Jump to content
Sign in to follow this  
Wolfman

Masini Cu Care Ne-am Intrecut

Recommended Posts

Cati km/h aveai in fiecare treapta cand schimbai?

De obicei schimb a treia de la 50km/h...

 

drive.gif

Share this post


Link to post

Pai eu ma "intreceam" cu un tir pe care l-a depasit intai AndreiB (veneam de la Durau). Eram cu a II-a si deodata... masina ramane fara suflu- nu ma uitam cat am in bord, ochii mei erau pe latarala tirului si pe contrasens- de unde venea o masina, la distanta de vreo 2-300m. Am realizat brusc faptul ca am intrat in limitare, am dat rapid a III-a si m-am dus la 120 si ceva, depasind astfel tir-ul. Abia asta se poate spune ca turam motorul. Ce faci tu la 50- e lejereala, matizul intra in limitare pe la 80/h. eci la 50 abia se poate spune ca se simte si el cat de cat turat.

 

Multumita lui Andrei, pot spune acum ca motorul se infige mai bine, mai rapid- i-a ajuns loganeala trasa in iarna asta. Zilele astea ii curat si corpul clapetei, IAC-ul, dau un reset si un idle-learn, curat si discurile cu spray special, apoi dau cu ceva wd40 pe la bucsi. Cand se dezgheata furtunul, ii trag pe dedesupt (masinii) si o spalatura, ca e jale.

 

Cand veneam spre Targ nu m-am intrecut cu Andrei, desi taaare ma mai manca talpicul, insa era cam circulata soseaua.

 

 

Later edit: Zeneseu- eu am spus-o sub forma de gluma, ca o paralela la viteza fenomenala cu care se "dadea" Ionut.

Edited by Lucian M
  • Like 1

Share this post


Link to post

Masini cu care n-am intrecut...hmmm pai cam cu orice apare incognito ma intrec! Ideea e ca nimeni nu e atat de nebun, incat sa se tina dupa mine.21000000.gif21000000.gif

Share this post


Link to post

Cum topicul ăsta se intitulează "Masini Cu Care Ne-am Intrecut " am rugămintea să postaţi "pe subiect".

Pentru discuţii referitoare la turaţia de limitare, la cea optimă pentru schimbarea treptei, la viteza maximă atinsă... etc. există topicuri dedicate. La fel există şi secţiunea "Cafenea".

 

Share this post


Link to post

Astra g HB 1,6 benzina 105cp(eu) vs astra g caravan 2,0 disel 101cp+eds soft=126cp...castigator din 2 curse cu plecare de pe loc in ambele ...eu :D

Share this post


Link to post

Oricat de fasnet ar fi benzinarul, cred ca dieselul nu avea sofer prea bun :) Un caz asemanator, dar diferenta de putere dintre masini fiinde de doar 9 cai, passat 1.9 tdi 131 si hyundai i30 1.6 122 cp. De vreo 2-3 ori passatul a iesit catigator. Normal ca 'liniuta' a avut loc intr-o zona parasita :)

Share this post


Link to post

X5 preparat foarte elegant, superb, in spate la vreo 100 de metri, (cred) seara aceasta, sosea pustie. Incepe sa dea flash-uri. Apropiindu-ma de intersectie semaforizata si intentionand sa fac stanga, l-am ignorat, incepand sa semnalizez. Viteza mea cu Cielito...cam 100/h. Dobitocul, ofuscat rau de tot, accelereaza blana si ma depaseste pe dreapta cu un sunet de MIG in picaj. Cred ca avea deja peste 160 trecand pe langa mine.

 

Faza dura e ca exact in fata lui, la 20 de metri, s-a pus rosu...Ei bine, frana mai grozava nu am vazut si nu am auzit pana acum. In pofida tuturor sistemelor sale de anti-braking, etc, etc, toata soseaua s-a invaluit in fum scos de anvelopele sale de juma` de metru latime. =))

 

Evident ca vreo doi indivizi perpedes care au inceput sa traverseze lesinau de ras, fara nicio jena, ( vazusera toata faza) trecand exact prin fata aluia care cred ca facea spume de draci. :->

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Prima cursa de cand am coltul: Skyline R33 GTS-T stock. Cadru semi-organizat, ~400m, am castigat cu 3 masini diferenta @ ~165 la ora :D I love this car.

Edited by Venom

Share this post


Link to post

Parca n-ai sti, a castigat loganul. Cel mai destept cedeaza primul, intotdeauna.

 

n-ai sa crezi dar oficial logan 1,6 16v atinge 100km/h mai rapid decat Lacetti 1,6 16v de ex . documenteaza-te . ca alte multe alte minusuri fata de lacetti insa...

 

Nu concureaza, decind e loganul masina?

 

adk daca eu am si logan si lacetti sunt prost sau ce ? fugi ma ........

 

acum on topic :

cu lacetila vs suv hyundai sau cum naiba se scrie pe intorsura buzaului a scos limba dupa mine ala :P

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ce fac japonezii cand prind curse ilegale :) )

 

Share this post


Link to post

Nu se aplica si pentru aia care parcheaza pe locurile de handicapati? :D

Share this post


Link to post

Aseara m-am dat cu o honda civic 5d de 1,8 140cp automata(dar proprietarul a schimbat din padelele de la volan), ne-am dat din mers de la 30km/h si pe primii 400m aveam o masina in fata, la 550m eram egali si la 700m avea o masina in fata mea, momentan ma declar multumit. Testul a fost repetat de 2 ori si rezultatul a fost acelasi. O sa repet testul dupa ce voi face remaparea in zielele urmatoare, si sper sa nu mai am probleme sa ii stau in fata.

Share this post


Link to post

honda civic 5d de 1,8 140cp automata

Cutia automata de la Honda este JALNICA, chiar in manual mode. Daca avea cutie manuala probabil era alt rezultat.

 

Cine a proiectat cutia aia automata de pe Honda trebuia judecat si inchis pe viata. :)

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Apoi nu pot spune ca m-am intrecut insa i-am dat o lectie unuia cu Ignis ce se tinea batos si nu-mi dadea voie sa-l depasesc. Ete na mi-am gasit si eu cu cine sa ma joc. Cita vitejie, cu 204 caluti. :lol:

post-20861-0-17608700-1330020488_thumb.jpg

Share this post


Link to post

N-as putea spune c-am pus-o de-o liniuta ca nu-mi sta in fire da' ti-am facut muci un Haudy ce venea vinjos din spate si impingea din spate pe o restrictie de 40/h pe curba foarte strinsa fiind. In treapta a 3-a fiind si lasindu-ma greu in acceleratie dupa ce-am trecut de restrictie si cu schimb de treapta in a 4-a pe la 90/h pina in 110/h n-o avut nici o sansa sa ma prinda de spoiler ! M-am umflat de ris nu alta ! Asta doar asa ... sa ia aminte ca aparentele inseala, ca o rabla coreeana poate mult de vrea cel dintre volan si scaun !

  • Haha 2

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...