in proprietate de cel putin 3 ani, v-am mai zis eu ceva pe la celelalte post-uri, deci nicio sansa sa o casez eu. Pentru cozi m-am gandit la procura. Eu oricum termin sesiunea pe la sfarsitul lui iunie deci merge. Am antrenament de pe la buletin, permis...etc.

 

Oricum, multumesc pentru sugestii.

Edited by cielofan

Share this post


Link to post

Io as zice sa va mai ginditi asupra casarii ... astept un semn.

Share this post


Link to post

S-a publicat in MO - Ordonanţă de urgenţă privind reluarea pentru anul 2006 a Programului de stimulare a înnoirii Parcului naţional auto se cheama - Ordonanta de Urgenta nr 38 din MO 474 din 1 iunie 2006

 

http://www.monitoruloficial.ro/2006/sumar_2006.htm - monitorul 474

 

Deci din iulie se va da drumu'

Share this post


Link to post

Mai exact de la 1 iulie (cel putin asa am auzit eu)

Vor fi mai multe locuri decat anul trecut si se va pastra valoarea primei de casare la 30 milioane ROL.

Share this post


Link to post

Corect, asteptam regulamentul de aplicare... :)

 

Daewoo vine oare cu vreo oferta pt. a atrage o parte din posesorii de masini vechi catre dealerii lor? (Dupa 1 Mai...nu mi s-a parut)

De ex. Renault se dau peste cap cu fel de fel de discounturi, si nu numai Renault...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...