Jump to content
Sign in to follow this  
Bill

30 Mil Pentru Masina Veche Casata

Recommended Posts

Va salut,

Sunt nou pe forum, am dat search dar nu am gasit subiectul acesta.

Doresc informatii despre programul Ministerului Mediului in legatura cu casarea masinilor vechi si oferirea a 30 milioane lei pentru masina veche casata, aceasta ca avans pentru achizitia unui autoturism Daewoo Nubira II sau Chevrolet Kalos.

La 1 iunie se va derula programul acesta si daca sunt interesati de subiectul acesta putem tine legatura prin intermediul forumului.

Dupa cate am mai citit, anul trecut Daewoo a vandut prin intermediul acestui program.

Share this post


Link to post

Da, anul trecut atat DAR cat si GM DAT au vandut prin programul acesta. Nu stiam insa ca incepe din nou, desi era normal, vanzarile de Logan sunt in scadere.

Share this post


Link to post

Kalos nu vei putea cumpara deoarece dupa cate stiu trebuie sa fie masina produsa in tara.

 

Deci Matiz, Cielo, Nubira sau Logan...

 

Sper sa nu gresesc.

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu, prin acest program, poti cumpara autoturisme noi, de productie romaneasca -Daewoo sau Dacia. Autoturismul predat, trebuie sa fie in stare de functionare.

Share this post


Link to post

Nu stiu cum, data trecuta era si Kalos pe lista celor ce pot fi achizitionate.

Share this post


Link to post

Anul trecut Ministerul Mediului şi Gospodăririi Apelor a publicat pe site-ul www.mappm.ro o lista cu 20 de producători care vor livra autoturisme în Programul de reînnoire a parcului auto.

Printre ei se aflau si Daewoo Automobile România Craiova (Cielo, Matiz, Nubira); Autoglobus 2000 Timişoara (Opel, Chevrolet); Rucom Craiova (Chevrolet, Opel si altii...

Sa nu spun ca aparea si AutoItalia Bucureşti (Fiat, Maserati, Alfa Romeo), Maserati care cel mai ieftin e 100.000 E

 

O ciudatenie, Daewoo a avut o promotie in per. 1 martie-30 apr. cu o reducere de 600E la fiecare model. Acum a disparut. Totusi vor fi 16500 de masini casate anul acesta. Trebuie ca dealerul sa te atraga cu ceva, ca doar concurenta e mare.

 

M-as orienta catre Nubira II ca e mai buna ca Logan (nu numai in ce priveste motorul, vezi aici 16 valve). Kalos, cu taxele vamale ajunge la valoarea lui Nubira II, si e diferenta mare am inteles din fisele de catalog ale celor 2 masini.

Share this post


Link to post

Nubira si Kalosul sunt in alta clasa. Daca vrei, compara Nubira cu un Lacetti dar si aici Nubira, cu al sau GPL, are avantaj.

Share this post


Link to post

Da, categoric sunt din alta clasa. Eu am Oltcit (si care inca mai merge), de care am fost foarte multumit, ca tot, vezi aici si ca gabarit, asa ca m-ar multumi si un Kalos cu 5 usi. Dar la banii astia cred ca e mai bun un Logan full options si mai ieftin.

Oricum ca bani cred au preturi apropiate Kalos si Nubira II. Dupa cum am afirmat, Nubira ar face banii in defavoarea lui Kalos (la acelasi pret vorbind, tocmai ca sunt din alta clasa).

 

Un coleg imi spunea ca trebuie sa fiu nebun sa dau 10.000 E pe o masina, mai ales ca de la anul la banii astia iei o masina SH f.buna

Share this post


Link to post

Colegul tau o sa aiba surprize. :) Vezi ca s-au dezbatut subiectele astea pe forum la greu.

Logan peste Kalos? Ok, daca vrei neaparat sa traiesti periculos. (Incepe lectura de aici: http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?s...ndpost&p=138875 )

Share this post


Link to post

Cred ai dreptate in privinta fiabilitatii, sunt chiar convins, masina facuta in Corea trebuie sa fie mai fiabila ca orice model produs in Romania. In general romanul nu se uita la siguranta, ci la pret in primul rand si apoi la dotari (cel putin la asta ma uit eu). Daca as avea bani multi as lua Maserati. Eu m-am referit la Loganul cu ABS si AC care ar fi mai ieftin ca si Kalos standard. Oricum orice masina de dupa anul 2000 e mai sigura ca Oltcitul meu.

 

Am sa trec pe la un dealer Daewoo sa ma interesez si poate vor aparea promotii in ajunul demararii programului. Anul trecut am inteles ca Renault a avut o astfel de promotie pt. Symbol ca sa atraga potentialii beneficiari ai programului Ministerul Mediului.

Share this post


Link to post

Nu stiu cu cat o fi mai ieftin, ii las pe altii pentru calcule financiare. Oricum, la Kalos trebuie sa faci leasing. Daca nu ai posibilitatea asta, nu mai conteaza.

Share this post


Link to post

Kalos se poate lua si cu rate, iar leasing pot face si ca persoana fizica, te referi aici la deducerea TVA din pretul final daca as avea firma?

A nu se intelege ca am ceva impotriva lui Kalos, chiar imi place modelul cu 5 usi. Un coleg are un Aveo (nu stiu ce diferente sunt intre ele) de care este f. multumit si foarte mandru.

 

Revenind la subiectul topicului, Matiz este prea mica (tinand cont ca merg mai mult in afara orasului), Cielo cred ca este cam depasita de ce este acum pe piata (nu ma refer la fiabilitate sau la altceva, ci la faptul ca imbatraneste moral). Mai ramane Nubira II care este peste tot ce face Dacia la momentul actual.

 

Mentionez ca vreau sa beneficiez de programul cu cele 30 mil. (sunt in regula cu totul) si sa nu dau mai mult de 10.000 E.

Ramane deci Logan sau Nubira, ca Renault Clio Symbol sau Fiat Albea nu imi place.

Share this post


Link to post

In program intra toate marcile, atat autohtone cat si importate, cu conditia sa se inscrie.

Anul trecut a avut pana si maseratti, chiar daca probabil nu le-a folosit.

Din pacate Chevrolet nu se poate lua prin acest program deoarece are taxe vamale si se achizitioneaza in leasing. Programul este destinat exclusiv persoanelor fizice.

Din optiunile tale nubira mi se pare cea mai la avantajoasa.

Incearca totusi si la opel, din cate stiu eu o sa intre si ei in program.

Share this post


Link to post

Daca cumperi Kalos cu banii jos vei avea 30% taxa vamale la toata valoarea masinii deoarece nu este produs in Europa.

 

Daca o cumperi in leasing vei avea taxa de 30% doar la valoarea reziduala a masinii care este 20% din valoarea totala.

 

Persoanele fizice de ce nu ar putea face leasing? Eu am inteles ca acei 3000ron poti sa ii dai avans si apoi platesti ratele...

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

Se poate face leasing pe persoana fizica, dar proprietarul masinii va fi firma de leasing, deci persoana juridica. Pe cei de la ministerul mediului nu ii intereseaza ca masina o ia in leas. o perosana fizica sau juridica, pe ei ii intereseaza proprietarul masinii.

Ca persoana fizica poti sa o iei cash dar platesi o gramada la taxele vamale si nu merita.

Share this post


Link to post

Multumesc despre informatia in privinta leasingului la masni produse in afara UE.

O sa intreb si la un dealer despre chestiunea asta cu leasing-ul. Cel mai ieftin model de Opel cred ca sare de 10.000 E, o sa ma uit pe site-uri si nu cred ca cel mai ieftin model de Opel e mai bun ca Nubira.

Nubira unde este fabricat?

Share this post


Link to post

Nubira si la noi si la corea. Pt leasing pe persoana fizica iti trebuie salariu "bashtan" pe carte.

Share this post


Link to post

Daewoo Nubira se fabrica la craiova, chevrolet Lacetti, urmasul lui nubira, se fabrica in coreea.

Cat despre leasing pe pers fizica, trebuie sa ai venitul net de 2 ori rata, nu cred ca iti trebuie un asa mare salariu.

Share this post


Link to post

Depinde ce model, echivalent din aceiasi class sau altceva... Ca nu cred ca se compara o Corsa cu o Nubira.

Share this post


Link to post

Drept sa spun nu ma intereseaza un model anume. Caut sa fiu un tip pragmatic. A sosit momentul sa schimb Oltcitul (de care repet ca am fost f. multumit - mi-am facut treaba cu el, m-a dus unde am avut nevoie -si inca mai sunt multumit). Si mi-am zis ca de ce sa nu profit de cei 850 E oferiti de guvern?

Orice masina noua (ca este Logan, Nubira, Kalos, Opel Corsa) este mult peste ceea ce am. Noua masina trebuie sa fie spatioasa (adica mai mare ca Matiz), model relativ nou, si cam atat, ca nu fac intreceri cu ea, nu ma intereseaza in mod expres puterea, viteza.

In privinta oricarei forme de credit ma incadrez, deci nu asta este problema.

 

Dilema este ca va trebui sa aleg deci in limita celor 16500 de locuri oferite de guvern pt. o masina la un pret rezonabil. Nu mai mare de 10.000 E. La Logan va fi bataie mare, iar pretul este f. bun. Ar mai fi Nubira (poate ca va mai fi o promotie in iunie). La preturi relativ egale prioritate va avea masina cu performante tehnice mai mari.

Share this post


Link to post

Asa apreciez si eu ca la raportul calitate, si performante - pret cred ca Nubira este peste tot ce este pe piata noastra de masini noi. Chiar astazi o sa trec pe la un dealer Daewoo sa ma interesez ce date au ei despre program si o sa va aduc la cunostinta si in privinta pretului si a altor facilitati.

Share this post


Link to post

Opteaza pt. Nubira, nu cred ca o sa iti para rau.

Eu am achizitionat acum 3 saptamani Nubira 2 SX LPG (la acea vreme era promotia cu reducere de 600Euro la modelele pe benzina si 400 Euro la gaz).

Nubira e doar asamblata la Craiova (e singura de la Daewoo a carei piese sunt produse in Koreea, restul sunt produse 100% romanesti, exceptie proiectul). Sunt f. multumit de ea, mai ales de consum. Poti cauta, sunt cateva topicuri despre ea si mici comparatii cu alte modele.

Facand comparatie cu celelalte modele, e cea mai buna alegere (parerea mea) in privinta dotari-calitate/pret, plus garantia de 3 ani si costurile mai reduse de intretinere, comparativ cu automobilele concurente.

Daca vrei sa intri in programul "rabla", va trebui sa mergi din timp la un dealer si sa "aranjezi" treaba inainte de inceperea programului, pt. ca in iunie va fi deja prea tarziu. Unui dealer i se aloca un numar de masini relativ redus (fiecare reprezentanta Daewoo va avea maxim 10 masini, cred ca e mult si asa - unii dealeri Dacia au avut 10 masini anul trecut) iar totul se aranjeaza inainte.

Edited by Juliaen

Share this post


Link to post

Multumesc Juliaen,

Chiar astazi cand plec de la serviciu trec pe la dealer sa ma interesez.

Share this post


Link to post

Juliaen, sunt produse puse la un loc in Coreea care au piese romanesti. Nu te ambala cu Nubira ta produsa in totalitate in estul salbatic. Dar asta nu inseamna ca nu este o masina buna.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...