Jump to content
Sign in to follow this  
Wolfman

Masini Cu Care Ne-am Intrecut

Recommended Posts

@Cloropila cand vrei tu te afum si cu Golful si cu V70ul, la orice ora din zi sau noapte . TSul ala al tau este numai look, nimic adevarat insa sub capota, doar un motor de AVENSIS si atit .

 

@ RAZV in cazul asta iau si eu Cayenul unui prieten daca tu iei RSul de la firma, hai sa vedem care e mai destept. Desi cred ca AVEO al tau il fac si cu masina lui tata, adica un Golf 1 .

Share this post


Link to post
Am inteles ideea, ca nu este circulat frecvent dar sa sti ca ORICE drum ( cu exceptia alora de pe camp si chiar si alea au uneori denumiri ) este public. Singura varianta de a nu fi public ar fi pe pista privata.

 

Stiu stiu stiu ... of :) . Asta seara au fost "undeva- candva" peste 100 de masini la o "legala " ...

 

@BogdanG : lasa ... .te depaseste situatia .. vad ca nu intelegi . Nu e vorba de masinile prietenilor etc ... schimbam subiectul . Si nu stiu de ce cred ca esti genul care faci, dregi ... si ramai la stadiul de vorbe . Iar ts'ul ala pariez ca'ti face dricu ' ...

 

In plus nu stiu ce gasesti asa interesant pe topicul asta ; avand in vedere ca tu te zbati sa scoti un consum cat mai mic ca sa nu'ti apara "probleme de sanatate" -te'am citat- ... Mi'a mai zis un prieten ( forumist) despre tine ceva de genul : "ete'l si p'asta .. isi ia masina cu motor de 2400 170cp si pune gpl pe ea =)) " . Pentru tine principala caracteristica la o masina e consumul se pare ...

Edited by Razv

Share this post


Link to post

Bogdan, e chestie de nuanta.

 

Cu V70 clar ma afumi la figurat.

 

Cu Golfu ai putea sa ma afumi la propriu dar nu cred ca o sa stau prea mult in spatele tau.

 

Oricum e de facut si stai linistit cu motorul de avensis si atat ;)

Share this post


Link to post
Pentru tine principala caracteristica la o masina e consumul se pare ..

Razv aici nu sunt de acord cu tine.

NU vad rostul de a circula cu kerosen, fara roata de rezerva, samd 1 an ca sa dau 1 data pe luna 1 liniuta .

Ai mentalitati invechite fata de GPL, cele 2 posturi ale mele (recente ) pe subiectul asta de la "caterinca" iti demonstreaza asta.

Le-am pus la "caterinca" pt ca nu stiam unde altundeva.

NU vad de ce nu ti-ai eficientiza costurile punand GPL mai ales pe o masina pe care faci ( in cazul lui Bogdan ) 2-4 mii km / luna.

Cati dintre noi, cei de pe acest forum si-au luat o masina de zi cu zi si una exclusiv de liniune ?

Niciunul ?

Aha !

Cu totii avem masini pe care le folosim in scop general. Din cand in cand mai dam si noi drumu la pubertate si apasam pe pedala.

Schimbul de replici de genul "te afum sa moara mama" mi s-a parut mai degraba mistocar decat laudaros.

NU trebuia sa il iei in serios.

Atata timp cat la roata o anumita masina are mai multi hp decat o alta ( decat a ta in acest caz ) nu mai ramane decat experienta soferului care sa isi spuna cuvantul. Si asta nu isi spune cuvantul pe forum si pe asfalt. Dar, in teorie, masina cu mai multi hp invinge. Deci in scris, adica pe forum, masina cu mai multi hp invinge.

Din tot forumul sunt vre-o 5-6 masini care m-ar face ( satori, wallaby si inca cativa ) asta nu inseamna ca o sa ma apuc sa fac ca si curcanul.

Si daca pun GPL, surpriza, nu pierd decat 4-5 -6 hp. Si asta la 6000 ture. Deci raman cu peste 180.

Ce zici, te bagi la o liniuta ?

Si ca sa fie interesant punem premiu masinile ? Si ne dam cu masinile pe al carui talon scrie ca suntem proprietari. Adica daca tot esti barosan barosan si nu conteaza la tine diferenta de pret benzina / GPL si mai esti si convins ca ii afumi pe toti !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Razvanel, nici eu nu sunt fan gaz si nu mi-as pune vreodata, dar marea majoritatea de pe acest forum a cumparat masina din banii munciti nu primiti, la fel si combustibilul e platit din munca proprie, mai mult, multi au si alte responsabilitati si necesitati. Asa ca fiecare alimenteaza cu ce vrea pusca lui.

Mentalitati ca numai eu stiu si numai ce fac eu e bine, sunt doar paguboase.

Share this post


Link to post
Din tot forumul sunt vre-o 5-6 masini care m-ar face ( satori ...

Pe bune?

Inseamna ca am si eu sanse destul de marisoare... :P

Share this post


Link to post

Sa ma anuntati si pe mine cand se fac liniutele sa vin si eu :) . Promit sa fac galerie si ma "dau" cu cine vrea :P .

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post
Pe bune?

Inseamna ca am si eu sanse destul de marisoare... :P

 

M-am gandit la cei care ii stiu de pe forum ca au peste 150-160 hp la roata.

Ti-am zis ca ai sanse, sunt de fapt convins 80% ca ma faci deci hai sa ne incingem sa zicem .. pe o naveta de Jeam Beam Black ?

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Pai si de unde are Sato 150 - 160 cp la roata?

Share this post


Link to post

Din cate stiam eu pe forumul asta nu se incurajau intrecerile ilegale :-?

Share this post


Link to post

Pai.. de vorbit e voie, ca oricum nu se apuca nimeni =))

Share this post


Link to post
...cand se mai organizeaza circuite d-astea legale, liniute legale ( cam 3-4 pe an ) nu mergem si noi sa ne dam intre membrii clubului ?
Din cate stiam eu pe forumul asta nu se incurajau intrecerile ilegale :-?

Pai cine vorbea de ilegale? > :)

Share this post


Link to post
Pai si de unde are Sato 150 - 160 cp la roata?

 

Greseala mea, eram convins ca are Type Rul.

Share this post


Link to post
Razvanel, nici eu nu sunt fan gaz si nu mi-as pune vreodata, dar marea majoritatea de pe acest forum a cumparat masina din banii munciti nu primiti, la fel si combustibilul e platit din munca proprie, mai mult, multi au si alte responsabilitati si necesitati. Asa ca fiecare alimenteaza cu ce vrea pusca lui.

Mentalitati ca numai eu stiu si numai ce fac eu e bine, sunt doar paguboase.

 

Stai linistit ... chiar daca sunt printre cei mai tineri de pe forum masina a fost cumpara in mare parte din banii mei ( si ce'am "imprumutat" restitui acum ..) . Benzina imi bag singur ( mai ciup din cand in cand cand plec la ţară de exemplu ). Daca primeam bani poate imi luam si eu ceva pe la ~25.000euro ...

 

Si nu mi se pare normal sa'mi cumpar o masina cu motor de 2.4 170cp si sa pun gpl pe ea. Daca vroiam consum un luam un diesel de 1.3 si terminam povestea. E ca si cum mi'as lua 320d si mi'as pune sigla de M pe spate ...

 

@ Iar de dat ... se da lumea ... eu cel putin o data pe saptamana ma dau cu ea ( in general cu prieteni ) ...

Share this post


Link to post

Infractorule!!! :prr:

Share this post


Link to post
Greseala mea, eram convins ca are Type Rul.

Daca e rosie nu inseamna ca e automat si TypeR... b-(

Share this post


Link to post

Pt Razvanel pustiul, vezi ca nu am GPL pe masina ...deci remarca ta acida nu si-a atins scopul. Oricum dupa ce mai cresti si mai schimbi 3 masini o sa intelegi altfel ce se intampla pe langa tine. Oricum stiu acum : a ta e mai mare ...desi e la clasa mini =))

Share this post


Link to post

Inca nu ai gpl ... stai linistit ... am schimbat destule masini ... Si da inca sunt mic .. n'am ajuns la varsta in care 'mi iau dricuri si fac 10 topicuri la "Masina mea" sa arat ce mandru sunt :D

 

Hai sa incheiem polemica ca esti plictisitor ... batranule ( in vârstă doar că altceva ... )

Edited by Razv

Share this post


Link to post

Razv, logica cumpararii unui DRIC de peste 2 L si punea lui pe gaz e simpla. Ma mira ca in ciuda faptului ca spui ca ai condus ceva masini nu o observi.

La o masina de 1.3 L si deci consum relativ mic mai vin la pachet urmatoarele :

1. confort relativ mic. ( spatiu, optiuni, stabilitate etc )

2. viteza maxima relativ mica ( un motor de 1.3 L care sare de 160 km/h deja consuma ca toti dracii si oricum ajunge greuceanu acolo )

3. Zvac relativ mic ( daca nu e cu jdemii de turbine caz in care e scumput )

4. Volum transportator relativ mic.

etc.

 

Cum le elimini ?

CUmperi un dric si ii pui GPL. Si uite cum le-ai rezolvat pe toate. Si oricati hp ai pierde cu GPLul, de la 170 si daca ramai cu 140 masina se va misca oricum foarte foarte bine.

 

Ca sa nu mai zic ca un motor de 1,3 L va consuma in oras pe benzina aprox 7 sa zicem.

Asta cam fara AC.

Si evident cam fara zvac.

7L X 4.1 ROn/L = 28.7 RON / 100 km.

Pe GPL un motor care consuma 12-14 in oras va avea aceleasi costuri de trasnport dar cu mai avantajele de mai sus.

 

Da, raman in calcul si motoarele mici superperformante dar de obicei ele se gasesc la masinile de ultima generatie deci destul de scumpute atata noi cat si SH si chiar daca motoul e rau si fioros spatiul din masina tot mic e.

 

Daca e rosie nu inseamna ca e automat si TypeR... b-(

 

Si daca e neagra nu e neaparat moarea :P

NU cunoarea m-a facut sa cred asa ceva, am dedus ( cumva gresit ) datorita temperamentului clocotind al lui Sat. + ca si-a luat si motor.

In creierul meu plin de preconceptii oamenii care isi iau motor sunt destul de ... impulsivi ca sa nu zic vitezomani.

Mie unul mi-e frica numai cand ma uit la motoare pt ca ma cunosc si n-as putea sa ma abtin sa nu dau in ele si probabil ca as disparea rpd de pe forum.

Share this post


Link to post

Poti sa'ti iei dric cu 1.9 tdi ... in fine ... am zis ... sa schimbam subiectul.

Share this post


Link to post

Il schimbam dar cu ce, cu minciuni poate, a ta e mai mare stiu =))

Cu o prigorie de masina cu motor de maxim 100cp nu ai ce "sa faci la semafor"(a se citi liniuta) daca ai placerea sa te intreci cu logane este problema ta, eu insa joc in alta liga.

 

PS> mai razvanel cind o sa ai o casa de facut si familie o sa intelegi necesitatea unui "dric" .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Pe vremuri se spunea ca, cele doua animale pe cale de disparitie din RO sunt leul si elanul. Nu cred ca in zilele acestea e nevoie sa ai in curte un dric, pentru orice eventualitate. =))

 

Cred ca revenirea la topic este cea mai buna solutie.

Share this post


Link to post
Il schimbam dar cu ce, cu minciuni poate, a ta e mai mare stiu =))

Cu o prigorie de masina cu motor de maxim 100cp nu ai ce "sa faci la semafor"(a se citi liniuta) daca ai placerea sa te intreci cu logane este problema ta, eu insa joc in alta liga.

 

PS> mai razvanel cind o sa ai o casa de facut si familie o sa intelegi necesitatea unui "dric" .

 

Mai Bogdanel din toti prietenii mei si'ai parintilor cred ca sunt maxim 3 cu dricuri ( si acestia au magazine in general )... Uita'te si pe forum sa vezi cate dricuri sunt ... :D

 

Iar in oras 70% dintre masini au sub 100cp ...

Edited by andreib
EU zic sa iti schimbi abordarea.

Share this post


Link to post

Ceva golf 4 diesel. Turat tractorasu putin asa. Plecat cu scartz. Pana la 50 m-am dus intr-a 1-a... si eram in fata cu 3/4 din masina. La 60 a schimbat viteza intr-a 3-a, ratand. Wannabe racers... Am dat si eu a 3-a la 60, sa merg la consum... m-a ajuns la urmatorul semafor. Era sa dea peste 2 cand a plecat iar cu scartz, nu stiu cu cine se mai intrecea de data aia... ca eu am plecat usurel :)

Share this post


Link to post

Oprit la stop . In stanga mea o Octavia 2. La volan un tip extrem de scarbit de viata si cu o mutra doritoare de pumni. In dreapta sa, blonda de rigoare, o japita care il manca din priviri. Omul foarte mandru de el, va imaginati genul. Ma surpride ca-l studiam curios ( stopul are 75 de secunde in care poti sa citesti si ziarul) si tureaza discret motorul, continuand sa se uite la mine ca la un gunoi...deh, eram doar intr-un Cielo. Eu, singur in masina, cu capsa pusa de atitudinea de mare smecher a aluia. 3, 2,1...semaforul se face verde, inaintea noastra se intindea iesirea din oras, trafic inexistent, soseaua super, doua benzi pe fiecare sens...deci ESTE loc . Am ratat putin plecarea ca nu am vrut sa patineze rotile, cu I-a eram la 30/h, schimb a II -a prea devreme...Skoda inaintea mea cu 1/2 de masina, surprind privirea japitei blonde dispretuitoare...ma duc cu a II-s pana la 70/h, ma apropii ...un sfert de masina inaintea mea...a 3-a si ma duc pana la 130/h, turometrul in jur de 5.500 ture, batand spre 6000. Sunt in fata cu 1/2 de masina...bag rapid a 4-a si cad pe turatia ideala de cuplu care ma arunca puternic inainte pana la 160/h...aveam o lungima de masina in fata deja...surprind trecatori opriti pe lateralele soselei opriti sa caste gura... Victorie ! Incetinesc si ma uit insistent spre cuplul din Skoda care venea din spate...se domolisera, omul nici macar nu a avut puterea sa se uite spre mine si se facea ca ploua, japita blonda ma cerceta de dupa geam avand o figura de parca mancase numai struguri acri...L-am lasat sa treaca pe langa mine si am vazut pe spate un TDI si cam atat. Am facut dreapta savurand victoria...meritata. Imi era dor de asa ceva, ma lasasem de vreo cateva luni bune.

 

A, nu am GPL si nici nu intentionez vreodata... :heavydrinkers:

Edited by EnglishRadux

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...