Jump to content
Sign in to follow this  
CT_ZDB

Consum Cielo Motor Sohc

Recommended Posts

1 hour ago, Geo_ZGA said:

cam 6% e consumul normal, la mers f potolit. 5.5% mi se pare prea putin... euro3 lua cam cu 1% in plus

Atat am scos 5.5 litri la suta de km , anul trecut prin Noiembrie la un Craiova-Bucuresti-Craiova cu plinul facut la intoarcere deci calcul extrem de exact.

Am mai facut acelasi consum si anul asta la drumuri peste 300 Km tot cu full rezervor la intoarcere si tot intre 5,5 si 6 litri la suta mi-a iesit calculul.

Eu cand am luat masina am luat-o cu gpl montat pe ea. Primul lucru pe care l-am facut a fost sa-i scot gplul. Probabil era casata de mult daca mergeam cu gpl.

Opelul astra H consuma mai mult.. Ia bine de tot in oras si la stilul meu de mers ajung cu Astra H 1.6 chiar si la 8-9 litri la suta de km mixt.

Edited by koss_x_treeme

Share this post


Link to post
On 1/22/2012 at 12:44 PM, Geo_ZGA said:

Bai ce de experti... la pompa nu va uitati, nu? Sunt curios cand v-au intrat voua 50 l in rezervor. Uitasem ca se vorbeste doar "din carti".

Atat are rezervorul fix 50 de litri (exceptand furtunul). Am schimbat anul asta sonda de nivel si am dat toata benzina jos din rezervor. Cu toata benzina scoasa pe care o aveam in rezervor (23 de litri) iar apoi la pompa pana la full mi-au mai intrat fix 27 de litri deci testat si garantat rezervorul are 50 de litri pana la primul tac al pompei de benzina cel putin modelul korean atat are desi ma indoiesc ca celalalte sa aiba alt tip de rezervor.

Edited by koss_x_treeme

Share this post


Link to post

Din 2 Cielo, niciodata nu au intrat 50l... si, daca-mi aduc bine aminte, nici in talon nu e trecut atat de mult. Cam 45-46l fortati.

Share this post


Link to post

Pai dar ai ramas cu rezervorul gol golut vreodata. Crede-ma ca am masurat toata benzina scoasa din rezervorul golit si cu ce am completat apoi la pompa pana la primul click al pompei fix 50 de litri sunt.

Edited by koss_x_treeme

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...