Jump to content
Sign in to follow this  
Zmeul cel rau

Probleme la Oglinda

Recommended Posts

Am gasit masina intr-o dimineata cu oglinda lasata. Probabil vre-un suparat pe locul de parcare.

 

Oglinda este rabatabila cu reglaj manual ( din interior ). La o prima inspectie am observat capacul din plastic care tine oglinda pe portiera ca este crapat. Intre timp datorita vibratiilor, crapatura s-a transformat in ruptura si acum oglinda atarna practic. Intrebarea este: pot inlocui numai suportul acela din plastic? sau trebuie inlocuita toata oglinda? Mentionez ca in rest oglinda este functionala.

post-8452-1249289354_thumb.jpg

post-8452-1249289377_thumb.jpg

Edited by Drakonman

Share this post


Link to post

Poti sa-l schimbi separat.

Share this post


Link to post
Poti sa-l schimbi separat.

 

se poate face la service la radacini? sau va trebui sa cumpar eu unul si sa-l schimb pe genunchi?

Share this post


Link to post
se poate face la service la radacini? sau va trebui sa cumpar eu unul si sa-l schimb pe genunchi?

 

Poti sa-l schimbi singur,nu-i mare inginerie,sau daca vrei poti sa mergi in orice service si ti-l schimba in 10min.

Share this post


Link to post
Poti sa-l schimbi singur,nu-i mare inginerie,sau daca vrei poti sa mergi in orice service si ti-l schimba in 10min.

 

am sunat la radacini si cei de acolo mi-au spus ca schimba corpul oglinzii cu totul si ca nu au doar plasticul separat. ai idee unde gasesc acea piesa in vre-un magazin?

Share this post


Link to post

Am si eu o "problema" cu oglinda sofer, mai exact la viteza tremura si nu se mai vede foarte clar imaginea reflectata de ea, am facut o comparatie cu cea din stanga care sta fix, mentionez ca geamul se misca, nu suportul oglinzii. Cum sa remediez problema?

Share this post


Link to post
am sunat la radacini si cei de acolo mi-au spus ca schimba corpul oglinzii cu totul si ca nu au doar plasticul separat. ai idee unde gasesc acea piesa in vre-un magazin?

 

Tin sa cred ca nu vei gasi corpul ala rupt separat (nou),dar totusi incearca, vezi pe la dezmembrari sau intreba colegul nostru pe forum "piese daewoo".

Share this post


Link to post

Buna seara,

 

Din pacate am reusit sa rup piciorul oglinzii retrovizoare centrale (de pe parbriz) la Espero si nu merge lipit cu solutii gen Moment. Ruptura este exact la baza parbrizului - urechiusa aia de care se prinde piciorul oglinzii cu un surub.

 

La magazin de piese mi-au spus ca nu exista de cumparat ci ca asa vin parbrizele din fabrica cu chestia aia pe ele, ceea ce e greu de crezut. Piesa respectiva are o suprafata plana care se prinde de parbriz (sau de ceva de pe parbriz), si un fel de inel metalic pe care se monteaza piciorul reglabil al oglinzii. Acel inel este rupt din corp iar suprafata care ar trebui lipita este foarte mica. Solutiile gen lipire instant nu dau rezultate, se pare ca greutatea oglinzii e prea mare.

Tin sa mentionez ca corpul respectiv are si o gaura pentru cheie tip imbus (cu care probabil se demonteaza de pe parbriz), dar la care acel "cap" este stricat, nu se poate infileta/desfileta.

 

Rog cunoscatorii sa-mi dea o solutie, multumesc.

Share this post


Link to post

o poti rezolva daca nu cumva ai si rezolvat. este un imbus foarte mic! iar ca solutii de lipit acel brat de antimoniu, nu prea exista, nu tin... alta oglinda...

Share this post


Link to post

Imi cer scuze ca invii acest topic din nou, dar am tinut sa anunt ca problema s-a rezolvat. Am reusit sa scot bucata de suport de pe parbriz cu un mini-imbus si i-am lipit urechiusa cu un pistol de plastic topit sau cum s-o fi chemand. A durat ceva timp si incercari ratate dar s-a rezolvat. Oglinda e ca noua.

 

Multumesc de ajutor,

 

Cristian

Share this post


Link to post

Am schimbat doar mecanismul din interiorul oglinzii .

Spune-mi, te rog, cum se demonteaza/monteaza cablurile de reglaj din/in mecanism?

Edited by lgh

Share this post


Link to post

E cam de mult de cand am demontat dar din ce imi amintesc parca sunt solidare cu platourile din interior (nedemontabile). Se scot din corpul manetei si se monteaza respectand culorile de marcaj. Daca gresesc rog sa fiu corectat. Intre timp am sa caut dispozitivele respective (care sunt ca si noi; le-am inlocuit cu actionare electrica) pentru a lamuri problema cu precizie.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru ajutor!

 

Share this post


Link to post

am eu o prolema la oglinda interioara : s-a rupt si a picat !

intrebare/nelamurire: pe parbriz a ramas atasata/lipita o parte + inca o bucata pe care nu pot scoate ! se misca in sus dar nu iese. Oglinda/bratul s-a rupt din a doua bucata care a ramas pe parbriz, aceasta culisand in sus dar nu iese. Precizez ca este din antimoniu si daca nu o dau jos nu am cum sa lipesc la loc bratul oglinzii (Aceasta e prea grea si pica)

 

multumesc

Share this post


Link to post

Trebuie un inbus mic (de 2mm) ca sa o demontezi de pe parbriz.

Share this post


Link to post

multumesc. o sa incerc sa fac rost de asa imbus

Share this post


Link to post

multumesc, s-a desfacut surubelul cu un mic imbus

 

acum intrebare pt oglinzile laterale: cum se desface doar suportul din antimoniu al oglinzii? vreau sa schimb doar suportul metalic din antimoniu dar nu reusesc din cauza cablurilor metalice care sunt atasate de joystick-ul de reglaj - acest mecanism cu totul nu incape pe gaura de la suportul din antimoniu desigur, cu ceva efort as putea desface cablurile d epe joystick, dar e cam bataoe de cap de montat inapoi.

 

Idei?solutii?

Share this post


Link to post

Din pacate, trecand mai multi ani de cand le-am facut electrice, nu-mi mai amintesc exact. Oricum, nu a fost dificil. Sigur este ca am desfacut cablurile de la joystick dar nu mai stiu cum erau montate acolo (mi se pare ca se impinge putin spre piesa aceea triunghiulara si cablul iese prin santul ingust).

Share this post


Link to post

Buna ziua! Oglinda din dreapta s-a crapat, am cumparat sh o oglinda buna doar ca este culoarea rosie. Cum se scoate oglinda din carcasa fara riscul de a crapa rupe ceva?

Share this post


Link to post

In mod normal se trage oglinda cu plasticul suport putin mai tare (e prinsa de mecanismul de reglaj cu niste gheare) si se clipseaza in suportul oglinzii de la masina. Fa treaba asta, intai, cu oglinda sparta. Recomandare: fiind frig, demonteaza toata oglinda de pe usa, du-o la o temp de cateva grade (in casa) aclimatizeaza-le pe ambele si apoi faci miscarea cu geamurile! Succes!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...