Jump to content
Sign in to follow this  
Wolfman

Masini Cu Care Ne-am Intrecut

Recommended Posts

''Intrecut'' ieri cu un focus 2 tdci.Se vede ca au cam aceleasi puteri masinile,se simtea la depasiri.Am mers cam 50km numai in intervalul 160-190.

Share this post


Link to post
Aia e mizeria de harabaie, sau cel putin, seamana ingrozitor de tare cu asta. :thumbl: Imagineaza-ti ca e ALBA si mai pune deasupra, pe plafon, o bara cu 5-6 proiectoare mari cat niste mingi de fotbal

 

 

Esti cumva din Craiova? Stiu si eu masina care o descrii dar parca are numere de Anglia nu America, plus Hummer'ele care sunt mai multe la numar inclusiv unul galben de Anglia.

Edited by Robert_MNW

Share this post


Link to post

Am facut aseara un mic test Astra Vs. Nissan primera (1,6 @ 109 cp). Am facut testul de 4 ori pe lungimea de 400si ceva de metri.

 

Rezultatul a fost : Astra - Nissan 4-0. :mrgreen:

 

Nu a avut nicio sansa, a ramas de fiecare data cu cel putin o lungime de masina in urma. Pe tr. 1 si 2 parca se mai tinea cata de cat, dar de la a 3-a deja luam avans.

 

Raportul greutate putere a fost cam asa:

 

Astra 1300 kg (inclusiv eu :P ) @103cp ==> 12,62 kg/cp

Nissan 1375 kg(inclusiv soferul) @109 cp==> 12,61 kg/cp

 

Ambele masini au pana in 30.000 de km.

 

P.S. Testul a fost facut pe drum fara trafic auto sau pietonal, fara copaci sau alte obstacole pe marginea drumului cu un asfalt de o buna calitate.

Share this post


Link to post
Am facut aseara un mic test Astra Vs. Nissan primera

La masini cu performante egale soferii fac diferenta. Ia schimba soferii intre ei sa vezi ce surpiza o sa ai!

Share this post


Link to post

Asta inseamna ca sunt un sofer bun la liniute? :D

Iti spun ca si concurentul a tras foarte bine de masina.

Tind sa cred ca si daca facem schimb de masini tot astra iese prima, sau cel putin asa vreau sa cred :mrgreen:

Share this post


Link to post

Nu era evident?

Nissan Primera 1.6 l 0-100 km/h: 12,3 s

Astra clasic 2 l 0-100 km/h: 11.5s

 

Dar ati cantarit masinile de stii atat de precis greutatile? =))

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Greutatile le-am calculat asa: Greutatea din talon+benzina estimata+greutatea soferului

Si astra classic a mea e tot de 1,6 tommy, nu de 2l :P

Share this post


Link to post

Greutatea din talon include ceva benzina, bagaje si un sofer :D

off-topic, astra clasic II am scris, am uitat capacitatea :) )

Share this post


Link to post

Vreun Aveo 1.4 din Craiova dornic ? ... :)

Share this post


Link to post

cineva din buc, cu vreun espero,cielo,nubira, aveo sau chiar lacetti (exceptand motorul de 2.0diesel) doritor? :)

 

masini cu care am castigat pana acum:

-focus2 1.6 100cp

-golf5 1.6 102cp+soft+filtru sport+evacuare

-leon modelul nou 1.9 tdi 105cp

-megane 2 hatch 1.6 110cp

-c4 1.6 hdi 90cp si 1.6benzina 110cp

-astra classic2 1.6 102 sau 105cp cam asa

-hyundai i30 1.6 122cp

care m-au batut;

-toyota auris 1.6 124cp

-bmw e46 318 116cp(modelul fara facelift) cam la egalitate (pana la 120 sunt in fatza, dar dupa recupereaza si pe la 150 ma depaseste)

-octavia1 90cp, dar cu soft ..undeva la 120cp (ff mica diferenta)

-fiat stilo 1.8 133cp

-clio3 1.6 16v 110cp

-bravo 1.4 tjet 120cp

 

toate astea au fost pe drum liber, plecare de pe loc, cu cineva care a dat startul etc..cam pana la 140-150km/h...nu intre semafoare, sau pe dn etc :)

masina e cea de la semnatura, fara nicio modificare.

Share this post


Link to post

Si eu am intrecut un Bugati Veyron...

Masina este cea din semnatura, fara nici o modificare...

Share this post


Link to post

Mai era unul pe aici care facea liniute cu masinile parcate.

Share this post


Link to post

@bossake - Ai "batut" numai masini pe care era firesc sa le bati...

nimic deosebit.

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Foarte des vad posesori de logan si masinarii de prin Bulgarica de cauta intreceri sau merg prea repede decat e necesar... Au ceva oare masinile astea de zboara asa? (nu am nimic cu Bossake, sa nu se simte lezat, e doar o remarca generala, exceptii pot exista)

Share this post


Link to post

chiar nu m-am intrecut cu nimeni in trafic, pe autostrada etc...in primul rand pt ca e periculos si in al 2lea rand e o tampenie sa te dai cu vreunul la un semafor sau pe autostrada,pt ca nu e relevant rezultatul...nu ai de unde sa stii daca ala isi pune mintea cu tine sau omu merge relaxat la plimbare..

 

cand vrei sa te dai te vorbesti cu omul, mergi pe drum drept,liber, noaptea .. sa stie si ala ca se intrece cu tine..si rezolvi problema :P .

totusi ceva pagini mai in spate am vazut ca erau cativa viteji care se cam laudau cu intrecerile lor prin trafic, insa nu a comentat nimeni :D

Share this post


Link to post

Nu, am zis doar sa nu se inteleaga gresit... ca e drumul liber si e ceva aranjat, dati-i bice :) Tot respectul pt modul in care gandesti!

Share this post


Link to post

Oamenii care fac "liniute" nu se lauda pe forumuri publice.

Share this post


Link to post

Aceste pesoane nu sant cu capul pe umeri.Una e sa meregi mai repede si alta e sa te apuci sa faci curse prin oras,care si asa e aglomerat si imprevizibil.Apropo cred ca ei umplu rubrica de la ora 5 a stirilor PAR-TV.

Edited by velican_costi

Share this post


Link to post

M-a facut ieri un Porsche alb, intre Baicoi si Ploiesti :mrgreen: m-am gandit ca fiind ambele masini albe or fi si de aceeasi putere :P ...dar m-am inselat :mrgreen:

Share this post


Link to post
Au ceva oare masinile astea de zboara asa?

Au. Lipsă. Nu maşinile, "şoferii".

Am făcut şi eu o liniuţă, la semafor, cu un BMW înmatriculat în... Bahamas :) Fiind primele maşini la semafor, eu pe banda 1, el pe banda 2, întrecerea s-a terminat repede. Rezultatul: m-a făcut "urât" de tot, din primii 30m, pentru că la distanţa asta de semafor se afla străduţa la dreapta pe care eu am intrat. Preţul plătit de el a fost mult cauciuc, probabil şi aşa tocit şi de proastă calitate, lăsat pe asfalt la plecarea de pe loc.

Share this post


Link to post

Emile, asa am intrecut eu, acum aproximativ o luna, un Ferrarri in Constanta. Cu exceptia faptului ca el nu cred ca si-a dat seama ca e la liniuta iar strada pe care a facut dreapta era la 15 metri dupa intersectie :mrgreen:

.

.

.

.

mamaaa, da ce l-am facut...cu focusu' :P

Share this post


Link to post
Emile, asa am intrecut eu, acum aproximativ o luna, un Ferrarri in Constanta. Cu exceptia faptului ca el nu cred ca si-a dat seama ca e la liniuta iar strada pe care a facut dreapta era la 15 metri dupa intersectie :mrgreen:

.

.

.

.

mamaaa, da ce l-am facut...cu focusu' :P

 

Daca e vorba de un Ferrari gri cred ca soferul e de vina, l-am facut si eu. Cu bicicleta.

Share this post


Link to post

Azi pe la 6 veneam acasa dupa un w-e destul de incarcat si am vazut in fata la vreo juma de km o masina si m-am gandit sa vad ce marca este. Am schimbat rapid treptele si am ajuns-o din urma- era un lancer, modelul vechi. Aveam cam 120 in spatele lui, cu a IV-a, apoi am dat semnal de depasire. Omul nu prea a vrut sa se lase, caci accelera si el. Am tras pana pe la 160, apoi am dat a V-a si am vazut ca pierdea distanta. Am stat f putin in dreptul lui- era un barbat la maxim 35 de ani la volan, nimeni altcineva in masina. Nu stiu ce motor avea omul, ca nu scria nimic pe spate. Giucarica mea are 43k km si deocamdata sunt multumit de ea. Saptamana asta sau cealalta ii pun si gumele de la Cumnatu, apoi ii fac o geometrie (masinii, nu Cumnatului :D ).

Share this post


Link to post

1.6 ala fara eleron, 2.0 ala cu, si 2.0 turbo alalalt..

Share this post


Link to post
cineva din buc, cu vreun espero,cielo,nubira, aveo sau chiar lacetti (exceptand motorul de 2.0diesel) doritor? :)

 

masini cu care am castigat pana acum:

-focus2 1.6 100cp

-golf5 1.6 102cp+soft+filtru sport+evacuare

-leon modelul nou 1.9 tdi 105cp

-megane 2 hatch 1.6 110cp

-c4 1.6 hdi 90cp si 1.6benzina 110cp

-astra classic2 1.6 102 sau 105cp cam asa

-hyundai i30 1.6 122cp

care m-au batut;

-toyota auris 1.6 124cp

-bmw e46 318 116cp(modelul fara facelift) cam la egalitate (pana la 120 sunt in fatza, dar dupa recupereaza si pe la 150 ma depaseste)

-octavia1 90cp, dar cu soft ..undeva la 120cp (ff mica diferenta)

-fiat stilo 1.8 133cp

-clio3 1.6 16v 110cp

-bravo 1.4 tjet 120cp

 

toate astea au fost pe drum liber, plecare de pe loc, cu cineva care a dat startul etc..cam pana la 140-150km/h...nu intre semafoare, sau pe dn etc :)

masina e cea de la semnatura, fara nicio modificare.

 

 

Hmmmmm ... Afalm daca te descurci si cu Nubira II ?

Davai PM !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...