Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Procedura CASCO în caz de accident

Recommended Posts

@john: Thanks. Am sa merg maine dimineata la asigurari din nou.

Share this post


Link to post

Intr-un final s-a rezolvat si problema mea. Ieri cei de la asigurari au facut plata catre leasing. Astazi ma duc sa predau talonut.

Daca nu era nenorocitul de la agentia locala care m-a tinut mai mult de 5 saptamani pana sa faca actele (si asta dupa reclamatii) terminam mult mai repede. Parerea mea e ca cei de la sediul central s-au miscat repede (mult mai repede decat ma asteptam).

Share this post


Link to post

Am inteles ca s-a schimbat procedura in caz de acc doar cu avarii. Nu mai trebuie mers la politie, ci la societatea de asigurari. Asa e? Cine stie mai multe detalii in legatura cu treaba asta?

Share this post


Link to post

Ai înţeles numai pe jumătate. Nu mai trebuie să te prezinţi la poliţie în cazul în care ai suferit un eveniment care nu este supus sancţiunilor din codul rutier.Adică, dacş ai asigurare CASCO şi ţi-ai găsit maşina avariată sau ţi-a sărit o piatră în parbriz, atunci nu mai ai nevoie de autorizaţie de reparaţie de la poliţie ci o primeşti direct pe baza unei declaraţii de la casa de asigurări. Dacă în schimb ai asigurare CASCO şi ai lovit pe cineva sau ceva (chiar şi un pom), conform legii trebuie să te prezinţi la poliţie în vederea obţinerii autorizaţiei de reparaţie.

Share this post


Link to post
Dacă în schimb ai asigurare CASCO şi ai lovit pe cineva sau ceva (chiar şi un pom), conform legii trebuie să te prezinţi la poliţie în vederea obţinerii autorizaţiei de reparaţie.

Gresit! Daca lovesti un pom si nu sunt victime nu mai trebuie sa te duci la Politie!

Share this post


Link to post

Si pe pom cine il repara?

Daca ai stricat/lovit ceva care se afla pe domeniul public te duci la politie.

Nu te duci decat atuci cand a zis si MirceaB. Doar daca este masina ta afectata.

Share this post


Link to post

Pentru Kosfunny şi VFX, greşiţi. Dacă nu ai CASCO şi ţi-ai avariat maşina, tu fiind cel care ai provocat evenimentul nu poţi să o duci la reparat fără autorizaţie de reparaţie. Cine ţi-o dă? Poliţia măi specialiştilor. Că se fac şmecherii cu declaraţii cum că ţi-ai găsit maşina avariată în parcare, asta-i altă problemă, dar am văzut şi astfel de smecheri care au fost daţi în gît de către ,,prieteni" lucru pentru care li s-a mai deschis şi un dosar.

Pomul chiar dacă este pe marginea drumului este al cuiva, iar un şofer nu putea să intre în el fără să nu respecte un articol din codul rutier, cel puţin neatenţia la volan.

Lucrez într-un domeniu care are strînsă legătură cu problema discutată şi care se aplică începînd cu 01.01.2009. După introducerea constatului amiabil va fi altceva.

Share this post


Link to post

Eu vorbesc de cei care au Casco. Parca asta e titlul topicului daca stiu bine sa citesc.Si revin, daca ai casco si ai fost implicat intr-un eveniment in urma caruia nu au existat victime sau pagube materiale produse unor terti nu este nevoie sa mergi la politie!

Si asta va spun in calitate de inspector de daune!

Share this post


Link to post

Deci am auzit bine. Si care este termenul in care trebuie sa te prezinti la societatea de asigurari?

Share this post


Link to post
Deci am auzit bine. Si care este termenul in care trebuie sa te prezinti la societatea de asigurari?

Asta depinde de clauzele politei.La firma unde lucrez eu trebuie avizata dauna in 48 ore!

Share this post


Link to post

acum 9 luni am facut constatarea de dauna la casco pentru a remedia unele indoituri mai mici sau mai mari ale masinii. Am deschis 3 dosare la casco - bcr. Acum 2 zile urma sa ma duc cu masina la service dar nu am mai gasit dosarele de dauna. Ce trebuie sa fac? In prezent nu mai am casco la bcr la kalos deoarece imi bagau pe gat franciza de 300 de euro. Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Asta chiar nu am auzit, de cand are agentul de la asigurari veleitati de "organ"?

De cand cu "constatarea amiabila" ?!?!?!

 

 

Aceasta procedura (de a te prezenta la politie pt. obtinerea autorizatiei de reparare) exista pentru simplul motiv de a monitoriza accidentele pentru evitarea tainuirii faptelor cu caracter de contraventie si/sau infractiune.

TOATE constatarile facute de agentii de asigurari ajung intr-o baza de date accesabila de catre politie si poti fi verificat la orice ora.

Ori tu crezi ca procedura de constatare amiabila a fost "inventata" pentru ca se plictiseau politistii?

Daca ai timp si posibilitate, intreaba un agent de la constatari daune cata hartogaraie mai trebuie sa faca la sfarsitul unei zile de lucru la constatari.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...