Jump to content
Sign in to follow this  
ticalosu_is12lat

Fiat Seicento

Recommended Posts

ma bate capul sa-mi cumpar un fiat seicento.ce parere aveti de masinuta?

Share this post


Link to post

O pararere ar fi: stick with Tico :) , Suzuki Alto a fost masina apreciata si, mai ales, fiabila la viata ei de aprox 20 de ani.

Despre Fiat Seicento ii las pe colegii de forum sa vorbeasca :)

Share this post


Link to post

Un prieten avea odata cand lucra la o firma de distributie un tico dat de la firma. Dupa un timp i-au dat un Seicento nou nout. Mi-a spus ca in mod clar nu se comparau cele 2 masinute,in sensul ca Tico era cam superior din toate punctele de vedere : spatiu interior, consum, performante dinamice, comfort pe drumuri proaste..etc. Acum nu stiu daca vrei sa o cumperi noua sau vrei sa pastrezi si tico, tu stii mai bine..

Share this post


Link to post

A naibii teste.. tot cam ca Aveo.

Share this post


Link to post

Am avut cativa ani o colaborare cu o firma de distributie, din discutiile cu patronul acesteia, care schimbase o parte din Tico cu Seicento, acesta nu era prea multumit de cele din urma, mult mai putin fiabile si mai gurmande decat Tico...

Share this post


Link to post

bineinteles ca pastrez tico :lavolan: la fiat m-am gandit sa o cumpar ca a doua masina

(sh-3100E,2002,60000km) pe care sa o folosesc in majoritatea timpului in oras.dar inca nu sunt sigur...m-ai ma gandesc... :-?

Share this post


Link to post

Eu as vinde Ticozaurul si adunat cu banii ce nu i-as pe cutiuta, mi-as lua altceva.

Share this post


Link to post

Eu am mers o singura data cu seicento, inchirat, si nu mi s-ar parut chiar asa nasol. Cam ca trabantul, ti-e rusine sa te urci in el insa inauntru e ok :)

Se misca totusi onorabil, am mers si pe autostrada, si am servit si cateva serpentine. Desi trebuie urcat in ture ca sa traga, e totusi destul de silentios incat nu deranjeaza, iar motorul la relenti nu se aude. E drept, era si destul de nou, avea mai putin de 20.000km.

 

@Offtopic

Am avut un noroc chior cu Fiatul ala... un bezmetic de 80 ani l-a zgariat in parcare. Eram cam in offside, ca nu eram parcat tocmai regulamentar, era jumatate pe un marcaj gen zebra unde nu aveam ce cauta. Am fost si fraier, eram proaspat ajuns pe meleaguri straine si nu am stiut sa-l strang pe mos de ...Cam eram bun de plata... Insa in noaptea inainte sa-l predau, cineva a incercat sa dea foc agentiei de inchiriere iar gagica dimineata era prea bulversata si nu a vazut zgarietura :)

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Un preten de-al meu si-a luat un Seicento. Din 2003, second hand.

 

Sa ma scuze posesorii, dar Tico sta mai bine doar la spatiu interior si confort. Atit.

 

Seicento are airbag sofer, motor in 4 cilindri pe injectie, 1100 cmc, oglinzi reglabile din interior, roti pe 13".

 

E cam chichineaţă, dar se misca superok.

Share this post


Link to post

e supermica , nefiabila , motoru super inghesuit , si consuma mult , destul de grea ptr marimea ei !

Share this post


Link to post
bineinteles ca pastrez tico :lavolan: la fiat m-am gandit sa o cumpar ca a doua masina

(sh-3100E,2002,60000km) pe care sa o folosesc in majoritatea timpului in oras.dar inca nu sunt sigur...m-ai ma gandesc... :-?

Esti sigur 100% ca masinuta are doar 60.oookm ? Este cumva alba ?

Sunt sute de seicento pe piata care au fost luate de la LARO (distribuitor Wrigley) ,sunt modelul Young si sunt fugarite si hartanite, nu merita mai mult de 1500E .Sunt multe firme de distributie care au avut seicento ,multe din aceste masini nici nu au calcat pe la revizie .

Daca masina este adusa din afara si are carte de service ,merita facuta investitia .

Share this post


Link to post

Si de la arieni, se pare ca merita luat second doar de la reprezentante. Multe masini de multe ori mai scumpe nu calca pe la revizii si scot frumoasa carte service dupa.

Share this post


Link to post

Eu am avut Fiat Seicento aproape un an.In primul rand dezavantaj mare datorita faptului ca are 2 usi si ma stresa mereu cand trebuia sa mai iau pe cineva si eram deja 2 in masina, dupa care consumul care nu scadea sub 9 in oras in conditiile in care eu mergeam batraneste.Avea motor de 900 cmc si era ffffffffffffff puturoasa, enervant de puturoasa. Consider Tico o masina sport fata de Seicento care l am avut eu si care avea aprox 45mii km. La capitolul siguranta sta ceva mai bine decat tico dar in rest e jale masina.

Share this post


Link to post

asta e culmea... seicento masina de oras si tico masina de durm lung =))

Share this post


Link to post

Eu am avut ocazia sa merg cu Seicento si mi s-a parut super ok. In nici un caz puturoasa. Intretinerea ei cam scumpa intr-adevar... Nu stiu cum e Tico... Nu am avut ocazia sa ma urc vreodata in Tico...

Share this post


Link to post
asta e culmea... seicento masina de oras si tico masina de durm lung =))

Normal ca Tico are 4 usi nu 2 :) )

Si Tico este chiar o masina economica pe cind Fiatul este chiar gurmand .

Share this post


Link to post

Totusi, motorul acela de FIAT are 1100 cc, in extraurban nu cred ca-i mai slab decat Tico.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...